Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ne Intoarcem La Cenzura Comunista?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Radu
E posibil oare sa ajungem in halul asta? Au fost INTERZISI Parazitii si La Familia ... am inteles si sunt de acord sa nu aduca aminte de droguri in piesele lor. La La Familia e clar ce se spune, dar la Parazitii unde se aude ceva de consum de droguri? E chestia aia in engleza, dar in lege spune asa: "versurile si cuvintele in alte limbi decat romana nu vor fi cenzurate". Daca ati ascultat ultimul album al Parazitilor, cred ca stiti ca pe tot parcursul lui se iau de CNA. Cred ca asta e motivul real. Si i-au luat in vizor si pe La Familia, ca sa nu fie Parazitii singuri.
Ulysses.Odyossus
"La Familia" incepusera bine, dar au dat-o in telenovele. Nu e nici o pierdere. Da' "Parazitii" sunt meseriasi si e mare pacat.
Radu
Asta zic si eu ... ar fi o pierdere, chiar daca reprezinta "subcultura" (cei de la CNA o numesc asa). Eu mai am o problema .. de ce nu au fost chemati si parazitii la un show televizat sau la un post de radio sa-si spuna punctul de vedere? Peste tot am vazut puya si pe ala de la Spitalul de urgenta. Ori nu au venit ei, ori nu au fost chemati. Din cate stiu, Chelloo si Ombladon i-ar face din vorbe pe toti din CNA.
genicon
In primul rand, asta mi se pare ca este un topic pt Muzica (dupa cum a inceput, cel putin)
In al doilea rand, in ceea ce priveste tema - cred ca nu ne va face prea bine aceasta cenzura exagerata a CNA-ului... si cu siguranta ca ne trage in jos.
Ce informatii de ultima ora am eu? :
Parazitii au fost invitati undeva in Germania (nu mai stiu unde) la festivalul Rap Attak, unde vin nume mari din hip hop-ul european. Cand organizatorii au auzit de cenzurarea piesei lor, au devenit brusc mult mai interesati, au cerut articole de ziar si cat mai multe date despre subiect si... se va face dupa festival o conferinta in Germania in care se va discuta pe tema asta. Asa ca... eu zic ca e destul de bine, poate reusesc altii sa faca ceva... 40.gif
Totusi, ca o veste buna, in urma aflarii vestii ca Para au fost interzisi in Rom, cei din Germania i-au pus cap de afis pt festivalul Rap Attak - ceea ce intareste ce credeam eu - nu exista publicitate negativa sau pozitiva - exista PUBLICITATE.
Pace!
Mihai
Asadar o interdictie de genul asta i-a ajutat mai mult decat o campanie promotionala...
genicon
Cam asa ceva... insa cu siguranta ei nu prea mai aveau nevoie de asa ceva. Adica, eu cel putin, sunt sigur ca s-ar fi ridicat prin propriile puteri. Deci, mult prea comunista aceasta cenzura muzicala, mult prea ridicola, de neconceput pentru o tara ce se vrea moderna, o tara a anului 2003.
AIWA
Da ...incet incat ne vom intoarce la cenzura veche....asa zisele recomandari CNA catre posturile TV sau de radio....sint de fapt ORDINE...cine nu le respecta se arde singur:)
Pentru cine a urmarit emisiunile de lpe B1 si realitztea...cred ca a sesizat limbajul Dnei Trepcea, care uneori avea iesiri nervoase cu limbaj ce poate fi reastalmacit!
FM!
Nu cred ca putem vorbi despre o reinstaurare a cenzurii.
Cele doua piese sunt dragute, imi plac dar de data asta se pare ca baietii au cam intrecut masura cu numarul de cuvinte care, cu toate ca erau cenzurate, puteau fi deduse cu foarte mare usurinta.
Ce-i drept CNA-ul se baga cam des in mijloacele media in ultima vreme dar asta inseamna ca "ordinele" vin din alta parte si nu de la CNA. Nu va miroase a implicatii politice mai ales cand vine vorba de posturi TV? Mie da.... si asta inseamna ca se apropie campania electorala.... (+cateva conflicte de interese intre anumite "puteri")
AIWA
Hehehe...asa cum si bine spunea FM! mai sus...recomandarile vin de "sus"....asa cum tot de "sus" a venit recomandarea ka stirile din orice mijloc media sa reflecte procentul puterii biggrin.gif adica 60% striri favorabile conducerii si 40% partidelor din opozitie! Ca nu se respecta asta...adica acel 60% e depasit(he credeati altceva smile.gif ) e si normal......banii vin de la putere!!!!

Da spun sigur...NE INTOARCEM LA CENZURA COMUNISTA!!!
genicon
Scarbos. Urat. Mi se face greata. mad.gif

Nu stiu voi cum va simtiti, dar mie chiar mi-e scarba, simt ca m-am saturat si nu se mai poate. Poate ca in curand isi vor da seama toti romanii de porcaria care se intampla in si cu tara noastra. E de-a dreptul jalnic...

Desi nu imi place sa o zic, desi speram sa nu fiu nevoit sa o zic vreodata... uneori mi se face sila de toata Romania asta... sad.gif
AIWA
Asta...pentru ca nu am stiut unde sa bagam stampila! 50.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.