Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Comuna Bozioru, Scaieni
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
turbo trabant
ce informatii aveti despre?
Felina
uriasi smile.gif

dar eu stiu de un schelet de urias de la cineva din familie, care l-a descoperit cu mana lui tongue.gif . ia sa-l sun si sa-l intreb...
turbo trabant
poate cu lopata nu cu mana. daca ai informatii de prima lopata, zi-le smile.gif
Felina
cu lopata. sapau o fundatie de casa smile.gif .
bai, tre sa sun, vorbim peste weekend cand pot sa vb cu omu.
turbo trabant
ok felina multam smile.gif
Felina
Despre tunele interesante am si io una reala: in localitatea turnu-ruieni (langa caransebes) exista un tunel care cica merge din centrul caransebesului pana sub turnul din Turnu-Ruieni. Au vrut sa construiasca niste blocuri in centru si au dat de ruine ingropate. Acum le-0au amenajat frumos la vedere. Din cate am inteles, tunelul ar avea ceva gaze pe parcurs si nu se poate traversa. pfff, astea sunt amintiri din copilarie, pe cand locuiam acolo.
Marduk
Informatiile respective se afla ingropate adanc in tunelul care leaga Sfinxul din Bucegi de piramidele din Egipt. ohyeah.gif
turbo trabant
felina, tuneluri sunt o gramada in lumea asta, mai ales din vremea evului mediu. ne iluzionam ca suntem moderni si ca cei din vechime nu puteau sa construiasca fara masini.

nu cred in aberatii cu sfincsu love mubarak biggrin.gif.

Marduk
nu crezi tu, dar misticismul si ezoterismul local, incearca sa bage Romania in randul tarilor cu traditie. rofl.gif
Cucu Mucu
Sa va spun despre Magura Bacaului - e o panta acolo unde intr-adevar masina urca "pe liber"la deal. Fara bancuri, e verificata de mine, am cautat de-am capiat locul respectiv, dar am citit si doream sa ma conving. smile.gif
Felina
Cucule, cum adica pe liber?
Marduk
Parca mai era un deal din asta si pe la Sibiu sau Cluj! Tu ai testat acest fenomen adica te-ai dus acolo, ai mers in panta, ai oprit masina, ai scos din viteza si masina a urcat dealul? sau a mers in linie dreapta? fara sa merga motorul! Unde este Magura Bacaului? sa fac si eu o testare a acestui fenomen, pe urma am sa-ti spun parerea mea.
Rovaniemi
Sigur era Bacău? eu știam că-n Buzău ar fi dealul cu pricina, unde mașina suie la deal așa, pur și simplu

P.S. Mă rog, suie la deal e un fel de-a spune, se pare totuși că dealul acela este, totuși, la vale rolleyes.gif .
Cucu Mucu
QUOTE(Rovaniemi @ 10 Mar 2011, 11:40 PM) *
P.S. Mă rog, suie la deal e un fel de-a spune, se pare totuși că dealul acela este, totuși, la vale rolleyes.gif .


E posibil, nu am avut un teodolit la mine, era noapte, iar copacii nu prea sunt un punct de referinta. Dar soseaua imi dadea impresia ca urca, la baza ei aveai clar impresia ca esti in fata unei rampe. Ar trebui documentata mai bine zona.

Deci, experimentul a fost asa:cam la 20 de m de la baza dealului, opream masina ca la "stop"(rotile imobile), o scoteam pe liber, apoi o lasam sa vad incotro o ia: la deal sau la vale. Cam la al 30-40-lea delusor (le-am pierdut numarul la un moment dat rofl.gif ), masina a inceput sa o ia spre ceea ce parea varful rampei, in ritm accelerat, astfel incat in varful rampei ajunsese la o viteza de peste 15km/h. Ca martor sa balanseze biasul tongue.gif am avut-o pe sotia mea, cam exasperata de incapatanarea mea de a gasi "prostia aia de deal".

Edit: MArduk, Magura e la iesirea din Bacau spre Moinesti, dealul asta e undeva intre un hotel cu teren de tenis si Bacau.
Edit2: citisem despre Magura Bacaului intr-o carte a lui Corut si doream sa vad daca omul bate sau nu campii chiar atat de tare.
Rovaniemi
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Mar 2011, 11:50 AM) *
Edit: MArduk, Magura e la iesirea din Bacau spre Moinesti, dealul asta e undeva intre un hotel cu teren de tenis si Bacau.
Edit2: citisem despre Magura Bacaului intr-o carte a lui Corut si doream sa vad daca omul bate sau nu campii chiar atat de tare.


Mda, le-am īncurcat eu, Măgura Buzău se remarcă prin altceva ... rolleyes.gif

Ştiu că la un moment dat, pe cīnd albumul duminical de la TV cuprindea rubrica aia de Ştiinţă şi Imaginaţie, făcuse nea Mironov un filmuleţ cu o maşină care urca acel deal. Īntr-adevăr, iluzia e destul de puternică ... dacă iluzie este ... thumb_yello.gif

Cucu Mucu
QUOTE(Rovaniemi @ 11 Mar 2011, 01:17 PM) *
Mda, le-am īncurcat eu, Măgura Buzău se remarcă prin altceva ... rolleyes.gif


E o superba tabara de sculptura in aer liber din subcarbatii curburii. Va invit sa ne vizitati judetul, sunt multe lucruri frumoase, dar , din pacate, necomerciale.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.