Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Aventurile Fonfăitei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Erwin
Prieteni, la sugestia unor forumişti ar trebui să adun poveştile cu Fonfăita īntr-un volum tipărit, clasic. Deoarece fac asta numai din plăcere şi nu pentru profit (cred că n-ar mai ieşi atāt de bune) aş vrea să ştiu care ar fi interesul pentru o astfel de carte şi īn funcţie de numărul de exemplare, dacă īmi permit s-o dau la tipografie sau s-o tipăresc eu īnsumi cu tehnica obişnuită. Desigur, cartea scrisă va conţine şi alte poveşti inedite, nepublicate pe han, pe care urmează să le scriu. Vă rog să bifaţi opţiunea şi să comentaţi aici. Mulţumesc! smile.gif
Felina
nu e si optiunea 'citesc in continuare pe han intr-un topic separat, dedicat' smile.gif
Marduk
Viitorul este "tiparul" electronic, cartea se va vinde intr-un numar de exemplare, care vor fi puse pe rafturile bibliotecilor, dar textul electronic va ramane la dispozitia tuturor celor care vor dori sa-l citeasca.
Erwin
Ce scor strāns!
O să ţin cont şi de opţiunea ta, Felina! smile.gif Mulţumesc şi vă aştept īn continuare să votaţi şi pe cei care intraţi doar să citiţi hanul. smile.gif
dascalita
Citesc aici ! Mie-mi place Fonfaita si-s sigura ca doar la han am intalnit-o! Asa ca ori de cate ori o intalnesc o ascult cu placere.
Michelle
Parerea mea e ca n-ai sa-ti gasesti editor...in vremurile in care traim toata lumea dramuieste bine banul!
Ai putea sa continui sa le scrii , sa le cizelezi,sa le pastrezi in sertar,le publici aici dar nu pe toate, si astepti vremuri mai bune...
Cla
Erwin, eu cumpar cartea oricum smile.gif
Erwin
Printre obiectele de activitate ale firmei am şi editura. Pot fi propriul editor. Īnsă nu ştiu dacă trebuie să mai fac şi alte demersuri pentru a o da la tipar, nici cum este cu drepturile de autor, ISBN şi alte chestii legale...
Erwin
Mai citeşte careva? Interesant scor: 22.22-44.44-22.22-11.11% biggrin.gif
Gordin
hiya.gif

Eu cred ca oamenii cand citesc pe cineva cunoscut si le place cum scrie au tendinta sa ii spuna "Ar trebui sa scrii o carte!". In sensul de ai mult talent, nu ca s-ar vedea cu o carte deja scrisa in mana. Probabil, daca ar exista, ar cumpara-o, asta nu inseamna ca merg pana la capat in a te sustine sa o publici.
Daca faci asta nu te lua dupa parerea altora, poate din diverse motive o sa astepti mult pana ceilalti ajung la acelasi gand cu tine.
Eu zic sa aduni destule si sa le publici. In cateva exemplare, mai multe sau mai putine, decizi tu, dar o sa ai o satisfactie mare cand le vei da cadou sau pur si simplu sa mai rasfoiesti seara. Asta daca obisnuiesti sa-ti citesti scrierile.
Personal nu prea inteleg toate cuvintele si chiar daca spui ce inseamna nu-mi pot inchipui dialogul cu accentul ala, dar tot cred ca trebuie. Pentru tine. Spor! biggrin.gif
Erwin
Mulţumesc, Gordin! Poate că ar trebui povestite prin viu grai, accentul este greu de redat īn romānă, pentru că de fapt chiar şi cuvintele romāneşti se citesc ca şi cānd ar fi vorba de maghiară, germană, sārbă... uneori bulgară! Banatul este un amestec cultural mai mult decāt Ardealul.
Gordin
Atunci poti face un audiobook. Numai sa ramana undeva. Sigur vor fi multi fani. tongue.gif
Cla
Erwin, nu stiu cum s-o faci, dar dac-o faci, crede-ma ca va (vei) avea succes.
Pentru tine e un hobby, pentru altii ceva nou, pentru iara altii o amintire care face bine smile.gif
De raspāndit carticica sa nu-ti faci probleme wink.gif

GO ON !! smile.gif

(PS: cuvinte din germana pot sa le explic, ca de ex: Schieb zurück (Shiib turic), Speis, (Spais), Bügeleisen (Piglais), etc.)
Hollie_Smokes
Bage, pana una-alta, fa un blog si baga-le pe toate acolo... Ca sa le putem citi pe toate la un loc, cand avem chef. Ca aici e incalceala.. Poate, cand mi-oi lua tableta, iti fac niste caricaturi pe marginea lor, sa le lipim la text tongue.gif
Cla
QUOTE(Hollie_Smokes @ 19 Nov 2011, 12:01 PM) *
Poate, cand mi-oi lua tableta, iti fac niste caricaturi pe marginea lor, sa le lipim la text tongue.gif

Excelenta idee !! thumb_yello.gif
Erwin
Mulţam fain, Holly! Poţi să le faci şi cu creionul pe hārtie. Cānd e vorba de desene tehnice la piesele la care lucrez nu folosesc calculatorul, mi-e mai la īndemānă creionul şi hārtia. smile.gif
Fantasee
Am ales varianta cu blogul, dar aş cumpăra ebook-ul dacă ar exista. hug.gif Ce variantă ai ales, īntre timp?
Erwin
Nimic... sunt fie prea comod, fie am alte priorități iar povestioarele le scriu mai nou pe Facebook și le mai share-uiesc pe grupul FB "Salvați graiul bănățean". Mai sunt cāțiva bănățeni talentați care scriu acolo și unul dintre ei e renumit, poetul epigramist Sorin Olariu. Poeziile lui "șoade" sunt foarte bine ticluite și le are și pe youtube citite īn grai. Le recomand călduros cititorilor Fonfăitei pentru că puteți auzi cum sună cuvintele īn grai. Plus că sunt deosebit de amuzante, lipsește īnsă traducerea. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.