Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Misterele Lumii Noastre
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Cucu Mucu
Aveti idee de chestia asta? Am cautat mai multe materiale dar nu prea am gasit, desi misterul este unul interesant.
Marduk
De pietrele astea se vorbeste de ceva zeci de ani. Eu am citit prima data despre ele in cartile lui Erich Von Daniken. Mai nou din cate imi aduc aminte exista o echipa care a studiat pietrele respective si alte artefacte din America Centrala si de Sud, care a obtinut acordul Mexicului pentru a prezenta in 2012 aceste descoperiri ce ar urma sa schimbe perceptia noastra asupra lumii. Eu cred ca aceasta civilizatie, in care traim, si-a extras cunostintele de la o alta civilizatie mai dezvoltata. Aceste cunostinte au fost, sunt ca un puzzle, fragmente de informatii pe care cercetatorii au incercat de-a lungul timpului sa descifreze. Lumea precolumbiana era necunoscuta, desi exista teorii care sustin ca nu Columb a ajuns primul in acele locuri. Civilizatia antica ce s-a dezvoltat in America Centrala si de Sud a fost si mai putin cunoscuta, poate ca spaniolii si biserica catolica sa fi avut ceva informatii despre aceasta lume dar abia mult mai tarziu intre WW1 si WW2 si dupa s-au facut cercetari mai serioase si lumea a aflta de aceste civilizatii care s-au dezvoltat in America Centrala si de Sud. Daca civilizatia pe care o cunoastem a ajuns aici intr-o perioada se 10.000 de ani, la nivel planetar discutam de miliarde de ani, in tot acest timp este posibil sa fi existat, sa se fi dezvoltat, mii de civilizatii dezvoltate, chiar tehnologic. Posibil ca trecerea de la maimuta la om sa nu fi existat in acele timpuri ci sa fie doar o decadere a speciei umane, sau o regenerare a sa cu ajutorul primatelor. Un lucru este cert, vorbim de informatii ce se intind pe o perioada imensa de timp, milioane de ani, abia descoperim vulcani imensi care sunt acoperiti de paduri, lacuri, tari. Descoperim cat de nefasta sau fasta a fost vremea pe planeta in anumite perioade, in unele din aceste perioade practic nu se mai putea trai pe Terra, care fie era acoperita de ape fie de gheturi, si totusi viata asa cum o cunoastem azi a invins. Poate ca alte civilizatii de tip umanoid s-au intalnit si au trait alaturi de dinozauri, cumva alte civilizatii mai tarzii au intrat in contact cu aceste civilizatii de unde au cules informatii despre aceste lumi, informatii ce cu timpul s-au transformat in mituri. E nevoie de mai multe informatii pentru a dezlega acest puzzle al planetei pe care o locuim efemer, foarte probabil ca alte civilizatii or sa apara dupa disparitia noastra incercand sa ne inteleaga modul nostru de a gandi si a trai. Mai exista o enigma celebra cea a discurilor descoperite de chinezi, care au incercat sa le descifreze timp de 20 de ani. Au descoperit informatii atat de bulversante incat au decis sa nu le faca publice.
Erwin
Poate că precolumbienii au descoperit fosile complete după care au putut reconstitui imaginea dinozaurilor şi au ţesut legendele pe marginea lor. De fapt, legendele cu balauri de la noi sau dragonii chinezeşti nu au aceeaşi origine? Oamenii de acum cāteva mii de ani nu erau mai proşti decāt cei de azi, le lipseau doar informaţiile şi tehnologia pe care o avem acum.
Marduk
Posibil sa fi descoperit acele fosile, cranii mai ales, coaste etc. Este totusi surprinzator cat de bine le-au redat pe acele pietre, despre care unii sustin ca sunt falsuri, la fel ca si celebrele cranii de cristal. Daca totusi vrei sa creezi o enigma, un mit atunci iei un om de stiinta il pui in fata unei astfel de pietre, ii spui ca piatra are cateva mii de ani si ceri sa spuna ce vede pe acea piatra. De exemplu o simpla trepanatie poate parea pentru un doctor de azi o operatie complicata in acele vremuri, probabil asta si era, or poate era un ritual religios. Fara informatii nu facem decat sa lasam imaginatia sa-si inchipuie orice, veridic sau nu. Ciudat este ca de ani de zile nimeni nu s-a mai ocupat de pietrele alea, imediat ce au aparut zvonuri ca ar fi niste falsuri, nimeni nu a mai vorbit despre ele, practic au disparut. La fel s-a intamplat si cu alte artefacte devenite celebre, mecanismul Antikitera spre exemplu, bateriile din piramidele egiptene sau templele asiriene, tablitele de lut descoperite la Ur, Ninive etc. Lumea este plina de enigme, im aduc aminte de o talpica si o pafta de aluminiu descoperite intr-o cariera, vechi de zeci de mii de ani, dar in acele vremuri nu se cunostea aluminiul. Mituri, enigme exista peste tot, ele abunda chiar si in cartile sfinte, Vedele, Biblia, Coranul etc. chiar si indienii nord americani sau inuitii au povesti despre fel de fel de intamplari ciudate, cea mai des vehiculata este disparitia soarelui inchetarea pamantului, probabil o glagiatiune declansata de eruptia unui mega vulcan, ori despre marele potop. Ceva trebuie sa fi fost, ceva care sa fi fost atat de puternic, devastator sau dimpotriva salvator incat s-a intiparit adanc in memoria colectiva fiind transmis oral sau in scris pana in zilele noastre.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.