Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Libya - Gaddafi Isi Macelareste Poporul -
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
March
La ordinul lui Gaddafi armata trage in plin :90 de morti, peste 500 de raniti.... si Hussein Obama, impotentii de la Bruxelles si ONU tac chitic ! devil.gif
March
Forţele libiene deschid focul din elicoptere asupra manifestanţilor adunaţi la Benghazi

Liberalo-pacifistii care tropaiau si tipau pentru debarcarea lui Mubarak, tac chitic acum. Regimul lui Gaddafi e mult mai rau decat cel al lui Mubarak ! Cine a calatorit in ambele tari cunosc bine asta.
Cucu Mucu
Asta a invatat ceva din moartea prietenului sau, Ceausescu!
Michelle
QUOTE(March @ 19 Feb 2011, 07:55 PM) *
! Cine a calatorit in ambele tari cunosc bine asta.



"Cine a calatorit in ambele tari cunoaste bine asta." Limba romana, saraca! jamie.gif
Si? ai calatorit tu si ne spui cum e ??
gigip
QUOTE(March @ 19 Feb 2011, 07:55 PM) *
Forţele libiene deschid focul din elicoptere asupra manifestanţilor adunaţi la Benghazi

Liberalo-pacifistii care tropaiau si tipau pentru debarcarea lui Mubarak, tac chitic acum. Regimul lui Gaddafi e mult mai rau decat cel al lui Mubarak ! Cine a calatorit in ambele tari cunosc bine asta.

Tetio,Obama tace si CIA,face! Dupa comunism,americanii pun sub obroc si islamul,tarile arabe,spre linistea Izraelului!
Sa urmarim cu atentie evolutia in zona.Cred ca era cazul sa se schimbe ceva si in lumea araba,cu regimuri dictatoriale!
gigip
March
QUOTE(Michelle @ 19 Feb 2011, 11:36 PM) *
Si? ai calatorit tu si ne spui cum e ??

Ai intrat si tu sa-ti pui oleaca poalele in cap ? Chiar daca iti spun cum e pe acolo tot n-o sa intelegi nimic. In Irlanda ploua ...
March
QUOTE(gigip @ 20 Feb 2011, 12:15 AM) *
Tetio,Obama tace si CIA,face! Dupa comunism,americanii pun sub obroc si islamul,tarile arabe,spre linistea Izraelului!
Sa urmarim cu atentie evolutia in zona.Cred ca era cazul sa se schimbe ceva si in lumea araba,cu regimuri dictatoriale!
gigip

Manifestantii sunt vanati de lunetistii lui Gaddafi ! Se pare ca si unii militari au trecut de partea revoltatilor.

@gigip,
Berlusconi ma asteptam sa taca , dar ceilalti ?
gigip
QUOTE(March @ 20 Feb 2011, 03:40 PM) *
Manifestantii sunt vanati de lunetistii lui Gaddafi ! Se pare ca si unii militari au trecut de partea revoltatilor.

@gigip,
Berlusconi ma asteptam sa taca , dar ceilalti ?

Tetio,problemele arabe sunt vechi si incurcate!Dupa destramarea URSS,care era protectorul dictaturilor din zona,s-a declansat lupta de realocare a sferelor de influenta si a resurselor energetice,intre marile puteri.
Situatia este ca intr-un joc de sah,se asteapta mutarea gresita a adversarului pentru a castiga partida.
Evolutia din zona e palpitanta si merita a fi urmarita!
gigip
turbo trabant
bengazi a cazut in mainile demonstrantilor, se dau lupte in tripoli iar o parte din unitatile de elita au trecut de partea demonstrantilor. fiul lui cacadafi a tinut un discurs 'conciliator".

ar fi bine sa cada regimul si sa fie inlocuit de democratie.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 11:04 AM) *
.....ar fi bine sa cada regimul si sa fie inlocuit de democratie.

democratie sa fie, dar fiecare intelege democratia in felul sau, mai ales in aceasta zona e greu cu democratia. mie mi-e frica sa nu se ajunga la teocratie.
turbo trabant
mie mi-e frica de haos/razboi civil, cam greu momentan cu teocratia si va fi si mai greu dupa ce (daca) iranul cade. desi sa nu zici niciodata niciodata.

cnn confirma caderea televiziunii de stat libiene. "mircea fa-te ca lucrezi!"

March
Cred ca Gaddafi o sa-si ia cortul si garzile alea formate din femei si o sa se instaleze la Roma. Berlusconi il va primi cu bratele deschise.
turbo trabant
incredibile imaginile din libia, cat de crancene sunt luptele. iar conferinta de presa a camilei gadafi, e schizo moshu'.

cateva zile si e cam gata, daca nu zboara din tara il atarna libienii in piata publica de o funie.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2011, 10:56 AM) *
cateva zile si e cam gata, daca nu zboara din tara il atarna libienii in piata publica de o funie.

Ar fi un act de dreptate sa-l atarne libienii. biggrin.gif

Dar si sa zboare, unde sa se duca? Lumea araba a devenit, dintr-o data, cam nesigura pentru orice dictator...

Deie Allah sa se intinda si in Siria...
Rovaniemi
Păi ce, Siria are petrol sau gaze ca alţii?

Mai degrabă s-ar întinde în Harapia Saudită, dar acolo e mai greu, că intră în joc locurile sfinte ale Islamului. Dar ... poate cu o mică secesiune a provinciilor vestice ... de ce nu ?!?
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 22 Feb 2011, 01:17 PM) *
Păi ce, Siria are petrol sau gaze ca alţii?

cf wiki cica are: The most important oil fields are those of Suwaydiyah, Qaratshui, Rumayian, and Tayyem, near Dayr az–Zawr. The fields are a natural extension of the Iraqi fields of Mosul and Kirkuk. Petroleum became Syria's leading natural resource and chief export after 1974. Natural gas was discovered at the field of Jbessa in 1940.[24]

libienii cica aveau cel mai mare PIB/cap de bour si tot i-au tras-o colonelului KFC.
abis
O fi fost cel mai mare PIB/locuitor, dar astea sunt valori medii. Dar care era maximul (si cati erau acolo) si care era minimul (si cati erau acolo) e alta treaba
Marduk
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 10:58 AM) *
Deie Allah sa se intinda si in Siria...

zise un ateu convins ohyeah.gif
Cla
Ieri au zis la TV (desi nu cred tot ce se zice pe-acolo) ca cica Ghadafi ar fi sters-o in Venezuela.
turbo trabant
Cla, am urmarit "conferinta" de presa in direct a lui gadafi confirmand ca "e in libia si a petrecut in piete cu tinerii". ceasca era om normal pe langa colonelul michael jackson.
abis
Deci e inca in Libia. Daca mai sta mult o sa-i para rau ca n-a plecat cand a avut ocazia. Multe zile nu mai are - dupa masacrele facute nu cred ca se poate astepta sa isi petreaca linistit batranetea pe o plaja din tara
turbo trabant
nu va pleca, la fel ca si cescuta.
abis
Si va sfarsi, cel mai probabil, tot ca el.

Nu il vor regreta multi. In afara de Berlusconi.

Intrebarea e, dupa aia care regim mai cade? Ce tara urmeaza?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 06:51 PM) *
Intrebarea e, dupa aia care regim mai cade? Ce tara urmeaza?

cine o stii oare? acum o saptamana toti dadeau ca sigur ca gadafi are bani gramada din petrol si o sa mituiasca boborul. tzeapa.

LE: rofl.gif voi vreti onu sa intervina ? rofl.gif

http://www.nytimes.com/2003/01/23/opinion/...el-qaddafi.html

"Libya was selected chairman of the United Nations Commission on Human Rights" devil.gif devil.gif
March
Paranoicul narcisist declara ca el nu demisioneaza pentru ca nu are din ce functie sa demisoneze ! Cica el este liderul revolutiei .
abis
Pai da, oficial nu are nicio functie in stat, nu are de unde sa demisioneze...
turbo trabant
tare dilimache asta: nu pleaca, jura sa moara ca un martir.

wish granted biggrin.gif

abis
Deci cum ar veni pe romaneste, ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se implineasca. rofl.gif
turbo trabant
a trimis si tancurile si mercenarii pe strazi sa impuste aleator. a invatat de la toarsul nicu cum se procedeaza, nu e nimic, vor imparti in curand impresii de lupta glorioase.

acum vestul ar trebui sa ajute cu un no-fly zone si amenintari ca belesc din aer tancurile daca ies din cazarmi.
ilie
Cred ca-i lasa sa se rezolve singuri... cel putin la suprafata.
cocosel
QUOTE(freeman @ 22 Feb 2011, 07:45 PM) *
Cred ca-i lasa sa se rezolve singuri... cel putin la suprafata.


Pe Liban nu am prevazut-o in scenariu...dar iata ca initiativa de la .... isi arata forta...(completati voi pe punctele lipsa)

Urmeaza tinta...Iran.Asa cum ne spune Soros si un consilier american de aparare.thumb_yello.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2011, 04:33 PM) *
Cla, am urmarit "conferinta" de presa in direct a lui gadafi confirmand ca "e in libia si a petrecut in piete cu tinerii". ceasca era om normal pe langa colonelul michael jackson.

Ce sa mai zici... ieri seara l-au aratat pe fiu-sau Nicu Gaddafi care vorbeste de razboi oricui i se va opune.
Cum zice si abis, ar fi bine sa-i stearga libienii pe astia de pe suprafata pamântului.
Cla
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 04:51 PM) *
Intrebarea e, dupa aia care regim mai cade? Ce tara urmeaza?

Siria? unsure.gif
Cla
Tocmai l-am vazut la TV pe Gaddafi, batându-si cu pumnu-n piept, ca el "va muri ca martir".
Nu conteaza cum si ca ce, dar ma rog, s-o faca odata.
turbo trabant
ochii mari pe unicredit, acolo era muamar actionar strategic.

Cla
Si ce mai are din alea ca martir? 92 fecioare? Hai sa le cumparam biggrin.gif

edit: Desi... ma gândesc : hh.gif ... cum musulmanii cred, si eu cred.
Cred ca alea fecioare au fost des date de la unu la altu, oare se mai merita?
March
I-auzi... i-auzi.... Ce banuia lumea intreaga se confirma acum !

Fost ministru libian: Kadhafi a ordonat atentatul de la Lockerbie

Liderul libian Muammar Kadhafi a ordonat el însuşi atentatul de la Lockerbie din 1988, a declarat miercuri fostul ministru libian al Justiţiei Mustapha Abdel Jalil, pentru ziarul suedez Expressen.

Un cetăţean libian, Abdelbaset al-Megrahi, a fost singurul condamnat pentru atentatul din decembrie 1988 care a vizat un avion al companiei aeriene Pan Am, deasupra localităţii scoţiene Lockerbie, soldat cu 270 de morţi. El a fost însă eliberat de autorităţile scoţiene, în august 2009, din motive de sănătate.
March
Cica "agenturili straine " bantuie Libya ! "Genialul" cizmar tot asa zicea cand era aproape de capatul liniei !
turbo trabant
ceasca al desertului a tinut un nou discurs. somebody get a gun, pliz.
mutulica
toti tremura de revolutia libiana laugh.gif
important e cine ramane cu drept de semnatura pe punga de petrol
turbo trabant
circul planetar prezinta:

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...sadoare-onu.htm

tac-su seful comisiei pentru drepturile omului si fii-sa plina de bunavoita. familia model onu biggrin.gif.
Rovaniemi
QUOTE(March @ 24 Feb 2011, 04:56 PM) *
Cica "agenturili straine " bantuie Libya ! "Genialul" cizmar tot asa zicea cand era aproape de capatul liniei !


Păi și ce, n-avusese dreptate nea Nicu?!? și cred că nici berbexu' ăsta libian nu e prea departe de adevăr.
turbo trabant
pai agenturili acu' nu stiu pe unde sa mai iasa din tara si cu ce avion. si apoi, gadaffy duck a rezistat el contra imperialistilor atatia ani si acum la batranete i se blegeste?

intre timp, triburile din opozitie promit primul asalt asupra capitalei cu tancuri si goblenturi undeva prin weekend-ul asta. sper sa fie in prime time.
mutulica
ce tari is astia cu titlurile lor...

chiar sunt curios sa vad ce iese la Libia... mai ales ca domn colonel a promis ajutor si pt mubarak
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 24 Feb 2011, 05:37 PM) *
gadaffy duck

Hahahahahaahhhahahaaaaaaaaaaaa rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Am citit ca a vrut sa aterizeze pe Malta, dar nu l-au lasat, asa ca s-a întors la Tripoli cu coada-ntre picioare ca sa faca pe martirul.
Libia e mare... poate i se face lui Allah mila si-l trimite cu un dromader în pustiu... Allahu akhbar, inshallah ! Sau mashallah, naiba stie
Poate o fi mai bine s-o citesc de la dreapta la stânga biggrin.gif
mutulica
la ceasca i s-a oferit azil politic in franta... si daca ceasca accepta, nu aveam parte de tot circul cela si nici de morti si raniti

la arab i se refuza plecarea, deci... vor avea circ, morti si raniti din greu
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Feb 2011, 06:37 PM) *
intre timp, triburile din opozitie promit primul asalt asupra capitalei....

poate pentru a intelege situatia din Libia ar trebui sa studiem mai atent, eventual sa discutam pe forum, relatiile tribale din lumea araba si mai ales din Libia. Gadaffi este beduin, mai pe romaneste un fel de cioban arab, in Libia traieste una dintre cele mai numeroasa populatie de beduini din lumea araba, un trib puternic care odata ce a preluat conducerea moare odata cu ea. Beduinii au o cultura diferita de arabi in sensul ca respecta cu strictete traditiile tribului, fiind gata sa se sacrifice pentru cauza tribului. Gadaffi nu are alta cale decat lupta sau fuga in desert, dar eu cred ca va alege lupta, oricum s-ar termina aceasta situatie represaliile ce vor urma vor fi crunte iar el stie bine ce-l asteapta.
Cla
Tocmai. Ce stiam demult cred ca acum îi rupe gâtul... Lockerbie.
Istoria nu iarta...

@Marduk. Da, sa aleaga lupta pe dromader, dar fara sa omoare nevinovati, tâmpitul.
mutulica
nimeni nu e nevinovat pe acolo

lockerbie nu cred sa il mai deranjeze la ora asta, are chitante cum ca a platit cu varf si indesat de mult + ca la schimb le poate imputa americanilor si aliatilor lor o suma de bombardamente pe timp de noapte in care au murit libieni...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.