Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Discuții Pe Marginea Filmelor Recenzate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2
rogvaiv
O să fie scrisă degeaba, oamenii ignoră, sunt superficiali și absurzi, mai ales ignoranți.
rogvaiv
Vă invit la discuții pe marginea filmelor recenzate, discuții libere. Am nevoie de feed-back ca de aer, să pot face asta în continuare.
Discuții libere despre filmele recenzate, despre recenzia actuală, despre cele viitoare, despre ce film ai vrea să fie recenzat.
Hai să vorbim, feed me!
rogvaiv
Ce părere aveți de The Green Mile? L-ați văzut?
Marduk
Am citit recenzia facuta de tine, am vazut si filmul de vreo 4 ori, am citit si alte recenzii. Filmul mi-a placut, are o impletitura de fantastic cu real, undeva la limimita asta, locul si spatiul, in care oamenii raman buimaci si marcati de ceea ce se intampla in jurul lor. Unii pun pe seama divinului, actionand religios, dogmatic, la astfel de intamplari, altii incearca sa le inteleaga, sa le explice, chiar sa se foloseasca de situatia respectiva, insa multe evenimente de acest gen raman neexplicate accentuand misticismul si religiozitatea. Un film bun cu o distributie buna.
rogvaiv
QUOTE(Marduk @ 3 Aug 2015, 10:34 AM) *
...are o impletitura de fantastic cu real, undeva la limita asta, locul si spatiul, in care oamenii raman buimaci si marcati de ceea ce se intampla in jurul lor. Unii pun pe seama divinului, actionand religios, dogmatic, la astfel de intamplari, altii incearca sa le inteleaga, sa le explice, chiar sa se foloseasca de situatia respectiva...

Excelent! Interesantă viziune, asta cu un loc de trecere, o poartă, nu știu dacă e ta ori ai găsit-o într-o altă recenzie, eu unul trebuie să recunosc că nu m-am gândit la ea.

@Marduk, spuneai că ai citit și alte recenzii, zi-mi te rog o adresă web unde pot găsi așa ceva, că vreau să văd (fără a imita) și alte stiluri de recenzie.

A fost aici un user, The Dude, care a scris niște recenzii impresionante. Ce s-a întâmplat cu el?

Hai să vedem, cei ce-ați văzut The Green Mile, ați văzut alte elemente? Cum vi s-a părut The Green Mile? smile.gif
Marduk
QUOTE(rogvaiv @ 3 Aug 2015, 02:13 PM) *
...Interesantă viziune, nu știu dacă e ta ori ai găsit-o într-o altă recenzie...

Moncher, poate ai observat ca eu cand citez ceva folosesc ghilimelele.
QUOTE
...spuneai că ai citit și alte recenzii...

Prin reviste cu programe TV.
QUOTE
A fost aici un user, The Dude
...
A fost, dar a considerat ca-i prea bun pentru noi, ca nu-l meritam si-a plecat, dupa ce n-a reusit sa cumpere Hanul. Da omul era bine pregatit, stia multe dar statea mai slab la capitolul, modestie si smerenie.
rogvaiv
QUOTE(Marduk @ 3 Aug 2015, 05:36 PM) *
Moncher, poate ai observat ca eu cand citez ceva folosesc ghilimelele.


Stimabile, nu mă înțélege greșit, nu te-am suspectat de plagiat idei, doar că am crezut că e posibil să le fi citit într-una din acele recenzii despre care aș fi fost curios. Pe web nu am găsit nici eu cronici de film, doar niște păreri neavizate pe cinemagia.ro că românul e campion mondial la datul cu părerea. Sunt vreo trei useri pe acolo care au idei interesante. Eu citesc recenzii în cartea coordonată de Steven Jay Schneider - 1001 de filme de văzut înainte de a muri, la care am făcut referire și în The Green Mile, și m-a surprins foarte tare faptul că alte ecranizări mult mai slabe, mult mai jos cotate au avut loc, iar The Green, nu!

QUOTE
A fost, dar a considerat ca-i prea bun pentru noi, ca nu-l meritam si-a plecat, dupa ce n-a reusit sa cumpere Hanul. Da omul era bine pregatit, stia multe dar statea mai slab la capitolul, modestie si smerenie.


Ce tare sună asta! rofl.gif
Zici că suntem în Evul Mediu târziu. thumb_yello.gif

Ce părere aveți de personaje și de film în general? smile.gif
De The Green, firește...
Marduk
QUOTE(rogvaiv @ 3 Aug 2015, 08:18 PM) *
...doar niște păreri neavizate pe cinemagia.ro că românul e campion mondial la datul cu părerea...

Nu, romanul nu este campion mondial la datul cu parerea, iar pentru mine fiecare parere conteaza.
rogvaiv
Ok, ce părere aveți de noul șablon? E undeva între sinopsis și cronică ...pe blog nu am comment-uri, doar aici mai interacționez cu cititorii...

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=767528
rogvaiv
Cea mai bună recenzie, cel mai slab feed-back...
SE7EN
rogvaiv
M-am gândit să reiau Cronica de Film după aproape un an. Am 5 cronici deja scrise și urmează multe altele. Mai e cineva prezent aici cu care să le comentez? Nu de alta, dar m-a lovit iarăși inspirația. După prima reacție, vor începe să curgă și recenziile. smile.gif
rogvaiv
Se pare că prima reacție se lasă așteptată. Păi eu cu cine comentez recenziile? sad.gif
rogvaiv
A văzut cineva La vita è bella??

Cum vi s-a părut?
Ce părere aveți de această valoare supremă - adevărul?

Dezbatem ceva?

Mai e cineva pe aici în afară de Cla?

Salutări Cla! drunk.gif smile.gif

La mulți ani pe 2019!
shapeshifter
Ceva la trilogia lui Cocteau?
Cla
QUOTE(shapeshifter @ 23 Dec 2022, 04:13 AM) *
Ceva la trilogia lui Cocteau?


Nu chiar, dar trilogiile lui Sergio Leone, Ennio Morricone si Clint Eastwood smile.gif
Le Monsieur Cocteau mi-a cam scapat...
Dar mai stiu de Inspectorul Clouseau biggrin.gif

Apropos:

Questa e la musica
shapeshifter
Astia pe TVR2 dau filme din ce in ce mai bune, pe tacute adica fara tam-tam... un serial de urmarit seara la 22.00> Cod pentru crimă
shapeshifter
La dolce vita
sùmbătă, 11 martie 2023
ora 22:00

8 1/2 sùmbătă, 18 martie 2023
ora 22:00

TVR Cultural... daca dadeau seria sovietica cu Sherlok Holmes erau divini...
http://cultural.tvr.ro/filme/
shapeshifter


la princesse
  Avez-vous Ă©crit : « Ce corps qui nous contient ne connaĂźt pas les nĂŽtres. Qui nous habite est habitĂ©. Et ces corps les uns dans les autres sont le corps de l’éternitĂ©.

le poĂšte
  Je reconnais l’avoir Ă©crit.

la princesse
  Et de qui tenez-vous ces choses ?

le poĂšte
  Quelles choses ?

la princesse
  Les choses que vous dites dans cette langue ni vivante ni morte ?

le poĂšte
  De personne.

la princesse
  Vous mentez !

le poĂšte
  Je vous l’accorde si vous admettez comme moi que nous sommes les serviteurs d’une force inconnue qui nous habite, nous manƓuvre et nous dicte cette langue.

Heurtebise
  Il n’est pas impossible qu’il soit idiot


la princesse
  Les intellectuels sont moins à craindre.

le poĂšte
  Mascarille et Leporello se firent passer pour leurs maütres. Le poùte leur ressemble un peu.

la princesse
  Cessez votre bavardage et ne parlez que si je m’adresse à vous.

le poĂšte
  Je m’expliquais en toute humilitĂ©.

Heurtebise
  On ne vous demande ni d’ĂȘtre humble ni d’ĂȘtre superbe. On vous demande de rĂ©pondre lorsqu’on vous interroge. Un point c’est tout. N’oubliez pas que vous ĂȘtes un amalgame nocturne de cavernes, de forĂȘts, de marĂ©cages, de fleuves rouges, amalgame peuplĂ© par des bĂȘtes gigantesques et fabuleuses qui s’entre-dĂ©vorent. Il n’y a pas de quoi faire le mariole.
Jean Cocteau
Le Testament d’OrphĂ©e
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.