Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vrei Sa Fii Scriitor? Incearca Aici!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Daca vrei sa intri in aventura nebuna a scrisului si vrei sa ajungi scriitor te provoc la o intalnire. Inscrie-te aici:

VreauSaFiuScriitorGroup-subscribe@yahoogroups.com

Nota: Putem discuta si aici in forum.
Mihai
Cateva articole ale membrilor Hanului pot fi citite in cadrul forumului Editorial.
Figaro
Domnul Ovidiu Bufnila reprezinta un nume de referinta al SF-ului romanesc, un scriitor cu o amprenta aparte. Tot ce putem spera este ca domnia sa sa posteze macar fragmente din creatiile sale pe Hanu Ancutei, in absenta revistelor SF din peisajul publicistic romanesc.

In plus raspund invitatiei domnului Bufnila de a discuta pe forum despre fenomenul SF. Ma gandesc sa incepem tocmai cu absenta publicatiilor SF. Fenomenul SF isi micsoreaza importanta?
Tudy
Eu cred ca, dimpotriva, fenomenul SF abia incepe sa prinda amploare pe meleagurile patriei noastre... Cel putin din cate am avut eu ocazia sa observ, povestind cu unchiul meu. Poate Ovidiu Bufnila stie mai bine despre ce e vorba... smile.gif
ypsilonalpha
Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.

mariusd_bn
QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 2 2003, 12:12 AM)
Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.

Dintr-o cauza sau alta, SF-ul s-a mutat pe internet. Exista cateva siteuri foarte bine realizate si extrem de dinamice :

www.avangarda.ev.ro
www.sfera.ev.ro
www.imagikon.ev.ro

fiecare cu specificul sau. Ce au in comun? Dorinta celor care posteaza acolo de a avea un contact mai rapid cu fandomul si un feedback cat mai rapid si mai la obiect. Asa ca nu va sfiiti sa comentati ceea ce cititi in aceste siteuri. Scriitorii va vor fi recunoscatori.
Copernic
Interesanta provocarea data de catre domnul Ovidiu Bufnila, si chiar ar trebui luata ca un colac de salvare data creatiilor sf din prezent din Romania. O chestiune totusi nu-mi este clara: pe acest topic pot fi aduse in discutie teme sf, opinii asupra uneia ori alteia sau prezentari de creatii proprii?
Oricum ar fi, din aceasta Tara a Huzurului, va urez tuturor toate cele bune si... make it so.


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------
Ovidiu Bufnila
QUOTE (mariusd_bn @ 4 Aug 2003, 09:20 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 2 2003, 12:12 AM)
Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.

Dintr-o cauza sau alta, SF-ul s-a mutat pe internet. Exista cateva siteuri foarte bine realizate si extrem de dinamice :

www.avangarda.ev.ro
www.sfera.ev.ro
www.imagikon.ev.ro

fiecare cu specificul sau. Ce au in comun? Dorinta celor care posteaza acolo de a avea un contact mai rapid cu fandomul si un feedback cat mai rapid si mai la obiect. Asa ca nu va sfiiti sa comentati ceea ce cititi in aceste siteuri. Scriitorii va vor fi recunoscatori.

De ce nu, draga Copernic? trebuie sa construim in toate directiiile! Asteptam provocarea ta!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Figaro @ 1 Aug 2003, 05:55 PM)
Domnul Ovidiu Bufnila reprezinta un nume de referinta al SF-ului romanesc, un scriitor cu o amprenta aparte. Tot ce putem spera este ca domnia sa sa posteze macar fragmente din creatiile sale pe Hanu Ancutei, in absenta revistelor SF din peisajul publicistic romanesc.

In plus raspund invitatiei domnului Bufnila de a discuta pe forum despre fenomenul SF. Ma gandesc sa incepem tocmai cu absenta publicatiilor SF. Fenomenul SF isi micsoreaza importanta?

SF-ul s-a valurit incredibil. Daca sefistii romani nu gasesc idei surprinzatoare atunci se vor pierde in Neant. Publicatiile SF romanesti de hartie sunt debile si ridicole. In schimb, pe Net, activitatea sefista duduieeee....
Iata un link:
www.sferaonline.ro
Acolo gasiti o multime de scriitori tineri si talentati...
rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.