Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Aluzii Optice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
The Dude
Well...sunt numite "citate"...sau "trimiteri".
In arta vizuala de azi, abunda...Multe manifestari isi fac chiar un scop din asta..

In alt topic am publicat o fotografie geniala. A ajutat artistei care a surprins-o sa castige un mare premiu.
As spune unul urias, avand in vedere concurenta si scena pe care a evoluat.
The Dude
Este vorba despre aceasta fotografie:





Ea ne spune despre o fata frumoasa, proaspat ajunsa intr-un dormitor (vezi bagajele din stanga imaginii), un dormitor cu mai multe paturi prea mici, aflate in dezordine...

Penny for your thoughts ????...yes, you guessed it !!...It's 'Snow White'
The Dude
Tema discutiei propuse, este asadar comentarea unor imagini artistice de mare impact ce prin compozitia lor fac apel la cultura generala...

Regula ???

Poti supune discutiei o imagine care te-a afectat dar pe care n-ai inteles-o pe de-antregul...
Poti explica celorlati una pe care abia ai deslusit-o..
Poti propune transfigurarea unui mesaj prin "codare" artistica...

orice alta varianta pe aceasta linie e bine venita....
The Dude
Stiu, de la arhitecta care a proiectat statia de metrou eroilor, ca forma stalpilor de sustinere de aici este o aluzie la flacara eterna a eroilor...



The Dude
Aseara am vazut Rise of the Planet of the Apes.
Un film modest, chiar si pentru cei care cunosc seria initiala si care au priceput multe lucruri care altfel raman de neanteles.

Scena la care ma refer si pe care nu o pot reproduce aici este atitudinea maimutei (cimpanzeu) Caesar, care in urma unui tratament experimental, mosteneste de la mama sa defuncta o superinteligenta evolutiva. Aflat in detentie, intr-un vivariu de mari dimensiuni, Caesar capata constinta de sine si incepe sa coaca la planuri (evadare, revolta, etc..)..Pentru a sugera asta regizorul il aseaza in atitudinea ganditorului lui Rodin..



l-am pus si pe cel de la hamangia, totdeauna "ii citez" impreuna
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.