Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Muzicieni Romani De Marca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
The Dude
Topicul isi propune sa aduca un omagiu tuturor romanilor care s-au remarcat in muzica, indiferent de genul practicat...


Azi....Dan Mandrila




The Dude
Ilie Stepan





The Dude
Mariana Nicolesco


The Dude
Harry Tavitian


The Dude
Tudor Gheorghe



The Dude
Gheorghe Zamfir


The Dude
Maria Tanase



The Dude
Aura Urziceanu







...aici cu Marius Popp, Jonny Raducanu (atentie=la contrabas) si Eugen Gondi
The Dude
..Grigoras Dinicu


cred ca e mai potrivit sa pun piesa lui intr-o interpretare de mare valoare: Isao Tomita


Cla
Ploaia si noi

Doina Badea
fiatlux
nu suflati! nu respirati! aveti voie sa ..lacrimati, eventual,ca nu face zgomot!lacrimatul adica ! wub.gif

Lola Bobescu
fiatlux
ramaneti asa pash.gif ca mai am ceva de pus, musai ! si o ..poveste !

Dinu Lipatti


povestea, daca nu v-am spus-o, o repet ! wink.gif e legata de D Lipatti ! in urma cu vreo suta de ani ,mergeam de la Pitesti spre Bucuresti pe o vreme caineasca, plouata si la propriu si la figurat si la un moment dat, prin parbrizul murdar al Daciei , zaresc un indicator spre casa memoriala Fundateanca ! am ajuns! pe poarta unei case,vis-a-vis de conac, se anuntza ghidul, o domnisoara tare dragutza care ne-a condus ! am fost atat de emotionata sa intru in spatiul intim al unui om pe care il admiram de la marea distantza care ne separa,incat mi-au curs lacrimile tot timpul ! am atins cu piosenie clapele pianului timp in care rula un disc cu Bach, Bach-ul lui Lipatti, care e unic ! la iesire , surprizaaa ! un soare puternic lumina in aer si-n sufletul meu ! smile.gif si cum se intampla cu coincidentele ,adica sa apara in serie , la radio ,la emisiunea de pe la ora 14 de muzica clasica de pe-atunci se transmitea chiar Dinu Lipatti ! c'est tout ! wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.