Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:March's Corner
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62
Cla
smile.gif Este o zicala prin SUA: Un mafioso fara pusca e ca un John Wayne fara cal sau ca un Kojak fara lolly biggrin.gif
March
Concurenta contra barbatilor la femei ! tongue.gif
March
O poza pentru premiul IPA



rofl.gif

http://www.realitateamea.ro/2014/11/coreea...ml#comment-8755


Cla
QUOTE(March @ 28 Nov 2014, 10:32 PM) *

roflmao.gif
Asta-i urmatorul lui Times.ro ? aka Trombon.ro ? unsure.gif
March
LMA pentru toti cei care poarta numele de Andrei/Andreea !
March
Alegeri in Basarabia




• Al 4-lea mandat? Partidul Comuniștilor a anunțat că, īn caz ca va cīștiga alegerile, īl va nominaliza ca președinte pe Ion Iliescu; rofl.gif

• Scandal monstru īntr-o secție de vot, după ce membrii comisiei electorale au primit apă īn loc de vodka hh.gif roflmao.gif




http://www.timesnewroman.ro/politic/10-luc...publica-moldova
Cla
• Scandal monstru īntr-o secție de vot, după ce membrii comisiei electorale au primit apă īn loc de vodka hh.gif roflmao.gif

________________________________________________________________________________
_

sa mor io, eu nu m-as pune la asa o masa fara vodca, de unde dracu sa iau asa idei tāmpite ??
Si cu apa ?? nu reusesti nici macar sa devii presedinte biggrin.gif
March
Un ţigan bogat din Bucureşti a dat şpagă la MApN să treacă defilarea şi pe la nunta lui rofl.gif




Sa fie asta unchiu' lu' Florin Salam , sau a lu' Adrian Copilu' Minune ?!? laugh.gif


March








ALEGERILE DIN REPUBLCA MOLDOVA

Rezultatele preliminare arată că şefa tineretului PSRM Marina Radvan va intra īn Parlamentul Republicii Moldova ea candidānd pe locul 16 pe lista socialiştilor. Marina, īn vārstă de 23 de ani, de profesie actriţă, momentan „neangajată īn cāmpul muncii“ după cum o prezintă presa de peste Prut, a postat īnainte de campanie poze pe Facebook cu imagini din timpul petrecerilor la care a luat parte. Īn una dintre fotografii Marina apare cu o inscripţie pe piept: „Fac sex pentru māncare”, notează site-ul deschide.md.




Cla
O adoptez !!! Fac o mamaliga roflmao.gif
March
E unii care o iubesc muuuuult pe madama ot Pleskoi ! tongue.gif




March
Se dedica celor mentionati mai sus laugh.gif









Dupa plecarea Jupanului de la Cotroceni , madama o ia de la zero ! tongue.gif


March
Dupa Cotroceni, o noua meserie pentru Basea ca sa scape de DNA !







March
Bobby Keys, saxofonistul trupei The Rolling Stones, a murit la vārsta de 70 de ani sad.gif







March
Motiv de doliu national pentru unii tongue.gif

Elena Udrea vorbeşte despre retragere din politica rolleyes.gif


March
Basea a iesit la pupitru si i-a tras una zdravana la zotca "luserului" Ponta ! A meritat-o ! thumb_yello.gif
March
Un mare actor si-a vandut colectia de arme ! sad.gif Sunt acolo cateva piese foarte interesante.
March
Pentru ca se apropie Craciunul si pentru ca posturile de radio romanesti ne bombardeaza cu " Christmas carols " (!) rolleyes.gif , va trimit sa re-ascultati aceste minunate colinde romanesti !

https://www.youtube.com/watch?v=lZelWXaiEFg...0C27C186D094706

Un Craciun fericit !
March
Cam asa arata o tara cu adevarat “comunista” !!



De curand, am ca vecin un vechi cunoscut, fugit de comunism in Suedia; odata mi s-a 'destainuit':
"m-am saturat de comunistii astia suedezi"...; am ramas cu gura cascata.. si el mi-a argumentat: nu poti sa faci nimic de capu' tau, nu poti sa gresesti, nu poti sa te simti si tu singur... peste TOT domneste Ordinea si Legea; de ex. - daca intri cu un 4x4 al tau in oras (!) si n-ai platit rovigneta... amenda iti vine in 3 zile si este egala cu cat costa masina ta noua..., daca gresesti, deh. ca tot omu'..., platesti de-ti merg capacele... deci vecinul meu s-a saturat de aceasta permanenta
pseudo-'Securitate' care obliga la Ordine si Respect... in rest va las pe voi sa judecati unde-i mai
bine: acolo sau aici - eu zic ca aici, aici poti sa faci ce vrei, sa omori si sa stai 3 ani la mancare gratis, sa furi e bine sa furi mult ca sa ai ce spagi sa dai la cei care te vor judeca] samd. Alegeti..., vai noua!

Suedia...o tara la superlativ....legislatia lor....visul la Rai...al omenirii.... Suedia, tara in care politicienii nu au privilegii, nu se bucura de imunitate, iar alegatorii se prezinta la vot in proportie de peste 80%.
In topul 2013 al celor mai fericite tari, Suedia figureaza pe locul 5, dupa Danemarca,
Norvegia, Elvetia si Olanda, in timp ce Marea Britanie este abia pe locul 22, iar Romania pe locul 90.

Tarile "fericite" au in comun mai multe lucruri, printre care un venit mare pe cap de locuitor, o viata sanatoasa si, mai ales, absenta coruptiei la nivelul liderilor, explica John Helliwel, profesor de economie la Universitatea British Columbia. De asemenea, implicarea oamenilor in viata "cetatii" este tratata cu foarte mare seriozitate.

Reportajul "Suedia – Taramul politicienilor fara privilegii" ("Sweden - Land of Politicians Without Privileges"), difuzat de televiziunea braziliana TV Bandeirantes, ne prezinta o lume despre care, obisnuiti cu situatia din Romania, ne e greu sa credem ca exista cu adevarat.
Cateva date generale Suedia este o monarhie constitutionala. Din 1971, Parlamentul tarii este unicameral si are 349 de membri, alesi prin vot direct si proportional, ei reprezentand 9,2 milioane de cetateni. Regele Carl al-XVI-lea Gustaf indeplineste doar functii ceremoniale, cele politice fiind preluate de Purtatorul de Cuvant al Parlamentului.
Statul este conceput ca un sprijin pentru toti cetatenii sai, care sunt tratati echitabil prin intermediul unor servicii sociale consistente, bazate pe o economie solida. Aceste servicii
sunt asigurate tuturor gratuit, indiferent de venituri sau clasa sociala. In schimb, taxele sunt mari, dar ele se intorc sub forma de pachete de asistenta sociala.
Aceasta relatie intre stat si cetateni face ca alegerile sa fie extrem de importante pentru suedezi. Conform statisticilor, peste 30% dintre ei sunt membri in diverse partide si peste 80% sunt membri de sindicat.
Prezenta la alegerile organizate la fiecare 4 ani este de peste 80%. Suedezii considera dezbaterile politice si prezenta la vot esentiale pentru democratie.


Fara privilegii sau lux pentru politicieni



Tara este condusa de clasa politica, nu de rege, iar suedezii sunt extrem de implicate si de atenti la activitatea depusa de cei carora le dau votul, motiv pentru care acestia nu au privilegii si nici nu beneficiaza de conditii de lux.
Pana in 1990, in Suedia nici nu existau locuinte puse gratuit la dispozitia parlamentarilor. Acestia obisnuiau sa doarma pe canapelele > din birourile lor, situate in cladirea Parlamentului.
In prezent, parlamentarii suedezi au la dispozitie garsoniere detinute de stat, cu o suprafata de circa 40 de metri patrati. Singura camera este folosita atat ca living, cat si ca dormitor. Spalatoria este comuna, iar demnitarii trebuie sa se programeze din timp daca vor sa isi spele asternuturile.
Sunt si parlamentari care traiesc intr-un spatiu chiar mai mic, de doar 18 metri patrati. In aceste cazuri, inclusive bucataria este impartita in comun. Nu exista personal de serviciu, iar regulile sunt stricte: "Pastrati curatenia".
Biroul unui parlamentar are circa 18 metri patrati. Demnitarii nu au secretare sau
consilieri, nici masini de serviciu cu sofer.
"Eu ii platesc pe politicieni. Nu vad niciun motiv pentru care banii platitorilor de taxe sa
fie folositi pentru a le oferi politicienilor o viata de lux", explica un suedez in reportajul televiziunii braziliene.
Resedinta oficiala a premierului suedez nu depaseste circa 300 de metri patrati. Nici acesta nu beneficiaza de personal de serviciu. Mai mult, purtatorul de cuvant al guvernului a declarat ca premierul isi calca singur camasile si isi spala singur rufele, la fel ca orice simplu cetatean.
Suedia este impartita in 21 de comitate conduse de cate un birou administrativ numit de guvern impreuna cu un consiliu ales de cetateni. Pe teritoriul Suediei sunt 290 de localitati.
Nici primarii si guvernatorii nu au dreptul la resedinte oficiale gratuite, iar consilierii nici
macar nu au salariu lunar sau un birou propriu, asa ca lucreaza de acasa. "Suntem alesi sa reprezentam cetatenii si, la fel ca ei, avem propriile noastre slujbe", a explicat o consiliera.
Doar parlamentarii, care lucreaza la elaborarea legilor, se considera ca exercita un serviciu
public pentru care trebuie sa fie remunerati cu salarii lunare. Un parlamentar suedez castiga aproape dublul venitului net al unui profesor.



Fara indemnizatii speciale



Parlamentarii care nu domiciliaza in capitala nu primesc bani in plus pentru costurile
suplimentare, cum ar fi plata unei eventuale chirii sau pentru a avea asistenti la cabinetele parlamentare din localitatile de origine. Acolo, multi dintre ei lucreaza de acasa si utilizeaza sediile partidelor sau bibliotecile publice pentru a se intalni cu alegatorii.
Toate calatoriile cu avionul ale parlamentarilor trebuie sa fie aprobate si rezervate la agentia de turism din cadrul Parlamentului,> nefiind alocate indemnizatii speciale.



Fara imunitate

Politicienii suedezi nu sunt privilegiati in fata legii si nu se bucura de niciun fel de imunitate. Mona Sahlin a cumparat o ciocolata si alte cateva obiecte personale cu credit cardul guvernamental si a platit scump - si-a pierdut postul devicepremier. Scandalul a fost celebru in anii '90, fiind cunoscut sub numele de "cazul Toblerone". Sahlin si-a compromis cariera politica, fiind nevoita sa demisioneze din functia de lider al Partidului Social Democrat.



Transparenta si control cetatenesc



Cetatenii sunt foarte atenti la modul in care Parlamentul isi foloseste puterea.
Transparenta activitatii parlamentare are radacini in Constitutie. Fiecare cetatean are dreptul sa verifice cheltuielile politicienilor, actele contabile emise de guvern si declaratia de impozit pe venit a premierului. Mai mult, functionarii trebuie sa puna la dispozitia doritorilor corespondenta zilnica si emailurile oficiale ale prim-ministrului, orice cetatean avand acces la aceste informatii.



In sala calculatoarelor este posibil chiar sa studiezi traseul unor documente, cum ar fi
cheltuielile guvernamentale sau detaliile unei licitatii publica. De exemplu, unul din rapoartele cu cheltuielile premierului a inclus si pranzul luat impreuna cu presedintele Bancii Centrale, precizandu-se chiar si ce au mancat si au baut cei doi.



Administratia Parlamentului suedez tine socoteala cheltuielilor in rapoarte ale membrilor,
depozitate intr-o singura incapere. Exista dosare individuale pentru fiecare dintre cei 349 de demnitari, precum si pentru Purtatorul de cuvant al Parlamentului.
Orice suedez poate veni sa studieze dosarele sau poate cere informatiile prin intermediul
Internetului.
Principiul transparentei este inclus in Constitutia suedeza de mai bine de 200 de ani. El face ca excesele de putere sau cazurile de coruptie sa fie extrem de rare in aceasta tara.



March
Romania, iarna 1953-54 !

http://vladimirrosulescu-istorie.blogspot....-1953-1954.html


March
10 lucruri despre vizita lui Valeriu Zgonea īn India




Gangele a fost īnchis pentru populaţie, după ce Zgonea s-a spălat pe picioare īn fluviu; rofl.gif

Zgonea e tratat ca un prinţ, pentru că miroase a bălegar de vacă, animal sfānt īn India; laugh.gif


March
Suntem in decembrie, daca esti intr-o zona unde ninge asculta melodia asta thumb_yello.gif

https://www.youtube.com/watch?v=qTL7jpPJcZY&spfreload=1




La mine din pacate ploua neincetat de vreo 10 zile ! sad.gif




The Dude
Zilele de miercuri, 24 şi 31 decembrie, din ultimele două săptămāni ale acestui an ar putea fi declarate drept zile libere de către Guvern, īnaintea Sărbătorilor de Crăciun şi, respectiv, Anul Nou, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse oficiale.


...sa traiasca... thumb_yello.gif
March
Pentru ca sa i se ierte pacatele !

http://www.gandul.info/stiri/cadoul-postel...serica-13712688




The Dude
...niste nume de verificat Nicolae Nan, Ioan Ghişe, Ioan Berghezan, Nicolae Neagu, Constantin Morar, Ioan Tuşinean, Szabolts Guttmann....si inca, pe partea ailalta: Crin Andănuţ, Andreas Huber şi Steffan Mildner ...Otto Schilly...o mare, unita si puternica familie...Like i said before...omul de la Sibiu nu e cel ce pare ca este...ca sa ma exprim asa: pentru mine e chiar mai mult decat un frate..desi nu l-am votat (n-am votat pe nimeni)

....ramane sa vedem cu ce vine de la loja perfecta, insa in orice alternativa nu poate fii decat bine, sau mai bine....


despre fraieri ???....niciun cuvant. Ei au locul lor bine stabilit, pe care se poate conta intotdeauna....
base l-a socotit insa gresit de data asta, crezand ca va face treaba doar cu ei....................



March
Sa vedem cine va avea un cuvant mai greu, ai de peste ocean sau cei din vechiul continent ! Oricine, dar sa fie mai bine !




@ cocosele , pe unde umbli ? Baga tare aici ! biggrin.gif
The Dude
..aia de peste ocean au o conditie greu sau imposibil de inghitit pentru unul ca neamtul....insa eu pe ei mizez..Tu ???
March
QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2014, 04:04 PM) *
..aia de peste ocean au o conditie greu sau imposibil de inghitit pentru unul ca neamtul....insa eu pe ei mizez..Tu ???

Greu de spus. Cred insa ca va fi strans de Merkel , care-i pe cai mari in EU acum !
March
Tara membra UE ? Nu. Ci o rusine a Europei !!!

http://adevarul.ro/news/societate/harta-rusinoasa-romaniei-25-ani-incompetenta-alesilor-nostri---mii-kilometri-drum-scufundati-noroaie-n-au-vazut-niciodata-asfaltul-1_5486b9ca448e03c0fd9822e3/index.html


Ma uit la copilasii aia ... si imi vine sa aplaud in gura mare arestarile pe banda ale banditilor de politicieni de catre DNA !!
March
Cand Aghiuta isi baga coada ,




IPF-ul shukarit ca i-a fost publicat "fluturasul" de salariu in presa !!







March
Klaus Iohannis participă pe 16 decembrie la ceremoniile de la Timişoara, dedicate īmplinirii a 25 de ani de la Revoluţie thumb_yello.gif
March
Veşti bune pentru bărbaţi. Miss Fund este din nou virgină rofl.gif




Pe cand si madama ot Plescoi ?!? laugh.gif


exergy33
QUOTE(March @ 7 Dec 2014, 02:11 PM) *
In sala calculatoarelor este posibil chiar sa studiezi traseul unor documente, cum ar fi
cheltuielile guvernamentale sau detaliile unei licitatii publica. De exemplu, unul din rapoartele cu cheltuielile premierului a inclus si pranzul luat impreuna cu presedintele Bancii Centrale, precizandu-se chiar si ce au mancat si au baut cei doi.

Asta se cheama viata ?! Vreau sa zic viata de premier sau parlamentar. Sa stie toata lumea cate masline ai pus in gura, la ce ora si la ce restaurant .... unsure.gif ?
The Dude
...nu chiar ce si-a pus pe masa, dar detaliile procedurilor de achizitii publice sunt si la noi libere, deschise si "on line" pe fiecare din momentele lor (recomand SEAP-ul) La fel rapoartele de cheltuieli ale institutiilor publice, pedigriul si situatiile economice de moment a oricarei societati comerciale (recomand registrul comertului). De asemenea caziere juridice si financiare pe la ANAF si Minsterul Justitiei imi pare...


March prietene...strazi din alea desfundate, orase arierate urbanistic, fara curent si/sau apa...sunt peste tot in lume..America abunda, iar eu le-am descoperit si in Franta si Belgia...pan alte parti n-am cautat cum trebuie..In 25 de ani Romania a crescut la nerecunoastere...Oricine ar veni din '89 ar avea probleme sa inteleaga ce s-a petrecut cu marile orase care nu mai seamana deloc cu ce a ramas in urma..Desigur mai sunt si in Bucuresti (traian, calea calarasilor, labirint) strazi neatinse de timp...dar sunt in discordanta cu aspectul general...cat s-a facut, s-a facut imens...nici nu se putea totul..

desigur s-a si furat....insa am vesti: se fura peste tot in lume !!..Iar in conditiile astea, doar ce ramane conteaza thumb_yello.gif
concluzia mea, unul care la "revolutie" avea doar aspiratiile legate de libertate in forma de exprimare si initiativa, e ca atunci nu s-a murit degeaba... thumb_yello.gif
March
QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2014, 01:46 PM) *
March prietene...strazi din alea desfundate, orase arierate urbanistic, fara curent si/sau apa...sunt peste tot in lume.. iar eu le-am descoperit si in Franta si Belgia...


Ei, nu mai spune. Uite daca imi arati o imagine ca asta din Franta sau Belgia , eu dau o lada de Don Perignon !






Atentie ! O strada ca asta din poza ! Si nu inundatii ce au afectat vreo localitate de acolo ! Sau cladiri dezafectate ! Care-i cu totul altceva !
The Dude
De acord... thumb_yello.gif ..Your on mafrend.

Va fi din Belgia la "granita" cu Olanda. Acolo are o casa de vacanta sora mea pe care intentionez sa o vizitez prin februarie.
In zona exista ceva care are sa te surprinda, desi in afara drumului peiasjul e altul.

Desigur poza va fi datata electronic si cu coordonate gps - datele EXIF complete...pen'ca ne cam pricepem la asta.

Pregateste ladoiul...
March
Ana Pauker hotăra avorturile kominternistelor romance hh.gif







March
Cred ca se stie deja, dar e bine de re-amintit !

OTRAVA CU NUMELE MARGARINA !




Margarina a fost produsa inital pentru a ingrasa curcanii, pe cand
ceea ce a facut in realitate a fost sa-i omoare. Persoanele care au
sponzorizat investigatia au vrut sa-si recupereze banii, asa ca au
inceput sa se gandeasca sub ce forma sa o faca. Continea o substanta
alba, care nu avea nimic atractiv pentru a fi comestibil, asa ca i-au
adaugat o culoare galbena, pentru a o vinde in loc de unt.

Comparatie intre unt si margarina:

Ambele au aceiasi cantitate de calorii. Untul este usor mai bogat in
grasimi saturate: 8 grame, comparativ cu 5 grame pe care le are
margarina.

A manca margarina in loc de unt poate creste cu 53% riscul de
imbolnaviri coronariene la femei, conform unui recent studiu medical
dela Universitatea din Harvard.

A manca unt, creste absorbtia unei mari cantitati de nutrienti, care
se gasesc in alte alimente. Untul contine beneficii nutritionale
proprii, in timp ce margarina are numai ceea ce i-au fost adaugate la
fabricatie.

Untul este mult mai bun decat margarina si imbunatateste savoarea
altor alimente.

Untul a existat de secole, in timp ce margarina are mai putin de 100 de ani.

Margarina este foarte bogata in acizi grasi (aceia pe care i-au
descoperit recent oamenii de stiinta, ca sunt foarte rai si guvernele
au inceput sa ii interzica).

Risc triplu de boli coronariene. Creste colesterolul total, mai ales
cel rau si micsoreaza colesterolul bun.

Creste de 5 ori riscul de cancer.

Micsoreaza calitatea laptelui matern.

Micsoreaza reactia imunologicaa organismului.

Micsoreaza reactia la insulina.

Margarinei ii lipseste o molecula pentru a fi plastic. Numai acest
fapt si este suficient sa evitati folosirea margarinei in viata
voastra si oricare alt lucru care ar fi hidrogenat (asta inseamna ca
se adauga hidrogen, care modifica structura moleculara a
substantelor).

Puteti incerca urmatoarele: cumparati un pic de margarina si lasati-o
in garaj, sau intr-un loc umbros. Dupa cateva zile, veti observa doua
lucruri: nu veti gasi nici muste, nici macar acei deranjanti tantari
(ceeace ar trebui sa va spuna ceva). Nu veti putea simti nici un miros
urat sau diferit, pentru ca nu are nicio valoare nutritiva. Nimic nu
creste in ea. Nici macar cele mai mici microorganisme nu pot creste in
ea. De ce ? Pentruca este aproape numai plastic!

Mai putem adauga inca ceva: daca luam o bucata de margarina si o punem
pe gratar, sau intr-o tigaie ca sa prajim o friptura, va iesi un fum
negru!


March
NUTRIBON




La Mega Image se gaseste acest produs excelent pentru sanatate ! Pretul per baton este 2,7 lei. Are un gust foarte bun, este satios, si nu contine zahar si nimic sintetic sau artificial ( vezi ingredientele )





http://www.nutribon.ro/#!nutribon-heathy-snack/ct3m
March
Mesaj pentru Europa,

by Paraziţii

Nu suntem ciori, nu stăm īn corturi

Facem eforturi să ne elevăm

Şi nu cāntăm pe străzi īn Viena la acordeon

Noi nu cerşim cu handicapu' la vedere să facem avere

Şi nu ghicim viitoru īn palmă īn dughene mizere

Noi nu purtăm fuste īnflorate şi nu furăm din buzunare

Nu emigram īn Suedia cu 7 copii să ne daţi ajutoare

Daţi vina pe noi din Berlin īn Pamplona de-mi sare voma

Manca-mi-aţi p… n-o să găsiţi un romān īn rulote la Roma

Noi īngheţăm īn săli de clasă de la 6-7 ani(p… mea)

6-7 ore pe zi fără căldură, māncare şi bani

Avem părinţi săraci acasă şi-un lucru e sigur

Ni se cultivă dorinţa de-a reuşi īn viaţă de unul singur

Ne confruntăm cu legi noi date de boi

Dansează cu noi valsul p…. mele e un pas īnainte doi inapoi

Mă piş pe gay şi nu-i normal ca copiii mei să vadă

Homosexuali care se ling īn gură ostentativ pe stradă

E la modă să fim toleranţi dar nu reīnviem Sodoma

Vă putem trimite bulangii pachet la Barcelona,

Suntem ruda săracă, deci nu putem fi fraţi

Mesaj pentru Europa:

Cred că ne confundaţi!

N-avem 7 fraţi acasă

Mama chiar nu e bolnavă

Tata şi-a băut rapid cafeaua

Şi-a plecat la muncă-n grabă

Facem facultăţi şi dăm pe cărţi ultimul ban

N-o să fim vreodată gunoieri la Amsterdam

Vorbim 3 limbi şi vă putem conduce avioanele

Dar nu putem īn p… mea socializa cu tomberoanele

Forţăm uşi īnchise, trăim cu vise nepermise

Şi muncim legal un an pentru un pumn de fise

Bagă la cap repede, crede-ne, noi nu māncăm lebede

Ne respectăm, ne rezolvăm singuri problemele

Javrele şi curvele-n Madrid vă īngroaşă şatrele

Noi romānii stăm la rānd să umplem teatrele

Votăm īn scārbă, e-adevărat şi ţara-i praf, pulbere fină

Căci e mai ieftin să dai banu' jos cānd cumperi o ruină

Banii pe 10 ani de la U.E. dispar īn vile

Īn străzi inexistante şi tehnologii inutile

Dacă aveţi pile băi cārnaţilor, pardon… băi fratilor

Puteţi cere detalii picante īn Pădurea Spānzuraţilor
Cla
Cine a avut dubii e naiv. La fel a fost si īn Polonia.
Cla
March clapping.gif Toate bune de al treilea advent, de la Cla smile.gif

E misto sa citesc de pe Times New Roman biggrin.gif
Ce s-a īntāmplat cu Times.ro si trombon.ro ? unsure.gif
Cla
March, belea mare... Studii au aratat ca Romānia nu este pregatita de Apocaliptica.
Ce este de facut ? A mānca Biblia nu ajunge, o vai... hh.gif dunno.gif
O stergem, da unde ? drunk.gif blink.gif Hai sa ne-mbatam
March
Apropos de unii ipocriti din Occident !!




"De Ignat : relatarea unui romān care trăiește īn Occident." - Era aproape sa bage auditoriu in spital ! rofl.gif




De criză, de dor și de fițe mi-a venit ideea să tai porc de Crăciun, cum se făcea pe
timpuri la mine la țară. Bine, ai mei nu īl tăiau de Crăciun, ci īnainte de Sfāntul Andrei, noi nemaiavīnd răbdare și nici prea multe prin cămară să-l
putem păsui pīnă la Ignat.După ce mi-am ascuțit cuțitele pe gresia de la baie și am procurat doi baloți de paie, decorativi, uitați de un vecin īn fața casei īncă de la Halloween, m-am pus să caut porc. Prima dată am dat anunț pe internet că doresc să achiziționez, pentru sacrificare, animal de talie medie, pīnă īn 150 de kilograme, dar nu mi-a răspuns nimeni, īn afară de un sonat care mi-a zis că-i plac ideile mele și, dacă vreau, putem să sacrificăm īmpreună, mai mulți! Eu cred că toți nebunii au fugit din lume și s-au ascuns pe internet! Dar divaghez!

Cīnd mi-am īntrebat colegii la serviciu dacă știu pe undeva un porc viu, au devenit foarte curioși că ce vreau să fac cu el, că e mare de pet, că face mizerie multă. Cīnd le-am spus că vreau să-l tai, au făcut ochii cīt cepele și m-au luat la rost că de ce. Ca să-l mănīnc, de-aia, le-am răspuns, moment īn care și ultimele rămășițe de simpatie, toleranță și īnțelegere pe care le aveau pentru mine au dispărut.

Cum să omori un animal și să-l manīnci, așa, ca un barbar?
Eh, cīnd am văzut eu că ăștia sunt gata să sune la PETA, am īnceput să le descriu īn amănunt operațiunile specifice,insistīnd pe secționarea carotidei și colectarea sīngelui īntr-un lighean, de preferință cu smalțul sărit, ca la mama acasă, īn vederea preparării sīngeretelui și mai ales a borīndăului.
N-am știut eu cum se zice īn engleză la borīndău, la fel cum nu știu nici īn romānește, dar le-am explicat că e un fel de mămăligă din făină de porumb cu sīnge īn loc de apă. Cred că vreo trei, mai simțitori, așa, au dispărut spre baie, iar restul, că acum deja se strīnsese tot compartimentul īn jurul meu, să mă asculte, mă priveau cīnd cu milă, cīnd cu dezgust. Apoi, zic, pīrlim șoriciul cu paie, sau la butelie, dacă stăm la bloc, și tăiem urechile animalului, pe care le consumăm pe loc, cu puțină sare. Mai trimisei vreo doi la baie, dar i-am dat īnainte, fiind conștient că un alt moment īn care să mă asculte oamenii cu atīta atenție nu o să mai prind, poate, niciodată. După ce epilăm animalul cu flacăra, continui eu, īl despicăm cu securea sau toporul, ce ne vine la mīnă, și scoatem organele, pe care le fierbem īmpreună cu capul, īn vederea preparării caltaboșului. Știți, bănuiesc – le-am zis eu degajat –, că pentru caltaboș se folosește intestinul gros, spălat facultativ și opărit īn apă cu ceapă, pentru mascarea miasmelor naturale. S-a plecat cu grupul după fraza asta, și am mai rămas cu vreo trei, cei mai tari de īnger și de stomac, cred, de fapt doi, că unul dintre ei era un coreean care nu pricepe engleză și stă toată ziua cu căștile pe urechi, dar se alătură oricărui grup și dă din cap aprobator la orice discuție. Cu restul cărnii, am zis eu mai departe, facem cīrnați, grătare și sarmale, iar dacă răposatul a fost gras, putem să frigem și o oală de jumări, așa, de poftă, care să mai taie din tăria băuturii.

Eu zic că au scăpat ieftin totuși, pentru că dacă m-aș fi apucat să le povestesc cum se fac hot dogii și parizerul pe care le īnfulecă ei la lunch, băgam toată firma-n spital. "Andrei (...)"


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.