Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele 4 Anotimpuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Gabriel
primavara. a ajuns sa ma enerveze cel mai mult. nu e nici cald , nici frig. sau intr-o zi sunt 18 grade , a doua zi sunt 3 grade. de fiecare data primavara racesc. pe afara e un noroi oribil, ramas din urma zapezilor. desi se spune ca este un anotimp al revenirii la viata , eu ma simt cel mai obosit primavara. cel mult..imi place primavara tarzie , cam pe la 15 mai , asa.

vara. mult,mult mai bine decat primavara. macar am certitudinea ca temperaturile nu se schimba de la o zi la alta. totusi e prea cald. noaptea nici nu pot adormi din cauza tantarilor si a caldurii. nu prea imi place nici vara.

toamna. asta , da anotimp. preferatul meu. linistit , racoros , melancolic , trist , morocanos. ploile de toamna imi plac cel mai mult. si frigul ala tipic britanic , de iti intra la oase. nu cred ca m-ar deranja sa fie toamna ca in octombire...6 luni pe an.

iarna. pe vremuri era preferata mea. dar pe vremuri parca er altfel. cel putin 1 luna pe an...aveam parte de zapezi. mergeam cu prietenii la derdelus ..de rupeam sania. copiii din ziua de azi nici nu se mai duc la derdelus...ca nu mai e zapada de asa ceva.
Imi place mult iarna la munte...cu zapada mare , ger napraznic si vin fiert.

In concluzie.....ador toamna , urasc primavara....suport vara si iarna.

voi ?
Mistinguett
Desi urasc sa transpir, prefer vara. Imi place caldura, si total o prefer frigului. Ador ploile calde de vara. Ador soarele, mai ales dimineata. Seri de vara la terasa, tocuri care se scufunda in asfalt (vezi Cenusareasa). Ganduri de concediu, usurinta de a te urca intr-un tren si "a da o fuga" la mare sau la munte. Plaja, senzatia ca soarele iti intra in trup prin fiecare por, relaxare totala si muzica ritmica a valurilor marii... Zilele sunt lungi.

Primavara a devenit prea scurta ca sa o mai bag in seama ca anotimp. Imi plac diminetile racoroase si primele zile de caldura cand ma rasfat in soarele bland. Imi place ca de ziua mea toti pomii sunt in floare.

Toamna imi place la fel de mult ca si sfarsitul unei zi de plaja. Si culorile spectaculare ale frunzelor imi plac, si aerul moale ca o plapuma de puf. Dar prevesteste frigul nesuferit al iernii.

Imi placea iarna cand eram copil. Acum nu, deloc. Cu exceptia catorva momente cand admir peisajul acoperit de zapada, nu imi place iarna si nu am nimic bun de spus despre ea.
RoXie
Ca si Oribilul Mosh prefer toamna...plimbarea in frunzele uscate de pe marginea trotuarului din parcuri,apusurile in culori de roshu sunt atat de melancolice iar eu sunt o romantica inraita,temperaturile acceptabile pt ca nu suport caldura,ploile friguroase care te gasesc in casa la o ceashca aburinda de cafea sau ciocolata calda alaturi de prieteni dragi sau iubit admirand potopul de afara....
Totul e frumos TOAMNA!.e anotimpul meu preferat..... blush.gif
genicon
Votat vara... dar nu o vara ca aceasta pe care tocmai am trait-o - cu vreme ciudat de rece, fara soare, fara vlaga parca...
Imi place vara caci zilele sunt lungi si poti sa te bucuri de ele din plin. Poti sa faci cam orice vara si mai ales poti sa te distrezi. Oricunde, oricum. Este anotimpul distractiei!

Primavara nu inseamna prea mult pentru mine. Poate doar o mica bucurie, ca stiu ca urmeaza vara. Si da Moshule, si eu racesc de fiecare data primavara... smile.gif

Toamna, desi sunt nascut toamna, nu ma atrage nici ea prea mult. Inceputul de toamna... poate da. Pentru ca inca nu e o diferenta mare intre vara care a trecut, desi zilele sunt mai scurte si soarele parca nu mai e asa puternic.

Iarna este anotimpul care nu imi place de loc - urasc frigul, nu imi place zapada, mai ales aceasta murdara pe care o vad de ani incoace. Urasc pe toti taranii (scuzata sa imi fie expresia) care fac bulgari mari si tari de zapada si arunca dupa fete nevinovate cu ei. In plus, ziua este foarte scurta si noaptea pare ca ne inghite pe toti... mai trebuie purtate si o gramada de haine... urat. sad.gif
fani
Toamna....peisaj mirific la munte... pete de culori ce nu pot fi descrise , plimbare in parc cu iubitul de mana...melancolie, ceata... asfalt umed si frunze lipite de asfalt...si ce culori la frunze... Bacovia...hm, a stiut mama cand sa ma nasca. Astept cu nerabdare sa vad culorile toamnei, anul asta in tara, pe drumul ce duce la Campina, la ai mei parinti rolleyes.gif .
Gabriel
Singuratika si fani , toamna nu este anotimpul in care te plimbi cu iubitul/iubita de mana. Este anotimpul in care mergi singur plin ploaie , cu gulerul la pardesiu tras si cu palaria indesata pe urechi. Este anotimpul ce te gaseste singur in mijlocul naturii , meditand la iubirile pierdute , nu ? smile.gif

Sau daca e sa fie impreuna cu persoana iubita , doar asa :

La geamuri, toamna canta funerar
Un vals indoliat si monoton
-Hai sa valsam, iubito , prin salon.
Dupa al toamnei bocet mortuar.


Singuratika....si toamna nu ai cum sa admiri "potopul de afara" . Toamna ploile nu sunt potop. smile.gif

Si pentru ca tot suntem pe un forum de turism sa va spun unde imi place sa merg toamna. Cam an de an...de cand eram copil si mergeam cu parintii...si pana in prezent..pe la inceput de octombrie....imi place sa merg pe Rucar-Bran. Traseul este de o frumusete aparte in tot timpul anului....dar toamna are ceva foarte special. Coloritul copacilor..nuante de galben-portocaliu-ruginiu-verde spre galben. Minunat.
Sorine...am intrat in meseria ta. Ce parere ai de Rucar-Bran ? Pentru mine , alaturi de Transfagarasan este cel mai frumos traseu de masina din Romania.
RoXie
Da Moshule,ai dreptate ....toamna ploile sunt reci si mocanesti,cand frigul iti intra in oase si pasesti singuratic prin frunzele uscate.
Toamna iti amintesti de iubirile verii,de dogoarea soarelui ucigator...Dar toamna poate fi petrecuta si undeva la munte,intr`un peisaj incredibil de frumos.Eu am fost asta toamna la munte si mi s-a parut incredibil de frumos,totul era in nuante de ruginiu,nimic nu se compara cu toamna la munte.Bei apa rece de la izvor si pasesti agale printre frunzele cazute din padure.... rolleyes.gif
Multumim Moshule ca ai pus acea superba poezie...de cine e scrisa?
SORIN
QUOTE (Oribilul Mosh @ Aug 1 2003, 06:46 PM)

Sorine...am intrat in meseria ta. Ce parere ai de Rucar-Bran ? Pentru mine , alaturi de Transfagarasan este cel mai frumos traseu de masina din Romania.


Draga Mosh !!

Dupa parerea mea e cel mai frumos drum din tara...la fiecare curba satenii cu tarabele de branza de burduf si-n coaja de brad, copiii cu zmeura, afine si mure,
satele pe dealuri si casele imprastiate pe culmile lor 40.gif

Iar cheile Damboviciorei, laba de urs si capul de sarpe din pestera, minorii ghizi veniti in vacanta la bunici, ce incearca sa te indrume cu explicatiile lor robotice...toate astea fac acest traseu, magnific.

Din pacate nu prea am facut poze din cauza unei rupturi de nori
( totul e pe video ) dar la Fundata am prins o mica pauza.

Deci daca vreti sa ajungeti la Brasov, recomand via Campul Lung, Rucar, Bran si nu o sa regretati.

40.gif 40.gif Mosh!!!
SORIN

Inca una!!!

Sorin.
Gabriel
Multumiri pentru poze , Sorin. Ai uitat sa spui despre casa lui Everac , cu acele statuiete ciudate. Copil fiind , mereu ma amuzam vazandu-le.

Roxana...strofa pusa de mine mai sus...apartine lui Bacovia , cel care a cantat toamna ca nimeni altul. Cata diferentza intre toamna lui Toparceanu si cea a lui Bacovia.
RoXie
Merci pt informatie,ma gandeam eu ca e Bacovia...tu esti un mare adept al toameni lui Bacovia....asha`i? rolleyes.gif
cameron
Votat toate cele patru anotimpuri!
Votata fiecare zi!
Primavara> verde ce se ghiceste! Soare ce-mi bucura privirea! Mintea-mi se zapaceste..
Vara> cald,..toropeala, mare, ploi torentiale, furtuni, nopti calde, cer cu stele..
Toamna> Ruginiu, melancolie, culoare, miros de frunze macerate, senzatie de nepuinta..de ce nu putem opri timpul in loc?..ploaie rece, marunta si mocaneasca..o ador,..nori negrii si densi ca sufletul meu..
Iarna> Rece, rece,rece,..ma dezmorteste,..cer opac..o masca pe chipul cerului..pana-n primavara!
Vegas2002
Vara: pt. ca-mi place soarele,caldura,marea,sa ma bronzez,sa innot,sa ma plimb pe plaja si sa ascult zgomotul valurilor.Din totdeauna am ADORAT marea si caldura,chiar daca f. mare.
Primavara: pt. ca este mult verde si sint multe,multe flori.
Toamna: pt. ca imi plac culorile ei,imi place sa ma plimb,sa merg mult pe jos,prin parcuri,la munte,pentru ca ma simt mai romantica,mai visatoare...
Iarna: este si ea frumoasa,eventual la munte la o cabana si neaparat cu foc in semineu wink.gif ,dar in general nu-mi place frigul.....
Deci,votez 100% VARA smile.gif
Vegas2002
.....si daca tot am vorbit de vara,soare,mare,plaja,postez aceasta poza wink.gif
anurim
unsure.gif
Mie imi place vara, dar ce ziceti voi de ultimele "previziuni", care anunta disparitia primaverii si a toamnei in favoarea verii si a iernii? Mie nu imi prea surade ideea...
cameron
Toamna,..toamna,..toamna,..de 1000 de ori
Pacat ca nu voi trai 1000 de ani sa prin de atatea ori toamna..
Cerul,..culorile,..mirosul de ploaie amestecata cu frunze,..
Vegetatie in agonie,..
Frunze strivite sub talpa pantofului,..
Amurg calm si somnoros..
Ploaie trista..
Mi-e cam dor de jurnal..cred ca o sa-l revendic..
Afrodita
Mie imi plac toate anotimpurile.
In primul rand primavara: parca ma trezesc la viata o data cu copacii si mugurii lor, parca ma dezghet la fel cum se dezgheata pamantul(ma rog, asfaltul si ce-o mai fi), parca ma mangaie soarele cu razele lui calde si parca pasarelele canta special pt mine...Imi place primavara si pt ca in acest anotimp m-am indragostit si intr-adevar a fost o primavara minunata aceea de anul trecut.
Imi place vara tare mult pt ca vara pt mine inseamna: fusta scurta, bluze cat mai scurte, foarte putine haine, zile nesfarsite, calduri toride care te fac sa stai tolanit la soare aproape non-stop si bai nesfarsite in mare, lacuri, stranduri, garle sau ce are fiecare la el in oras...
Toamna e fantastic de frumoasa...Frunzele cazand, strugurii pregatiti sa fie facuti vin , toate fructele coapte, vantul caldut, fosnetul frunzelor si mirosul iernii ce se apropie.
Iana imi place la nebunie pt ca ador zapada...Imi place sa ma joc cu zapada, sa ma tavalesc prin ea, sa dorm chiar in zapada, desi inca nu am incercat asta biggrin.gif Imi place sa fac oameni de zapada, sa ma plimb in ninsorile abundente cu iubitul de mana(nici asta nu am experimentat ca al meu nu prea iese din casa iarna dry.gif ), sa ma sarut in timp ce fulgii de nea ne acoperesc si ne fac sa aratam a oameni de zapada si tot asa....
Nu as vrea deloc sa dispara toamna si primavara, desi, dupa cum se vede cam asta se intampla.... sad.gif
menthoru'
IARNA : Eu si placa mea de snow!!! Pentru cei ce cunoasc nu are sens sa dezvolt. Pentru restul...descoperiti singuri. Merita!
marky
tot iarna... cu placa de snow a lu' menthoru' biggrin.gif
cameron
De fapt,..fiecare secunda a fiecarui anotimp este superba..
Este unica..chiar daca avem noi zile mai bune sau mai putin bune..
lumea in care traim este frumoasa..si trebuie sa ii respiram foiecare anotim..aproape cu sfintenie..pentru ca nu stim ..daca "dupa" mai exista ceva.
Trebuie sa veneram verdele vegetatiei,..albastrul cerului, albul zapezii..tot!
Mistinguett
Asa e, ai mare dreptate, dar cand ma gandesc ca vine iar vremea tremuratului in 15 randuri si 20 de kg de haine imi trece veneratia. laugh.gif S-a si anuntat o iarna grea anul asta - iti dai seama cu ce "nerabdare" o astept. 50.gif
unreal
Indiscutabil preferata mea este vara. O perioada in care poti sa faci aprope tot ce-ti trece prin cap..bine mai putin snowboarding da asta nu-l fac nici iarna asa ca nu se pune.
Al doilea ar fi toamna pentru ca incepe perioada la crap si urmeaza o perioada dementiala la rapitor(pescarii stie).
Primavara ar fi pe locul trei dar e prea scurta si intr-adevar racesc si eu an de an; si pe deasupra vine 1 martie si 8 martie (beah martisoare cadouri la prietena/nevasta, vai de capu' tau daca-i uitat).
Si ultima nu vine iarna. iarna nu are nici o clasare(nu o scriu nici macar cu litera mare dupa punct) o urasc e oribil frig zapada care itzi intra pe unde nu te astepti, nu poti bea bere (decit ca nemtii fiarta ce gusturi dom-le ce gusturi), ziua e scurta stai mai mult pe intunericsi si ea e asa de lunga la noi 50.gif ..si nu se mai termina.
Hamleet
Toamna - totul arata super, racorica, ploicica, aer curat...
E si un anotimp "practic" sa-i zic... rolleyes.gif Se imbraca omul normal, un tricou, o geaca subtire.. Vara te coci si nu stii ce sa mai dai jos iar iarna nu stii de unde sa mai pui!
Nana Floare
Vara pe primul loc...lenea domneste peste toti si toate...zambesti fara sa vrei simtind cum iti intra soarele in oase si alunga deprimarea. Te tolanesti pe nisip si lasi Soarele sa te arda: nu iti pasa de cremele de protectie si nici pofta de a intra in mare nu mai ai. Esti al lui...Imi aduc aminte de melodia lui Texas - "Summer Sun" (sau "summer son"? - era un tip misto in videoclip laugh.gif ).

Toamna ar fi perfecta daca n-ar ploua...dar cand ploua ma dau cu capul de pereti: zilele acelea cand ploua non-stop din norii aia cenusii care ascund orice urma de soare si de speranta. Dar zilele de toamna cu soare (frecvente in Romania in septembrie) sunt superbe...mirosul ala de frunze uscate si lumina aia speciala de la ora 6 pm...si gandul care-mi zboara la cei de la Savage Garden - "Truly, madly, deeply" (se plimba unul in videoclip...printre frunze moarte si prin lumina aia care te face sa te simti impacat cu tine insuti).

Iarna...mmm, ciudat, dar imi plac si zilele de iarna in care temperatura e usor sub 0 si nu e zapada. Cerul e de un albastru intens, Soarele zambeste, si imi place sa ma plimb simtind cum vantul rece imi izbeste obrajii si ma energizeaza.

Primavara...imi plac pomii in floare si bujorii de trandafir si iarba de un verde crud si zumzetul obraznic al albinelor.

Totul e OK daca nu ploua, deci.
Afrodita
Well, Nicodim, zilele alea de septembrie de care zici sunt foarte mohorate acum...De 4 zile tot ploua si pare ca nu se mai opreste sad.gif
Gabriel
Sincer, imi place foarte mult vremea asta. Natura este asa linistita. Am iesit ieri pe la 12 noaptea si era o liniste deplina. Se auzeau doar picaturile de ploaie. Si o ploaie blanda, nu ca cele de vara care te fac ciuciulete in 10 secunde. Nu m-a deranjat cu absolut nimic frumoasa ploaie de toamna.
De parc v-am ma povestit eu, cat de frumos este in aceasta perioada. Asta da, toamna !

RoXie
Si mie mi-au placut f mult zilele inceputului de toamna in care priveam pe fereastra si vedeam ca ploua,ploua,ploua...asha a tinut`o cateva zile la rand si jur ca nu mi-a parut rau.
Ceea ce m-a facut insa sa regret un pic dupa putin soare a fost frigul din casa care mi-a intrat pana la oase de nu puteam noaptea sa adorm.
Astept sa se scuture frunzele din copaci si sa merg pe alei calcand pe frunzele ruginii ,fiind cu gandul aiurea,departe de tot..
Si imi place soarele bland si racoarea dupa-amiezelor de toamna..
Toamna e cu adevarat frumoasa...
Zed
Ador primavara tongue.gif desi fiecare anotimp este frumos in felul lui ...
SORIN
Bine venit/a pe la noi smile.gif

Sorin.
Zed
....fac o complectare ... ma cam "moleseste" ploaia , deci toamna ar avea un punct minus , dar compenseaza vizual prin culorile fantastice

off topic : Sorin , merci .
bufnitza
Toamna mi-este favorita...tot aerul acela de vechi si istorie, nostalgie si melancolie...dansul frunzelor cazind...ploile...cu toate ca cele mai "de vara" imi sint preferate.
Primavara, cind totul se dezmorteste din hibernare...
Vara nu-mi place prea mult..too hot for me!
Iarna are ceva aparte..dar nu cea in oras!
si chiar si in oras..am fost la un derdelus putin in afara orasului..de-l tin minte!!!
imi place zapada....si ador Craciunul, care este de fapt singura sarbatoare pe care o traiesc cu adevarat.
Mirosul bradului, mirosul de portocale de sub brad, darurile pe care le fac...si cele pe care le primesc, toate bunatatile "ca la mama acasa"! colindele...
Si parca toata lumea e mai ingaduitoare, mai buna, mai zimbitoare...ce bine ar fi sa simt in fiecare zi un pic din magia Craciunului...

Vegas2002
QUOTE (bufnitza @ Oct 31 2003, 12:11 PM)
...ce bine ar fi sa simt in fiecare zi un pic din magia Craciunului...

Frumoase cuvinte....... thumb_yello.gif 40.gif
Anthrax
Prefer vara in topul propriu din urmatoarele motive:
Este soare mai tot timpul, lumea iese pe strada, vezi circulatie, populatie multa, femei frumoae imbracate cat mai apetisant, te duci la o piscina, o bere, una...alta...
Pe ultima treapta se afla IARNA cry.gif
E zgribau, toata lumea e trista, si cand se dezgheata zapada......nu mai zic ce inundatie se face.Daca n-ar fi sarbatorile cred ca as hiberna pe timpul iernii. spoton.gif
Primavara o prefer mai mult decat toamna pentru ca la inceputul ei ma face sa dezamortesc.Mirosul de iarba uscata(Nu va ganditi la altceva laugh.gif ) canta pasarelele...
denise
Prefer luna septembrie - nu mai este atat de cald, inca nu au inceput ploile, frunzele abia capata culorile toamnei, e vreme suficient de frumoasa si pentru mare si pentru munte, apar fructele, incepe scoala.. plus ca m-am nascut in septembrie.
Urmeaza primavara, cand e totul verde si inflorit, ploile si serile de vara, iarna cand e totul alb si zapada scartaie sub cizme, cand gerul iti ingheata obrajii, dar mai ales cand ninge.
Crisse
Ador vara. Copil fiind imi placea iarna cu derdelus si papuci de casa pe care-i foloseam in loc de patine de se mira saraca maica-mea cum de ce rup asa repede wink.gif . Primavara imi place ptr ca stiu sigur ca dupa ea urmeaza VARA smile.gif Toamna e romantica. Imi place coloritul ei, insa sunt constienta mereu ca cu cat coloritul este mai placut, mai viu, cu atat mai repede se apropie iarna. E ceva ca in dragoste smile.gif , cand e mai frumoasa se termina sad.gif

Sa vina varaaaaaaaaaaaaaaaaaaa rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.