Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cānd Eram Copil
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Cla
Citeam, seara, povesti, si mi-era frica, ca, daca-mi dau sosetele jos, ma apuca balaurul sau zmeul de sub pat biggrin.gif

Jur ca au fost zmei acolo !! Aia de te trag sub pat si te manānca.
Nu i-am vazut, dar stiam ca sunt acolo.
Erau si īn drum spre scoala, banditii. Nici cu ghiozdanul sa-i spargi...

Am scapat de ei si mi-am luat la fel... nevasta rofl.gif

Ati avut si voi... zmei de-astia ?
fiatlux
mda! am fost si io candva copil ! cry.gif da' de zmei nu! nu ma temeam ! ma temeam de ..oameni ..Gh-prostu' si Ion-nebunu' care circulau pe strazi ! acum s-au inmultit rau , da' p'atunci era cate unu la fiecare categorie !
fiatlux
pt zmei,vrajitoare ..iti trebuie imaginatie si io n-am avut niciodata ; f trist sad.gif
The Dude
....sigur ca nu iti trebuie asa ceva....ce idee ??...sa pui vrajitoria, zmeul si mitul in spatiul imaginarului...??...how bizar hmm.gif


nu, ele sunt parte din copilarie, adolescenta, iar pentru multi: chiar si din maturitate...



...imi amintesc de bunica mea (ce frumos e sa faci asta de sarbatori), nu mai eram asa mititel, si am comentat cu ea despre zmeu, ca nu imi parea deloc corect sa il pui mereu in umbra si sa il indesi intr-un tipar de bedfellow...ca nimeni nu merita asa ceva..

si ii spuneam bunicii ca in opinia mea, zmeul nu-i o persoana chiar atat de nashpa...sigur, igena precara, dieta cantonata strict in casa abuzului, alte obieciuri urate, nu il ajuta prea mult in promovarea unei imagini de invidiat...insa, fata de fat frumos, care pare cam mototol prin comparatie, zmeul are farmecul lui....Iar toate apucaturile alea...apetitul pentru rapirea domnitelor..pai el singur indica limpede o sexualitate care compenseaza aproape tot restul...Zmeul din dormitor, e chiar zmeu...Dintre toate fetele alea ? ....pai niciuna nu s-a omorat cu fuga....au asteptat in schimb cate un harap alb, mai mult ca sa le spele onoarea decat ca s-ar fi dorit eliberate...


parerea mea...si a bunicii pana la urma, ca am fost de mic foarte convingator... rofl.gif rofl.gif
fiatlux
si-aici te iei de mine ! ranting.gif nu cred in povesti decat..daca sunt personaj (principal!!) spoton.gif
The Dude
rolleyes.gif ...si nu esti ? personajul principal al povesti tale...nu esti tu ??? unsure.gif


nu cred ca n-ai fii tu...


esti un personaj principal printre noi, aici...ar fi tragic sa fii altfel dicolo de monitor....


dar nu esti..... thumb_yello.gif
Cla
QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2013, 07:01 PM) *
si ii spuneam bunicii ca in opinia mea, zmeul nu-i o persoana chiar atat de nashpa...:

La scoala... eu eram poreclit "zmeul" (ma numesc Zmed) laugh.gif
The Dude
rolleyes.gif ...mie imi ziceau Uxe....nu stiu de ce...Foarte multa vreme am fost Uxe, din liceu am devenit Hampu...ceva mai bine.. unsure.gif
Cla
Aaah... spoton.gif wink.gif Hampu
Mai era pe vremuri la noi un serial "Lost in Space" cu un tembel "Smith", care dadea dintr-o strachina in alta.
Si din Zmeu s-a facut si Smit biggrin.gif Deh... laugh.gif

Poate ar trebui deschis un topic cu "Ce porecle ai avut la scoala", poate dam de fetele "noastre" pe facebook, ca doar si-au schimbat numele si n-ai nicio sansa sa le gasesti.
Aveam una, Marcela care era mare, o numeam "girafa". Fata faina, dar era cu un cap mai mare ca noi.
Na, pune-te pe facebook si cauta Marcela Girafa rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.