Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Semnati !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2, 3, 4
Cla
http://www.fnpa.ro/petitie/ dog.gif
Anca_M.
Eu am semnat,asa cum fac todeauna cand este vorba de caini.

Multam pt link. smile.gif
ilie
Eu n-am semnat si asa ii sfatuiesc pe toti sa faca, sau sa faca o petitie in care sa se ceara eutanasierea imediata a tuturor animalelor fara stapan.
Consider ca animalele fara stapan n-au ce cauta in localitati umane.
abis
QUOTE(freeman @ 7 Mar 2011, 11:08 AM) *
Consider ca animalele fara stapan n-au ce cauta in localitati umane.

Inteleg ca nici vrabiile n-ar avea voie in orase. smile.gif

Dar inteleg si sustin ideea ca in orase n-ar trebui sa existe caini fara stapan. Daca altfel nu se poate, eutanasia lor este o solutie care merita luata in calcul.
Marduk
N-am semnat petitia respectiva, deoarece nu are o definire clara nu optionala in ceea ce priveste sterilizarea "In ciuda rezultatelor nule evidente, in ciuda faptului ca eutanasia costa 62 Euro, iar sterilizarea doar 15 Euro, Comisia de administratie publica a decis sa adopte amendamentele aduse de prefectul Bucurestiului.....votati pentru SOLUTIE: STERILIZARE si RETURNARE."
Personal cred ca toti acesti caini fara stapan din Bucuresti sau din orice alt oras din Romania provine din pepiniera necontrolata de la sate, comune si orasele mici. Cred ca STERILIZAREA TREBUIE SA FIE OBLIGATORIE SI NU FACULTATIVA, cei care vor sa-si tina cainii nesterilizati sa plateasca taxe pentru orice catel ipotetic care s-ar naste in curtea respectiva. Cunosc cum procedeaza "milosii inconstienti" de la sate, cei mai buni dintre ei tin cateii cateva saptamani pana se pun pe picioare apoi platesc un neica nimeni sa-i duca la sosea, sau mai rau la oras, cei mai rai ii arunca imediat dupa nastere. De ce trebuie sa continuam sa fim ipocriti? fara sa vedem de unde incepe aceasta situatie. Eu sunt pentru eutanasiere atata timp cat nu se rezolva problema pepinierelor.
Cla
Hai naiba, daca noi suntem la oras, ce cautam prin pampa unde e domeniul animalelor?
Cla
QUOTE(freeman @ 7 Mar 2011, 10:08 AM) *
Eu n-am semnat si asa ii sfatuiesc pe toti sa faca, sau sa faca o petitie in care sa se ceara eutanasierea imediata a tuturor animalelor fara stapan.
Consider ca animalele fara stapan n-au ce cauta in localitati umane.

As vrea sa te mai aud vorbi asa daca ai fi orfan smile.gif
ilie
Abis, cand ai scris mesajul anterior ai avut probleme sufletesti?
QUOTE(Cla @ 7 Mar 2011, 09:47 PM) *
As vrea sa te mai aud vorbi asa daca ai fi orfan smile.gif

Care e legatura cu cainii vagabonzi?!

Nu ti-as dori sa ai un copil mutilat (sau chiar mai rau) de cainii vagabonzi... aceste cazuri sunt frecvente, din pacate, datorita numarului foarte mare de caini vagabonzi (apropo: denumirea de caini comunitari e o porcarie - ori sunt caini cu stapan, ori sunt vagabonzi, sau salbatici).
Cla
QUOTE(freeman @ 8 Mar 2011, 06:00 AM) *
Care e legatura cu cainii vagabonzi?!

Nu ti-as dori sa ai un copil mutilat (sau chiar mai rau) de cainii vagabonzi... aceste cazuri sunt frecvente, din pacate, datorita numarului foarte mare de caini vagabonzi (apropo: denumirea de caini comunitari e o porcarie - ori sunt caini cu stapan, ori sunt vagabonzi, sau salbatici).

Polako, polako... ce-i cu atâti oameni vagabonzi pe care nu-i iau hingherii?

Freeman, sa nu crezi ca n-am avut peripetii cu asa niste câini vagabonzi, daca stii sa te comporti cu ei, e OK.
Daca mai stii de bicicleta Junior, asa te scapi de o haita.
Dar n-am chef sa deschid o dicutie ŕ la Dingos.
Semneaza petitia sau las-o, e decizia ta. Obelix ar semna-o smile.gif
mutulica
QUOTE(Cla @ 7 Mar 2011, 11:43 PM) *
Hai naiba, daca noi suntem la oras, ce cautam prin pampa unde e domeniul animalelor?


ma abtin cu greu in ceea ce te priveste... iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le stii si frizezi imbecilitatea intre 2 posturi diferite - pe de-o parte te vaiti de mizeria din Romania, pe de alta vii cu tampenii de genul acestei petitii fara sa stii ce inseamna asta.
o sa incerc sa iti explic:
- din cauza pseudo iubitorilor de animale, orasele din Romania sunt pline de caini fara stapani, lasati liberi pe strada, care de foame, sau din alte motive ajung sa muste oamenii (am cazuri in familie)
- acesti caini au devenit tot mai multi si mai agresivi in ultima vreme, si pe langa agresivitatea lor (recent au omorat o femeie) sunt si purtatori de tot felul de boli pe care le transmit, sau le ajuta in procesul de mutatie spre om
- curatarea zonei urbane sau rurale de caini fara stapan pare o solutie decenta, ce s-a aplicat deja in tarile ceva mai civilizate (recent am mers pe jos intre 2 sate in austria, nu am auzit un caine sa ma latre, si nu a venit nici un grivei sa imi dea ture, desi oamenii aveau caini in curte)
- daca ar fi sa cheltuim bani pentru ridicarea animalelor si institutionalizarea lor in adaposturi decente ar fi in primul rand extrem de scump, in al doilea rand o solutie putin viabila - ar mai fi doar o portita pentru scurgerea unor bani spre zonele economiei subterane
si ma opresc inainte sa iti mai enumar o gramada de argumente
abis
QUOTE(freeman @ 8 Mar 2011, 07:00 AM) *
Abis, cand ai scris mesajul anterior ai avut probleme sufletesti?

Ce probleme sa am?
Cred ca faci o confuzie, am scris pana acum un singur mesaj aici, iar asta e al doilea. Nu ma confunda cu Cla smile.gif
Cla
QUOTE(mutulica @ 8 Mar 2011, 07:56 AM) *
ma abtin cu greu in ceea ce te priveste... iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le stii si frizezi imbecilitatea intre 2 posturi diferite - pe de-o parte te vaiti de mizeria din Romania, pe de alta vii cu tampenii de genul acestei petitii fara sa stii ce inseamna asta.
o sa incerc sa iti explic:
- din cauza pseudo iubitorilor de animale, orasele din Romania sunt pline de caini fara stapani, lasati liberi pe strada, care de foame, sau din alte motive ajung sa muste oamenii (am cazuri in familie)
- acesti caini au devenit tot mai multi si mai agresivi in ultima vreme, si pe langa agresivitatea lor (recent au omorat o femeie) sunt si purtatori de tot felul de boli pe care le transmit, sau le ajuta in procesul de mutatie spre om
- curatarea zonei urbane sau rurale de caini fara stapan pare o solutie decenta, ce s-a aplicat deja in tarile ceva mai civilizate (recent am mers pe jos intre 2 sate in austria, nu am auzit un caine sa ma latre, si nu a venit nici un grivei sa imi dea ture, desi oamenii aveau caini in curte)
- daca ar fi sa cheltuim bani pentru ridicarea animalelor si institutionalizarea lor in adaposturi decente ar fi in primul rand extrem de scump, in al doilea rand o solutie putin viabila - ar mai fi doar o portita pentru scurgerea unor bani spre zonele economiei subterane
si ma opresc inainte sa iti mai enumar o gramada de argumente

Nu te abtine si da-ti drumul.
Pe mine ma deranjeaza faptul cum se comporta "oamenii" cu animalele.
Dar daca aveti foarte multi câini agresivi, trimitet-ii la Brigitte Bardot.

Probabil ca sunt traumatizat de ce mi s-a întâmplat, trei câini (ai mei) au fost otraviti, unul spânzurat. Asa a fost în anii '70 în Epoca de Aur.

Dar de imbecilitate si tâmpenii te rog sa te abtii.
Nefertiti
Ancuţa, mamă, te invit să (încerci) să dormi câteva nopţi la mine în apartament. Sub geam o să îţi latre vreo 8 câini, iar la câţiva metri mai încolo, în poligonul auto, încă vreo 20. Azi noapte, m-au trezit de la 3 jumate şi încă latră. Nu mai ştiu ce să fac. Iar ieri am lucrat 15 ore şi voiam să mă odihnesc. Şi nu e prima dată. Nu ştiu dacă înţelegi cum e treaba cu "totdeauna când e vorba de câini". La mine în casă, să nu mă pot odihni din cauza lor. Vino tu şi ceilalţi iubitori de sălbăticiuni şi luaţi-i acasă, soro, că ei stau acum pe un SPAŢIU PUBLIC. Ai suficienţi neuroni să procesezi noţiunea de SPAŢIU PUBLIC? Că despre asta e vorba, de fapt. Spaţiul ăla public nu e moştenire de la tac'tu, să dispui tu şi alţi inconştienţi de el.

Îmi scuzaţi tonul, dar în clipa asta iar aş putea omorî cu mâna mea nişte "căţei" din ăia.
Michelle
Oricum petitiile astea sunt niste inutilitati cu care-si pierd unii vremea pe net!

in we asta am fost la Barcelona intr-un oras civilizat desi plin de turisti, si din cind in cind pe la vreun colt de Eixample,mai latra cite un catel mai mic sau mai mare...bineinteles toti erau cu stapinii si se salutau intre ei...
Care era reflexul meu de om haituit in Bucuresti?? sa ma intorc imediat sa vad daca nu ma urmareste vreo javra sa ma muste!! ohyeah.gif
vagabonzi insa nu erau si nici pisici fara stapin ca in zona Grecia-Turcia
mutulica
pai da... ca iubitorii spanioli de animale platesc taxe de le iese iubirea pe nas.. iar daca ai in fata curtii un "fara stapan" ti-l pune autoritatea in carca, si dupa ce platesti cateva hinghereli din astea ti se taie cheful de petitii...

nu sunt de acord sa stea pe strada nici la tara, daramite la oras..
daca ma intrebati pe mine, as da o lege ca la aia de sunt potaile in gazda, sa plateasca asociatia de bloc respectiv proprietarul casei taxa de intretinere a maidanezului - care sa includa o igienizare la veterinar pe luna, verificare de boli, vaccinuri si ce se mai cere - astfel incat "autoritatile in drept" sa poata sa se ocupe de toti griveii respectivi...
taxa sa fie cam 200 - 500% fata de costurile obisnuite - cele cu griveiul in curte si nu pe afara, pt ca trebe animalul prins, plimbat, samponat, etc...
sa vedem dupa aceea cati mai semneaza petitii
Cucu Mucu
Vorbeam cu un viceprimar de orasel si imi spunea ca il costa de peste 10 ori mai mult sa prinda cainii, sa ii castreze, igienizeze, etc ai apoi sa le dea drumul decat daca le-ar face un shot letal. (au 3 hingheri angajati permanent, plus masina si cheltuielile aferente ei, plus echipament, plus facturile catre cabinetele veterinare, care sunt imense, plus cazarea si masa cainilor pe perioada dinainte si dupa sterilizare).
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Mar 2011, 12:22 PM) *
Vorbeam cu un viceprimar de orasel si imi spunea ca il costa de peste 10 ori mai mult sa prinda cainii, sa ii castreze, igienizeze, etc ai apoi sa le dea drumul decat daca le-ar face un shot letal.

si cat costa sa impuste babele care au "grija" de caini?
ilie
0,2 lei pe glont bont.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 9 Mar 2011, 12:34 PM) *
si cat costa sa impuste babele care au "grija" de caini?


La aia ar putea gasi voluntari sa faca treaba moca! rofl.gif
Nefertiti
Taxa pe prostie ar trebui instituită la noi. Ce de bani s-ar aduna la buget...
Marduk
Nu poate fi instituita legal, aceasta taxa actioneaza de zeci de an ilegal, o folosesc toti cei ce lucreaza in administratie, baietii destepti, tiganii, pietarii, taximetristii, florarii, etc. cum sa fie legalizata, cu bon fiscal, facturi, etc. ar duce la faliment o multime de "intreprinzatori".
Yvonne
QUOTE(freeman @ 7 Mar 2011, 01:08 PM) *
Eu n-am semnat si asa ii sfatuiesc pe toti sa faca, sau sa faca o petitie in care sa se ceara eutanasierea imediata a tuturor animalelor fara stapan.
Consider ca animalele fara stapan n-au ce cauta in localitati umane.



Sa mori tu ?
Da , sant si localitati inumane ?
ilie
QUOTE(Don Quijote @ 10 Mar 2011, 08:02 AM) *
Sa mori tu ?
Da , sant si localitati inumane ?

Incearca sa nu te comporti ca o tata needucata. Nu o sa-ti completez cu forta aici lipsurile de invatatura din scoala primara.
Yvonne
QUOTE(freeman @ 10 Mar 2011, 12:15 PM) *
Incearca sa nu te comporti ca o tata needeucata. Nu o sa-ti completez cu forta aici lipsurile de invatatura din scoala primara.



23.gif ...mai bine incerci sa ma eutanasiezi rofl.gif

Si pentru " sufletele " zbarlite impotriva cainilor. EUTANASIEREA e un termen care in definitiv substitue cuvantul OMOR. Sensibililor, ati avea puterea sa priviti in ochi un catel in momentul aplicarii metodei ? Sau doar tastand santeti asa viteji ?
ilie
QUOTE(Don Quijote @ 10 Mar 2011, 11:11 AM) *
Sensibililor, ati avea puterea sa priviti in ochi un catel in momentul aplicarii metodei ?

Din cauza unor 'sensibile' si altor babe iresponsabile ca tine este acum toata tara plina de caini vagabonzi agresivi, bolnavi, care altereaza viata umana cum nu s-a mai vazut nici o tara europeana!
Vrei caine, ia-ti acasa, pastreaza-l si fi stapanul lui, raspunde pentru el! Vrei caini salbatici, mergi in Africa!
Mergi la Viena si vezi cati caini vagabonzi sunt comparativ cu 'Viena estului' in care locuiesti dumneata. Probabil ca vienezii sunt mai in-'sensibili', nu?
Yvonne
[quote name='freeman' date='10 Mar 2011, 01:45 PM' post='703902']
Mergi la Viena
Da ce-ar fi sa mergi mata la Viena. sau aici.
Acu ai ceva si cu babele. Fara pardon, ma gandesc ca ai si tu o mama .....desi varsta mea nu te priveste. dog.gif pls.gif 23.gif .
Yvonne
O sa fi surprins sa afli ca " viata umana " nu au degradat-o cateii. dog.gif Cine ti-a spus asta te-a mintit. rofl.gif

ilie
Tu traiesti pe luna pusa in link?!

Zici ca viata umana nu e degradata de cainii vagabonzi... vezi mesajele de mai sus ale lui Mutulica si Nefertiti, priveste pe strazi cum decurge traficul uman si auto cu cainii vagabonzi prin preajma, vezi statisticile cu sute de mii de oameni muscati anual, vezi la spitale mii de copii sunt desfigurati anual. Sufletul tau 'sensibil'cum se impaca cu asta?

Nu stiu varsta ta, dar baba esti sigur prin ceea ce gandesti... hopa-sus mamaie!
Yvonne
QUOTE(freeman @ 10 Mar 2011, 02:28 PM) *
Tu traiesti pe luna pusa in link?!

Zici ca viata umana nu e degradata de cainii vagabonzi... vezi mesajele de mai sus ale lui Mutulica si Nefertiti, priveste pe strazi cum decurge traficul uman si auto cu cainii vagabonzi prin preajma, vezi statisticile cu sute de mii de oameni muscati anual, vezi la spitale mii de copii sunt desfigurati anual. Sufletul tau 'sensibil'cum se impaca cu asta?

Nu stiu varsta ta, dar baba esti sigur prin ceea ce gandesti... hopa-sus mamaie!



Am priceput, am inteles pe ce argumente solide se bazeaza afirmatia ta cu degradarea....si nu mi-o lua in nume de rau, da unii cred ca s-au nascut nemultumiti de tot si toate DECI.... si copii muscati umbla asa lela, ei nu au parinti care sa-i educe ?
Si da , traiesc in imaginea din link , nu m-ai vazut cand faci auuuuuu catre mine ? rofl.gif
Si io is " hopa - sus " ....ce , nu vezi pana acolo..... yikes.gif
Felina
Freeman, felul in care te exprimi arata ca esti ageist (vezi definitia la ageism daca nu stii ce e aia). sper ca acest forum nu cultiva nici un fel de discriminare. sper ca moderatorii sa ia masuri.
abis
QUOTE(freeman @ 10 Mar 2011, 11:45 AM) *
Vrei caine, ia-ti acasa, pastreaza-l si fi stapanul lui, raspunde pentru el!

thumb_yello.gif

QUOTE(Don Quijote)
EUTANASIEREA e un termen care in definitiv substitue cuvantul OMOR. Sensibililor, ati avea puterea sa priviti in ochi un catel in momentul aplicarii metodei ?

Cei care sustin ca locul cainilor vagabonzi este pe strada ar avea puterea sa priveasca in ochi un copil mutilat de aceste animale? Si sa-i spuna si lui acelasi lucru?
Cucu Mucu
QUOTE(Don Quijote @ 10 Mar 2011, 12:40 PM) *
si copii muscati umbla asa lela, ei nu au parinti care sa-i educe ?


Sa spuna "pardon" la potaia care tocmai ii sfasie piciorul, sau ce anume educatie sa ii dea?
Cand animalele au invadat spatiile destinate oamenilor, nu mai e vorba de educatie, milostenie si alte chestii lacrimogene, ramane doar o chestie de supravietuire. Pe langa cainii aia, eu as baga la puscarie toti idiotii care le-au dat drumul pe strada, ii hranesc si ii asund de hingheri. Sub ce acuzatie? Tentativa de omor sau complicitate la omor!
Felina
QUOTE(abis @ 10 Mar 2011, 11:05 AM) *
thumb_yello.gif
Cei care sustin ca locul cainilor vagabonzi este pe strada ar avea puterea sa priveasca in ochi un copil mutilat de aceste animale? Si sa-i spuna si lui acelasi lucru?



Oameni buni, va certati degeaba! Problema asta se rezolva prin taxe si un organism al statului care sa isi faca treab, sa functioneze. Era o idee mai sus cu o taxa f mare pentru cine vrea caini pe langa bloc, taxa pe asociatia blocului. S-ar regla imediat situatia, caci oamenii oricat de milosi ar fi, nu se grabesc sa bage mana in buzunar pentru ca sunt stramptorati oricum. Nu oamenii sunt de vina pentru situatia asta ci statul care nu ofera un cadru de reglare si organisme functionale.
abis
QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 01:17 PM) *
Problema asta se rezolva prin taxe si un organism al statului care sa isi faca treab, sa functioneze. Era o idee mai sus cu o taxa f mare pentru cine vrea caini pe langa bloc, taxa pe asociatia blocului.

Daca Freeman si Don Quijote stau in acelasi bloc, ar trebui sa plateasca amandoi ori sa nu plateasca niciunul? smile.gif
Cucu Mucu
"Sunt o mama din Romania, mai precis am fost, pentru ca fetita mea Florentina, in varsta de sase ani, a fost ucisa de o haita de caini vagabonzi. Au sfartecat-o de vie si au tarat-o cativa metri. A murit, probabil in chinuri, din cauza hemoragiei. Cand mi-a cerut voie sa plece la joaca era vesela si sanatoasa, cand am gasit-o nu mai avea fata."
Felina
QUOTE(abis @ 10 Mar 2011, 11:21 AM) *
Daca Freeman si Don Quijote stau in acelasi bloc, ar trebui sa plateasca amandoi ori sa nu plateasca niciunul? smile.gif


Daca stau in acelasi bloc, au o asociatie de locatari care se pot intalni si decide de comun acord daca pastreaza sau nu caini langa bloc. Cine are putere mai mare de convingere castiga! Si da, s-ar putea ca unii sa plateasca impotriva vointei lor daca sunt in minoritate, dar asa se intampla cu taxele, cu toate - unii platesc degeaba. Asa functioneaza societatea moderna, pe reguli. Regulile in sine nu au cum sa fie perfecte, dar ofera o ordine, o baza, un punct de referinta. Poate in viitor societatea va gasi modalitati sa ofere reguli perfecte, pana atunci insa trebuie sa dominam haosul cumva, si acel cumva e prin reguli - legi, taxe s.a.
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 11:23 AM) *
"Sunt o mama din Romania, mai precis am fost, pentru ca fetita mea Florentina, in varsta de sase ani, a fost ucisa de o haita de caini vagabonzi. Au sfartecat-o de vie si au tarat-o cativa metri. A murit, probabil in chinuri, din cauza hemoragiei. Cand mi-a cerut voie sa plece la joaca era vesela si sanatoasa, cand am gasit-o nu mai avea fata."


Si continuarea: Cred ca, de fapt, nu cainii, ci autoritatile mi-au ucis copilul.


Mai departe te intreb Cucu-Mucu, tu ti-ai lasa copiii la joaca nesupravegheati intr-un loc in care exista probabilitatea ca o haita de caini sa isi faca aparitia? Sincer!
Nefertiti
Felina, mamă, tu nu pricepi un lucru. Asta cu posibilitatea să existe un astfel de loc plin de câini într-un oraş e doar consecinţa, efectul. Aşa ceva nu trebuie să existe. Şi există nu doar din vina autorităţilor, ci şi a unor inconştienţi care se opun modificării legii.

Eu nu am pledat pt omorârea lor, am spus mereu că TREBUIE LUAŢI DE PE SPAŢIUL PUBLIC. Nu mă interesează cum şi ce fac pt asta, există autorităţi PUBLICE, care se numesc aşa tocmai pt că trebuie să rezolve problemele de pe spaţiul PUBLIC. Plătite pt asta. Eel trebuie să asigure un SPAŢIU PUBLIC sigur pt toată lumea. Cine vrea animale, cum s-a mai spus, să le ia acasă, să plătească taxă pt ele, să le ducă la medic şi să îşi asume răspunderea pt ce fac.

Dacă un câine al cuiva care îl ţine în curte omoară un om, stăpânul lui e cel acuzat de omor. Dacă face asta un câine de stradă, "iubit" de nişte inconştienţi, nu răspunde nimeni. Şi se poate întâmpla nu doar unui copil, ci oricui. Şi nu cred că vrei să fii în situaţia asta. Şi nu e nevoie să umbli pe coclauri pt asta. Eu fac până la piaţă 10 max 15 minute pe jos. Dar până acolo trebuie să trec de cel puţin 3 haite de cel puţin 5-6 câini. Nu e normal. Chiar e greu de priceput?
mutulica
QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 03:51 PM) *
Si continuarea: Cred ca, de fapt, nu cainii, ci autoritatile mi-au ucis copilul.
Mai departe te intreb Cucu-Mucu, tu ti-ai lasa copiii la joaca nesupravegheati intr-un loc in care exista probabilitatea ca o haita de caini sa isi faca aparitia? Sincer!


daca nu eram in toane bune bagam la invective de ma banau pe vecie...
pai unde mai gasesti femeie loc fara haita de caini? ca e plin de ei in centru la unirii, pe lipscani, in orice cartier... ce dracu, am ajuns sa platim locuri de joaca speciale, supravegheate de bodyguarzi pt copii?

'tiar potaile ale dracului, ia-le acasa daca mori de dragul lor
Felina
Nefe, cred ca tu nu ma intelegi pe mine! Eu nu am afirmat ca e normal! Eu am sustinut ideea cu taxele si un organism al statului care chiar sa urmareasca aplicarea lor. Asta e problema in fapt, ca nu exista organism al statului care sa functioneze. In consecinta nici metodele de tinut in control cainii vagabonzi nu functioneaza, oricare ar fi alea.


In legatura cu copiii, am inteles, in bucuresti si alte orase riscul ca o haita de caini sa apara e mare - ca atare copiii nu ar trebui lasati la joaca nesupravegheati, indiferent de cat de aproape de casa ar fi.

Aici nu exista caini vagaboni, dar ncii nu vezi copii pe strada la joaca si de altfel nu-i vezi nicaieri, decat in spatiile special amenajate si aia sunt supravegheati de parinti. Asta relativ la ce a scris CUcu-Mucu in ultimul lui post, nu la altceva.


Da, e foarte grav ceea ce se intampla! Revin la ideea ca taxele ar rezolva problema intr-un scurt timp, daca ar avea cine sa le aplice!
abis
QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 01:36 PM) *
Daca stau in acelasi bloc, au o asociatie de locatari care se pot intalni si decide de comun acord daca pastreaza sau nu caini langa bloc. Cine are putere mai mare de convingere castiga!

Cine nu, plateste... Nu mi se pare in regula o astfel de regula. In fond, eu ce vina am daca trec printr-o zona in care Don Quijote are putere de convingere mai mare si ma ataca potaile de acolo?
QUOTE
Si continuarea: Cred ca, de fapt, nu cainii, ci autoritatile mi-au ucis copilul.

Acuz autoritatile ca mi-au ucis copilul si sunt decisa sa-mi fac singura dreptate. Daca pana acum eram o iubitoare de animale, de acum inainte voi face tot ce pot pentru starpirea cainilor vagabonzi
QUOTE
tu ti-ai lasa copiii la joaca nesupravegheati intr-un loc in care exista probabilitatea ca o haita de caini sa isi faca aparitia?

Poti sa-mi mentionezi zonele din Bucuresti in care aceasta probabilitate este zero?
Nefertiti
Da, tocmai asta e problema, că e plin de ei peste tot. Dacă te uiţi la mine în spatele blocului, o să vezi când se adună toţi cum roiesc în cerc şi câte 12-15... ţi se face părul măciucă numai la gândul că tre să ieşi afară şi nu ai pe unde să îi ocoleşti. Şi nu stau în Ferentari, nici în Rahova, nici în pădure, nici măcar la periferia oraşului.

Da' tre' să facem noi o chestiune de filosofie şi din asta, să mă apuc eu de psihologia câinilor acu', să pot ieşi din casă liniştită, că altă treabă n-am. Am mai zis eu, ţară de retardaţi...
Felina
QUOTE(mutulica @ 10 Mar 2011, 12:06 PM) *
daca nu eram in toane bune bagam la invective de ma banau pe vecie...
pai unde mai gasesti femeie loc fara haita de caini? ca e plin de ei in centru la unirii, pe lipscani, in orice cartier... ce dracu, am ajuns sa platim locuri de joaca speciale, supravegheate de bodyguarzi pt copii?

'tiar potaile ale dracului, ia-le acasa daca mori de dragul lor



Nu mor de dragul lor, unde am spus eu asta??

Vezi postul meu de mai sus, unde i-am raspuns lui Nefe, ca raspunde si intrebarilor tale.
Nefertiti
Ai răspuns o aiureală, o tot dai cu copiii. Nu e vorba doar de ei, că ăştia muşcă fără să te întrebe dacă eşti minor sau major. Ca să nu mai vorbim de lătrat noaptea, mizerie şi alte alea.
Felina
QUOTE(abis @ 10 Mar 2011, 12:12 PM) *
Cine nu, plateste... Nu mi se pare in regula o astfel de regula. In fond, eu ce vina am daca trec printr-o zona in care Don Quijote are putere de convingere mai mare si ma ataca potaile de acolo?



Pai nu o sa te mai atace, ca nimeni nu va vrea sa plateasca mii de lei lunar pentru niste caini in fata blocului - daca n-ai inteles de ce taxe era vorba (a scis cineva de ele pe prima pagina a topicului). Asta e parerea mea, ca nu vor mai exista... sigur nu pot proba, asa cred eu.


QUOTE
Acuz autoritatile ca mi-au ucis copilul si sunt decisa sa-mi fac singura dreptate. Daca pana acum eram o iubitoare de animale, de acum inainte voi face tot ce pot pentru starpirea cainilor vagabonzi



Tot ea spune ca nu cainii sunt de vina in fapt, ci autoritatile. DDe ce nu da in judecata statul? Ca de omorat nu va putea omora ea cu mana ei toate jivinele.

QUOTE
Poti sa-mi mentionezi zonele din Bucuresti in care aceasta probabilitate este zero?


Nu stiu ca nu locuiesc acolo. Poate sunt parcuri inchise? Habar nu am. Cum spuneam mai sus, aici unde traiesc eu nu exista copii la joaca nesupravegheati de parinti sau de cine are grija de ei (bunici, bone). Si repet, aici nu exista caini vagabonzi, dar e common sense. Cine are copii intelege. Tu intelegi sigur, pentru ca tu sigur nu ti-ai lasa copilul sa se joace singur pe undeva nesupravegheat. Asa cred eu din cat te cunosc. smile.gif
Felina
QUOTE(nefertiti @ 10 Mar 2011, 12:12 PM) *
Da, tocmai asta e problema, că e plin de ei peste tot. Dacă te uiţi la mine în spatele blocului, o să vezi când se adună toţi cum roiesc în cerc şi câte 12-15... ţi se face părul măciucă numai la gândul că tre să ieşi afară şi nu ai pe unde să îi ocoleşti. Şi nu stau în Ferentari, nici în Rahova, nici în pădure, nici măcar la periferia oraşului.

Da' tre' să facem noi o chestiune de filosofie şi din asta, să mă apuc eu de psihologia câinilor acu', să pot ieşi din casă liniştită, că altă treabă n-am. Am mai zis eu, ţară de retardaţi...



Nu stiu la cine te referi cand spui retardati. Te incluzi si pe tine in multime? Sau ma incluzi doar pe mine?
Oricum, daca e o tara de retardati, ce cauti IN ea? Si daca e atat de rau cu cainii astia, si atat de mult iti deterioreaza calitatea viatii, de ce inca mai locuiesti in Bucuresti?

QUOTE(nefertiti @ 10 Mar 2011, 12:14 PM) *
Ai răspuns o aiureală, o tot dai cu copiii. Nu e vorba doar de ei, că ăştia muşcă fără să te întrebe dacă eşti minor sau major. Ca să nu mai vorbim de lătrat noaptea, mizerie şi alte alea.



Nefe, discutia cu copiii a pornit de la Cucu-Mucu si am dreptul sa raspund si eu ca si tine.

te mai itnreb odata, dpentru ca te cunosc de atatia ani si stiu cat de grea iti fac tie viata acesti caini. De ce anume inca mai locuiesti in bucuresti in conditiile in care rezolvare la problema ta nu s-a gasit. nu trebuie sa-mi raspunzi mie, raspunde-ti tie insati.
Nefertiti
Păi poate speram că oamenii din ţara asta nu sunt atât de înapoiaţi mintal să se opună la rezolvarea unei probleme de civilizaţie elementară şi să îşi dorească să se întoarcă în peşteri. Acu', că m-am cam lămurit, normal că îmi doresc să plec. Şi în clipa în care o să îmi permit o să o şi fac. Până una-alta, trăiesc aici şi îmi pare normal să iau atitudine când apar probleme, nu să bag capul în nisip. Şi mârâi pt că asta chiar e o problemă, nu pt că mă plictisesc şi duc lipsă de conversaţii principiale.
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 01:51 PM) *
Si continuarea: Cred ca, de fapt, nu cainii, ci autoritatile mi-au ucis copilul.


Si continuarea continuarii: " Acuz autoritatile ca mi-au ucis copilul si sunt decisa sa-mi fac singura dreptate. Daca pana acum eram o iubitoare de animale, de acum inainte voi face tot ce pot pentru starpirea cainilor vagabonzi".

QUOTE
Mai departe te intreb Cucu-Mucu, tu ti-ai lasa copiii la joaca nesupravegheati intr-un loc in care exista probabilitatea ca o haita de caini sa isi faca aparitia? Sincer!


Te referi aici la intreaga Romanie, rurara si urbana deopotriva. Asta e situatia reala, intreaga tara (cu mici exceptii, printre care as mentiona Brasovul), e teren de antrenament pt haitele de caini. Sotia mea a fost de 2 ori atacata de caini in parculetul de langa bloc in timp ce se plimba cu copilul in carucior, a fost salvata de la muscaturi deoarece erau mai multi trecatori prin zona. Probabil ca la urmatorul atac o sa fac eu "curatenie" devil.gif , asa cum i-am "promis" presedintelui de asociatie, daca primariei ii e jena de astia de la protectia animalelor. Mila mi-e de caini, dar decat sa planga mama, mai bine ii execut eu! ohyeah.gif

Taxele nu rezolva nimic, Felina, atat timp cat multi romani sunt invatati sa eludeze legea si sa nu isi plateasca taxele. Nu platesc ei pt case si masini, d-apoi pt o javra! Stii solutia aplicata de britzi pt a curata Londra de caini? Au scos armata la vanatoare pe strazi! Pe bune! Orice tara de-asta civilizata, pt a ajunge la nivelul la care este, candva in trecut a facut lucruri dure, de care nu e foarte mandra, dar care erau esentiale pt a trece la nivelul urmator de civilizatie. Tot mai sper ca si Romania va face asta intr-o zi!
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 12:35 PM) *
Mila mi-e de caini, dar de cat sa planga mama, mai bine ii execut eu! ohyeah.gif


Uite o atitudine sanatoasa!! Nu pot decat sa te sustin. thumb_yello.gif


QUOTE
Taxele nu rezolva nimic, Felina, atat timp cat multi romani sunt invatati sa eludeze legea si sa nu isi plateasca taxele. Nu platesc ei pt case si masini, d-apoi pt o javra! Stii solutia aplicata de britzi pt a curata Londra de caini? Au scos armata la vanatoare pe strazi! Pe bune! Orice tara de-asta civilizata, pt a ajunge la nivelul la care este, candva in trecut a facut lucruri dure, de care nu e foarte mandra, dar care erau esentiale pt a trece la nivelul urmator de civilizatie. Tot mai sper ca si Romania va face asta intr-o zi!



Pai asta ziceam si io, in conditiile in care organismele statului nu sunt in stare sa functioneze, nici o regula nu va functiona.
In legatura cu kilarirea tuturor cainilor - iti amintesc ca Base a facut treaba asta si totusi la putin timp s-a ajuns la situatia initiala. Pentru ca solutia asta, la altii, a fost sprijinita de masuri suplimentare DUPA masacru.

Asta la noi nu functioneaza pentru ca, ma repet a nspea oara!, organismele statului nu functioneaza si, indiferent ce hotarari s-ar lua in problema asta, nu va avea cine sa le aplice.

Deci da, vad problema fara speranta atata timp cat lasam rezolvarea ei la nivel de autoritate.
Da, pune mana si omoara-i tu, pune-le otrava in mancare, da-le cu toporu in cap si ce te mai pricepi. Poate asta e solutia, dar sa o aplice mai multi suparati la modul consistent.
Felina
QUOTE(nefertiti @ 10 Mar 2011, 12:31 PM) *
Păi poate speram că oamenii din ţara asta nu sunt atât de înapoiaţi mintal să se opună la rezolvarea unei probleme de civilizaţie elementară şi să îşi dorească să se întoarcă în peşteri. Acu', că m-am cam lămurit, normal că îmi doresc să plec. Şi în clipa în care o să îmi permit o să o şi fac. Până una-alta, trăiesc aici şi îmi pare normal să iau atitudine când apar probleme, nu să bag capul în nisip. Şi mârâi pt că asta chiar e o problemă, nu pt că mă plictisesc şi duc lipsă de conversaţii principiale.



E normal sa iei atitudine! Si tocmai pentru ca stiu ca tu ai luat atitudine de-a lungul timpului, ai vb la primarie samd., tocmai de aia ma gandeam ca poate ai inteles ca nu e o problema pe care locuitorii orasului tau vor sa o rezolve.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.