Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Probleme ... Mai Mult Sau Mai Putin Logice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3
Zod
OK, urmeaza o serie de probleme si de la mine ...
Daca le stiti nu are rost sa le dati raspunsul, lasa-ti si pe altii sa se streseze putin wink.gif

1. Sa se aranjeze numerele de la 1 la 8 in casutele urmatoare, astfel incit doua numere vecine sa nu se gaseasca in casute vecine :

______
__ | 1 |
=======
| 6 | 4 | 3 |
=======
| 2 | 7 | 5 |
=======
___| 8 |
___==

Aranjamentul acesta e gresit pt ca 3&4, 4&5, 6&7, 7&8 sint pozitionate gresit.

2. Se dau 12 monede din care stim ca una este falsa. Dar nu stim daca este mai grea sau mai usoara decit celelalte. Se cere sa se gaseasca moneda falsa folosind o balanta cu 2 talere si numai 3 cintariri. Balanta nu indica decit care taler este mai greu decit celalat. Problema are solutie!

3.
I) Se da un patrat. Se imparte patratul in patru patrate identice din care se indeparteaza patratul din stinga jos. Figura obtinuta trebuie sa se imparta in 4 figuri identice.
II) Se da un triunghi echilateral. Triunghiul trebuie impartit in 4 figuri identice, din care se indeparteaza, figura din stinga jos. Figura obtinuta trebuie, din nou, impartita in 4 figuri identice.

Mai vin si altele!
Catalin
Problema 1:

2
586
314
7

Ideea e ca cele din mijloc au 6 vecini. Singurele care pot avea 6 vecini fara a avea nici unul cu 1 mai mare sau mai mic sunt, evident, 1 si 8.
Praetorian
Am si eu un fel de ghicitoare, iar daca nu e pusa unde trebuie, rog un moderator s-o mute de aici.
Am un perete prin care nu trece nimic si un glont care trece prin orice. Daca trag cu glontul spre perete ce se intampla ?
Catalin
Pai, nu mare lucru! Vei crea o mare presiune spatio-temporala datorita enormei descarcari de energie care va avea loc. Densitatea materie in acel loc loc va creste brusc inspre +infinit si totul va colapsa sub propria masa intr-o gaura neagra. Gaura neagra va atrage din ce in ce mai multa masa si va "plia" sistemul spatio-temporal creind un nou univers. Incet-incet gaura neagra se va autoconsuma si noul univers va pierde legatura cu cel vechi.

Alte idei? biggrin.gif
katia
Am shi eu nishte probleme de logica:

1.Se folosesc 10 monde identice pt a crea un triunghi echilateral cu varful in jos. Din 3 mutari, aducetz-l cu varful in sus.
Initzial arata asha:
OOOO
OOO
OO
O
2. Doi sofishti greci care se odihneau in drum spre casa fac un pariu: sa faca o cursa pana la portzile cetatzii. Stapanul calului care ajunge primul pierde.. Celalalt accepta shi se asheaza amandoi linishtitzi la umbra, sub un maslin biggrin.gif Deodata, unul dintre ei sare pe cal shi celalalt il urmeaza, dupa care gonesc spre orash. De ce?
ypsilonalpha
2. He, he, cel care a sarit primul pe cal a sarit pe calul adversarului ...
katia
Corect!! Triunghiul ala nu mi-a ieshit tocmai bine sad.gif dar imaginatzie shtiu ca avetzi ..
Aggelos
<1>
oooo
ooo
oo
o
--------------
1 miscare

ooo
ooo
ooo
o
------------
miscare 2
oo
ooo
oooo
o
------------
miscare 3
o
oo
ooo
oooo


nu ? sper sa intelegi "schema" blink.gif


katia
Corect! Felicitari..

3. O gospodina are de prajit 3 shnitzele. Shtiiind ca fiecare se prajeshte pe o parte in 5 minute, care este timpul minim in care ishi termina treaba?

4. Un om vrea sa treaca o apa cu barca, dar are de trecut shi o varza, o capra shi un lup. Cum le trece, daca in barca nu incape decat omul shi una dintre vietztzile mai sus precizate? (daca nu este cupravegheata, capra mananca varza, iar lupul - capra).

Spor la lucru! (shtiu ca cei de aici nu functioneaza pe principiul "noi muncim, nu gandim".. hihi).
Afrodita
Pai gospodina prajeste snitelele in cel putin 10 minute, daca le face pe toate 3 o data...5 minute o parte, apoi le intoarce si inca 5 minute...

Omul trece intai capra, lasand lupul cu varza...Se intoarce, ia varza, ajunge pe malul celalalt, ia capra inpoi, apoi duce lupul, astfel pe malul celalalt ramane lupul cu varza si pe malul asta capra..Apoi isi ia capra iar si o traverseaza biggrin.gif
E bine? biggrin.gif
katia
vai.. am uitat sa precizez ca nu poate praji decat 2 odata. nu 3! mea culpa

a doua e perfecta! 40.gif
Afrodita
Pai daca prajeste 2 o data, atunci 20 minute? 10 pt primii doi si inca 10 pt al 3-lea?
Cam asa ar veni...
katia
nu.. nu asta-i raspunsul . mai gandeshte-te cum potzi optimiza timpul.
genicon
Le face mai in sange si le lasa doar 4 minute pe fiecare laugh.gif
Aggelos
Iei doua tigai si termini in 10 minute smile.gif
ypsilonalpha
15 minute.

turul 1: prajeste snitelele 1 si 2 pe o parte
turul 2: prajeste snitelul 1 pe cealalta parte si snitelul 3 pe o parte
turul 3 : prajeste snitelele 2 si 3 pe partile neprajite

P.S> Mi s-a facut foame de la problema asta ... rolleyes.gif
katia
Bravo, ypsilonalpha! Daca mai vretzi probleme, anunatzatzi-ma sa mai postez blush.gif
katia
Asta e o problema interesanta..

1.Se ia un pahar care are pe fund putina apa (mai putin de 1/5 din inaltimea sa). se varsa apa intr-o farfurie plata, in care se afla o moneda (moneda este acoperita de apa). Trebuie sa scoatetzi moneda din farfurie fara sa va atingetzi de apa (sau de moneda).
Va puteti ajuta de un dop de pluta, un chibrit si paharul in cauza.
katia
2. Avem un vas de 12l, 7l si altul de 5l si vrem sa separam 6l din lichid. Cum facem?
Diana-Maria
Presupunem ca vasul de 12 l este plin si celelalte goale...
avem:
12l 7l 5l
------------------------
12 0 0
7 0 5
7 5 0
5 7 0
5 2 5 ---aruncam cei doi litri din vasul cu capacitatea de 7 litri
5 0 5
0 5 5
0 7 3
3 7 0
3 2 5
8 2 0
8 0 2
1 7 2
1 4 5 ---aruncam cei 4 litri din vasul cu capacitatea de 7 litri
6 0 0
katia
Difera de rezolvarea mea, dar e perfecta biggrin.gif Ca sa vedeti ca se pot separa 6l in mai multe feluri, dau si o alta varianta.
12l 7l 5l
12 0 0
5 7 0
5 2 5
10 2 0
10 0 2
3 7 2
3 4 5
8 4 0
8 0 4
1 7 4
1 6 5

Un mic indiciu pentru prima porblema: folositi focul!
ypsilonalpha
Pai tehnic vorbind, chibritul ar trebui infipt in dopul de pluta, p-orma i se da foc, si ansamblul este pus pe apa din farfurie si acoperit cu paharul cu gura in jos. Teoretic flacara chibritului consuma oxigenul de sub pahar, presiunea scade, si ca atare apa e "supta" in intregime sub pahar, lasind moneda pe uscat.
Asta in teorie. In practica n-am incercat niciodata biggrin.gif
Catalin
Oxigenul se consuma el dar presiunea nu stiu daca scade fiindca se produce dioxid de carbon in acelasi timp.
katia
QUOTE
Pai tehnic vorbind, chibritul ar trebui infipt in dopul de pluta, p-orma i se da foc, si ansamblul este pus pe apa din farfurie si acoperit cu paharul cu gura in jos. Teoretic flacara chibritului consuma oxigenul de sub pahar, presiunea scade, si ca atare apa e "supta" in intregime sub pahar, lasind moneda pe uscat.
Asta in teorie. In practica n-am incercat niciodata 


e f corect.. chiar prea corect smile.gif)
ypsilonalpha
Da, dar stiam raspunsul dinainte wink.gif il citisem intr-o carte "straveche" de enigme si cimilituri a lui Nicolae Oprisiu (parca).
Olaf
QUOTE
2. Se dau 12 monede din care stim ca una este falsa. Dar nu stim daca este mai grea sau mai usoara decit celelalte. Se cere sa se gaseasca moneda falsa folosind o balanta cu 2 talere si numai 3 cintariri. Balanta nu indica decit care taler este mai greu decit celalat. Problema are solutie!


Impartim cele 12 monede in 3 grupuri de cate 4 monede, sa le spunem A,B si C.

1)Cantarim A si B.

Daca sunt egale, inseamna ca moneda e in C, si cantarim C1 cu C2, si C2 cu C3. Daca C1=C2, C2=C3 atunci moneda este C4. Daca C1=C2 si C2 diferit de C3, atunci moneda e C3. Daca C1 diferit de C2 si C2=C3 atunci moneda e C1. Daca C1 diferit de C2 si C2 diferit de C3 atunci mineda este C2.

Daca A este diferit de B (sa zicem A<B, altfel inlocuim > cu < si < cu > si e acelasi lucru).

2)Comparam in felul urmator:
grupul A1,A2,B1 cu grupul A3,A4,C1. (toate C-urile sunt bune!!!)
si avem trei posibilitati:

3)primul grup este mai mic decat al doilea, inseamna ca A1 sau A2 sunt false, si moneda falsa este mai usoara, deci avem o solutie (A1<A2 sau A2<A1)

3)daca grupul A3,A4,C1 este mai usor decat celalalt, comparam A3 cu A4 si avem trei posibilitati:
- A3=A4 deci solutia este B1
- A3<A4 deci solutia este A3
- A3>A4 deci solutia este A4

3)cele doua grupuri sunt egale, si masuram B2 cu B3:
- B2=B3, deci solutia este B4
- B2<B3, deci solutia este B3
- B2>B3, deci solutia este B2


Si cand ma gandesc la faptul ca era cat pe aci sa renunt... 5.gif 51.gif 38.gif
Edit: P.S. Am notat cu 1) 2) 3) numarul masuratorii, ca sa tin o oarecare evidenta....

Ah, si editul 2: Catalin, aerul de sub pahar isi va mari foarte mult volumul, cand se va incalzi, iar carbonul aparut va fi nesemnificativ in faza a doua, racirea...
Catalin
Una bucata castravete cintareste 100g si are 99% apa. Se mai usuca si ajunge sa contina doar 98% apa. Cit cintareste acum?
SIAB 2003
Self-explanatory.... smile.gif

CODE
http://siab2k3b.3x.ro/negeomet.jpg



please copy/paste link in a new browser session
or
see here:
Geometrie
Zod
@olaf: thumb_yello.gif
eu dupa vreo 2-3 ore de gindire am ajuns la concluzia ca prima cintarire e 4-4. dupa alte 2 ore am renuntat sau mai bine zis mi s-a blocat creierul. bravo tie!

@catalin: 50 g.

@siab 2003: wink.gif simpatica problema!
stiu rezolvarea, dar n-ar fi fair-play fata de altii daca as spune-o asa direct.
Tudy
SIAB 2003: Si eu stiu rezolvarea, dar e intr-adevar o problema pentru care merita sa-i lasi pe restul sa isi dea singuri seama de solutie, cum spunea si Zod...
E.B.E.
Vedeti
aici pentru triunghi.

Iar in legatura cu:
QUOTE (Pretorian)
Am si eu un fel de ghicitoare, iar daca nu e pusa unde trebuie, rog un moderator s-o mute de aici.
Am un perete prin care nu trece nimic si un glont care trece prin orice. Daca trag cu glontul spre perete ce se intampla ?


Eu mai am o idee smile.gif

Hai sa invetam doua proprietati... penetranta si trecebilitatea smile.gif, cu definitiile:
Penetranta este proprietatea unui obiect de a trece prin alte obiecte. Sa ii asociem si o unitate de masura, sa ii zicem p. Obiectele lumii uzuale au penetranta finita si destul de mica (de ordinul unitatilor), particulele de energii inalte au sa zicem penetranta foarte mare, iar glontul tau are penetranta infinita.
Trecebilitatea este proprietatea unui obiect de a lasa alte obiecte sa treaca prin el. Unitatea de masura - vezi mai jos, iar zidul are trecebilitatea zero.

In mod evident, penetranta si trecebilitatea sunt doua manifestari ale unuia si acelasi lucru. Trecebilitatea unui obiect aflat in repaus se manifesta ca penetranta in momentul in care obiectul se afla in miscare. Evident, raportat la sisteme de referinta inertiale. Mai mult decat atat, dimensionalitatea celor doua marimi este identica - si deci au aceeasi unitate de masura.

Pentru a calcula viteza relativa dupa ciocnirea a doua obiecte cu propr de p/t interschimbabile, functie de ce sistem de referinta consideram, formula e simpla:
v = p1 * t2 * K = (termen cu termen) p2 * t1 * K
unde K este o constanta dimensionala, care nu intereseaza aici, si o vom omite in cele ce urmeaza.

Pentru zidul cu t=0 si glontul cu p=inf, avem:
v = lim tz * pg = lim pg / (1/tz) = inf / inf
sau
v = lim tz * pg = lim tz / (1/pg) = 0 / 0

Deci, cazuri clasice de nedeterminare. Rezulta ca pentru a rezolva problema, ne trebuie expresiile exacte dupa care se calculeaza p si t pentru cele doua obiecte, pentru a putea folosi teorema l'Hospital si a vedea daca limita este 0, infinita, respectiv o valoare finita oarecare.

Asa ca, Pretorian, dupa ce revii cu formulele exacte, mai discutam tongue.gif. Oricum am eu o intuitie ca limita va fi finita smile.gif.
ypsilonalpha
Asta seamana cu vechea intrebare "Daca descoperim un solvent universal, in ce recipient il tinem?!?" smile.gif
E.B.E.
Da nu crezi ca s-ar putea rezolva si aia printr-o simpla demonstratie tinand de analiza matematica? tongue.gif Hehe

Dar poate are fi bine sa revina tipu cu explicatia pe care o stie el... Sigur ne socheaza sanatos rofl.gif

De fapt cred ca ii si trimit un PM pe tema asta...
yuanescu
QUOTE (Praetorian @ Sep 17 2003, 09:55 PM)
Am si eu un fel de ghicitoare, iar daca nu e pusa unde trebuie, rog un moderator s-o mute de aici.
Am un perete prin care nu trece nimic si un glont care trece prin orice. Daca trag cu glontul spre perete ce se intampla ?

raspunsul e dat de un oarecare chinez

poveste chinezeasca
era un negustor ce vindea sulitzi shi scuturi...la un moment dat a inceput sa strige :-nu e nimic care sa-mi strapunga scutul
inghesuiala celor care s-au inghesuit sa cumpere scuturi fiind ca in momentul acesta pe forum...negustorul a inceput sa-si laude sulitza :-nu e nimic care sa nu fie strapuns de sulitza mea
la care un oarecare trecator i-a spus: -de ce nu incerci sa strapungi scutul propriu cu sulitza ta?
ambulantul ce sa mai faca altceva decat pashi?

la fel ar trebui sa faca shi acest enuntz care nu e nici macar mai putzin logic

folositzi obiecte care nu pot fi concepute intr-o propozitzie pe care ne-o prezentatzi ca logica...dar nu are cum sa fie logica

logica nu opereaza cu prezumtzii

suntetzi avocat? ...numai ei spun ca judeca folosindu-se de logica (dar nu shtiu sarmanii ca prezumtzia de nevinovatzie le spulbera orice incercare de logica)
prezumtzia de vinovatzie sau de idealism (in cazul de fatza) nu e valabila in logica

'ntzeles?
yuanescu
QUOTE (ypsilonalpha @ Dec 15 2003, 11:56 AM)
Asta seamana cu vechea intrebare "Daca descoperim un solvent universal, in ce recipient il tinem?!?" smile.gif

raspunsul e acelashi ca la problema lui pretorian
se foloseshte o substantza care nu poate fi conceputa ... iar o notziune care nu poate fi conceputa distruge orice propozitzie logigca

ganditzi-va ce valoare de adevar are propozitzia: EXISTA UN SOLVENT UNIVERSAL

iar daca o afirmatzie care se vrea certa nu are valoare de adevar atunci ipoteza :"daca descoperim un solvent universal"
ce valoare de adevar sa mai aiba ?

pot sa intreb shi eu : daca voi sta tot timpul pe forum cand voi mai avea timp sa mor?

cine imi raspunde?
axel
Hai sa-ti dau exemplu de substanta cu proprietati de solvent universal: antimaterie.
Curata tot ce atinge!
ypsilonalpha
QUOTE (yuanescu @ Dec 17 2003, 06:26 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Dec 15 2003, 11:56 AM)
Asta seamana cu vechea intrebare "Daca descoperim un solvent universal, in ce recipient il tinem?!?" smile.gif

raspunsul e acelashi ca la problema lui pretorian
se foloseshte o substantza care nu poate fi conceputa ... iar o notziune care nu poate fi conceputa distruge orice propozitzie logigca

Ai sa rizi cu hohte de plins, dar intrebarea mea chiar are raspuns ... ia gindeste-te de pilda cum pastreaza fizicienii nucleari plasma avind temperaturi de milioane de grade? o confineaza cu ajutorul unor cimpuri electromagnetice or something ... tot asa ar putea fi stocat la nevoie si solventul universal. thumb_yello.gif

And remember, logica nu e totul ... mai trebuie si un dram de aberatie pe lumea asta. tongue.gif
E.B.E.
Pai sigur ca da... Si antimateria, si plasma se stocheaza cu ajutorul campurilor em. Problema intervine la generarea acestor campuri... ca trebuie energii imense, superconductori raciti la temperaturi aproape de zero K... in sfarsit...

Dar ca sa ne mentinem in (i)logica problemei, si imposibilitatea de rezolvare, nu putem sa presupunem ca daca solventul este absolut universal nu actioneaza doar pentru materie, ci si pe campuri? tongue.gif Sau ca nu are sarcina electrica si ca atare nu poate fi mentinut in camp em? tongue.gif

[gata ca aberez]
ypsilonalpha
QUOTE (E.B.E. @ Dec 17 2003, 10:43 AM)
Pai sigur ca da... Si antimateria, si plasma se stocheaza cu ajutorul campurilor em. Problema intervine la generarea acestor campuri... ca trebuie energii imense, superconductori raciti la temperaturi aproape de zero K... in sfarsit...

Da, sigur, ar exista probleme practice de stocare, dar vroiam sa subliniez doar ca simpla jonglerie cu valoare de adevar a unor propozitii alese arbitrar poate duce la un fiasco clasa una.

Logica nu e suficienta daca nu e sprijinita de fapte din realitate. Vorba lu' nea Asimov, care, referindu-se la robotzeii lui (din carti), zicea: "Sint logici, dar nu si rationali". D-aia e bun un injiner la casa omului... tongue.gif
yuanescu
QUOTE (ypsilonalpha @ Dec 17 2003, 10:26 AM)
Ai sa rizi cu hohte de plins, dar intrebarea mea chiar are raspuns ... ia gindeste-te de pilda cum pastreaza fizicienii nucleari plasma avind temperaturi de milioane de grade? o confineaza cu ajutorul unor cimpuri electromagnetice or something ... tot asa ar putea fi stocat la nevoie si solventul universal. thumb_yello.gif

And remember, logica nu e totul ... mai trebuie si un dram de aberatie pe lumea asta. tongue.gif

am ras cu hohote de plans cum atzi spus shi cred c-am adunat destula apa ca sa va dilueze solventul universal

atzi spus ca avetzi raspuns...dar cred ca am miopie de intzelegere de nu il zaresc

ce legatura are plasma cu solventul universal
e ca shi cum atzi face o comparatzie intre Dumnezeu shi un preot

ce are in comun shi prin ce se deosebeste plasma de solvebtul universal?
metoda de confinare a plasmei credetzi ca s-ar potrivi solventului ? ... pe langa ceva ce nu poate fi definit (solventul universal) acum mai introducetzi alta variabila nedefinibila (metoda de "stocare" a solventului)...ce urmeaza?

shi inca ceva....daca tot e vorba ca solventul sa nu atinga peretzii recipientului la ce mai e buna intrebarea?
ypsilonalpha
La nimic, la absolut nimic.
yuanescu
QUOTE (ypsilonalpha @ Dec 17 2003, 05:19 PM)
La nimic, la absolut nimic.

exista nimic absolut?
ypsilonalpha
Absolut!!! rofl.gif
Catalin
rofl.gif Hai ca sunteti tari, pe cuvintul meu! rofl.gif
ypsilonalpha
rofl.gif Tari precum vodca Absolut, asta ai vrut sa zici, nu ?!? rofl.gif

Mai glumim si noi, sa mai destindem atmosfera, dar ... numai in incinta, vorba bancului... ohyeah.gif rofl.gif
yuanescu
QUOTE (axel @ Dec 17 2003, 08:19 AM)
Hai sa-ti dau exemplu de substanta cu proprietati de solvent universal: antimaterie.
Curata tot ce atinge!

antimateria nu este un solvent universal

ce se shtie pana acum ...e ca la contactul materiei cu antimateria ... acestea se anihileaza degajand o cantitate mare de energie shi de radiatzii gama...nu se produce o dizolvare

e o diferentza intre a dizolva shi a "curatza tot ce atinge"
E.B.E.
Ca sa ma aliniez spiritului tau combativ (nu intotdeauna justificat). Cum adica "o cantitate mare de energie si radiatii gamma"? Pai radiatiile gamma sunt o parte a energiei degajate (nu stiu acuma exact care sunt legile dupa care se desfasoara reactiile de anihilare, asa ca spun doar: o parte) si atunci nu are sens sa listezi alaturat "energia degajata" si "radiatiile gamma emise", dat fiind faptul ca intre acestea exista o relatie de incluziune.

Radiatiile gamma sunt cuante de energie sub forma de fotoni de energii inalte (gamma == frecvente inalte == energii inalte).
yuanescu
QUOTE (E.B.E. @ Dec 17 2003, 07:44 PM)
Ca sa ma aliniez spiritului tau combativ (nu intotdeauna justificat). Cum adica "o cantitate mare de energie si radiatii gamma"? Pai radiatiile gamma sunt o parte a energiei degajate (nu stiu acuma exact care sunt legile dupa care se desfasoara reactiile de anihilare, asa ca spun doar: o parte) si atunci nu are sens sa listezi alaturat "energia degajata" si "radiatiile gamma emise", dat fiind faptul ca intre acestea exista o relatie de incluziune.

Radiatiile gamma sunt cuante de energie sub forma de fotoni de energii inalte (gamma == frecvente inalte == energii inalte).

intr-adevar nu avea ce sa caute acolo pardalnicul de "shi"...normal ca fotonii sunt energie
('nsushit observatzia)

cat despre combativitatea mea uneori nejustificata...daca asha vi se pare nu avetzi dreptate
cand spun ceva nu o fac doar sa ma aflu in treaba...chiar daca "aflarea in treaba" a devenit aproape o meserie la romani
o fac pentru a afla ceva sau pur shi simplu pentru a-mi exprima o opinie diferita ... dar care mi se pare corecta
nu contrazic doar pentru a contrazice ... shi chiar vreau sa fiu atentzionat atunci cand greshesc...nu sunt infirm intelectual sa nu imi pot apara opiniile shi nici atat de stupid ca sa tzin cu tot din adinsul la o idee greshita doar pentru ca e a mea

toate cele bune
yuanescu
ca sa fiu in spiritul acestei sectziuni

ce se spala cu foc shi se usuca cu apa?
E.B.E.
@yuanescu: OK smile.gif

[ca sa nu fie raspuns monosilabic ca e interzis de regulament, am mai pus si cuvintele astea in plus tongue.gif]
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.