Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Oldies
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
The Dude

Cla
Multumesc, Dude smile.gif uitasem de Triumvirat
Dar asta mi-a adus aminte de albumul "Drama"

YES - Drama
smile.gif
The Dude
oauuuuu..tempus fugit...mercic, mercic, mercic...Cla your the best thumb_yello.gif


La mine Drama se leaga cu albumul Going for the One...nus de ce..dar mi-ai facut playlistul pe ziua de azi.. rolleyes.gif


si daca am zis de Triumvirat, pai apoi sa spunem si de...


Cla
Ah, ce porcarie, Dude, nu pot sa vad video-ul tau in Germania, ca e cenzurat... sad.gif

Na, daca ascultam Yes, nici Sphinx nu mai gasesc pe youtube, am placa acasa cu Zamolxe

Macar sa gasesc ceva de la Rush.

Caress of Steel




Cla
Ba da, am gasit-o mwah1.gif

Asta e Yes pe româneste

SFINX
Cla
Tempus fugit = pentru Dude smile.gif

YES
Cla
Breakfast in America smile.gif Klick pe el, ca e tot albumul.

Supertramp
Cla
Asta a lipsit: The logical Song

Supertramp
Cla
Jesus just left Chicago, and he's down to New Orleans

ZZ TOP
The Dude
...multumesc pentru dedicatie frate Cla...gratie tie am avut un weekend Yes...
cel mai tare mi-a placut Tales...dar si albumul Yes Songs e tare rau...

uite si de la mine un cadou:



Cla
Boaaahh Dude, Multumesc, you made my day !! thumb_yello.gif

Nu numai cu Yessongs, dar si cu OZZY smile.gif

Am acasa o placa, "Bark at the Moon", pentru tine... Ozzy smile.gif

Black Sabbath

Cla
Pentru Dude: Worlds Apart live. smile.gif

SAGA
The Dude
...mama de cand n-am mai ascultat SAGA....gracias Cla !..esti un prieten de mare nadejde...


ia si tu de colea:





Cla
Boooah, ce fain, mersi smile.gif

Pentru tine:

Whitesnake - Crying in the rain

The sun is shining, but it rains in my heart...
Cla
From Detroit Rock City:

KISS
Cla
No more tears live. Ozzy Osbourne

OZZY
Cla
Speed King

Deep Purple - In Rock
Cla
Dude smile.gif get ready for the "Last concert in Japan"

Deep Purple
Cla
Money for nothing:

Mark, Sting, Eric, Phil...
The Dude
QUOTE(Cla @ 14 Aug 2013, 06:33 PM) *
Dude smile.gif get ready for the "Last concert in Japan"



AAAAAA ....ahaha.....my woman from tokeio....My woman from Tokyo
She's so good to me




The Dude
...si asta pentru tine fratele meu Cla......





Metronom Duminical...semnalul sonor al lui Cornel Chiriac...asa sa ne ajute Dumnezeu prietene Cla !!!
Cla
Daaaaaaaaaaa thumb_yello.gif Metronom duminical
Cum se numea emisiunea aia dimineata la 7, unde se prezentau noile albume de rock ?
Ca eu o ascultam si ajungeam prea tarziu la scoala, dar asta nu m-a interesat biggrin.gif
The Dude
..se numea "Metronom '74"...sau metronom 75...anul in care a murit injunghiat de Mario Gropp


Într-o noapte din 1967 a reușit să asculte toată discografia Beatles apărută până atunci, adusă în țară de Camil Petrescu jr. Acesta din urmă își reamintește: „Am venit a doua zi dimineață și dormea pe mașina de scris [...]; a ridicat capul și a spus: «Domnule, sunt senzaționali!» și a adormit la loc”. Descoperind gustul pentru rock, începând din 10 iulie 1967 Cornel Chiriac a realizat la Radio România cea mai populară emisiune de muzică de atunci, intitulată „Metronom”. În colaborare cu Geo Limbășanu, prezenta ascultătorilor informații la zi din sfera genurilor pop, rock sau jazz. Au fost difuzate melodii ale unor formații ori interpreți precum Beatles, Cream, Jimi Hendrix, Bob Dylan sau Joan Baez. Uneori se întâmpla ca anumite albume să fie prezentate publicului la doar două-trei zile de la apariția lor în Statele Unite.

La scurtă vreme după invazia Cehoslovaciei (21 august 1968) a difuzat pe post o baladă a lui Mircea Florian (în care se povestea cum cinci lupi mici și unul mai mare au atacat o stână) iar mai târziu melodia „Back in the USSR” a formației Beatles. Ca urmare, emisiunea „Metronom” a fost desființată în 1969.



La 4 martie 1975, în apropierea miezului nopții, Cornel Chiriac este înjunghiat lângă mașina sa, într-o parcare din München. O oră mai târziu este găsit de o studentă care se întorcea acasă. Primul suspect arestat a fost Mario Gropp, un tânăr de 17 ani,[2] ultima persoană văzută alături de Chiriac în acea seară. Pe măsură ce ancheta a avansat, Gropp a fost găsit vinovat și condamnat la 8 ani de închisoare. În țară s-a vorbit despre un asasinat politic, dus la îndeplinire de către Securitate. Chiar și după moartea lui aceasta a lansat diferite zvonuri: că ar fi fost antisemit ori homosexual, colaborator al Securității. Corpul lui Conel Chiriac a fost incinerat la München iar mama lui a adus cenușa în țară. Este îngropat în cimitirul Reînvierea din București



Imi e rusine sa afirm asta, dar am fost la mormantul lui mai des decat la mormantul tatalui meu...

are pe cruce aceasta poza



Cla
Multumesc pentru istorie si explicatii, Dude, si pentru poza.
Pe asta l-am ascultat in fiecare duminica... sad.gif
Cla
Pentru Dude smile.gif

SAGA
Cla
"La scurtă vreme după invazia Cehoslovaciei (21 august 1968) a difuzat pe post o baladă a lui Mircea Florian (în care se povestea cum cinci lupi mici și unul mai mare au atacat o stână) iar mai târziu melodia „Back in the USSR” a formației Beatles. Ca urmare, emisiunea „Metronom” a fost desființată în 1969."

Dude, nu cred asta,
Eu m-am infectat cu virusul rock pe când aveam 12 ani, când a aparut "Burn" de la Deep Purple, si în fiecare duminica ascultam la Europa Libera Metronom Duminical.
Si dimineata, ala de la 7, nu era Cornel Chiriac, dar nu mai stiu cum l-a chemat.
Nu e vorba de anii '60, ci de 70
The Dude
..pai era Cornel care prezenta Metronomul...pe la 17 in fiecare zi si in reluare a doua zi de la 9 la 10.
Cel de care spui ar putea fi Radu Teodoru, al doilea Dj de la Free Europe...el avea o emisiune "By request"

Cornel mai avea seara de la 10 o emisiune de Jazz (Jazz a la Carte), si o data pe luna sambata (toata) noaptea "all together now".
In fiecare Duminica de la 14 la 17, era preferatul meu "Metronom Duminical", al carui semnal sonor era decupat din Fireball a lui Deep Purple si nu din piesa Into the Fire...cum gresit am afirmat eu...

Primul "Metronom Duminical" a avut semnal sonor un decupaj din Barbarians a lui E.L.& P.


....eeee, ce vremuri.....
Cla
QUOTE(The Dude @ 20 Aug 2013, 07:12 AM) *
Cel de care spui ar putea fi Radu Teodoru, al doilea Dj de la Free Europe...el avea o emisiune "By request"

clapping.gif Daa, merci, el era dimineata.
Mai tin minte când a prezentat albumul lui Deep Purple "Made in Europe", am chiulit prima ora de la scoala ca am vrut sa-l aud în întregime biggrin.gif
Cla
You Fool no One Live in London

Deep Purple
Cla
On The Run smile.gif

Lake
Cla
Dude, am citit ca si Josef Kappl a facut parte de trupa Lake smile.gif
Cla
Dude, serios ca n-am stiut une s-o pun... dar pe asta îl cunosti

http://erlendkrauser.de/
The Dude
Ihi...asta e omu...In primavara stateam la taclale...fuma niste trabucuri imposibile si stalcea romana de-ti mergea la inima.

E un muzician de un imens feeling..Are blues-ul in sange...si nu oricare blues, ci unul din ala atent ornamentat, cu multe cotituri si schimbari de ritm..gen Peter Green la maturitate..in opinia mea e printre cei mai importanti chitaristi ai momentului..


A cantat cu Phoenix si dupa ce astia s-au uschit a ajuns sa cante si la Lake...acolo el l-a adus pe Kappl
Cla
Alex Harvey Band

The Faith Healer


Wishbone Ash

The King will come


Eagles

Hotel California


mwah1.gif
Cla
SOS

ABBA
The Dude
...no comment



The Dude

The Dude

Cla
Dude, eu nu pot sa vad la mine in tara, dar desi ma enerveaza, o am pe LP.

O gasesti la Trilulilu: da cautare pe Roata Sorin Cifiriuc Gheorghe Gheorghita Giorgi
The Dude
Mercic ma friend..... thumb_yello.gif
Cla
Dude, sa nu fiu inteles gresit... nu piesa ma enerveaza, ca e super.
Pe mine ma enerveaza ca multe piese sunt cenzurate pentru mine, la fel ca la youtube sad.gif
The Dude
...da frate....stiu cum e ca si eu am stat in germania cateva luni....desi nu inteleg mecanismul dar e frustrant rau de tot..


tot caut o piesa de-a lui Chifiriuc...una de ii zice carul mare si cred ca era cu Domino...dar nu mai stiu..

are un vers care imi tot revine:


...iti va desface semnul de'ntrebare
fularul moale, aburit de nea.
E un raspuns de dincolo de care,
niciun cocor sa vina nu mai vrea...



mor de spume ca nu il gasesc pe nicarii mad.gif
The Dude
Starry, starry night
Paint your palette blue and gray
Look out on a summer's day
With eyes that know the darkness in my soul
Shadows on the hills
Sketch the trees and the daffodils
Catch the breeze and the winter chills
In colors on the snowy linen land

Now I understand
What you tried to say to me
How you suffered for your sanity
How you tried to set them free
They did not listen, They did not know how
Perhaps they'll listen now



Cla
Dude, poate gasesti aici ceva, uita-te http://www.spirit-of-metal.com/groupe-grou...(ROU)-l-de.html
Cla
Louisiana Blues, pentru Dude si fiatlux hug.gif

Climax Chicago Blues Band
Cla
Dude, pune-te pe canapea si chill... wink.gif

Grateful Dead
The Dude
Multumesc frumos Cla, nu iti imaginezi ce placere mi-ai facut cu piesa asta si cu Alex Harvey-ul de mai inainte... thumb_yello.gif
Cla
Ma bucur, Dude smile.gif O sa mai imi pice cateva, sper.
Gryphon

Crosby, Stills, Nash & Young - 4 + 20

Gryphon

T2 - No More White Horses

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.