Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Emil Cioran
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Marduk
Poate ca ar fi trebuit sa deschid acest topic in alta camera, dar m-am gandit ca fiind o camera de dezbateri as putea sa deschid aceasta discutie aici. Am urmarit cu interes actiunea de achizitionare a unor manuscrise ale lui Emil Cioran de catre un afacerist roman, nu voi ca sa-i dau numele deoarece m-am enervat enorm cand cei de la Hotnews au lasat sa apara un articol care il cauta la trecut si actualitate pe acest roman, care pana mai ieri era arhinecunoscut pentru publicul larg, iar azi toti jurnalistii vor sa stie cine este, cea facut, ce afaceri face, cum de si-a putut permite sa achizitioneze aceste manuscrise, etc. Ma cuprinde sila pe care trebuie sa o fi simtit si Eminescu, nenea Iancu, Cioran, Eliade, Ionescu, Brancusi si multi alti romani care au fost nevoiti sa-si caute intelegerea pe alte meleaguri. Prima scrisoare pe care am citit-o dezvaluie tragismul existent intr-o familie al carui fiu isi cauta intelegerea pe care crede ca o merita undeva aiurea in lumea moderna, lipsita de religiozitatea si rigurozitatea stilului ortodox al acestui neam. Cat de actuale sunt cuvintele lui Emil Cioran „Dragă tată, ar trebui să te cruţi. A lucra în două servicii e o mare greşeală. Atâta zel într-o ţară de chiulangii mi se pare inexplicabil” cat tragism poarta in ele aceste cuvinte adresate unui tata constiincios, inrobit de munca sa pe altarul acestui neam. Va invit sa comentam impreuna scrisorile ce vor fi publicate, sa incercand sa tragem niste concluzii care sa explice de ce sunt atat de actuale cuvintele lui Emil Cioran.
March
QUOTE(Marduk @ 10 Apr 2011, 03:06 PM) *
Poate ca ar fi trebuit sa deschid acest topic in alta camera, dar m-am gandit ca fiind o camera de dezbateri as putea sa deschid aceasta discutie aici. Am urmarit cu interes actiunea de achizitionare a unor manuscrise ale lui Emil Cioran de catre un afacerist roman, nu voi ca sa-i dau numele deoarece m-am enervat enorm cand cei de la Hotnews au lasat sa apara un articol care il cauta la trecut si actualitate pe acest roman,

Niste nemernici ca de obicei. Sar imediat sa scuze nenorocitul de guvern roman care nu s-a sinchisit sa ia niste parale , de ex., din fondurile de beneficii ale Loteriei Romane si sa achizitioneze manuscrisele. O RUSINE !!
Marduk
Moncher cand ai dreptate nu poci ca sa nu ti-o dau. Totusi ma gandesc ca participarea statului roman la licitatia respectiva ar fi crescut pretul de achizitie al manuscriselor.
Marduk
Omul de afaceri roman, George Brailoiu, stabilit in SUA, a donat Academiei Romane documentele si manuscrisele lui Emil Cioran, cumparate la o licitatie.
Ma intreb de ce nici un bogatan din Romania nu a facut acest gest si s-a gasit acest roman stabilit in USA sa cumpere manuscrisele? Dupa ce a aflat presa a inceput sa-l caute la viata, sa vaza cine este, ciudat, foarte ciudat. Academia Romana o sa-i ofere o distinctie, care sa-i foloseasca la ce?
Michelle
Mda, nu stiu ce sa cred, nu vreau sa acuz pe nimeni dar e ceva ciudat cu omul asta; a povestit ca-si propusese un buget de 200000 euro pentru asta, a concurat la o licitatie(despre care a aflat cu 1- 2 zile inainte!!) cu Ministerul Culturii fara sa stie ce si cum, deci nu se interesase in prealabil despre manuscrise ca ar fi aflat ca le vrea si MC!
...pina la urma a cumparat tot cu 405000 euro(???) dupa care a zis ca-si pastreaza fotocopiile si restul le doneaza Academiei Romane.
Voi gasiti vreo motivatie logica in faptele lui?
Basca afacerile pe care le face...hmm,nu sunt la indemina oricui


Si inca o chestie, voi credeti ca in marile muzee toate operele celebre expuse sunt originalele??
Marduk
QUOTE(Michelle @ 12 Apr 2011, 02:38 PM) *
......Voi gasiti vreo motivatie logica in faptele lui?
Basca afacerile pe care le face...hmm,nu sunt la indemina oricui
Si inca o chestie, voi credeti ca in marile muzee toate operele celebre expuse sunt originalele??

Eu nu gasesc in acest moment decat o singura motivatie, demonetizata de comunism si "revolutie", patriotismul, dar putem vorbi despre asa ceva fara devenii instantaneu in fata celor prezenti, niste ipocriti? Pana la aparitia altor probe privind trecutul si viitorul sau, tipul poate fi catalogat, patriot. Afacerile sale arunca o umbra asupra noului sau statut, cel putin in ceea ce ma priveste, dar si patriotii trebuie sa traiasca din ceva, nu?. Originale sau nu, ce mai conteaza, poate exista o intelegere intre patriot si Academia Romana, ca manuscrisele sa ramana in seiful unei banci, urmand sa gireze foste afaceri sau viitoare, desi suma nu este cine stie ce, asta facandu-ma sa ma indoiesc ca se va proceda ca atare. Pe de alta parte, e posibil ca acest roman sa fie pregatit pentru viitor, pentru politica, un schimbator, un tragaci, etc. cine stie, or in astfel de cazuri trebuie sa aiba ceva credibil in CV-ul sau. Dar nu m-as feri sa discut si despre unicitatea acestor suflete nepereche ale romanilor, mai simplu si mai normal pentru toate celelalte popoare, eroii.
gigip
QUOTE(March @ 10 Apr 2011, 05:27 PM) *
Niste nemernici ca de obicei. Sar imediat sa scuze nenorocitul de guvern roman care nu s-a sinchisit sa ia niste parale , de ex., din fondurile de beneficii ale Loteriei Romane si sa achizitioneze manuscrisele. O RUSINE !!

Ai dreptate cu guvernul,era de asteptat!Daca obtineau un profit material pentru ei(de 50-70 %),actionau.Daca nu la pica nimic,nu se obosesc!
gigip
turbo trabant
QUOTE(Michelle @ 12 Apr 2011, 01:38 PM) *
Voi gasiti vreo motivatie logica in faptele lui?

da, sunt mai multe posibile motivatii, donatiile te ajuta la impozite, dorinta de faima, pasiune de colectionar, mandria de a fi membru al academiei romane.

probabil unul dintre putinii magnati romani de stil vestic din romania. nu vorbim de tzoape gen catarama sau paturiciu.
ilie
QUOTE(Michelle @ 12 Apr 2011, 02:38 PM) *
Si inca o chestie, voi credeti ca in marile muzee toate operele celebre expuse sunt originalele??

Nu sunt, bineinteles. Eu intreb: de ce ar fi trebuit sa cumpere statul roman manuscrisele lui Cioran, el ajungand cunoscut cu lucrarile scrise in franceza?! Omul a fost ultra totalitarist, hitlerist si fascist, un nihilist caruia insasi maica-sa i-a spus ca "daca stia ca o sa fie atat de trist mai bine il avorta"...
Daca azi iti exprimi ideile lui Cioran in public, esti arestat oriunde in Europa... manuscrisele astea trebiau cumparate?
La tot ce i s-a publicat in Romania dupa 90 au fost scoase toate pasajele totalitare...
Nefertiti
thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(freeman @ 12 Apr 2011, 04:21 PM) *
....Eu intreb: de ce ar fi trebuit sa cumpere statul roman manuscrisele lui Cioran, el ajungand cunoscut cu lucrarile scrise in franceza?!.....

Pentru ca era roman, un alt roman recunoscut peste hotare si renegat in tara sa.
March
Scandal mare la galerie ! hh.gif

Licitatia ”Cioran” suspectata de blat - se cere interventia Parchetului

(...) Ceea ce nu știu românii, însă, e de-a dreptul exploziv: arhiva Cioran vîndută joi nu zace de decenii la Paris, ci a fost permanent în România, de unde a fost scoasă relativ recent spre a fi vîndută pe blat.

Dezvăluirea aparține regizorului Sorin Ilieșiu, autorul filmului ”Apocalipsa după Cioran”, împreună cu Gabriel Liiceanu, care susține că asistăm la o veritabilă fraudă, pentru care va sesiza Parchetul General.
(...)
Marduk
Nu stiu cine este acest Sorin Iliesiu, dar daca este adevarata afirmatia sa ”Obiectele vîndute joi nu sunt date de Cioran familiei Tacou, cum s-a acreditat în media, ci au fost permanent în țară, în casa fratelui său din Sibiu, Aurel Cioran” Asta inseamna ca avem de aface cu o intermediere ordinara ca multe altele facute dupa "revolutie" prin care s-au vandut si s-au cumparat industrii, bunuri, terenuri, cladiri, patrimoniu care de fapt apartinea poporului roman, dar de pe urma carora s-au imbogatit miliardarii nostrii.
ilie
Cioran ar fi fost renegat in orice tara cu ideile lui... Franta nu l-a renegat pentru ca l-a considerat un roman novator, un artist, la fel ca pe Brancusi, Eliade, si Ionescu, cu toate ca scrierile lui in franceza dovedesc un lirism extrem de frumos demn de cei mai mari scriitori de limba franceza. Scrierile in limba franceza au fost mult mai ponderate decat scrierile in limba romana...
Pe vremea cand isi expunea ideile era posibil sa ti le expui fara sa fii arestat (atunci erau alte vremuri... in care iti puteai afisa ideile gen hitlerism, fascism, gardism, totalitarism, nihilism, pesimism, scepticism etc). Acum, in Europa si America de azi, nu ti se mai permite sa ai asemenea idei, esti considerat extremist si te amendeaza sau te baga la puscarie.

El a trait pe spatele statului roman si celui francez (de la 16 ani a mancat pana la 45-50 de ani numai in cantine studentesti, pe gratis, apoi i-a gatit si l-a intretinut iubita pe banii ei pana a murit), fiind de fapt un ganditor rebel negativist-pesimist, ca profan fiind un lenes incorigibil. Asta a fost omul.
Marduk
QUOTE(freeman @ 12 Apr 2011, 05:36 PM) *
....El a trait pe spatele statului roman si celui francez (de la 16 ani a mancat pana la 45-50 de ani numai in cantine studentesti, pe gratis, apoi i-a gatit si l-a intretinut iubita pe banii ei pana a murit), fiind de fapt un ganditor rebel negativist-pesimist, ca profan fiind un lenes incorigibil. Asta a fost omul.

da stiu, un alt roman mediocru. mwah1.gif rofl.gif
Felina
He later renounced not only his support for the Iron Guard, but also their nationalist ideas, and frequently expressed regret and repentance for his emotional implication in it. For example, in a 1972 interview, he condemned it as "a complex of movements; more than this, a demented sect and a party", and avowed: "I found out then [...] what it means to be carried by the wave without the faintest trace of conviction. [...] I am now immune to it".
Michelle
QUOTE(turbo trabant @ 12 Apr 2011, 03:50 PM) *
da, sunt mai multe posibile motivatii, donatiile te ajuta la impozite, dorinta de faima, pasiune de colectionar, mandria de a fi membru al academiei romane.

probabil unul dintre putinii magnati romani de stil vestic din romania. nu vorbim de tzoape gen catarama sau paturiciu.



Bun! sa zicem ca vrea sa scape de impozite, doneaza unor institutii caritabile cum face Bill Gates, sunt atatea, mai ales in State!...nu alege calea asta intortocheata
pasiune de colectionar,ar fi fost daca ar fi avut o colectie de manuscrise sau de altceva ...se integra cu ea la un mare muzeu,etc
mandria de a fi membru al academiei...hai sa fim seriosi! la ce-i trebuie? daca era genul putea sa si motiveze asa cu diverse chestii facute in acelasi sens in trecut...doctorate, studii,cercetari etc

Eu cred ca in spatele manuscriselor astea cineva (si nu Brailoiu !) cauta cu ardoare ceva, dar nu se stia unde cu exactitate...si ceva-ul ala n-o sa mai ajunga in veci la Academie ohyeah.gif
Chiar a si zis tipul...ca era pacat sa se dezmembreze opera si ca si-a dorit-o ca pe un tot unitar
Marduk
Se pare ca acea CALE de care vorbim aici e doar o poteca simpla si rusinoasa, or poate doar nestiutoare. Astia suntem, naivi, iar cei ce stiu sa profite de naivitate chiar o fac, desi multi zic ca nu este adevarat. Ramane sa aflam daca domnul George Brailoiu a jucat si el vre un rol in aceasta sceneta absurda, ar fi pacat. Acum stau si ma intreb, ce naiba au asteptat cei de la Academia Romana? nu au acolo un departament care sa se ocupe de recuperarea documentelor si manuscriselor care au aprtinut romanilor celebrii? Maine poimaine aflam ca manuscrise al Adrian Paunescu sunt licitate la New York si trebuie sa dam o gramada de bani pe ele sau apare alt samaritean sa ne ajute si ne miram ca de cea facut-o.

"Doamna Tacou a venit la mine în vara anului trecut şi şi-a luat documentele pe care le-a dorit. După un timp, mi-a trimis nişte bani prin poştă: m-a răsplătit pentru acele manuscrise. Suntem prietene. La începutul anilor 1990, împreună cu soţul meu (Aurel Cioran - n.r.) am făcut excursii prin Franţa, alături de ea şi de tatăl ei", spune Eleonora Cioran, păstrând însă discreţia în privinţa sumei primite de la directoarea Editurii L’Herne. "Acuma, n-o să-mi cereţi să vă spun şi câţi bani mi-a dat! Mi-a dat o sumă modică". (EVZ)
March
Apropos de repatrierea ramasitelor pamanesti ale lui Brâncuşi, Eliade sau Cioran :

Hoitul- obiectiv turistic. Un proiect PDL
March
Eleonora Cioran: "Arhiva Cioran mi-a fost sustrasa din casă". Un regizor cere anularea licitaţiei de la Paris
turbo trabant
QUOTE(Michelle @ 12 Apr 2011, 06:52 PM) *
ca in spatele manuscriselor astea cineva (si nu Brailoiu !) cauta cu ardoare ceva, dar nu se stia unde cu exactitate...si ceva-ul ala n-o sa mai ajunga in veci la Academie ohyeah.gif
Chiar a si zis tipul...ca era pacat sa se dezmembreze opera si ca si-a dorit-o ca pe un tot unitar

sunt oameni bogati pe lumea asta care vor musai sa ramana cu ceva in paginile istoriei. si oamenii bogati au impulsuri, am mai vazut.

eu ma indoiesc ca donatia se va realiza in bune conditii din cauza imbecilitatii statului roman sau ca o data donata nu va suptilizata de un cioaran care s-a uitat la televizor.
Michelle
Mie mi se pare foarte "incalcita si misterioasa" graba asta cu care s-au licitat manuscrisele si rapiditatea cu care au si fost donate Academiei.

Si ma gandesc in primul rand la corespondenta, ca de acolo pot disparea linistit pasaje, foi intregi( ma indoiesc ca au fost arhivate fila cu fila de cineva) in care se vorbeste de persoane publice care au avut legatura cu ideile lui , persoane care practic au facut istoria.Persoane carora unii au tot interesul sa le acopere trecutul.Sunt anumite chestii de care el s-a dezis, dar care azi sunt mai sensibile decit orice - a se vedea cazul casei Christian Dior si John Galliano.

Altfel, ma ierti, pai si eu daca as licita vreodata vreun obiect de o asemenea valoare , cred ca as sta asa o vreme sa savurez pe indelete achizitia si
dupa aia l-as dona.Si clar m-as gandi de 10 ori cui e cel mai bine sa-l donez.
turbo trabant
azi a licitat un rus la sotheby's pentru o epava spatiala inutila dar ruseasca : 2.9 milioane. tot asa o va dona unui muzeu rusesc.se poarta chestia asta, e numita social responsability.

io as pune pariu ca manuscrisele vor fi "citite" de o echipa de cioranei specializati in mangleli din case de cultura occidentale.
Marduk
Achizitionarea manuscriselor lui Emil Cioran tinde sa devina o enigma si mai mare, pe zi ce trece aflam date noi care nasc si mai multe intrebari.

În 2009, Ministerul Culturii putea cumpăra cu 36.000 de euro lotul Cioran, vândut joi, la Paris, pentru 405.000 de euro. Ministerul condus de Kelemen Hunor ştia de doi ani că Eleonora Cioran vrea să vândă documentele personale ale scriitorului, dar nu a făcut niciun demers ca să le obţină.
tikky
Ideea e ca romanii se cearta intre ei si francezii castiga 370 000 de euro. Dar daca n-ar fi trecut prin Paris, nimeni n-ar fi dat 400 000 de euro pe documente.
Michelle
Madam Eleonora si fiul ei (care provine dintr-o relatie anterioara, deci nu e un descendent Cioran) sufera de o boala "comuna" la romani: lacomia fara limite... si in slujba ei au uitat sau s-au facut ca uita dorinta scriitorului si a fratelui sau.
Acuma al de sus le-a aratat ca au pierdut si onoare si credibilitate si de fapt oricum sunt niste capete seci ,pentru ca altii, cu spirit mult mai intreprinzator si ceva mai multa inteligenta au stiut sa valorifice, legal ,ceea ce lor doar le-a trecut prin mina.
turbo trabant
QUOTE(tikky @ 14 Apr 2011, 11:44 PM) *
Dar daca n-ar fi trecut prin Paris, nimeni n-ar fi dat 400 000 de euro pe documente.

Si nici pe Cioran nu ar fi dat nimeni nici un ban daca nu "trecea" prin Paris.

Iar familia locala este exemplul tipic de sarac dar care vrea si bani si documentele pe care sa le mai vanda o data. E plina tara de regretisti din astia.
Marduk
QUOTE(tikky @ 15 Apr 2011, 12:44 AM) *
......Dar daca n-ar fi trecut prin Paris, nimeni n-ar fi dat 400 000 de euro pe documente.


QUOTE(turbo trabant @ 15 Apr 2011, 05:42 PM) *
Si nici pe Cioran nu ar fi dat nimeni nici un ban daca nu "trecea" prin Paris.


Sa nu uit sa trec prin Paris, altfel toate scrisorile mele catre amante, catre familie, nu vor valora nimic, domnilor am o problema, trebuie sa ajung urgent la Paris. rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 15 Apr 2011, 05:06 PM) *
Sa nu uit sa trec prin Paris, altfel toate scrisorile mele catre amante, catre familie, nu vor valora nimic, domnilor am o problema, trebuie sa ajung urgent la Paris. rofl.gif

Poti sa le trimiti pana acolo cu escala par avion cu destinatia finala tot la tine acasa, e mai ieftin ohyeah.gif .

trebuie sa "treci" nu sa treci.
March
QUOTE(turbo trabant @ 15 Apr 2011, 05:42 PM) *
Si nici pe Cioran nu ar fi dat nimeni nici un ban daca nu "trecea" prin Paris.

Ba poate si-ar fi dat duhul in vreo puscarie comunista !
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 15 Apr 2011, 06:13 PM) *
trebuie sa "treci" nu sa treci.

care este diferenta? unsure.gif

QUOTE(March @ 15 Apr 2011, 06:16 PM) *
Ba poate si-ar fi dat duhul in vreo puscarie comunista !

N-am auzit de manuscrisele celor care au suferit in inchisorile comuniste sa valoreze atat de multi bani, fie ei politicieni, filozofi, preoti, scriitori, elita romaneasca distrusa de sovietici, de bolsevici.
March
QUOTE(Marduk @ 15 Apr 2011, 06:26 PM) *
care este diferenta? unsure.gif
N-am auzit de manuscrisele celor care au suferit in inchisorile comuniste sa valoreze atat de multi bani, fie ei politicieni, filozofi, preoti, scriitori, elita romaneasca distrusa de sovietici, de bolsevici.

Intelegi precum cucul in zavoi ! Pai daca statea in tara si mai ales intr-o puscarie comunista n-ar mai fi avut niciun manuscris !
Marduk
QUOTE(March @ 15 Apr 2011, 06:30 PM) *
..... Pai daca statea in tara si mai ales intr-o puscarie comunista n-ar mai fi avut niciun manuscris !

Ce spui moncher, mai documenteaza-te, eu crez ca este vorba de alceva, da nu spui ca poate sti si tu si nu voi sa par simandicos.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.