Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sanziene, Iele, Dragaica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
The Dude
In aceasta noapte:

"In fiecare an, pe 24 iunie, romanii marcheaza sarbatoarea Sanzienelor. Noaptea ce precede aceasta zi se crede ca este magica - minunile sunt posibile, fortele benefice, dar si cele negative ajung la apogeu. In Moldova, crestinii ortodocsi se roaga la moastele Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava. Ei spera ca vor scapa astfel de necazuri si de boli.

Legendele spun ca Sanzienele sunt niste fete foarte frumoase, care traiesc prin paduri sau pe campii. Ele se prind in hora si "dau puteri" deosebite florilor si buruienilor, acestea devenind plante de leac, bune la toate bolile. In popor se crede ca in noaptea Sanzienelor zanele zboara prin aer sau umbla pe pamant. Ele canta si impart rod holdelor, femeilor casatorite, inmultesc pasarile si animalele, tamaduiesc bolnavii, apara semanaturile de grindina. Daca oamenii nu le sarbatoresc cum se cuvine, ele se supara, devenind surate bune cu inraitele Iele sau Rusalii. Sanzienele se razbuna pe femeile care nu tin sarbatoarea de pe 24 iunie, pocindu-le gura. Nici barbatii nu scapa usor. Pe cei care au jurat stramb vreodata, sau au facut alt rau, ii astepta pedepse ingrozitoare, despre Sanziene stiindu-se ca sunt mari iubitoare de dreptate.

Occidentul serbeaza si el tot azi Midsummer, tot asa ceva...iar adanc in romanism e ziua Ielelor
The Dude
wulfenia
sanziene cu brasilian waxing? sad.gif musai sa fie dezbracate?
Felina
ielele mereau dezbracate, cre ca asa le luau mintile la oameni rofl.gif
ielele moderne se braziliaza ca nici oamenii moderni nu-si mai pierd mintile asa usor biggrin.gif
Oiski, avem nevoie de tine!!
cocosel
Brava...

Pe 24 iunie mai avem Saint John si Midsummer rolleyes.gif si nu in ultimul rand ziua cand cocosul sare cat mai sus sau Amutitul Cucului. laugh.gif

Vrajitorii si magicienii cei mai iscusiti, in aceste ore vrajite, in care se deschid portile dintre noi si toate celelalte lumi paralele, isi rostesc invocatiile; regatul Ielelor, al spiridusilor si al Sanzienelor isi deschide larg portile; sunt cu putinta contactele cu entitati din alte dimensiuni. Oricine poate practica mici rituri cu succes; in afara de asta, in aceasta noapte este momentul cel mai potrivit pentru a culege flori si plante ce pot fi intrebuintate ca leacuri si dupa aceea, dar care acum sunt in deplinatatea virtutilor lor curative si magice.
Daca vrei sa ramai cu cineva pentru totdeauna fugi la mare si scalda-te in aceasta noapte chiar si pentru cateva clipe.biggrin.gif

Mare sarbatoare pagana...dar si data de nastere a masoneriei moderne ziua de 24 iunie 1717, sarbatoarea Sfantului Ioan Botezatorul, zi in care membrii a patru loje din Londra s-au reunit, marcandu-se debutul Francmasoneriei moderne. rolleyes.gif

(ps:Cine a primit premiu la gala Dude? tongue.gif )
ilie
Eu chiar cred in toate astea sorry.gif
bdl
Exact Dude, alea sint, le-am recunoscut.....niste nemernice, m-au prins singur prin padure, m-au pus jos si m-au supt cu forta.... wacko.gif
Bine, recunosc, nici eu nu am fugit prea tare si m-am opus de forma, sa nu le stric machiajul....
The Dude
....azi...istoria se repeta:

ilie
iar azi sunt 3 zile de dupa...
Felina
m-am nascut in noaptea de sanzaiene biggrin.gif
The Dude
...mie mi-a aparut ca ai fi nascuta pe data de 23.06...fapt pentru care ti-am si adresat cuvenitele omagii la rubrica dedicata...sanzienele sunt in noaptea de 24.06....io asa stiu blink.gif
Felina
pai ai zis ca in noapte ce precede aceasta zi se intampla tot felul de minuni - aia e noaptea in care m-am nascut io tongue.gif . cred! @lol:
rogvaiv
In data de 24 iunie 2000 parintii mei, si pe cale de consecinta si eu, s-au mutat dintr-un oras foarte frumos in cea mai (am stat cateva momente sa gasesc un adjectiv care califica mai bine situatia) urata comuna posibila, cu oameni dusmanosi si xenofobi. Am decis ca in data de 24 iunie a fiecarui an sa port doliu in piept, fara a merge totusi pana acolo, ramanand doar o idee. Acuma citeam posturile acestui topic si am facut in minte niste asocieri...
The Dude
Felina...bineeeee...esti de sanziene.... thumb_yello.gif ...Pot sa iti zic Sânzi ????...sau Ana ??? tongue.gif


Rogva.....nasol sa ai un inceput nashpa intr-o zi ca asta....Si, nu s-a remediat...n-au venit inapoi ??

la mine 24.06 avea si o alta semnificatie...dar motivele alea s-au stins de ceva vreme...acum am decis sa serbez numai midsummer...si desigur nasterea sf ioan botezatorul, care coincide cu manifestari ale unei organizatii careia ii sunt alaturat...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.