Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vreau Sa-mi Cumpar Casa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 26 Jun 2012, 09:17 AM) *
pai nu e vorba de bucurat aici. e pur si simplu vorba de supravietuit. eu daca imi cumpar casa ies mai bine financiar decat daca stau in chirie.

Ok tu ai inteles mecanismul iconomiei de piata insa multi conationali nu, ei intelegand doar "capra vecinului".

La fel aici ,daca nu mai rau.

Hollie_Smokes
Offtopic: trabant, tu traiesti in Romania?
Felina
am gasit o casa care indeplineste toate conditiile pe care le avem, si nu-s putine:
- sa fie in bugetul nostru, care e practic modest (sigur ca cu cat ai bani mai multi, cu atat sansele sa iei ceva perfect pe placul tau cresc)
- sa fie dezastru inauntru (ca sa nu fie prea scumpa, ca o facem noi; adica sa fie nevoie de schimbat mochete, usi etc), dar la modul superficial, adica sa nu aibe probleme de structura
- sa aiba geamurile OK ca sa putem trai in ea cateva luni macar fara sa fim presati sa le schimbam
- sa fie aproape de o scoala
- sa fie intr-o zona cat de cat linistita
- sa fie intr-o zona care nu e nici macar langa o zona categorisita periculoasa (rough)
- sa nu fie intr-un loc prea izolat, cum ar fi un cul de sac lung, la capatul lui
- sa fie intr-o zona destul de publica, umblata, dar in acelasi timp sa nu fie chiar la drumul mare, pe unde se preumbla autobuzul
- sa fie intr-o zona prin care trece autobuzul rofl.gif
- sa aiba gradina decenta
- sa aiba gradina in fata pentru a avea loc de parcat masina (sa nu stea masina in drum)
- sa aiba trei dormitoare
- sa aiba bucataria mare ca dimensiune (asta nu e chiar un must)
- sa aiba iesire in gradina din bucatarie (nici asta nu e un must)
- sa aibe holul de la intrare ceva mai larg (asa ceva e foarte rar in tara asta)
- sa aiba dormitoarele de o maniera normala, adica sa nu fie lunguiete ci mai degraba patratoase
- sa aiba baia, la fel, mai degraba patratoasa decat lunga, pentru ca totusi spatiul fiind destul de mic, sa nu ai impresia ca pica peretii pe tine (practic n-am mai vazut un asemenea layout la o casa in irlanda, ei au o pasiune pentru coridoare strampte si scurte, ceva practic imposibil de inteles pentru mine)
- sa aiba bucataria si diningul in prelungirea livingului (desi asta se poate rezolva, dar nu orice zid poate fi daramat)
- sa fie luminoasa

Am facut o oferta pentru casa asta, dar e la vanzare peste bugetul nostru. Se practica mult negocierea si am inteles ca a lasa 10% din pretul afisat nu e neobisnuit.

Problema e alta: alti cumparatori. Caci negocierea poate fi si in sus rofl.gif .
Doua avantaje majore, care sper eu sa tina alti ofertanti departe de casa asta:
- casa arata deplorabil pe dinauntru, e locuita de chiriasi, murdaria de acolo e greu de imaginat, cam tot ce e inauntru trebuie practic aruncat ori pentru ca e foarte vechi, ori ca nu mai poate fi curatat.
- agentul/agentia care se ocupa de casa asta nu pare sa aiba nici cel mai mic interes cu proprietatea asta, o au la vanzare cu o descriere minimala in care nici macar nu apar cateva calitati foarte cautate (built in wardrobes pentru unul din dormitoare), ca sa nu mai vorbesc de o descriere detaliata cum e cea pe care am facut-o eu si care nu e nici pe departe intreaga. casa are de ex doua seminee la parter, ceea ce e deosebit si prin utilitate, si estetic, si ca potential (in spatul de langa seminee se pot contrui rafturi foarte faine etc).

Mi-e teama ca vor aparea ofertanti care vor avea mai mult de oferit decat noi. practic in momentul asta nu cred ca avem nici o sansa. dar trebuie sa dam inainte, emotiile n-au ce cauta in biznis...
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 26 Jun 2012, 05:27 PM) *
am gasit o casa care indeplineste toate conditiile pe care le avem, si nu-s putine:

Maiculita dar asa lista de conditii n-a avut nici regina muma cand s-a instalat la palat!

Singura conditie: cand pasesti in casa sa simti ca va fi a ta.
ilie
QUOTE(Felina @ 26 Jun 2012, 06:27 PM) *
emotiile n-au ce cauta in biznis...

Ba da,ca stii profita de ele...
Ar trebui sa va miscati mai rapid, asta ajuta intotdeauna.
Felina
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jun 2012, 04:41 PM) *
Maiculita dar asa lista de conditii n-a avut nici regina muma cand s-a instalat la palat!

Singura conditie: cand pasesti in casa sa simti ca va fi a ta.



pai nu stii ca eu sunt o specie rara de printesa hahahaha

cat despre simtit, eu m-am ars bazandu-ma pe simturile mele proprii si personala, asa ca nu le bag in seama rofl.gif
Felina
QUOTE(freeman @ 26 Jun 2012, 04:44 PM) *
Ar trebui sa va miscati mai rapid, asta ajuta intotdeauna.



mai repede cat sa fac o oferta dupa ce am vazut-o inside-out nu am cum....
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 26 Jun 2012, 05:44 PM) *
pai nu stii ca eu sunt o specie rara de printesa hahahaha

cat despre simtit, eu m-am ars bazandu-ma pe simturile mele proprii si personala, asa ca nu le bag in seama rofl.gif

Draga, procesul de cumparare al unei case intr-o familie se desfasoara asa:

1. Printesa paseste pragul casei
2. Casca ochii mari si fulgerator de scurt a surpindere
3. Se apuca si scotoceste prin toate ungherele si pune intrebari delicate de genul " daca pun aici ghiveciul de la mama unde mai pun televizorul?"
4. In acest timp printesu' sta de vorba cu proprietarul despre locatie,impozite, stii tu, chestii alfanumerice
5. Cand sa iasa pe usa printesa ii arunca o privire fulgeratoare lui printesu care se gandeste deja pe unde ajunge acasa la meci mai repede
6. Printesa ezita si apoi gratioasa se intoarce catre proprietar
7. " Sa stiti ca ne-am cam hotarat...."

Restul sunt detalii de printesu, loc pentru ghiveci sa fie ...
Felina
Ma subestimezi! Trebe loc pentru un congelator mare! rofl.gif de restul intradevar se poate ocupa printesu ...
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 26 Jun 2012, 05:56 PM) *
Ma subestimezi! Trebe loc pentru un congelator mare! rofl.gif de restul intradevar se poate ocupa printesu ...

Felino, intotdeauna dar intotdeauna printesa alege dupa inima ei cuibul.

Printesu trebuie sa aiba loc de televizor si o canapea. Insa si aici se poate discuta daca nu mai incape ghiveciul sau congelatorul de la mama wub.gif

Bafta la cautat si grabiti-va ca s-ar putea sa nu mai prindeti nici un credit daca bubuie iarasi ioropa.
Felina
ne-au fost refuzate pana acum doua oferte. ne atasasem putin de una din case, care avea doua garaje langa casa plus o magazie rofl.gif , deci foarte romaneasca ca sa zic asa casa :rolleye:

intre timp am dat bataie si am gasit avocat, surveyor si am facut aplicatia pentru asigurarea de viata atasata imprumutului. asta vine cam asa: in caza ca unul din nou crapa pana terminam ratele, asigurarea achita imprumutul. este obligatorie.

Maine mergem sa mai vedem o casa care fusese cica la stadiul de sale agreed doar ca pana la urma nu s-a mai vandut. ca si celelalte pe care le-am vazut de altfel. caci oamenii de fapt nu au banii pe care ii promit. si asa ca nu se poate finaliza vanzarea. vanzatorii tin de pret cu dintii, dar nu prea are cine sa le dea sumele dorite de ei... asta e realitatea economica.

m-am mai linistit. sunt bine aici unde sunt, in chirie, nu ma grabesc nicaieri. va fi cum va fi. noi cautam in continuare.
Felina
acum o saptamana am primit acceptanrea ofertei pe care am facut-o pe o casa intr-o stare jalnica intr-o zona fainuca. e una din multele case la care am facut oferta. azi am primit aprobarea de la banca. urmeaza niste formalitati intre banca si avocat, formalitati care folosesc termeni nemaiauziti de mine in limba engleza. nu stiu care sunt urmatorii pasi.

casa in sine e faina, construita prin anii 50-60, ca atare mai spatioasa decat cele mai noi. trebuie refacuta cu totul pe dinauntru, are probleme structurale pe care planuim sa le reparam noi cu ajutorul meseriasilor din familie. totusi inca nu cred, nu imi vine sa cred ca o sa avem casa noastra. practic mai sunt cativa pasi pana cand tranzactia se va finaliza si pana cand voi vedea casa aia gola de proprietari.
fiatlux
thumb_yello.gif sa fie-ntr-un ceas bun !
Marduk
QUOTE(Felina @ 20 Sep 2012, 01:11 PM) *
QUOTE
...o casa intr-o stare jalnica intr-o zona fainuca....

Eu sper ca ati folosit un expert pentru aceste constatari, altfel costurile cu renovarea s-ar putea sa va coste mai mult decat casa.
QUOTE
casa in sine e faina, construita prin anii 50-60.... are probleme structurale pe care planuim sa le reparam noi cu ajutorul meseriasilor din familie....

n-ar fi prea veche, dar problemele de structura trebuiesc bine analizate, costurile reparatiilor la structura ar putea fi foarte mari.atentie la legi si norme care trebuiesc respectate, nu stiu daca aveti voie sa faceti rearatiile cu membri familiei. romanul este bun meserias dar una este sa fi meserias si alta sa iti asumi reparatia pe care o faci in concordanta cu normele din tara respectiva. mare, mare grija, eu as da bani unei firme de experti care sa analizeze reparatiile, costurile, etc. asa m-as asigura ca nu platesc dublu pe o casa "faina".

Felina
QUOTE(Felina @ 20 Sep 2012, 11:11 AM) *
practic mai sunt cativa pasi pana cand tranzactia se va finaliza si pana cand voi vedea casa aia gola de proprietari.



maine ar fi trebuit sa semnam actele de cumparare si sa primim cheile. doar ca am aflat ca de fapt inca nu sunt gata actele astea. practic ar mai putea dura mult si bine, cateva luni. iar intre timp se poate intampla orice. noi suntem gata cu toate, dar ei nu sunt.
Felina
ce aventura cu casa asta! prin mai operatia a reusit cu totul, dar pacientul a murit!
cei ce m-au urmarit cu drag, sa se bucure
cei ce m-au urmarit cu dusmanie, sa se bucure
serios sunt motive de bucurie pentru fiecare in parte. poate chiar asta e secretul vietii, sa gasesti acea fata a lucrurilor de care sa te bucuri. bucuria asta care nu costa nimic si care 'face diferenta' intre o viata anosta si o viata vesela. adunati si voi, ca eu am adunat si asa mi-a dat.
The Dude
..si cei care te-au urmarit cu invidie ?...astia ce sa faca unsure.gif
Felina
sa se bucure smile.gif
The Dude
...ma grabesc sa le dau vestea, pentru ca ii stiu in cainta si in remuscari pentru gandurile lor meschine !

However, Dumnezeu are caile lui si daca a facut o asemenea alegere inseamna ca are alte planuri cu tine, cu casa aceea, cu voi..
Asteapta doar si ai sa vezi...Asta nu e propaganda bisericeasca si nici habotnicism...E experienta traita ori acumulata... thumb_yello.gif

Trust the Force Felina...
Trust the Force !!
bdl
Next time...ai rabdare, totul se rezolva...
bdl
Ceva noutati? smile.gif
Felina
noutatile sunt vechi my friend, dar tare ma bucur sa te vad.

pe scurt noutatile vechi: am decis sa divortez inainte sa luam cheile de la casa. nu am putut ajunge la o intelegere. era varianta sa inchiriem si sa ne vedem fiecare de drumul lui, dar nu am putut avea incredere in omul care una spune si alta face.


The Dude a avut dreptate, viata avea alte planuri pentru mine. Sunt bine! Case se mai gasesc, prieteni se mai gasesc, barbati se mai gasesc etc. Te salut smile.gif
Felina
Ah, am uitat, am noutati proaspete!!

Zona in care era casa a fost inundata serios acum cateva saptamani. Majoritatea caselor sunt distruse. La modul serios! Habar nu aveam ca era intr-o zona inundabila, chiar nu stiu cum am ratat aspectul asta. Ce ti-e si cu viata asta!

O casa in varful dealului e de preferat! biggrin.gif
Felina
In vârfu' dealului am cumpărat o casă pe care am făcut-o acasă in 6 săptamani, m-am mutat in ea si de atunci tot renovez. Au trecut atâția ani! Pare ca a trecut o viață
Cla
QUOTE(Felina @ 17 Feb 2023, 01:57 PM) *
In vârfu' dealului am cumpărat o casă pe care am făcut-o acasă in 6 săptamani, m-am mutat in ea si de atunci tot renovez. Au trecut atâția ani! Pare ca a trecut o viață

Ai facut bine, Felina smile.gif
Si The Dude a avut dreptate...

Strunga
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.