Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sindromul Grecesc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2
turbo trabant
Butonand cu spor ieri la tembelizor am dat de o emisiune la o televiziune populara unde un avocat acru ne explica pe larg cum sa suntezi plata la rate, in special la banci. Stratageme cu recuperatori, discutii despre inrobirea romanului de catre mafia bancara etc.

Jos era scris mare cu rosu " bancile sunt de vina pentru criza ele sa plateasca nu poporul!".

E normal sa nu ne mai platim datoriile si sa dam teapa?
Felina
defineste normal rolleyes.gif
turbo trabant
Gicuta isi ia o masina in leasing, plateste 5 rate si apoi se uita la televizor unde i se explica ca ea nu mai trebuie sa plateasca bampirilor. Si mai ales i se explica cum spoton.gif

Gicutei i se pare normal. rolleyes.gif
Felina
nu e normal la scara larga si mai ales in public
CNA-ul ar trebui sa sara la gatul lor
sa vedem
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 4 Jan 2012, 03:50 PM) *
nu e normal la scara larga si mai ales in public

Aici suntem de acord. Dar Gicuta si milioanele care se uita la asa ceva?

Dupa China syndrome putem avea sindromul grecesc?

PS: CNA ma indoiesc ca se implica. sunt si ei oameni, are si ei credite. Daca s-ar implica ar fi mana in mana cu mafia, nu? rolleyes.gif
abis
QUOTE(Felina @ 4 Jan 2012, 02:50 PM) *
nu e normal la scara larga si mai ales in public

Dar la scara mai mica? Eventual in privat? smile.gif

Nu am vazut emisiunea, nu pot comenta ce s-a discutat. Care era mai exact mecanismul? Era ceva legal sau nu?
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jan 2012, 01:06 PM) *
Jos era scris mare cu rosu " bancile sunt de vina pentru criza ele sa plateasca nu poporul!".
E normal sa nu ne mai platim datoriile si sa dam teapa?

Daca va mai amintiti ca poporul a pus Ceausestii la zid, atunci orice raspuns e de prisos.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 4 Jan 2012, 04:06 PM) *
Care era mai exact mecanismul? Era ceva legal sau nu?

Erau mai multe mecanisme, toate prezentate de un avocat si pareau a avea o forma legala.
abis
Bine, am vazut multi avocati care spuneau o gramada de enormitati. Nu inseamna ca daca este avocat tot ce spune e legal.

Daca este vorba despre cum sa lupti cu bancile in cazul unor clauze contractuale abuzive e una; daca le spui cetatenilor ca pot refuza plata ratelor fara motiv este altceva: practic ii induci in eroare, pentru ca exista mecanisme de recuperare, din cate stiu - nu stiu prea multe, recunosc, pentru ca relatia mea cu bancile nu presupune decat contul de salariu si niste depozite.
turbo trabant
Daca domnu' avocat facea demersul asta la cabinetul lui nu era nici o problema.

Insa cand inciti la neplata datoriilor in presa oare domnu' avocat si tembeliziunea nu influenteaza masiv gandirea lui gigi si gicuta?

Felina
QUOTE(abis @ 4 Jan 2012, 01:06 PM) *
Dar la scara mai mica? Eventual in privat? smile.gif



la scara mica da, tinand cont ca totul este relativ

la scara mare nu pentru ca ar insemna ruinarea societatii asa cum o stim. si asta ar fi ok daca am sti ce sa punem in loc si am avea mijloacele prin care sa o facem. pana atunci raspunsul e NU.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jan 2012, 02:06 PM) *
E normal sa nu ne mai platim datoriile si sa dam teapa?


E normal ca datoriile anumitor societati se stat sa fie sterse, iar banii aia sa fie luati de la contribuabili?
E normal ca datoriile bancilor sa fie platite din banii contribuabililor, desi bancile raman cu profitul?
E normal ca datoriile unor state sa fie sterse?

Astept raspuns! ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jan 2012, 05:43 PM) *
Astept raspuns! ohyeah.gif

Postul nr 1: "Jos era scris mare cu rosu " bancile sunt de vina pentru criza ele sa plateasca nu poporul!"." ohyeah.gif


abis
QUOTE(Felina @ 4 Jan 2012, 04:16 PM) *
la scara mica da, tinand cont ca totul este relativ

Deci este ok ca unul-doi sa fenteze bancile, dar nu mai este ok daca 1-200.000 le fenteaza

Oricare dintre cei 200.000 poate gandi la fel: e ok sa fentez eu bancile, insa daca o fac toti, ne ducem naibii...



QUOTE(turbo trabant)
bancile sunt de vina pentru criza

Si de fapt bancile sunt nevinovate? unsure.gif

Bineinteles, nu-i normal sa nu iti platesti datoriile, daca ai facut un credit. Insa nu-i normal nici ca cetatenii contribuabili sa plateasca datoriile acumulate de banci prin preluarea datoriilor de catre state.
actionmedia
QUOTE(Felina @ 4 Jan 2012, 04:16 PM) *
la scara mare nu pentru ca ar insemna ruinarea societatii asa cum o stim. si asta ar fi ok daca am sti ce sa punem in loc si am avea mijloacele prin care sa o facem. pana atunci raspunsul e NU.


Societatea pe care o stim oricum a ajuns in impas si se ruineaza pe zi ce trece. Un colaps bancar nu ar face decāt sa grabeasca lucrurile. Ceea ce nu ar fi chiar rau, mai bine sa se intample mai repede cat mai sunt inca resurse, iar clima inca e ok, decat mai tarziu cand nu se mai poate face nimic.

Ce mai am de adaugat? Libertatea cuvantului. Nu vad nicio problema ca cineva sa afirme ceva. Problema apare atunci cand bancile spre exemplu nu ar avea drept la replica sau nu l-ar putea da in judecata pentru calomnie in cazul in care persoana respectiva ar fi facut afirmatii nefondate.

Daca ai bani/averi si nu-ti platesti datoriile, nu prea ai cum sa scapi, banca isi recupereaza macar o parte din prejudiciu prin executare silita. Daca nu mai ai bani si nu mai poti plati datoriile, in cel mai rau caz ne intoarcem la sistemul sclavagist, muncesti pe gratis pana iti platesti datoria. De fapt, oricum esti sclav si acuma. smile.gif
Felina
QUOTE(abis @ 4 Jan 2012, 02:59 PM) *
Deci este ok ca unul-doi sa fenteze bancile, dar nu mai este ok daca 1-200.000 le fenteaza


e normal ca un numar mic de persoane sa nu respecte cate o regula
daca 1-200000 nu mai respecta regula, atunci nu mai e ok pentru sistem. spuneam mai sus ca ar fi ok daca am sti cu ce si am putea sa schimbam sistemul - pana atunci insa nu.

QUOTE(abis @ 4 Jan 2012, 02:59 PM) *
Oricare dintre cei 200.000 poate gandi la fel: e ok sa fentez eu bancile, insa daca o fac toti, ne ducem naibii...



putem toti gandi la fel, ramane de vazut insa cine are sange sa si actioneze conform gandurilor sugubase smile.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jan 2012, 02:06 PM) *
.... E normal sa nu ne mai platim datoriile si sa dam teapa?

Nu este normal sa nu-ti platesti datoriile, dar este anormal sa platim asemenea dobanzi. Eu cred ca aici este problema bancilor a bancherilor, investitorilor, jucatorilor la bursa, interlopilor etc. sunt prea lacomi vor prea mult pentru ca societatea le ofera prea mult. In timp de criza doar produsele de lux au cautare, masinile, vilele, iahturile etc. acum ori din cauza acestei crize produsele respective se vand mai ieftin or banii cu care se cumpara aceste produse sunt bani negri, usor castigati etc.

L.E.

Sindromul grecesc poate fi un sindrom daca presupunem ca toate bancile au aceiasi politica fata de clientii lor, asa cum au avut bancile ocidentale fata de clientii greci si de ce nu si fata de romani. CREDITUL CU BULETINUL, sau profit cu orice pret pentru sustinerea unei productii de bunuri de larg consum, care la randul ei, aceasta productie, sustinea un nivel de trai ridicat pentru cetatenii din tarile unde se produceau bunurile respective.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 4 Jan 2012, 06:37 PM) *
Sindromul grecesc poate fi un sindrom

Daca se extinde si devine acceptabl sa nu iti platesti datoriile indiferent de motivatie. De ce un patron ar plati salariile ? Viva zorba smile.gif
Marduk
Salariile reprezinta plata pentru niste servicii, dobanzile bancilor ar trebui sa acopere serviciile bancare, dar dobanzile bancare sunt cu mult peste serviciile oferite. Bancile au ajuns sa se comporte precum bursele, este cerere mare si oferta mica, preturile urca cat mai sus. Zilele trecute am citit in EVZ un articol despre modelul bancilor islamice, nu ma pricep la astfel de afaceri dar cel putin din articol modelul bancar islamist este mai interesant decat cel european, american, capitalist.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 4 Jan 2012, 06:18 PM) *
Bancile au ajuns sa se comporte precum bursele, este cerere mare si oferta mica, preturile urca cat mai sus.


Depinde de cum reactionezi la marlaniile lor. Sunt unii care mai cedeaza si se comporta legal. Oricum, daca taci si nu faci scandal vei fi nevoit sa inghiti tot rahatul pe care ti-l trimit in scrisori pompoase.
Marduk
Cati oameni simplii stiu sa reactioneze la "marlaniile" bancilor? Omul stie ca este dator, ca a semnat un contract si ca trebuie sa plateasca lunar o rata din care la fina va constata ca dobanda depaseste imprumutul 100% sau 150%.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Jan 2012, 07:24 PM) *
faci scandal

si cum faci asta?
Michelle
Cel mai bun mod de a boicota bancile e sa nu-i bagi in seama.
Nu-ti faci card, platesti numai cu numerar si numai la ghisee ,nu iei credite,nu cumperi actiuni pe bursa, nu-ti tii economiile la ei...sa-i vezi cum te cauta ei! Si cand te cauta...ii intrebi nonsalant "ne cunoastem de undeva?"
E greu , dar merita incercat.
Cred ca de fapt cam asta s-ar putea aplica din ce revendica aia de pe Wall Street.
Marduk
Nu putem ignora bancile, din nefericire au devenit un rau necesar. Suntem in aceiasi situatie in care erau pelerinii crestini in drumul lor catre Ierusalim, fie ne lasam jecmaniti de camatari, hoti etc. fie apelam la un sistem unanim acceptat care foloseste acelasi sistem ca si camatarii, hotii etc. dar este cel putin legal. Trebuie sa obligam bancile sa ne considere parteneri de afaceri si nu clienti buni de jumulit. Trebuie sa obligam bancile sa faca diferenta intre un credit pentru locuinta, in cazul tinerilor casatoriti sau oamenilor fara adapost si cei care vor sa aiba mai multe locuinte, sa faca investitii etc. Una este sa investesti pentru a supravietuii si alta pentru a te imbogatii.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jan 2012, 06:50 PM) *
si cum faci asta?


Plangere catre OPC sau, dupa gravitate, actionare in instanta.

abis
QUOTE(Michelle @ 4 Jan 2012, 07:02 PM) *
Nu-ti faci card, platesti numai cu numerar si numai la ghisee

Asta pana cand te usureaza vreunul de portofel in tramvai, si dupa aia regreti ca nu ai banii pe card - pe ala poti sa-l blochezi cu un telefon, plus ca daca are cardul si nu stie pin-ul, il are cam degeaba.

QUOTE
nu iei credite

In general nu prea iau oamenii credite de placere, ci de nevoie.

QUOTE
nu cumperi actiuni pe bursa, nu-ti tii economiile la ei

Deci, daca ai o suma de bani, o tii la ciorap? Si te uiti la ei cum se devalorizeaza ca-i mananca inflatia. Ori tremuri cand pleci de-acasa ca poate da careva vreo spargere si ramai fara ei.

Nu cred ca solutia este boicotarea bancilor.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Jan 2012, 10:36 AM) *
Plangere catre OPC sau, dupa gravitate, actionare in instanta.

OPC are vreun cuvant de spus sau doar doarme in papusoi?
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jan 2012, 12:18 PM) *
OPC are vreun cuvant de spus sau doar doarme in papusoi?


Am auzit de cazuri cand au sanctionat bancile. Sesizarea catre OPC ajuta mai mult in instanta.
Michelle
QUOTE(abis @ 5 Jan 2012, 10:37 AM) *
Asta pana cand te usureaza vreunul de portofel in tramvai, si dupa aia regreti ca nu ai banii pe card - pe ala poti sa-l blochezi cu un telefon, plus ca daca are cardul si nu stie pin-ul, il are cam degeaba.


Stii ce balamuc e sa-ti fure cardul si actele simultan ? care de obicei sa tin in aceeasi geanta/portofel.
Cred ca multi ar prefera sa li se fure o suta -doua, in loc sa stea sa refaca acte si carduri.Iesi mai ieftin!
Am o cunostinta care cu doua zile inainte de plecare a fost jefuit pe plaja in Barcelona. Avea carduri,pasaport si 10 euro in borseta.Evident cardurile le-a blocat dar nu mai avea cu ce sa plateasca pasaportul provizoriu care costa 50 euro. Era sa piarda si avionul de intoarcere,consulatele neavand program in we.

Cunosc restaurante celebre unde nu poti plati cu cardul si alti agenti economici care rasufla usurati cind aud ca le platesti cu numerar, desi au POS-uri.Mai respira si ei!
abis
QUOTE(Michelle @ 5 Jan 2012, 02:21 PM) *
Stii ce balamuc e sa-ti fure cardul si actele simultan ? care de obicei sa tin in aceeasi geanta/portofel.

Presupun ca e mult mai nasol sa ti se fure si actele, si toti banii pe care i-ai fi avut pe card, decat actele si cardul. Pierzi mai putin. Eu unul ma simt mult mai in siguranta cu cardul in buzunar in ziua de salariu, decat daca as avea in buzunar banii aia cash.

QUOTE
Cunosc restaurante celebre unde nu poti plati cu cardul

Curios, aveam senzatia ca este obligatoriu sa accepte plata si cu cardul. unsure.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 5 Jan 2012, 02:21 PM) *
Cunosc restaurante celebre unde nu poti plati cu cardul si alti agenti economici care rasufla usurati cind aud ca le platesti cu numerar, desi au POS-uri.Mai respira si ei!


Sfanta evaziune! jamie.gif
Cla
Cunosc restaurante unde platesti cu curve biggrin.gif
Michelle
QUOTE(abis @ 5 Jan 2012, 02:32 PM) *
Presupun ca e mult mai nasol sa ti se fure si actele, si toti banii pe care i-ai fi avut pe card, decat actele si cardul. Pierzi mai putin. Eu unul ma simt mult mai in siguranta cu cardul in buzunar in ziua de salariu, decat daca as avea in buzunar banii aia cash.
Curios, aveam senzatia ca este obligatoriu sa accepte plata si cu cardul. unsure.gif


Incercati sa platiti cu cardul la Taverna sarbului.Unde vreti voi, Bucuresti sau Sinaia. rolleyes.gif

O data pe luna ,in ziua de salariu, iei si tu un taxi -daca n-ai masina; daca ai nu esti in nici un pericol,de urmarit sunt urmariti cei care pleaca de la ghiseele bancilor,caselor de schimb valutar,casierii etc
Cele mai periculoase sunt cardurile de credit si cele gen Card Avantaj. Te stimuleaza sa cumperi ,uiti sa acoperi descoperirea, platesti dobanda prost calculata, te certi apoi cu ei la telefon pe banii tai sa-ti calculeze ca lumea...pe scurt iti faci niste griji in plus pentru niste bani pe care oricum inca nu-i ai.
ilie
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jan 2012, 02:06 PM) *
Jos era scris mare cu rosu " bancile sunt de vina pentru criza ele sa plateasca nu poporul!".

Trebuia sa mentionezi ca e vorba de televiziunea OTV, iar cel care facea demonstratii pe hartie (ca la scoala) era Dan Diaconescu. E doar campanie electorala.
abis
QUOTE(Michelle @ 5 Jan 2012, 07:17 PM) *
Incercati sa platiti cu cardul la Taverna sarbului.Unde vreti voi, Bucuresti sau Sinaia.

O sa merg odata daca o sa am chef de mancare sarbeasca, dar mai inainte o sa verific pe net daca exista acea obligatie legala sau nu. Daca exista si nu imi accepta cardul, pun mana pe telefon si sun la OPC. E bine asa? smile.gif

Nu am card de credit, doar de debit. Nu cred ca am nevoie de card de credit.
Marduk
QUOTE(abis @ 6 Jan 2012, 11:22 AM) *
.... nu imi accepta cardul, pun mana pe telefon si sun la OPC. E bine asa?..

Nu e bine, s-ar putea sa te faci de cacao in fata celor de la OPC. E foarte usor si scuzabil cand vine OPC-ul sa dai vina pe conexiune, iar de conexiune se ocupa baiatul de la IT pentru o friptura si-un pahar de vin.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 6 Jan 2012, 11:22 AM) *
O sa merg odata daca o sa am chef de mancare sarbeasca, dar mai inainte o sa verific pe net daca exista acea obligatie legala sau nu. Daca exista si nu imi accepta cardul, pun mana pe telefon si sun la OPC. E bine asa? smile.gif


Nu stiu cat de ilegal este, dar cu siguranta este prostesc. Pierzi multi clienti buni pe chestia asta si iti faci o imagine de cacao. Ca sa nu mai zic si ca operatiunile cu cash sunt mai scumpe decat cele electronice. Sa nu mai zic ca plafonul de casa a ramas tot 10.000 de lei. Sunt multe inconveniente la plata cu cash. Singurul avantaj e la evaziune, se face mai usor cand nu lucrezi cu viramente.
turbo trabant
QUOTE(freeman @ 6 Jan 2012, 07:32 AM) *
Trebuia sa mentionezi ca e vorba de televiziunea OTV, iar cel care facea demonstratii pe hartie (ca la scoala) era Dan Diaconescu. E doar campanie electorala.

Dar am mentionat televiziune populara?!

Nu era viitorul presedinte ci un "avocat acru" cel putin asa isi dadea aere.

Oricum vad ca sindromul grecesc se poarta inclusiv aici smile.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 6 Jan 2012, 01:55 PM) *
Dar am mentionat televiziune populara?!

A fost atat de subtil incat absolut nimeni nu s-a prins ca asta voiai sa spui.

Deci esti "consumator" de OTV? smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 6 Jan 2012, 03:15 PM) *
Deci esti "consumator" de OTV? smile.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif Esti bun de reporter acolo.

PS: Ai fost haios ca faci reclamatie ca nu poti plati cu cardul. Nu este obligatoriu, nici macar in europa.
abis
mai inainte o sa verific pe net daca exista acea obligatie legala sau nu

Partea asta ti-a scapat.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 6 Jan 2012, 12:22 PM) *
dar mai inainte o sa verific pe net daca exista acea obligatie legala sau nu. Daca exista si nu imi accepta cardul, pun mana pe telefon si sun la OPC. E bine asa? smile.gif

Mult succes! Ce vei reusi este ca domnii inspectori de la OPC sa se sesizeze " din oficiu" ca e rost de un control inopinant la niste sarmalute si mamaliguta biggrin.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 6 Jan 2012, 02:38 PM) *
Mult succes! Ce vei reusi este ca domnii inspectori de la OPC sa se sesizeze " din oficiu" ca e rost de un control inopinant la niste sarmalute si mamaliguta biggrin.gif


inopinat rolleyes.gif

In rest, ai dreptate, card-necard vor sari ca hienele alea rupte-n gura de foame, ca e rost de-o amenduta si o fripturica.
turbo trabant
Corect coane fanica am cresit! ohmy.gif
Michelle
QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jan 2012, 03:37 PM) *
inopinat rolleyes.gif

In rest, ai dreptate, card-necard vor sari ca hienele alea rupte-n gura de foame, ca e rost de-o amenduta si o fripturica.


stii ceva? cred ca putin le pasa celor de la taverna , acolo cred ca-si fac chiolhanuri si cei de la OPC si cei de la ANAF...daca protestezi, ti se indica cel mai apropiat bancomat
si mai stiu un restaurant, de data asta cu specific german, unde chiar e afisat ca nu accepta carduri...si culmea, e tot timpul plin de straini! ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 6 Jan 2012, 06:14 PM) *
stii ceva? cred ca putin le pasa celor de la taverna , acolo cred ca-si fac chiolhanuri si cei de la OPC si cei de la ANAF...daca protestezi, ti se indica cel mai apropiat bancomat


Ah, da! Uitasem de aceasta fascinatie romaneasca pentru eroii populari neaosi care se "descurca" in relatia cu organili. tongue.gif
Cla
Eu nu m-as supara pe heleni, poate trebuie s-o faca ca Odiseu, dupa zece ani ajung īn Ithaka pote mai treji.
ilie
Voi chiar nu stiti... una... alta...! Taverna pomenita se spune ca e a unui fost prezentator la Antena 1 , purta bretele si mai scria la JN.
In acele carciumi eu n-am decoperit specificul respectiv nici la Bucuresti, nici la Sinaia... (dar eu am fost mai de mult)
Cucu Mucu
QUOTE(freeman @ 8 Jan 2012, 07:45 AM) *
Voi chiar nu stiti... una... alta...! Taverna pomenita se spune ca e a unui fost prezentator la Antena 1 , purta bretele si mai scria la JN.
In acele carciumi eu n-am decoperit specificul respectiv nici la Bucuresti, nici la Sinaia... (dar eu am fost mai de mult)


Auzisem ca e a lui Tuca, dar nu am avut curiozitatea sa intru niciodata.
turbo trabant
QUOTE(Michelle @ 6 Jan 2012, 07:14 PM) *
, acolo cred ca-si fac chiolhanuri si cei de la OPC si cei de la ANAF...

Sigur platesc cu cardul institutiei! rofl.gif

@ freeman- denumirea de sarbeasca : parca era un sarb la bucatarie care facea acum mii de ani ceva specific balcanic. Nu am mai auzit de el.

Off topic: mai nou toate crasmele cu specific romanesc servesc mamaliguta cu sarmale semipreparate incalzite la microunde. Ai dreacu tarani .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.