Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vreau Sa-mi Cumpar Casa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3
Felina
Deschid acest topic pentru a-mi nota pasii facuti si pentru a deiscuta pe marginea lor.
wulfenia
Maria tu cand spui/scrii "casa" te referi la casa casa sau (si) la apartament?
Felina
Vreau casa si o sa detaliez ce inseamna casa in Dublin.
ilie
Probabil ca e ceva special si foarte diferit de ceea ce inseamna casa in alte locuri... ia sa vedem ce vrei!
(tu vrei sa vinzi sau sa cumperi?)
Marduk
QUOTE(Felina @ 20 Jun 2011, 05:07 PM) *
Vreau casa si o sa detaliez ce inseamna casa in Dublin.

In Dublin sau la Afumati, criteriile dupa care cumperi o casa ar trebui sa fie aceleasi. Daca despre aceste criterii vrei sa discutam pot sa-ti spun de pe acum ca avem de discutat.
The Dude
Felina, inteleg ca urmeaza un fel de jurnal al actiunii tale de a achizitiona o casa....Descrierea pasilor, a incertitudinilor, a sovaielii, a deciziei...sau probabil a drumurilor pe care trebuie sa le faci la notar, la compania de gaze, etc..Sa cumperi o casa este o experienta fundamental diferita atunci cand vine vorba de locul in care e amplasata ea...chiar si in Romania regulile din Mangalia difera considerabil de cele din Brasov.

Astept cu interes.... thumb_yello.gif
Erwin
Se spune că românii oriunde se stabilesc prin lume, îşi cumpără o casă a lor, cu oricâte sacrificii şi eforturi. Instinctul nostru de proprietate este puternic, dorim un loc stabil. În schimb, străinii din acele ţări n-o fac decât dacă îşi permit, e mai ieftin şi mai simplu să închiriezi. Nu ştiu dacă e generală regula, dar în ce priveşte cunoscuţi de-ai mei este adevărată.

Felina, îţi doresc să găseşti casa visată, s-o aranjezi cum îţi place şi să trăiţi fericiţi în ea! smile.gif
Felina
Multi ani nu am inteles ce e cu casele din dublin de sunt asa de... mici, inghesuite si cu petecutul ala de pamant in spate care se numeste 'gradina'. Am rasucit problema pe toate partile si pana nu am inteles 'in ce scop' nici nu m-am putut hotara sa cumpar, desi poate as fi putut. Toate bune pentru ca piata imobiliara e in cadere libera din 2008, deci tot ce am ratat a fost un credit de care sa fiu legata o viata, pentru ca preturile au scazut cu ~40% fata de varful 2007.

Pe aici sunt blocuri, dar putine comparativ cu numarul de case. Sigur exista apartamente de vanzare, dar cei ce le locuiesc sunt in genere tineri, studenti, cupluri fara copii, batrani (cu exceptiile de rigoare).

Casele obisnuite sunt aici echivalentul apartamentelor in romania - asta la modul cat se poate de general.

O casa obisnuita aici se afla intr-un cartier langa alte zeci de case identice. Cumva ca aprtamentele la bloc, toate la fel. Diferenta este ca au si unpic de gradina, ceea ce da omului de rand bucuria de a putea sta linistit in aer liber la adapostul si in intimitatea pe care i-o ofera gardul(rile).

Nu m-am putut obisnui ani de-a randul cu gandul ca voi cumpara pe o suma f mare o casa din asta inghesuita, cu o scuza pe post de gradina, intr-un cartier cu alte zeci de case identice.

O sa revin sa explic de ce m-am razgandit si in ce conditii.
Marduk
QUOTE(Felina @ 21 Jun 2011, 08:00 PM) *
QUOTE
Multi ani nu am inteles ce e cu casele din dublin de sunt asa de... mici, inghesuite si cu petecutul ala de pamant in spate care se numeste 'gradina'.

Poti gasi unele mai inghesuite in Liege sau in Amsterdam, cred ca sunt intre 3 si 5 metri latime si 7-8 lungime, cu 2-3 etaje si cu nelipsita gradina in spate.
QUOTE
Am rasucit problema pe toate partile si pana nu am inteles 'in ce scop' nici nu m-am putut hotara sa cumpar, desi poate as fi putut.

Ai inteles in ce scop au fost construite asa?
QUOTE
Casele obisnuite sunt aici echivalentul apartamentelor in romania - asta la modul cat se poate de general.

Ai avea nevoie de mai mult? cat de mare ar trebui sa fie o casa ca sa multumeasca un roman? cat de mare ar trebui sa fie gradina ca un roman sa se simta in largul lui? E o tema extrem de interesanta, captivanta care contine multe trasaturi specifice romanilor, grecilor, balcanicilor, tipic mediteraneean. La occidentali problema s-a rezolvat de mult timp, nu mai au o problema cu spatiul.
QUOTE
O casa obisnuita aici se afla intr-un cartier langa alte zeci de case identice. Cumva ca aprtamentele la bloc, toate la fel. Diferenta este ca au si unpic de gradina, ceea ce da omului de rand bucuria de a putea sta linistit in aer liber la adapostul si in intimitatea pe care i-o ofera gardul(rile).

Da, eu am avut o problema cu monotonia in astfel de cartiere, totul arata la fel, fara personalitate, fara stil, dar care ofera ceva practic, util, o casa, o gradina.

goguta
QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2011, 08:13 PM) *
Ai avea nevoie de mai mult? cat de mare ar trebui sa fie o casa ca sa multumeasca un roman? cat de mare ar trebui sa fie gradina ca un roman sa se simta in largul lui?

De cat spatiu ar avea nevoie orice om ca sa se simta in LARGUL lui, intr-un loc stramt ?!?!?
Asta cu "un roman" denota frustrari mari stranse in timp ...
Toti oamenii sunt la fel, romanii sunt doar mai saraci decat restul.

QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2011, 08:13 PM) *
E o tema extrem de interesanta, captivanta care contine multe trasaturi specifice romanilor, grecilor, balcanicilor, tipic mediteraneean. La occidentali problema s-a rezolvat de mult timp, nu mai au o problema cu spatiul.

Nu s-a rezolvat nimic, in sensul de rezolvat.
La occidentali asa stau lucrurile de peste 10 generatii! Ei asa s-au nascut, si ei si bunicii lor si stra-stra-strabunicii lor, in case de 3 mp, asta e sistemul lor de referinta, nu au rezolvat ei nimic in legatura cu spatiul, ci doar nu l-au avut niciodata, in ultimii 200 de ani.

Noi nu suntem mai tari ca ei, dar avem "norocul" sa nu fi fost la fel de dezvoltati imobiliar ca ei acum 200 de ani si astfel nu suntem constransi sa avem case si orase bazate pe PUZ-uri de acum 200 de ani.

P.S. Ma distreaza tare cand vad drumurile din Dublin ... mai sunt si considerate ca drum cu 2 sensuri, de pe vremea cand pe acolo se mergea cu calul, acum abia intra o masina ... ocupand ambele sensuri.
The Dude
QUOTE
De cat spatiu ar avea nevoie orice om ca sa se simta in LARGUL lui, intr-un loc stramt ?!?!?


Nu de foarte mult daca locuieste la casa. La o casa cu gradina...
In fine sunt niste norme care stabilesc asta...norme de confort europene recomandate...
Marduk
QUOTE(goguta @ 22 Jun 2011, 11:31 AM) *
QUOTE
De cat spatiu ar avea nevoie orice om ca sa se simta in LARGUL lui, intr-un loc stramt ?!?!?

din cate cunosc fiecare tara are niste norme care stabilesc exact cat spatiu ar trebui alocat pentru un om, mc, mp, distanta intre dulapuri, masa si scaune, distanta intre zidurile interioare, etc.

QUOTE
Toti oamenii sunt la fel, romanii sunt doar mai saraci decat restul.

rofl.gif din cauza asta si-au facut (unii dintre romani) niste palate? eu cred ca tine de bun simt, de modul in care percepi lumea, de modul in care te incadrezi in aceasta lume, unde, STAREA IN CARE TE AFLI LA UN MOMENT DAT, Becali nu poate locui intr-o casa de paianta, el are ambitii, frustrari, ca de altfel multii dintre romani. la romani casa este reprezentativa, opulenta arata rangul social, in occident oamenii si-au rezolvat aceste probleme acum 200 de ani, cand au realizat ca o casa mare presupune un efort mai mare, bani mai multi, etc.
QUOTE
La occidentali asa stau lucrurile de peste 10 generatii! Ei asa s-au nascut, si ei si bunicii lor si stra-stra-strabunicii lor, in case de 3 mp, asta e sistemul lor de referinta.....

la romani crezi ca stau altfel? eu am un apartament de 57 de mp, e mare? e mic? nu este vorba de asta, este vorba de MENTALITATE, MANDRIE, PREJUDECATA, ETC.

March
QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2011, 02:26 PM) *
eu am un apartament de 57 de mp, e mare? e mic?

Parca ai si o mica cabana prin deal pe undeva ? unsure.gif Daca ai, atunci de la 57mp la oras fugi acolo si te racoresti .
Marduk
QUOTE(March @ 22 Jun 2011, 02:59 PM) *
Parca ai si o mica cabana prin deal pe undeva ? unsure.gif Daca ai, atunci de la 57mp la oras fugi acolo si te racoresti .

Da, ma racoresc pe o suprafata de 50 mp, e mult, e putin? de fapt la cabana stau mai mult pe afara, ar fi si pacat sa stau in cabana cand afara este atat de frumos. Dar nu cred ca asta este scopul acestui topic, sa vorbim despre ce avem sau nu, despre noi, desi tu ai acest obicei de a folosii orice informatie despre un forumist, probabil in lipsa de alte argumente. Un forumist ne-a cerut un sfat, o discutie, iar tu ma iei cu alte detalii care nu tin de topic.
Felina
QUOTE(Marduk @ 20 Jun 2011, 07:23 PM) *
In Dublin sau la Afumati, criteriile dupa care cumperi o casa ar trebui sa fie aceleasi. Daca despre aceste criterii vrei sa discutam pot sa-ti spun de pe acum ca avem de discutat.


In mare desigur criteriile ar trebui sa fie aceleasi.
Felina
QUOTE(The Dude @ 21 Jun 2011, 06:43 AM) *
Felina, inteleg ca urmeaza un fel de jurnal al actiunii tale de a achizitiona o casa....Descrierea pasilor, a incertitudinilor, a sovaielii, a deciziei...sau probabil a drumurilor pe care trebuie sa le faci la notar, la compania de gaze, etc..Sa cumperi o casa este o experienta fundamental diferita atunci cand vine vorba de locul in care e amplasata ea...chiar si in Romania regulile din Mangalia difera considerabil de cele din Brasov.

Astept cu interes.... thumb_yello.gif



Cam asa ceva, desi se pare ca nu prea gasesc timp. Scuze de intarziere, incerc cu azi cu maine sa recuperez.
Felina
QUOTE(Erwin @ 21 Jun 2011, 08:19 AM) *
Se spune că românii oriunde se stabilesc prin lume, îşi cumpără o casă a lor, cu oricâte sacrificii şi eforturi. Instinctul nostru de proprietate este puternic, dorim un loc stabil. În schimb, străinii din acele ţări n-o fac decât dacă îşi permit, e mai ieftin şi mai simplu să închiriezi. Nu ştiu dacă e generală regula, dar în ce priveşte cunoscuţi de-ai mei este adevărată.

Felina, îţi doresc să găseşti casa visată, s-o aranjezi cum îţi place şi să trăiţi fericiţi în ea! smile.gif


Multumesc pentru urari!

Nu cunosc situatia generala de aici, insa impresia mea este ca majoritatea cumpara sau cel putin spera sa cumpere. Printre colegii mei tendinta esta ca in tinerete sa cumpere o casa mica, apoi cu cat inainteaza in varsta sa upgradeze la o casa putin mai mare si mai bine pozitionata samd. Asa am inteles eu, ca in chirie stau studentii, tinerii, cuplurile, tinerii casatoriti pana apar copii. Ar fi interesant sa gasesc o statistica.
Afrodita
QUOTE
In Dublin sau la Afumati, criteriile dupa care cumperi o casa ar trebui sa fie aceleasi. Daca despre aceste criterii vrei sa discutam pot sa-ti spun de pe acum ca avem de discutat.


Ca ar trebui sa fie aceleasi e un punct de vedere. Ca NU SUNT aceleasi, e un fapt smile.gif Si sa stii ca aceste criterii sunt diferite de la Dublin la Belfast si de la Belfast la Londra si tot asa...

QUOTE
Ai avea nevoie de mai mult? cat de mare ar trebui sa fie o casa ca sa multumeasca un roman? cat de mare ar trebui sa fie gradina ca un roman sa se simta in largul lui? E o tema extrem de interesanta, captivanta care contine multe trasaturi specifice romanilor, grecilor, balcanicilor, tipic mediteraneean. La occidentali problema s-a rezolvat de mult timp, nu mai au o problema cu spatiul.


Ma scuzi ca ma bag, dar mi se pare ca privesti de sus problema aici. Nu de alta, da' n-are-a face faptul ca e romanca. E o femeie, cu familie alcatuita din 2 copii mici, sot si banui ca si mama unuia dintre ei e acolo sau sta cu ei perioade destul de indelungate. Unul din bebei e foarte bolnav si are nevoie de conditii speciale de locuit, ca sa isi revina si sa poata fi un copil si adult sanatos.
Daca tu cunosti numai megalomani care-si masoara averea si marimea cucului in functie de ce poseda, asta nu inseamna ca orice om cu ceva pretentii de la viata e la fel de megaloman! Fiecare isi stie nevoile si ce ii trebuie pentru a duce o viata linistita si placuta. Daca tu te multumesti sa traiesti intr-o cutie, asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel!

De asemenea, la occidentali nu s-a rezolvat nimic! Vorbesti din cine stie ce amintiri. Toti occidentalii ce ajung la 30 de ani se gandesc sa-si cumpere case. Si majoritatea isi cauta casa in functie de marimea viselor, dorintelor, familiei si-a portofelului. Dar e asa cum a zis si Felina: incep cu un apartament sau o casa mica sau aproape daramata, investesc putin in acel petic de teren al lor si-apoi il vand si-ajung la mai mare si mai mult. Si nu-s megalomani. Pur si simplu vor o viata buna si spatiu sa respire si sa simta ca au intimitatea lor, fara sa baleasca vecinul peste gard. Si nu-i absolut nimic rau in asta!

QUOTE
din cauza asta si-au facut (unii dintre romani) niste palate? eu cred ca tine de bun simt, de modul in care percepi lumea, de modul in care te incadrezi in aceasta lume, unde, STAREA IN CARE TE AFLI LA UN MOMENT DAT, Becali nu poate locui intr-o casa de paianta, el are ambitii, frustrari, ca de altfel multii dintre romani. la romani casa este reprezentativa, opulenta arata rangul social, in occident oamenii si-au rezolvat aceste probleme acum 200 de ani, cand au realizat ca o casa mare presupune un efort mai mare, bani mai multi, etc.


Chiar nu pricep de ce-i bagi pe toti romanii in aceeasi oala cu de-alde Becali? Sau mai precis: de ce ti-a trecut prin cap vre-o secunda ca poate Felina ar fi in oala aia?? Vezi cum sari la niste concluzii inainte ca femeia sa fi deschis gura sa spuie ea ce vrea si de ce?
Si gresesti total cu generalizarea aia: la UNII romani casa e reprezentativa, la restul e ceva normal si necesar, un bun de care toti oamenii de pe lume ar trebuie sa se poata bucura la un moment dat in viata lor.

Cat despre ce-au realizat astia: acu' 200 de ani sau cand au construit ei casele numite terraced (adica alea inghesuite si direct la strada) - au realizat ca industria crestea si aveau nevoie de oameni multi in zona sa tina pasul, asta au realizat. Si au realizat ca n-aveau spatiu sa tina mia de muncitori in case detasate una de alta asa ca le-au construit pe astea in loc de blocuri. Desi in orasele cele mai industrializate se exista si multe blocuri, fix ca in Romania - Bucuresti si alte orase!

Ce ma dispera cand unii emana remarci usturatoare bazate pe povesti si impresii de frustati!
Marduk
QUOTE(Afrodita @ 24 Jun 2011, 03:59 PM) *
QUOTE
....Si sa stii ca aceste criterii sunt diferite de la Dublin la Belfast si de la Belfast la Londra si tot asa...

da dar tot criterii raman
QUOTE
dar mi se pare ca privesti de sus problema aici......

QUOTE
Daca tu cunosti numai megalomani ..... Daca tu te multumesti sa traiesti intr-o cutie, asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel!

Nu tocmai ca nu sunt megalomani ci oameni normali dar vor sa aiba case mari. Mie imp place sa traiesc mai mult pe afara, prin gradina, la aer, normal ca nu toti trebuie sa faca la fel, era doar o discutie, o parere.
QUOTE
...... majoritatea isi cauta casa in functie de marimea viselor, dorintelor, familiei si-a portofelului.

alte criterii, asa a dorit si Felina sa discutam aceste criterii
QUOTE
incep cu un apartament sau o casa mica sau aproape daramata, investesc putin in acel petic de teren al lor.

se poate si cu un garaj mai vechi, un depozit mai mic, pe care nu-l mai foloseste nimeni, mai in centru, apoi cu multa munca se poate amenaja un apartament frumos, numai ca trebuie sa fi atent la ce cumperi, cum e cu canalizarea, cu instalatia electrica, de gaze, cu accesul, etc. adica alte criterii.
QUOTE
Chiar nu pricep de ce-i bagi pe toti romanii in aceeasi oala cu de-alde Becali? Sau mai precis: de ce ti-a trecut prin cap vre-o secunda ca poate Felina ar fi in oala aia??

La ce case si-au tranti romanii, in comparatie cu occidentalii, nu-i pot compara decat cu Becali, din amintiri am vazut case in Belgia, Olanda, Germania, Polonia, Grecia si bine inteles Romania. Pot sa spun ca romanii seamana cu grecii in privinta necesarului de spatiu, sa fie mare, cat mai mare. Normal ca Felina nu are cum sa fie in aceasta oala si nici nu-mi aduc aminte sa o fi mentionat direct in vreun caz, vreun exemplu. Felina poate sa-si cumpere ce vrea, ce poate ce-i este necesar, pana la urma. Eu am abordat subiectul la modul general.
QUOTE
gresesti total cu generalizarea aia: la UNII romani casa e reprezentativa, la restul e ceva normal si necesar, un bun de care toti oamenii de pe lume ar trebuie sa se poata bucura la un moment dat in viata lor.

depinde de om, te poti bucura de o casa de 120 mp sau de una de 500 mp. sunt atatea case construite in Romania dupa revolutie dar putine sunt cele care respecta bunul simt, bunul gust, cele mai multe exprima inca de la poarta opulenta si mandria romanilor de a avea o casa, asta este parerea mea si nu are legatura cu Felina si cu dorinta ei.
QUOTE
Cat despre ce-au realizat astia: acu' 200 de ani sau cand au construit ei casele numite terraced (adica alea inghesuite si direct la strada) fix ca in Romania - Bucuresti si alte orase!

sa sti ca am vazut case construite acum 200 de ani, am si locuit in o astfel de casa, dar am vazut si constructii noi, cartiere noi la occidentali si la romani, singura problema era spatiul, care mie mi se pare mult mai mare la romani si bunul gust, e chestie de educatie, de scoala de arhitectura, de legi si nu in ultimul rand de greutatea de a face banii cu care sa construiesti o casa.
QUOTE
Ce ma dispera cand unii emana remarci usturatoare bazate pe povesti si impresii de frustati!

Nu cred ca sunt frustrat si cu atat mai putin nu repovestesc alte povesti, n-ai de ce sa fi disperat in ceea ce ma priveste, ai adus in discutie primele criterii despre care ar fi trebuit sa discutam, nu am nicio problema daca vreti sa continuam sau nu, in fond e doar o discutie despre case, nu despre Marduk, Afrodita sau Felina.

Felina
QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2011, 06:13 PM) *
Poti gasi unele mai inghesuite in Liege sau in Amsterdam, cred ca sunt intre 3 si 5 metri latime si 7-8 lungime, cu 2-3 etaje si cu nelipsita gradina in spate.


Da, asa am auzit si eu si ma bucur ca nu locuiesc in amsterdam, desi nu stii niciodata pe unde te poarta viata. Cred ca si acolo m-as adapta, acum ca mi-am largit orizonturile.

QUOTE
Ai inteles in ce scop au fost construite asa?


Am inteles! In sfarsit, dupa atatia ani... smile.gif si acum ar trebui sa detaliez. Comparatia mea cu apartamentele din romania nu e intamplatoare. Ele nu sunt propriu zis case asa cum au oamenii care locuiesc 'la tara', in sate, sau la marginea oraselor mici. Ele sunt doar inlocuitoarele apartamentelor pentru o mare parte din populatia orasului. Sunt surorile mai mari ale apartamentelor. Ofera luxul unei gradini protejate de gard la care nu are acces decat proprietarul. Asta ar fi inlocuitorul balconului de la bloc. Nu este proiectata pentru a functiona ca o casa in adevaratul sens al cuvantului, ci doar ca o casa in care spatiul este foarte atent impartit si foarte bine dramuit. Confortul pe care il ai intr-o casa din asta 'de oras' este mai mare decat ofera un apartament din multe puncte de vedere. Fata de un apartament iti ofera o suprafata dubla. Dormitoarele sun sus si asta nu intamplator. pana nu am facut exercitiul de imaginatie de a locui intr-o casa din asta, nu am priceput. Dormitoarele sunt sus pentru ca noaptea, cand toata lumea doarme, sa nu fii la distanta de un geam fata de un potential intrus. daca cineva iti intra in casa, ai putin timp sa auzi, sa te trezesti si eventual sa actionezi. Gradinile sunt unele mai mici, altele mai mari, in functie de cum s-a fdat locul constructorului. Desigur ca e de preferat o gradina mai mare, sa ai unde trage o fuga, dar asta ridica pretul proprietatii si in plus nu e necesar, avand in vedere cat de multe parcuri sunt in Dublin. Gradina din spatele casei la care numai proprietarul are acces direct este ideala pentru a-ti lasa copiii la joaca, pentru a face un gratar, pentru a face plaja etc. Ea nu este planuita pentru a tine oratanii biggrin.gif , pentru a planta chestii pe care sa le recoltezi la modul serios. Desigur ca se poate, dar orice fel de posibila recolta va atrage dupa ea inevitabil diverse animale, insecte, pasari, copiii, si eventual hoti in toata regula. Cine doreste asa ceva? Eu cred ca majoritatea nu doresc sa se supuna unui asemenea risc. Viata la oras iti ofera tot felul de beneficii printre care si supermarcheturi sau piete de producatori, de unde tu ca orasan te poti aproviziona cu orice fructe sau legume sau alimente iti pofteste inima, la cele mai variate preturi si din cele mai variate surse. Ca atare chiar nu e nevoie sa plantezi ceva... ar aduce costuri in plus si multe alte inconveniente. Gradina in spate este pentru joaca, pentru aer curat in intimitate. (dublinul chiar are parte aer curat, asemanator cu cel ce se simte in ro la poalele barajului vidraru). Mai sunt si altele, nu-mi mai amintesc acum, dar te rog nu exita sa ma intrebi.

QUOTE
Ai avea nevoie de mai mult? cat de mare ar trebui sa fie o casa ca sa multumeasca un roman? cat de mare ar trebui sa fie gradina ca un roman sa se simta in largul lui? E o tema extrem de interesanta, captivanta care contine multe trasaturi specifice romanilor, grecilor, balcanicilor, tipic mediteraneean. La occidentali problema s-a rezolvat de mult timp, nu mai au o problema cu spatiul.


Acum ca am pornit actiunea asta de vanare de case, deja am vazut cateva case care mi-ar place si am avut timp sa ma imaginez traind acolo. Prima pe lista preferintelor a fost o perioada cea mai mare casa gasita la pretul la care ne incadram. Mare nu neaparat insemnand mare, cat ceva mai lata decat casele obisnuite ceea ce ii permitea usa de intrare pe mijloc. Asta as fi fost bine pentru psihicul meu care se simte claustofobat cand usa de la intrare este la 10 cm de usa de la intrarea casei de langa (in ro nici la bloc nu se gaseste genul asta de aglomerare - dar are si faptul asta motivatiile si explicatiile lui). Dupa cateva zile de imaginat am inceput sa vad, pe langa avantaje, si dezavantajele... ups! o multime! Spatiul mare necesita mai multa energie pentru incalzit (cost crescut), timp de curatenie mai mare, impozit mai mare. O gradina mai mare necesita mai mult timp de ingrijire. Intrebarile au inceput sa curga... vreau sa platesc mult la caldura? imi permit sa platesc mult la caldura? am ceva mai bun de facut cu banii de caldura extra? voi avea timp sa fac curatenie in casa cat sa ma simt confortabil? daca nu, sunt dispusa sa platesc pe cineva sa vina sa ma ajute? daca da, imi permit? nu cumva prefer sa fac altceva cu banii respectivi? samd... Dupa intrebari de genul asta mi-a fost limpede ca vreau doar o casa functionala, cu tot ce trebuie in ea, care sa ma serveasca bine dar care sa nu ma copleseasca cu cheltuielile sau cu intretinerea ei. Spatiu... spatiu gasesc afara, pe strazi, in centru, in multele parcuri, in piete samd. Sub cerul liber e cel mai mult spatiu. Pot sa ies in gradina si sa privesc cerul, fara restrictii. Si aici mai sunt multe de spus, dar deocamdata atat imi vine in minte.

QUOTE
Da, eu am avut o problema cu monotonia in astfel de cartiere, totul arata la fel, fara personalitate, fara stil, dar care ofera ceva practic, util, o casa, o gradina.



Multe cartiere au modele de case chiar foarte frumoase, mai ales cele mai noi. Cele vechi (construite peste 40 de ani? nu stiu sigur) intr-adevar nu arata prea frumos, dar cele mai noi - o placere sa le privesti. Totusi inca nu imi place sa vad 20 de case identice si apoi inca 10 strazi la fel. Din punctul asta de vedere exista variante, unele cartiere sunt mai putin monotone decat altele, in principiu cred ca se gaseste cate ceva pentru orice gust.
Marduk
QUOTE(Felina @ 24 Jun 2011, 07:54 PM) *
QUOTE
Am inteles! In sfarsit, dupa atatia ani... si acum ar trebui sa detaliez...... e de preferat o gradina mai mare, sa ai unde trage o fuga, dar asta ridica pretul proprietatii si in plus nu e necesar, avand in vedere cat de multe parcuri sunt in Dublin.

pretul e un criteriu
QUOTE
Prima pe lista preferintelor a fost o perioada cea mai mare casa gasita la pretul la care ne incadram.

la aceste case care sunt lipite unele de altele, ar trebui sa afli din ce sunt peretii despartitori, altfel vei auzi tot ce se petrece dincolo.
QUOTE
variante, unele cartiere sunt mai putin monotone decat altele, in principiu cred ca se gaseste cate ceva pentru orice gust.

nu stiu cum este prin Dublin, dar in Olanda langa orasele mari erau cum s-ar spune pe la noi, comune, sate, dar conectate la infrastructura, cu acces rapid la marele oras din apropiere, acolo casele erau mai ieftine, mai cochete, exista mai multa liniste, plus ca diferenta prea mare intre oras si comuna nu prea era, aveau scoli, gradinite, supermarket, piscina, etc.

Felina
QUOTE(goguta @ 22 Jun 2011, 09:31 AM) *
De cat spatiu ar avea nevoie orice om ca sa se simta in LARGUL lui, intr-un loc stramt ?!?!?
Asta cu "un roman" denota frustrari mari stranse in timp ...


Fiecare cu 'frustrarile' lui smile.gif

QUOTE
Toti oamenii sunt la fel, romanii sunt doar mai saraci decat restul.


Decat restul lumii?

QUOTE
P.S. Ma distreaza tare cand vad drumurile din Dublin ... mai sunt si considerate ca drum cu 2 sensuri, de pe vremea cand pe acolo se mergea cu calul, acum abia intra o masina ... ocupand ambele sensuri.


Totusi faptul ca si-au pastrat drumurile a adus avantaje. Financisre in primul rand. se pare ca irlandezii stiu sa cheltuiasca bani acolo unde este cu adevarat necesar... dar asta e alta discutie.
Felina
QUOTE(The Dude @ 22 Jun 2011, 11:12 AM) *
Nu de foarte mult daca locuieste la casa. La o casa cu gradina...
In fine sunt niste norme care stabilesc asta...norme de confort europene recomandate...


Au arhitectii de aici darul de a folosi cu scop precis fara risipa orice spatiu. Eu care am trait in spatii ceva mai... deschise ma adaptez greu. macar fac eforturi sa inceleg 'in ce scop'.
Felina
QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2011, 12:26 PM) *
rofl.gif din cauza asta si-au facut (unii dintre romani) niste palate? eu cred ca tine de bun simt, de modul in care percepi lumea, de modul in care te incadrezi in aceasta lume, unde, STAREA IN CARE TE AFLI LA UN MOMENT DAT, Becali nu poate locui intr-o casa de paianta, el are ambitii, frustrari, ca de altfel multii dintre romani. la romani casa este reprezentativa, opulenta arata rangul social, in occident oamenii si-au rezolvat aceste probleme acum 200 de ani, cand au realizat ca o casa mare presupune un efort mai mare, bani mai multi, etc.

la romani crezi ca stau altfel? eu am un apartament de 57 de mp, e mare? e mic? nu este vorba de asta, este vorba de MENTALITATE, MANDRIE, PREJUDECATA, ETC.



Mai e vorba si de obisnuinta, care joaca un rol maricel in comfortul psihic zic eu.
Felina
QUOTE(Afrodita @ 24 Jun 2011, 01:59 PM) *
[...]
Ce ma dispera cand unii emana remarci usturatoare bazate pe povesti si impresii de frustati!



Asa cum il cunosc eu pe Marduk, nu gasesc ca remarcile lui au fost in vreun fel usturatoare.
Marduk discuta problema ceva mai amplu, atingand aspecte mai putin placute poate.

Eu recunosc ca sunt... defecta ca imi doresc o casa mare raportat la ce imi poate de fapt buzunarul :S
goguta
QUOTE(Felina @ 27 Jun 2011, 04:48 PM) *
Au arhitectii de aici darul de a folosi cu scop precis fara risipa orice spatiu. Eu care am trait in spatii ceva mai... deschise ma adaptez greu. macar fac eforturi sa inceleg 'in ce scop'.

Eu zic ca nu au nici un dar, asta incerc sa zic de la inceput: acolo lucrurile sunt fortate de situatie.
Au construit asa pentru ca au fost obligati sa construiasca asa. Nu au spatiu, that's just it!
Vrei o casa cu "spatii ceva mai... deschise"? Sunt cateva in Dublin 6 la preturi de peste 1 milion de euro.
EU consider ca drumurile nu sunt mici pentru ca "irlandezii stiu sa cheltuiasca bani acolo unde este cu adevarat necesar", ci pentru ca "asa i-a prins inghetul", astea erau drumurile, casele erau deja, unde nu erau nu era nici spatiu pentru mai mult, asa ca pe astea le-au asfaltat. Si in mod sigur si din cauza ca nu au avut un Ceausescu ca sa rada totul dintr-o miscare ampla din mana.

Dar hai sa ramanem on-topic, ce am zis eu era jumatate ironic("sa se simta in LARGUL lui, intr-un loc stramt") si jumatate pentru a inlatura discutii off-topic("un roman" denota frustrari mari).
Spune mai bine tu ce ai gasit, ce iti doresti, cum vrei sa faci mai departe.


P.S. Despre treaba chirie sau rate, problema e extrem de simpla: daca rata de mortgage ~= chiria, atunci este o prostie sa nu-ti cumperi casa. Daca occidentalii stau in chirie ~= rata de mortgage, atunci au o problema ...
Felina
QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2011, 08:07 PM) *
pretul e un criteriu

la aceste case care sunt lipite unele de altele, ar trebui sa afli din ce sunt peretii despartitori, altfel vei auzi tot ce se petrece dincolo.


Interesant smile.gif
Cred ca e zid intre ele, dar o sa ma interesez.

QUOTE
nu stiu cum este prin Dublin, dar in Olanda langa orasele mari erau cum s-ar spune pe la noi, comune, sate, dar conectate la infrastructura, cu acces rapid la marele oras din apropiere, acolo casele erau mai ieftine, mai cochete, exista mai multa liniste, plus ca diferenta prea mare intre oras si comuna nu prea era, aveau scoli, gradinite, supermarket, piscina, etc.



Aici sunt cartierele de la perieferia orasului, care tot creste. Si sunt cam asa cum descrii tu. Eu am refuzat sa ma gandesc ca vreodata m-as muta acolo pentru ca nu suport idea sa petrec intre doua si trei ore dus intors de la servici, asta insemnand cam toata ziua mea. Stiulul meu de viata nu imi permite, sau mai bine zis nu sunt dispusa sa imi schimb stilul de viata (eu gatesc zilnic de ex si asta nu nu s-ar mai putea). Nu vreau o casa de care sa ma pot bucura doar noaptea. Nu vreau sa locuiesc intr-un cartier in care toate cele 100 de case arata la fel. nu vreau sa stau intr-un cartier in care am un singur magazin alimentar. In sfarsit, astept sa ma contrazici, sa imi explici ca beneficiile depasesc neajunsurile.
Marduk
QUOTE(Felina @ 27 Jun 2011, 08:00 PM) *
QUOTE
Cred ca e zid intre ele, dar o sa ma interesez.

Ai face bine, in Olanda aveam niste vecini olandezi traditionalisti, care purtau prin casa galenti din lemn, zi de zi era o fericire sa-i auzi urcand si coborand scarile sau mergand prin casa.
QUOTE
..... In sfarsit, astept sa ma contrazici, sa imi explici ca beneficiile depasesc neajunsurile.

Nu vreau sa te contrazic, vreau doar sa fac o constatare, romanii se feresc de navetism, probabil ca au o experienta trista din perioada navetismului din comunism, cand trenurile mergeau ca melcul, cand in avara de fumat, baut sau bancuri nu prea aveai ce sa faci in tren. Azi milioane de occidentali lucreaza chiar si la 200 km de casa, exista o infrastructura, cale ferata sau autostrada care sa-i duca sau sa-i aduca de la servici acasa, iar acasa poate fi si in alta tara. Nu stiu care este situatia in Irlanda, dar daca gasesti o casa care corespunde dorintelor tale, dar care este departe de servici desi exista infrastructura buna pentru a parcurge rapid distanta, eu zic ca ar trebui sa te pregatesti sa-ti schimbi modul de viata, sa te adaptezi conditiilor, altfel vei adauga un alt criteriu pentru alegerea ta.

Felina
QUOTE(Afrodita @ 24 Jun 2011, 01:59 PM) *
E o femeie, cu familie alcatuita din 2 copii mici, sot si banui ca si mama unuia dintre ei e acolo sau sta cu ei perioade destul de indelungate



Afro, tu asa bine ma stii incat ai mai adaugat un locatar in cutia noastra de chibrituri. Nu mai sta nimeni cu noi. smile.gif
Felina
QUOTE(Marduk @ 27 Jun 2011, 06:11 PM) *
Ai face bine, in Olanda aveam niste vecini olandezi traditionalisti, care purtau prin casa galenti din lemn, zi de zi era o fericire sa-i auzi urcand si coborand scarile sau mergand prin casa.

Nu vreau sa te contrazic, vreau doar sa fac o constatare, romanii se feresc de navetism, probabil ca au o experienta trista din perioada navetismului din comunism, cand trenurile mergeau ca melcul, cand in avara de fumat, baut sau bancuri nu prea aveai ce sa faci in tren. Azi milioane de occidentali lucreaza chiar si la 200 km de casa, exista o infrastructura, cale ferata sau autostrada care sa-i duca sau sa-i aduca de la servici acasa, iar acasa poate fi si in alta tara. Nu stiu care este situatia in Irlanda, dar daca gasesti o casa care corespunde dorintelor tale, dar care este departe de servici desi exista infrastructura buna pentru a parcurge rapid distanta, eu zic ca ar trebui sa te pregatesti sa-ti schimbi modul de viata, sa te adaptezi conditiilor, altfel vei adauga un alt criteriu pentru alegerea ta.



pai cam toti romanii familisti pe care ii cunosc si care locuiesc la casa, locuiesc la mam naibii, la marginea orasului, si fac naveta cu succes.


casa care corespunde dorintelor mele este o casa care nu e la mama dracu, nu neaparat sa fie aproape de serviciul meu, dar sa fie in oras, nu la marginea lui de unde sa fac o ora sa ajung si eu undeva in oras. traficul in dublin e o problema si nu vreau sa il poftesc in viata mea.
in plus nu doresc sa imi schimb modul de viata, imi place asa, ma defineste, ma implineste, se potriveste pe principiile mele.
da, categoric eu un criteriu in plus.
casa asta, daca va fi sa o am vreodata, imi va imbunatati viata, nu mi-o va ingreuna. asta e in plan.
Marduk
Ai gasit ceva? Sa sti ca exista o regula in decizia de ati cumpara o casa, e simpla chiria=rata imprumutului la banca, daca chiria e mai mare si in crestere, ar trebui serios sa te gandesti sa cumperi o casa. Daca rata la banca este mai mare cu 30% atunci nu merita, desi in timp daca reusesti sa platesti ratele pe ansamblu tot tu esti in castig. Criteriul asta se leaga de altele, un loc de munca stabil si bine platit, o comunitate in care sa te integrezi, o zona care sa-ti placa, etc. Daca nu ai de gand sa ramai acolo iar chiriile sunt acceptabile mai bine sa nu cumperi o casa, asta este parerea mea, costurile vor fi mai mari la fel si stresul in cazul in care cumperi o casa si din varii motive vei fi obligat sa o vinzi, sa o cedezi la banca, etc.
Felina
bra Marduk, n-o sa ajung niciodata sa scriu planul in ritmul asta rofl.gif
ai nitica rabdare si o sa afisez planul
Felina
O schema la care am inceput sa lucram si la care va invit sa interveniti cu intrebari si posibilitati.


1. vrem sa cumparam casa in Irlanda?

Am intors problema pe toate partile si am ajuns amandoi la cancluzia ca vrem sa cumparam o casa in Irlanda. Alternativa ar fi sa ramanem in chirie pana la adanci batraneti sau pana cand vom castiga premiul cel mare la loto-ul la care NU jucam. Chiria pe termen lung nu e o idee buna din majoritatea punctelor de vedere.

2. cand e bine sa cumparam casa in irlanda? acum? peste un an? peste mai multi ani?

a. preturile au scazut cam cu 40% fata de ce era la inceputul lui 2008. preturile vor mai scadea in medie, asta se preconizeaza, posibil 2-3 procente pe an. avand in vedere ca noi nu cautam o casa la pretul pietei, in sensul ca noi cautam o casa la un pret foarte bun, o ocazie, nu ne intereseaza atat de mult scaderea preturilor pentru urmatorii ani, pentru ca noi castigam f mult prin cumpararea unei case la un pret f bun, de ocazie.

b. Eu tocmai am facut 35 de ani, ultimul an in care mai pot face clasicul imprumut pentru casa 'pe 30 de ani' - aici varsta de pensionare este 65 pentru femei si barbati in aceeasi masura. De acum inainte, cu fiecare an care trece eu voi avea nevoie de un avans mai mare.

c. de la anul ce vine dobanda BCE va incepe sa creasca. Asta va insemna pentru mine ca nu voi mai primi, raportat la salariul meu de acum, aceeasi suma ca imprumut initial, deci voi fi nevoita sa cumpar ceva mai ieftin, daca pe piata va fi ceva mai ieftin. In acelasi timp e posibil ca aceasta crestere a dobanzii BCE sa aduca cu sine o scadere a preturilor caselor si sa putem in continuare face un credit bun.

d. curand va trebui sa ne schimbam locuinta cu una mai mare din mai multe motive. noua chirie va costa cu 3-400 de euro mai mult si ne va lega in principiu la un contract pe 12 luni.

3. ne permitem rata la casa?
Rata pentru targhetul nostrum este cu doar 50 de euro mai mare decat chiria pe care o platim acum.

4. care sunt riscurile la care ne supunem?

5. ce solutii se pot gasi situatiile amintite la riscuri?



Erwin
Felina, după cum ai explicat condiţiile impuse din afară de care nu ai cum să te prevalezi, dacă rata la casă e doar cu 50€ mai mare decât în prezent, go for it! Riscurile ar fi aceleaşi şi în cazul chiriei mai mari şi în cazul ratei la casă: pierderea jobului, îmbolnăvirea gravă, accidente etc. Desigur, numai un pesimist le pune pe astea în faţă şi nici banca nu le ia în considerare presupunând că există ajutor de şomaj, contribuţii la sănătate, asigurare de viaţă etc. Ceea ce va trebui să faceţi este să sacrificaţi mult timp pentru a viziona cât mai multe case, fie după anunţuri, fie cu ajutorul unei firme specializate, cu comisionul de rigoare. Cred că atunci când cumperi o casă este 50% calcul, 25% noroc, 25% intuiţie. E posibil să nu găseşti nicio casă în buget fără anumite dezavantaje, cu care va trebui să te obişnuieşti. Orice lucru are un cost, nu numai în bani, aşa-i lumea noastră făcută.
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 24 Jun 2011, 06:54 PM) *
Dormitoarele sunt sus pentru ca noaptea, cand toata lumea doarme, sa nu fii la distanta de un geam fata de un potential intrus. daca cineva iti intra in casa, ai putin timp sa auzi, sa te trezesti si eventual sa actionezi.


Nu neaparat asta e cauza.Jos este sufrageria, bucataria si o baie de servici (unde e loc si un birou mic) pentru ca astea sunt camerele unde se presupune ca stai cea mai mare parte a timpului cand esti acasa si nu dormi noaptea.Sus, deci unde trebuie sa urci trepte , sunt dormitoarele pentru ca se presupune ca acolo urci nu de multe ori pe zi.
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 27 Jun 2011, 07:00 PM) *
Interesant smile.gif
Eu am refuzat sa ma gandesc ca vreodata m-as muta acolo pentru ca nu suport idea sa petrec intre doua si trei ore dus intors de la servici, asta insemnand cam toata ziua mea.


Asta este foarte normal in ziua de azi.Am avut colegi care veneau de la 50 de km si chiar de mai departe, cu trenul sau cu masina.Gandeste-te cu tu iti cumperi casa langa servici dar cine iti poate tie garanta in lumea asta mare si incurcata ca tu vei iesi la pensie de la serviciul respectiv ? Daca vei avea cu timpul alt loc(locuri) de munca ? Nu tot aia va fi ? Nu stiu daca drumul spre servici poate fi un criteriu care sta pe primul loc pe lista ! unsure.gif E o dilema mare asta .
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 4 Jul 2011, 08:02 AM) *
Asta este foarte normal in ziua de azi.Am avut colegi care veneau de la 50 de km si chiar de mai departe, cu trenul sau cu masina.Gandeste-te cu tu iti cumperi casa langa servici dar cine iti poate tie garanta in lumea asta mare si incurcata ca tu vei iesi la pensie de la serviciul respectiv ? Daca vei avea cu timpul alt loc(locuri) de munca ? Nu tot aia va fi ? Nu stiu daca drumul spre servici poate fi un criteriu care sta pe primul loc pe lista ! unsure.gif E o dilema mare asta .




ah, in nici un caz nu sta primul pe lista! Ai dreptate, serviciul nu mi-l garanteaza nimeni. Noi vrem ceva mai 'in oras' mai degraba decat ceva mai 'in afara orasului' sau 'la marginea orasului'. Fiind mai 'in oras' e mai usor de ajuns in orice punct din oras.

Ne orientam sa gasim ceva cat de cat mai apropiat de arterele principale, care sunt circulate de mai multe autobuze. Dar nu e conditia principala. Eu sunt dispusa sa merg pe jos sau cu bicicleta mai mult spre/dinspre servici.

Criterii mai sus pe lista sun scoli bune in apropiere, cartiere vechi, fara probleme (droguri, violenta), pretul, numarul de camere, dimensiunea si forma gradinii, parcare.


*

Am avansat putin in proces, mai avem de pregatit cateva acte (pe care le asteptam de la banca) si apoi sa inmanam aplicatia. Am decis intr-un final, dupa ce am incercat si alte variante, sa lucram cu un mortgage advisor pe care il vom plati. Daca a fost sau nu o alegere buna ramane de vazut.
Felina
s-a intempat o neintelegere la banca de la care avem nevoie de niste duplicate si astfel INCA nu am depus dosarul...

*

ieri am decis sa luam in considerare varianta de a lua o casa in Bray, care e un orasel pe malul marii la sud de Dublin. am gasit acolo cateva case undeva la 60% din pretul maxim pe care l-am putea plati (cu sacrificii si eforturi f mari).

ca sa ne mutam in Bray ar insemna ca eu sa fac naveta 18km dus, 18km intors. exista si autobuze si tren dar ma tenteaza mai mult un scuter sau o bicicleta electrica, pentru ca vreau sa evit statul in trafic, sa fiu cat mai independenta.


*

pretul mic al casei ne-ar permite o oarecare relaxare financiara si astfel am avea liber sa o amenajam relativ repede, ceea ce nu poate fi decat excelent.

casa in sine este mica, dar in vremurile instabile pe care le traim poate fi in avantajul nostru.

O casa mica aduce cu sine avantaje substantiale:
- taxe si impozite mai mici
- costuri mai mici la intretinere
- costuri mai mici la incalzire
- se incalzeste mai usor
- se curata mai usor
- ofera sansa de a petrece mai mult timp impreuna si mai putin timp separat
- ofera sansa de a ne concentra mai mult pe natura, pe mare care ar fi la 10-15 minute de mers pe jos
- ofera o sansa nepretuita de a imbratisa un stil de viata mai minimalist


Va intreb pe voi acum care sunt dezavantajele majore ale traiului intr-o casa mica?
Michelle
Dezavantajul principal este ca nu ai spatiu de depozitare.Care duce la faptul ca tot timpul il ai ocupat sa ordonezi lucrurile, sa revizuiesti ce-ti trebuie si ce nu si sa arunci mai des.
Intr-o casa mica ordinea e esentiala, altfel nu te poti simti bine. Pe mine haosul din jurul meu ma dezechilibreaza.
Pe urma trebuie sa te gandesti la copii, care cresc si daca au spatiu de joaca acolo unde este casa asta micuta -prevazut cu un loc special sau macar o curticica in spate.
abis
QUOTE(Felina @ 17 Aug 2011, 01:53 PM) *
Va intreb pe voi acum care sunt dezavantajele majore ale traiului intr-o casa mica?

Ce inseamna "mica"?

Daca este suficienta, e in regula

Fiecare om are nevoie de un spatiu mai mic sau mai mare, depinde de fiecare, in care se simte confortabil. O aglomerare prea mare sau o "rarefiere" prea mare sunt motive de nemultumire si stres. Pe unii ii nemultumeste o camera mica pentru ca li se pare ca sunt inchisi, ca nu au aer, ca se sufoca, ca ii apasa peretii sau tavanul; altii se simt stingheri intr-o camera mare, li se pare rece si impersonala, si prefera una mica si intima. Asadar, daca voua vi se pare ca va simtiti bine in ea, nu va simtiti inghesuiti, aglomerati, limitati in optiuni, nu conteaza daca altora li se pare mica.
Felina
Mersi Michelle. Curtea e esentiala pentru noi, sa fie cat se poate de mare (lunga aici), ca sa poata copii sa si alerge zdravan. Apoi pentru joaca va fi si camera de zi la parter, care va contine si bucataria intr-un open-plan cat se poate de mare.

Cu ordinea sunt la fel ca tine, e esentiala in general pentru linistea mea interioara.

Si cu spatiul de depozitare ai dreptate. Imi doresc oricum sa traiesc cat se poate de minimalist si sa tin in casa numai lucruri care chiar se folosesc. Dar trebuie sa recunosc ca mutatul lucrurilor ca sa ajung la altele si invers ma dispera. moemntan fac mutari din astea cu hainele, cu oalele in bucatarie, cu stocul de alimmente din bufetul de bucatarie, cu alimentele in frigider, cu diversele obiecte din camara. Am totusi o solutie entru a rezolva problema asta majora: sa imi construiesc mobila pe comanda, in functie de spatiul din casa si la dimensiunile pe care le doesc eu. Visez de ex un corp special pentru incaltamine pe care sa il construiesc pe un colt de hol in forma de prisma triunghiulara, astfel incat 'sa nu produca colturi', sa fie inalt pana in tavan si sa aiba multe sertare marunte; in asa ceva imi imaginez eu ca ar incapea toata incaltamintea, dar evident s-ar putea sa ma insel. Si apoi s-ar putea sa fie prea greu/costisitor de costruit. Idei am o gramada despre cum sa arate mobila, nu stiu insa cat sunt de realizabile.
Felina
QUOTE(abis @ 17 Aug 2011, 01:57 PM) *
Ce inseamna "mica"?

Daca este suficienta, e in regula

Fiecare om are nevoie de un spatiu mai mic sau mai mare, depinde de fiecare, in care se simte confortabil. O aglomerare prea mare sau o "rarefiere" prea mare sunt motive de nemultumire si stres. Pe unii ii nemultumeste o camera mica pentru ca li se pare ca sunt inchisi, ca nu au aer, ca se sufoca, ca ii apasa peretii sau tavanul; altii se simt stingheri intr-o camera mare, li se pare rece si impersonala, si prefera una mica si intima. Asadar, daca voua vi se pare ca va simtiti bine in ea, nu va simtiti inghesuiti, aglomerati, limitati in optiuni, nu conteaza daca altora li se pare mica.



Abis, mersi.

Mica inseamna ceva inimaginabil pentru romani, daca ma pot exprima asa. Am stat ani de zile sa ma vait de micimea locuintelor aici, ca intr-un final sa reusesc sa inteleg si utilitatea lor...

Uite un link spre o casa din asta mica.
The Dude
Daca nu esti vreun nabab, sau poate un parvenit care vrei sa faci impresie, o casa mica este tot ce ai nevoie.
Sederea la casa implica prin definitie accesul mult mai direct la un spatiu deschis: curtea.
Toate activitatile casnice care necesita un spatiu mai mare se vor muta automat acolo.

Chestia asta e atat de pregnanta incat si-a facut loc si in limbaj. Multa lume nu spune "stau la casa" ci zice "locuiesc la curte".

Dupa ce ai sa stai o vreme la casa ai sa constati cu surprindere ca mai bine de 2/4 din timpul in care iti locuiesti efectiv casa il petreci de fapt in curte.
Restul vei fi in dormitor sau pe canapea la telvizor.

Televizorul a contribuit si el enorm la reducerea spatiului necesar unui living. Sunt studii in legatura cu asta.
Eu in curte am un chiosc pe care il folosesc si iarna...Are si el un televizor si o instalatie rudimentara de incalzire.

Nu inteleg casele mari altfel decat pentru a iti face praf prietenii, ori poate pentru a promova o imagine.
Sunt greu de intretinut, costisitoare si nu aduc practic niciun alt avantaj.
Ce ai enumerat tu acolo sunt doar o parte...vei fi surprinsa sa constati ca unele cheltuieli curente de intretinere vor creste considerabil.
La bloc, cand nu ajungea apa calda ii telefonam administratorului...el stia ce facea. La casa trebuie sa chemi instaltorul. El are intotdeauna o poveste cu multe necunoscute si cu un deviz care te ia mereu pe nepregatite...

Am trait cativa ani si intr-o casa uriasa. Imi amintesc ca treaba mea, dupa o imparteala norocoasa, era sa dau cu aspiratorul o data pe saptamana..
Doamne...simteam fiecare centimetru patrat, iar casa imi parea atunci ceva mai mare decat Casa Poporului.
Felina
The Dude, multumesc!

Daca mai ai timp si chef, mai scrie si alte cheltuieli care ar putea creste.

La ce ma gandesc eu acum:
- gunoiul (pe care in chirie nu-l platesc)
- impozitul pe casa
- reparatiile la orice
Felina
QUOTE(The Dude @ 17 Aug 2011, 02:47 PM) *
Doamne...simteam fiecare centimetru patrat, iar casa imi parea ceva mai mare decat Casa Poporului.



hahaha! da, sincer, si eu ma gandesc cu groaza la curatenie. sin la aspectul asta un stil de viata minimalist ajuta.
The Dude
Sigur ca da. Imi vin in minte numai cateva:

- E musai sa ai curtea populata. Vegetatia din curte, trebuie intretinuta si toaletata periodic. Eu am avut niste mari copaci. Toaletarea costa...dar si neglijarea ei. Radacinile copacului meu au iesit prin gresia din bucataria vecinului, desi casele nu au calcan (perete comun) si desi era ceva distanta. Alteori, creci pline de zapada au cazut peste geamul serei altui vecin.

- Nu poti avea o curte fara o gradina, iar gradina terbuie intretinuta (tot felul de substante de pulverizat, rasaduri, bulbi, gazon de tuns ori de inlocuit, sapat si mai ales udat...factura de apa are sa te surprinda de fiecare data)

- Curtea pare noaptea un spatiu tampon intre tine si lumea de afara. Un fel de "no man's land". Pe cat de reconfortant e peste zi, seara devine tot pe atat de suspect si mult mai putin prietenos. Ca sa pastrezi curtea de partea ta si noaptea trebuie sa o luminezi corespunzator. Iaca alte cheltuieli, mai intai cu instalatia, apoi cu intretinerea ei si nu in ultimul rand cu energia consumata suplimentar.

- Nu stiu cum e pe la tine, dar pe aici toti prietenii care stau la bloc au inceput sa imi aprecieze brusc compania de cand m-am mutat. Era o vreme cand a fost necesar sa fac programari, dar chiar si acum nu trec doua zile fara o vizita. Nu pot ramane in afara ospitalitatii pentru ca asa am fost educat, iar aceasta trufie aduna lunar o gramada de alte facturi. Chiar in lipsa vizitatorilor trabaluitul, sau numai cititul unei carti in curte antreneaza mici tratatii pentru care in casa, pe canapea, nu simteam vreo chemare. Cred ca undeva in subconstientul meu, un mic Dude teribil de lenes ma indeamna sa iau mereu cate ceva cu mine (o cola, un ceai, prajiturele, bere, saratele, etc) dupa principiul ca o data asezat in chiosc imi va fi greu sa fac tot felul de drumuri.

- Impodobitul casei pentru Craciun. Nu il subestima, caci daca ai sa ii faci devizul dupa sarbatori risti sa intri in depresie mault mai curand decat se intra in deobste (luna februarie).

- Instalatiile de supravheghere si antiefractie. La curte, fara ele te expui mult mai mult decat in oricare alta parte, deci nu pot lipsi.

- Intretinerea casei. Reparatii periodice, ori simple revizii, la invelitoare, la jgheaburi, burlane, ferestre si usi. La pereti, soclu, trotuare...In lipsa reviziilor periodice pot aparea fisuri evolutive cu efecte asupra structurii si in final a stabilitatii casei; gauri provocate de soricei, gandaci, sobolani, furnici...de aici pana la o invazie greu de contracarat nu-i decat un pas.

- Instalatia de termoficare. Oricare ar fi ea are nevoie de revizie anuala. Poate curatare chimica si pasivizare, poate ISCIR-izare ??? Inlocuirea filtrelor, curatarea celor ce nu se inlocuiesc, curatarea cosurilor, etc. La bloc altii se ocupau de toate astea iar tie nu iti revenea decat "sarcina" de a injura la greu administratia cu invective ce se terminau cu "Ra-tzi ai dracu'... iar ne-ati luat apa calda" ???
The Dude
- canalizarea...o poveste intreaga. Ea si caminul de bransament devin dintr-o data prezente active daca locuiesti intr-o mare metropola (Bucurestii par sa fi una). De unde la bloc stiai vag de existenta ei, la curte ea iti apare tot mai des pe lista de cheltuieli. Ba se infunda, ba nu preia ploile prea abundente si refuleaza peste gradina, ba vin unii de la Regia de distributie si iti schimaba racordul, ori apometrul, ori pe amandoua..toate cheltuieli suportabile de ambele parti.

- televiziunea prin cablu, netul, alte retele de curenti slabi au costuri mai mari la instalare. Nu cu mult, insa sunt mult mai vulnerabile decat la bloc. Se defecteaza mai des si de aici alte costuri mai mari. Stiu ca voi fi contrazis la acest punct, dar recomand celui care face asta sa isi evalueze mai atent cheltuielile de aici.
Asta daca sta la curte.

- gunoiul...Mai asta nu ca ar costa, dar e un motiv de mare stres. La mine baietii vin o data pe saptamana. In ziua respectiva trebuie sa scot tomberonul in strada. Nu au o ora precisa...Cateodata nu au nici macar o zi stabila. Daca ai ratat insa ziua anuntata, ramai cu gunoiul neridicat inca o saptamana.
Daca lasi tomberonul in strada trebuie sa il pazesti. Altfel, alti baieti ceva mai tuciurii, care numai asta asteapta ti-l subtilizeaza cat ai clipi (m-au facut pana acum de opt ori). Un tomberon costa 140 lei...SH costa 80; asta provine tot de la un fraier. Daca lasi gunoiul in fata casei in saci, ei vor fi atacati de cainii comunitari care vor sfasia ambalajul si va trebui sa iesi sa cureti tot, intrucat gunoierii il vor ignora in starea asta. Poate ai sa zici ca sunt chestiuni ce se petrec numai in Romanica, dar sora mea stabilita in Belgia are si ea mari probleme cu gunoiul. E drept de alta natura, dar la fel de stresante.


Acu' dupa toate astea, e bine de spus ca locuitul la casa nu se compara cu cel de la apartament. N-as face schimbul pentru nimic in lume.
In viata mea, am stat la curte, apoi la bloc, apoi in alt bloc ....In toata perioada de apartament m-am simtit ca in colivie. Nu intelegeam deloc conceptul si nici regulile. Faptul ca mutandu-ma inapoi la casa insemna ca nu mai trebuia sa imi suport vecinii si obiceiurile lor, merita pentru mine orice sacrificiu.
Si la casa ai vecini, insa ei sunt mult mai abstracti si mai anonimi ca la bloc.

Bucuria gradinii, a taifasului si a rasfatului din chiosc, sentimentul satisfacut al proprietatii (la bloc nu stii niciodata cui apartine peretele care desparte doua apartamente), justetea administrarii care face ca numai tu, nemijlocit, sa fi responsabil de ce se intampla cu casa ta (fara sa trebuiasca sa suporti nepriceperea, reaua intentie ori furaciunile unui administrator incorect ori incompetent), independenta totala in luarea unor decizii care privesc costuri si cheltuieli (la bloc pentru cele mai multe ai nevoie de acordul asociatiei, ceva ce nu se obtine aproape niciodata)...toate astea la un loc fac ca pentru mine, alegrea intre casa si apartament sa fie de fiecare data transata numai intr-o singura directie
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 17 Aug 2011, 03:17 PM) *
Abis, mersi.

Mica inseamna ceva inimaginabil pentru romani, daca ma pot exprima asa. Am stat ani de zile sa ma vait de micimea locuintelor aici, ca intr-un final sa reusesc sa inteleg si utilitatea lor...

Uite un link spre o casa din asta mica.

Sunt locuinte spartane pentru o tara unde pamantul bun de construit/capitalul e limitat puternic. Si in romania se va intampla (deja se intampla) o migrare spre case de acest gen.

Ce te va usca ca si costuri cand te vei muta in casa ta va fi redecorarea, intrucat vei vrea sa iti pui amprenta pe locuinta ta. Bugeteaza lejer un 10-15% din pretul casei pentru "mici" imbunatatiri.

Avand in vedere vremurile as opta pentru o zona ultrasafe, prietenii din londra stiu de ce. Marimea casei nu conteaza prea mult, important este ca picii sa aiba camere separate intrucat vor creste smile.gif.

Inainte de a cumpara, cere sfatul unui inginer de constructii/aarhitect ce parere are despre casa, altfel poti avea surprize. Casele la vanzare sunt neglijate in reparatii cu anii.
Marduk
QUOTE(Felina @ 17 Aug 2011, 04:17 PM) *
Uite un link spre o casa din asta mica.

O frumusete, pentru max. 2 persoane eu consider ca e ceva dragut. Ce si-ar putea dori un om, mai mult decat atat? Daca are familie atunci sigur are nevoie de un spatiu mai mare.
Erwin
Cred că nu e mare diferenţă între această "casă" şi un apartament ca să merite diferenţa de preţ. Oricum mi se pare enorm de scumpă pentru ceea ce oferă... asta după ce zilele trecute am vizitat o proprietate de 22ha şi casă cu anexe la munte care la cumpărare acum 5 ani a costat doar 30.000 euro! Pădurea inclusă oferă aproape gratis lemnul de încălzit, apa e dintr-un izvor captat, păşunea, grădina şi livada cu pomi fructiferi oferă o parte din hrana cu puţin efort şi costuri minimale, în sensul că produsele pot fi monedă de schimb... şi bio pe deasupra!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.