Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Caut Inteleptii Neamului Romanesc !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2
adipop
Caut Inteleptii Neamului Romanesc pentru a infiinta Sfatul Batranilor, atat de necesar reconstructiei tarii din punct de vedere moral si economic.

La noi exista zicala : " cine se aseamana se aduna " ...

Celor care se incumeta sa poarte o astfel de discutie pe care o consider extrem de importanta, ii rog sa analizeze urmatoarele idei :

1. - Numiti cel putin un Intelept pe care il cunoasteti si specificati datele lui de contact ( email si mess - daca se poate ), sa putem astfel comunica rapid si eficient intre noi. Prin aceasta se va observa imediat daca s-a inteles ce spun, precum si nivelul de pregatire al interlocutorului.
2. Ce pasi considerati ca trebuie sa faca Tinerii pentru a demara frumos in Viata.
3. Definiti domeniile de activitate in care ar trebui sa se puncteze constant si continuu in Romania.

Raspunsurile date in scris ne definesc.

O parte din discutiile pe aceasta tema sunt postate pe forumul :
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.ph...216&start=0

adipop@popservice.ro
ID zalmoxa_adipop

ing.Adrian Pop
CharonOfNyx
1. Decebalus per Scorilo. mail: decebal@zamolxe.ro. mesinger: decebal_101_dCh@yahoo.com
2. Primul pas pentru "Tinerii" este sa alegem unul dintre ei si sa-l aruncam in sulite.
3. magie alba, flacari violet, descoperiri high tech cum ar fi roata
Cucu Mucu
Cand ii gasesti sa mi-i arati si mie, sa le dau cateva scatoalce, ca au dormit in izmene pana acum! rofl.gif
ilie
QUOTE(adipop @ 25 Jan 2011, 12:53 PM) *
3. Definiti domeniile de activitate in care ar trebui sa se puncteze constant si continuu in Romania.

in arta
Rehael
QUOTE(freeman @ 26 Jan 2011, 10:02 AM) *
in arta


...ii spuse mai intai greierul furnicii, in timp ce isi dadea unghiile cu lac. Iar furnica, biata, privea pierduta in tristete jumatatea de graunta pe care o mai avea pe masa.
Cucu Mucu
Doamne miluiesteeeee! rofl.gif
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jan 2011, 10:50 AM) *
Doamne miluiesteeeee! rofl.gif


...se auzi strigand cu disperare vecinul de alaturi, desi pana atunci spusese la toata lumea ca este ateu.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jan 2011, 10:50 AM) *
Doamne miluiesteeeee!

Lasand la o parte sarcasmul gratuit al lui Rehael, de data asta pe fond ii dau si ei putina dreptate: cand ai burta goala nu-ti prea arde de arta. Si conform piramidei necesitatilor, intai ar trebui sa vedem cine si cum rezolva nevoile de baza. smile.gif

Fireste, este un punct de vedere care poate fi impartasit sau nu, care poate fi sustinut sau nu...

Personal, n-as face o distinctie de genul asta. Oricine exceleaza intr-un domeniu util, oricare ar fi el, fie ca-i vorba de stiinta, arta, manufactura, politica ar putea fi luat in considerare. Dar nu oricine exceleaza intr-un domeniu poate intra la categoria "intelept". Inteleptul ar fi cel care are mintea suficient de limpede pentru a gandi corect, pentru a discerne valoarea de non-valoare, bunul de rau, corectul de incorect.

Si futilitatea demersului initiat pe acest topic rezulta din faptul ca niciodata nu se va putea gasi o unanimitate ori macar o majoritate care sa ajunga la un consens asupra notiunilor de mai sus: valoare, bine, corectitudine; si de aici, inevitabil, imposibilitatea de a ajunge la un consens asupra persoanelor care "gandesc limpede" lor despre ele.
Rehael
QUOTE(abis @ 26 Jan 2011, 11:13 AM) *
Lasand la o parte sarcasmul gratuit al lui Rehael,


Las'ca n-o fost gratuit.
Cucu Mucu
Bag de seama ca v-ati pierdut simtul umorului! Freeman facea un pic de bascalie, iar voi v-ati lansat in discutii moral-calauzitoare. rofl.gif
Cucu Mucu
Bag de seama ca v-ati pierdut simtul umorului! Freeman facea un pic de bascalie, iar voi v-ati lansat in discutii moral-calauzitoare. rofl.gif
ilie
QUOTE(abis @ 26 Jan 2011, 11:13 AM) *
cand ai burta goala nu-ti prea arde de arta.

Cine are dom'le burta goala?! (numai lenesii au burta goala, sau prostii facuti gramada)
Arta te poate impinge inainte mai mult ca o transa de la FMI. Toate civilizatiile mari au avut arta mare, oare de ce?

(Cucu thumb_yello.gif )
abis
QUOTE(freeman @ 26 Jan 2011, 01:45 PM) *
Cine are dom'le burta goala?!

Greierele din povestea lui Rehael. smile.gif

Sunt curios daca spuneai "in cercetarea stiintifica" cu ce fabula ar fi raspuns.

QUOTE
Toate civilizatiile mari au avut arta mare, oare de ce?

Defineste "civilizatie mare" si ai sa gasesti raspunsul. smile.gif

Oricum, mi se pare extrem de interesanta ideea de a face un "sfat al batranilor" postandu-le aici adresa de e-mail si id-ul de messenger. Parca vezi cum se pune de-un chat in care sa dezbata batranii chestiunile arzatoare ale zilei...
adipop
QUOTE(CharonOfNyx @ 26 Jan 2011, 09:20 AM) *
1. Decebalus per Scorilo. mail: decebal@zamolxe.ro. mesinger: decebal_101_dCh@yahoo.com
2. Primul pas pentru "Tinerii" este sa alegem unul dintre ei si sa-l aruncam in sulite.
3. magie alba, flacari violet, descoperiri high tech cum ar fi roata


Sacrificiul de sine este valabil, sau mai bine zis acceptul...ca-n Miorita, nu cum este in Mesterul Manole.
Nu sacrifici pe nimeni pentru ideile tale...ci pe tine insuti.

E = 5 - in alfabetul Romanesc, unicul din lume care este geometric si care are A, A si A, adica bucurie si tristete.

M=13
C=3

E = MC2 = 1+3+3-2 = 5 in numerologie
5=5

E = gh = 6+8=14= 1+4=5

Cine este capabil sa faca legatura dintre litera, numar si tabelul lui mendeleev, stie cate ceva din stiintele sacre.

adi
adipop
QUOTE(freeman @ 26 Jan 2011, 10:02 AM) *
in arta


Interesant.

In Arta de-a oferi....ceea ce inseamna Noblete.

adi
adipop
QUOTE(abis @ 26 Jan 2011, 11:13 AM) *
Lasand la o parte sarcasmul gratuit al lui Rehael, de data asta pe fond ii dau si ei putina dreptate: cand ai burta goala nu-ti prea arde de arta. Si conform piramidei necesitatilor, intai ar trebui sa vedem cine si cum rezolva nevoile de baza. smile.gif

Fireste, este un punct de vedere care poate fi impartasit sau nu, care poate fi sustinut sau nu...

Personal, n-as face o distinctie de genul asta. Oricine exceleaza intr-un domeniu util, oricare ar fi el, fie ca-i vorba de stiinta, arta, manufactura, politica ar putea fi luat in considerare. Dar nu oricine exceleaza intr-un domeniu poate intra la categoria "intelept". Inteleptul ar fi cel care are mintea suficient de limpede pentru a gandi corect, pentru a discerne valoarea de non-valoare, bunul de rau, corectul de incorect.

Si futilitatea demersului initiat pe acest topic rezulta din faptul ca niciodata nu se va putea gasi o unanimitate ori macar o majoritate care sa ajunga la un consens asupra notiunilor de mai sus: valoare, bine, corectitudine; si de aici, inevitabil, imposibilitatea de a ajunge la un consens asupra persoanelor care "gandesc limpede" lor despre ele.


Este corect ce spui...dar...hai sa incercam amandoi sa facem cativa pasi in acest sens....si tragem concluziile.

Totul trebuie refacut in Romania.

Sa incepem pe trei directii :
1. Educatie.
2. Sanatate = Hrana
3. Sistem inovativ.

In toate acestea am pus " seminte " bune....

De 16 ani caut solutii de mai bine pentru Neamul nostru, asa ca va rog sa veniti alaturi de mine pentru ca stiu ce trebuie facut pas cu pas, logic, pentru refacerea Morala si Economica a Romaniei.

adi
adipop
QUOTE(freeman @ 26 Jan 2011, 01:45 PM) *
Cine are dom'le burta goala?! (numai lenesii au burta goala, sau prostii facuti gramada)
Arta te poate impinge inainte mai mult ca o transa de la FMI. Toate civilizatiile mari au avut arta mare, oare de ce?

(Cucu thumb_yello.gif )


Neamul nostru are profunzime in gandire, transpusa si in arta...

adi
Cucu Mucu
QUOTE(adipop @ 26 Jan 2011, 09:17 PM) *
Sacrificiul de sine este valabil, sau mai bine zis acceptul...ca-n Miorita, nu cum este in Mesterul Manol
E = 5 - in alfabetul Romanesc, unicul din lume care este geometric si care are A, A si A, adica bucurie si tristete.


Daca alfabetul e romanesc, E=7. jamie.gif Cat despre Miorita, ai o bila neagra pt ca apreciezi acel cioban miserupist. Avem un topic interesant aici !
adipop
QUOTE(abis @ 26 Jan 2011, 02:03 PM) *
Greierele din povestea lui Rehael. smile.gif

Sunt curios daca spuneai "in cercetarea stiintifica" cu ce fabula ar fi raspuns.
Defineste "civilizatie mare" si ai sa gasesti raspunsul. smile.gif

Oricum, mi se pare extrem de interesanta ideea de a face un "sfat al batranilor" postandu-le aici adresa de e-mail si id-ul de messenger. Parca vezi cum se pune de-un chat in care sa dezbata batranii chestiunile arzatoare ale zilei...


De la bunavointa comunicarii eficiente se pleca ...Si totul facut public.
Discernamantul poarta si el un rol fundamental, daca nu ete uitat scopul Nobil si daca exista continuitate si perseverenta.

M-as simti onorat sa comunicam si sa gasim solutii economice concrete si viabile, la care Munca Cinstita sa fie Lege.

As dori sa adaug de la inceput ca mesajele comune le voi posta pe un forum unde activez si unde totul este lasat liber, ca fiecare sa-si spuna pararea. Am infiintat o scoala de afaceri online, Zalmoxa pentru tineri. Ei citesc aceste msaje si trag concluzii. Asta nu inseamna ca raspund tuturor, sau ca citesc tot ce se posteaza pe forumurile unde discut anumite probleme legate de reconstructia Morala si Economica a Romaniei ( nu acund faptul ca am fost banat sau luat in ras de foarte multi care au o pregatie precara) . Unde intuiesc ca exista cea mai mica gresala din punctul meu de vedere referitor la bunul simt, nu citesc si nu raspund. Imi rezerv dreptul acesta.
Glumele cu talc sunt binevenite in permanenta.

adi
adipop
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jan 2011, 10:32 PM) *
Daca alfabetul e romanesc, E=7. jamie.gif Cat despre Miorita, ai o bila neagra pt ca apreciezi acel cioban miserupist. Avem un topic interesant aici !


E = 5, de-aia am precizat A,A,A...bucurie si tristete.

Cat despre bila neagra...cine sa spun c-o are ?

Nu stiu ce-ati analizat voi si unde pe tema asta, dar n-am vazut pana acum prea multi oameni capabili sa si-nteleaga ce este spus pe-acolo...
Miorita si Mesterul Manole sunt doi piloni ai Neamului nostru. Unul este fals....

adi
Cucu Mucu
Te invitam sa ne vizitezi miscarea noastra revolutionara si nu ar fi rau sa ne unim fortele, daca tragem in acelasi sens. http://www.votdeblam.ro suntem oameni de aici, intra, citeste, comenteaza, esti liber sa dai mai departe, sa ni te alaturi sau sa ne injuri. jamie.gif
Cucu Mucu
QUOTE(adipop @ 26 Jan 2011, 10:39 PM) *
Nu stiu ce-ati analizat voi si unde pe tema asta, dar n-am vazut pana acum prea multi oameni capabili sa si-nteleaga ce este spus pe-acolo...


Tu fiind singurul care a patruns intelesul?
Cla
Auzi ce tâmpenie cu mesteru Manole... cica asta ar fi un pilon... nu-i de mirare... mai mult nu zic.
adipop
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jan 2011, 10:41 PM) *
Te invitam sa ne vizitezi miscarea noastra revolutionara si nu ar fi rau sa ne unim fortele, daca tragem in acelasi sens. http://www.votdeblam.ro suntem oameni de aici, intra, citeste, comenteaza, esti liber sa dai mai departe, sa ni te alaturi sau sa ne injuri. jamie.gif


Multumesc. O sa ma uit.

Uitati-va si voi in paralel la ce lucram noi zilnic.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.ph...813&start=0

Revolutia trebuie sa fie dusa in interiorul nostru, sa scoatel la Lumina cei mai bun din noi....

Mare lucru sa ne unim fortele, sa trecem peste orgolii si mandrii prost intelese....sa spargem unul din blestemele Neamului nostru, acela de-a nu ne uni. cat despre celalalt blestem, acela de-a arde gazul inutil....vedem noi c um il anulam.

Cum sa injur Oameni...Dimpotriva. Ii ajut neconditionat si continuu, pana la capat... ?

adi
adipop
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2011, 10:44 PM) *
Auzi ce tâmpenie cu mesteru Manole... cica asta ar fi un pilon... nu-i de mirare... mai mult nu zic.


ai zis...suficient.
adi
adipop
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jan 2011, 10:43 PM) *
Tu fiind singurul care a patruns intelesul?


Mai este un Mos - Tudor Diaconu...care a inteles. Si-or mai fi...
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.ph...100&start=0

adi

abis
QUOTE(adipop @ 26 Jan 2011, 10:06 PM) *
Este corect ce spui...dar...hai sa incercam amandoi sa facem cativa pasi in acest sens....si tragem concluziile.

Avand in vedere ca ai inceput cu numerologia ma atept si la alte chiromanii de gen, am niste dubii in privinta posibilitatilor de a vorbi o limba comuna.



QUOTE
Nu sacrifici pe nimeni pentru ideile tale...ci pe tine insuti.

Iata o idee cu care rezonez. smile.gif

Cum ar fi fost, insa, daca sacrificiul se facea nu pentru a ridica (inca) o biserica, ci o scoala?
QUOTE
va rog sa veniti alaturi de mine pentru ca stiu ce trebuie facut pas cu pas, logic, pentru refacerea Morala si Economica a Romaniei.

Daca tu stii deja, spune-ne si noua. smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 27 Jan 2011, 11:14 AM) *
Cum ar fi fost, insa, daca sacrificiul se facea nu pentru a ridica (inca) o biserica, ci o scoala?

Un spital sau un azil, o cantina pentru amarati, dar care sa nu fie conditionati de credinta atunci cand le dai un blid de mancare.
adipop
QUOTE(abis @ 27 Jan 2011, 11:14 AM) *
Avand in vedere ca ai inceput cu numerologia ma atept si la alte chiromanii de gen, am niste dubii in privinta posibilitatilor de a vorbi o limba comuna.
Iata o idee cu care rezonez. smile.gif

Cum ar fi fost, insa, daca sacrificiul se facea nu pentru a ridica (inca) o biserica, ci o scoala?

Daca tu stii deja, spune-ne si noua. smile.gif




Nu-i obligatoriu sa comunicam...Numerologa este o stiinta, dintre cele n din care trebuie sa stii cat de cat, sa nu intelegi totul pe dos din ce se spune....

O biserica, o scoala si tot ce trebuie reconstruit, sunt strans legate de de modul curat de obtinere a partii materiale ( banii ). Sunt putini oameni capabili sa gandeasca profund consecintele gandurilor si actiunilor lor.

Intradevar, educatia este pe primul loc in mod concret de actiune, mai ales ca n-a existat o religie zalmoxiana initiala, ci o cultura. De aici se incepe renasterea societatii umane. A devenit o necesitate sa se puna picatura chinezeasca in educatie, incepand cu gradinitele.

Stiu.
Totul incepe cu a-ti da acordul cu un simplu DA la o astfel de idee de reconstructie Morala si Economica a Romaniei, cat de cat in stare constienta.

adi

adipop
QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2011, 11:38 AM) *
Un spital sau un azil, o cantina pentru amarati, dar care sa nu fie conditionati de credinta atunci cand le dai un blid de mancare.


As vrea sa va ganditi ce inseamna sa construiesti, asa cum spui tu aici, un spital, un azil, o cantina...orice, cu bani furati.

Repet, sunt extrem de putini oameni care sunt atenti la detalii in ceea ce priveste realitatea.
Fiecare gand sau actiune a noastra sunt responsabile, avand consecinte.

TOTUL trebuie reconstruit....Toate cele cca 1500 de meserii ce se gasesc pe pamant ( plus si minus cateva sute ), trebuie reanalizate profund, pentru ca Fericirea si Sanatatea oamenilor sunt strans legate de modul de obtinere a banilor, efectuand o Munca Cinstita. Legala. Omenia si bunul simt trebuie sa stea la BAZA a TOT ce se va face.

adi
abis
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 11:40 AM) *
Numerologa este o stiinta, dintre cele n din care trebuie sa stii cat de cat, sa nu intelegi totul pe dos din ce se spune....

Si care ar fi celelalte stiinte, in afara de numerologie (care, sa fim seriosi, nu este o stiinta)?

QUOTE
educatia este pe primul loc in mod concret de actiune, mai ales ca n-a existat o religie zalmoxiana initiala, ci o cultura

Cu prima parte a afirmatiei sunt de acord, indubitabil. Cu a doua parte, m-ai pierdut, n-am inteles ce vrei sa spui.

QUOTE
Totul incepe cu a-ti da acordul cu un simplu DA la o astfel de idee de reconstructie Morala si Economica a Romaniei

Cum adica o astfel de idee? Ca sa iti dai acordul trebuie sa stii despre ce fel de idee este vorba. Deocamdata tot ceea ce stim despre ideile tale este ca vrei sa schimbi Romania in bine (dar cine nu spune ca o vrea?!), nu stim insa ce inseamna concret acest "mai bine", nu stim care sunt caile, prin urmare este dificil sa-ti dai acordul pentru ceva ce nu cunosti.

Iar, din punctul meu de vedere, daca incepi cu tot soiul de "stiinte oculte", cu religii sau filosofii antice, cu cultulstramosilor, cu Zmolxe ori pelasagi, cu destinul mitic al poporului roman, mi-e teama ca suntem pe pozitii diametral opuse.
adipop
QUOTE(abis @ 27 Jan 2011, 11:58 AM) *
Si care ar fi celelalte stiinte, in afara de numerologie (care, sa fim seriosi, nu este o stiinta)?
Cu prima parte a afirmatiei sunt de acord, indubitabil. Cu a doua parte, m-ai pierdut, n-am inteles ce vrei sa spui.
Cum adica o astfel de idee? Ca sa iti dai acordul trebuie sa stii despre ce fel de idee este vorba. Deocamdata tot ceea ce stim despre ideile tale este ca vrei sa schimbi Romania in bine (dar cine nu spune ca o vrea?!), nu stim insa ce inseamna concret acest "mai bine", nu stim care sunt caile, prin urmare este dificil sa-ti dai acordul pentru ceva ce nu cunosti.

Iar, din punctul meu de vedere, daca incepi cu tot soiul de "stiinte oculte", cu religii sau filosofii antice, cu cultulstramosilor, cu Zmolxe ori pelasagi, cu destinul mitic al poporului roman, mi-e teama ca suntem pe pozitii diametral opuse.



Este. Dar, metafizica este cea mai importanta stiinta. Ea te ajuta sa unesti cele trei memorii ( Trecut, Prezent , Viitor ) si sa afli ce doresti intr-o singura Clipa T0.

Ai spus asta :
Cum ar fi fost, insa, daca sacrificiul se facea nu pentru a ridica (inca) o biserica, ci o scoala?
Cand aceasta cultura Zalmoxiana, care a fost prima cultura de pe Terra ( cultu' lui RA - a regelui Soare), a degenerat...au aparut religiile.

Pai nu spusai despre ce idee este vorba ?
Putem sa afirmam orice, numai ca ne diferentiem prin fapte, deci prin realizari.

Intuitia te poat ajuta, cand faci un pas irational in necunoscut. Grav este sa-l faci pe-al doilea....ca poti sa pierzi realitatea....lucru extrem de grav.
Pentru ca spui asta :
" nu stim insa ce inseamna concret acest "mai bine", nu stim care sunt caile, prin urmare este dificil sa-ti dai acordul pentru ceva ce nu cunosti. "
De-aia am si precizat asa :
Stiu.
Totul incepe cu a-ti da acordul cu un simplu DA la o astfel de idee de reconstructie Morala si Economica a Romaniei, cat de cat in stare constienta.

In concluzie acest DA ( subliniez - cat de cat in stare constienta ) nu poate fi dat decat prin INTUITIE.
Simti in interiorul tau acest DA...daca-l simti ...
Se vede ca in tine exista dorinta asta, pentru ca spui : " tu vrei sa schimbi Romania in bine (dar cine nu spune ca o vrea?!), ", ca nu stii cum, este alta treaba... Vom afla impreuna caile, dar trebui sa respectam niste reguli care ne scot din sfera haosului, aceea a ignorantilor.

Asa ca revin cu acel acord de care spun.
DA, sau nu...

Fara o Cultura solida la BAZA, cum ai puta sa stii ...si sa fi capabil sa realizezi ceva ?
Ea nu se formeaza in luni de zile sau in ani in care-ti dai cu parerea-n toate si in tot ( mama esecurilor )...ci in mii de nopti albe de cautari de mai bine pentru Neamul tau.

adi
Marduk
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 11:40 AM) *
QUOTE
mai ales ca n-a existat o religie zalmoxiana initiala, ci o cultura. De aici se incepe renasterea societatii umane. A devenit o necesitate sa se puna picatura chinezeasca in educatie, incepand cu gradinitele.

Moncher ori eu sunt tampit, ca de baut inca nu am baut nimic, ori dumneata folosesti un limbaj pe care eu nici la a treia citire nu-l inteleg. Ce-i amalgamul asta cu Zamolxe, renasteri, picatura chinezeasca si gradinitele? vorbeste frate romaneste.
QUOTE
As vrea sa va ganditi ce inseamna sa construiesti, asa cum spui tu aici, un spital, un azil, o cantina...orice, cu bani furati.

Da m-am gandit, inseamna ca eu ca individ ma caiesc, imi fac mea culpa si ma apuc sa-i ajut si pe cei ce nu pot sa se ajute. Asa banii furati reintra in circuitul firesc al intrajutorarii semenilor mei, de unde probabil i-am furat.



P.S. De ce te semnezi la final? noi deja stim cine esti.
adipop
QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2011, 01:11 PM) *
Moncher ori eu sunt tampit, ca de baut inca nu am baut nimic, ori dumneata folosesti un limbaj pe care eu nici la a treia citire nu-l inteleg. Ce-i amalgamul asta cu Zamolxe, renasteri, picatura chinezeasca si gradinitele? vorbeste frate romaneste.

Da m-am gandit, inseamna ca eu ca individ ma caiesc, imi fac mea culpa si ma apuc sa-i ajut si pe cei ce nu pot sa se ajute. Asa banii furati reintra in circuitul firesc al intrajutorarii semenilor mei, de unde probabil i-am furat.
P.S. De ce te semnezi la final? noi deja stim cine esti.


Asa semnez eu tot ce scriu.

adi
gypsyhart
QUOTE(adipop @ 25 Jan 2011, 12:53 PM) *
Caut Inteleptii Neamului Romanesc pentru a infiinta Sfatul Batranilor, atat de necesar reconstructiei tarii din punct de vedere moral si economic.

....

ing.Adrian Pop


Fara suparare, dar cine esti tu?

Se stie faptul ca inteleptii adevarati nu au avut niciodata o viata usoara, unii sfarsind ucisi de tot felul de oameni de bine. Lumea in care traim acum inca nu a ajuns la suficienta maturitate incat sa se lase condusa la nivel global de intelepti. Asa ca...o sa ai de cautat, nu gluma!
abis
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 12:33 PM) *
metafizica este cea mai importanta stiinta

Metafizica nu este stiinta.
QUOTE
cele trei memorii ( Trecut, Prezent , Viitor )

Memorie despre viitor?

Esti sigur ca ai ales topicul potrivit, nu ar fi mai bine sa muti discutia la Dincolo de Ratiune?

QUOTE
aceasta cultura Zalmoxiana, care a fost prima cultura de pe Terra ( cultu' lui RA - a regelui Soare)

Faci o confuzie intre cult si cultura. Cultura zamolxiana este tot aia cu cultul lui Ra?! Nu a fost cultul lu Zamolxe (si nici cel al lui Ra) primul de pe suprafata pamantului...

QUOTE
Pai nu spusai despre ce idee este vorba ?

N-am inteles. Care este ideea? Sa cauti persoane despre care altii afirma ca ar poseda intelepciune? Si ce vrei sa faca acele persoane, sa comunice pe mess? unsure.gif
Si dupa aceea?

QUOTE
Stiu.

Nu te cred.
adipop
QUOTE(gypsyhart @ 27 Jan 2011, 04:04 PM) *
Fara suparare, dar cine esti tu?

Se stie faptul ca inteleptii adevarati nu au avut niciodata o viata usoara, unii sfarsind ucisi de tot felul de oameni de bine. Lumea in care traim acum inca nu a ajuns la suficienta maturitate incat sa se lase condusa la nivel global de intelepti. Asa ca...o sa ai de cautat, nu gluma!


Nu conteaza cine sunt, ci ce initiativa am luat. Trebuia cineva s-o ia odata si-odata.

Daca ai citii ce scrie aici, de cand mi-a venit ideea asta, poate te-ai ingrozi si tu.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.ph...216&start=0

Spun decat atat in cazul asta :
Cei care m-au consiliat pe mine si prietenul meu de Suflet, Mosu - Tudor Diaconu, au dus-o si mai rau decat mine printre inculti.
Mai ales Mosu.
Noroc ca Domnul Presedinte Emil Constantinescu i-a aordat o diploma de merit pentru intreaga activitate si unii de la o revista de mare prestigiu din America, l-au numit in anul 2001 si 2004 omul cu cea mai importanta cultura din lume.

In 16 ani am scris zeci de mii de pagini cautand solutii de mai bine pentru Romani.
Mii de nopti albe de cautari si cizelarea lor intr-o scoala infiintata in cadrul unei societati comerciale, Zalmoxa ( unde am stat de vorba cu 15-20.000 de tineri ), au determinat ca acum sa stiu ce sa fac in cele trei domenii de activitate de care am scris.

Vrau sa-ti spun ceva personal.
Nu pacatuieste cel care nu intelege si tu intelegi....din cate vad.
Este o gresala pe care te rog sa nu ti-o permiti, sa ma pui pe mine sa caut ( eu oricum o s-o fac ) ...pentru ca acum ai aflat. Te rog, sa incepem sa cautam amandoi....

Ar fi pacat ca puterea ta de intelegere sa n-o folosesti intr-un scop Nobil.


adi


adipop
QUOTE(abis @ 27 Jan 2011, 04:44 PM) *
Metafizica nu este stiinta.

Memorie despre viitor?

Esti sigur ca ai ales topicul potrivit, nu ar fi mai bine sa muti discutia la Dincolo de Ratiune?
Faci o confuzie intre cult si cultura. Cultura zamolxiana este tot aia cu cultul lui Ra?! Nu a fost cultul lu Zamolxe (si nici cel al lui Ra) primul de pe suprafata pamantului...
N-am inteles. Care este ideea? Sa cauti persoane despre care altii afirma ca ar poseda intelepciune? Si ce vrei sa faca acele persoane, sa comunice pe mess? unsure.gif
Si dupa aceea?
Nu te cred.


Este dreptul tau sa nu crezi.
Sa inteleg ca raspunsul este nu. Deocamdata. Astept....Sa nu te grabesti si incearca sa dai raspunsul acela de care spun, in cunostinta de cauza. Asta daca te hotarasti.

Nu pot sa-ti spun ce urmeaza daca nu trecem pas cu pas, prin etape de lucru....

adi
Marduk
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 07:18 PM) *
QUOTE
Cei care m-au consiliat pe mine si prietenul meu de Suflet, Mosu - Tudor Diaconu, au dus-o si mai rau decat mine printre inculti.

E vorba despre acest "mos"? O sa mai citesc ceva despre el si mai vb.
QUOTE
Noroc ca Domnul Presedinte Emil Constantinescu i-a aordat o diploma de merit pentru intreaga activitate si unii de la o revista de mare prestigiu din America, l-au numit in anul 2001 si 2004 omul cu cea mai importanta cultura din lume.

Si ce-i cu asta? e o recunoastere sau ce?
QUOTE
Nu pacatuieste cel care nu intelege

Asta mi-a placut.

adipop
QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2011, 07:37 PM) *
E vorba despre acest "mos"? O sa mai citesc ceva despre el si mai vb.

Si ce-i cu asta? e o recunoastere sau ce?

Asta mi-a placut.


Este bine ca inainte de-a spune ceva de Mos, citesti despre el.
Are un metru cub de manuscrise, capabil sa schimbe complet Istoria " cunoscuta ", mai ales ca toate descoperirile lui au la baza matematica.

La un astfel de nivel, ori simti ori nu simti valoarea autentica....

Uite-l aici pe Mos, in acest film.
http://www.youtube.com/watch?v=dt4nhnU_J58&fmt=18

Aproape toti ceilalti din acest film au fost sau sunt varfuri la nivel mondial in divesre domenii de activitate.

adi
mothman
Sincer, eu n-am inteles nimic din topicul asta. adipop, ai un mod cam bizar de a comunica. Inainte de a ridica pretentii de la ceilalti, eu propun sa analizezi foarte bine ce anume comunici. Cum te astepti sa fi luat in serios in momentul in care spui ca numerologia este o stiinta ? Sau atunci cand afirmi despre cultul lui Zamolxe ca ar fi fost primul de pe Terra ? rolleyes.gif
Erwin
adi, mai trage şi tu un pui de somn sănătos, că prea ai obosit în căutarea înţelepciunii şi te-au "îndoctrinat" prea tare unii "paranormali", ca Pavel Coruţ! rofl.gif L-am citit şi eu pe Pavel Coruţ, dar e bine să faci distincţia între fantezie şi realitate, că altfel rămâi cu visul...
Cucu Mucu
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 07:18 PM) *
Nu conteaza cine sunt, ci ce initiativa am luat.


Asta e o mare gogomanie. Ce ai zice daca l-ai auzi pe tovarsul Basescu condamnand comunismul? Te-ar impresiona cu ceva? Ce ai zice daca l-ai auzi pe Bin Laden declarand ca iubeste cia-ul?

Conteaza in primul rand cine esti, apoi ceea ce doresti sa fii, abia apoi vine ideea! jamie.gif

adipop
QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jan 2011, 09:59 AM) *
Asta e o mare gogomanie. Ce ai zice daca l-ai auzi pe tovarsul Basescu condamnand comunismul? Te-ar impresiona cu ceva? Ce ai zice daca l-ai auzi pe Bin Laden declarand ca iubeste cia-ul?

Conteaza in primul rand cine esti, apoi ceea ce doresti sa fii, abia apoi vine ideea! jamie.gif


Lasa-i pe altii...
Tu ce vrei sa fii ?
Cine esti si care-i ideea ta ?
Cu ce ajuta ea comunitatea in care traiesti ?


CV-ul meu :
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=627

adi
Cucu Mucu
QUOTE(adipop @ 28 Jan 2011, 10:49 AM) *
Lasa-i pe altii...


Pai nu prea am cum sa ii las cat acesti "altii" imi cer sa le accept ideile lor (care or fi, nu prea stiu). Vorbesti exact ca un popa, nu raspunzi direct la intrebarile ce ti se pun, vorbesti alambicat, bombardand interlocutorul cu un amalgam de notiuni emancipate, teorii pseudostiintifice, dintre care nici tu nu prea pricepi unele, sperand doar ca o sa sochezi prostii. Nu e frumos ce faci! Iar alaturarea ta de Corut imi da impresia ca vrei sa creezi o miscare mistico-religioasa, ceva stil New Age, spre propria ta folosinta, sau esti doar o unealta in mana unor mai abili papusari! jamie.gif Think about it!
adipop
QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jan 2011, 11:02 AM) *
Pai nu prea am cum sa ii las cat acesti "altii" imi cer sa le accept ideile lor (care or fi, nu prea stiu). Vorbesti exact ca un popa, nu raspunzi direct la intrebarile ce ti se pun, vorbesti alambicat, bombardand interlocutorul cu un amalgam de notiuni emancipate, teorii pseudostiintifice, dintre care nici tu nu prea pricepi unele, sperand doar ca o sa sochezi prostii. Nu e frumos ce faci! Iar alaturarea ta de Corut imi da impresia ca vrei sa creezi o miscare mistico-religioasa, ceva stil New Age, spre propria ta folosinta, sau esti doar o unealta in mana unor mai abili papusari! jamie.gif Think about it!


La asta m-am referit.
Ce ai zice daca l-ai auzi pe tovarsul Basescu condamnand comunismul? Te-ar impresiona cu ceva? Ce ai zice daca l-ai auzi pe Bin Laden declarand ca iubeste cia-ul?

Fereste-te sa mai intelegi pe dos ceea ce se spune.

Cat despre Pavel, ce sa spun ?
L-m ajutat sa-si infiinteze PVR-ul lui, la Craiova, cu oamenii de la firma mea, pentru ca este un bun patriot. Numai ca n-a inteles cand i-am spus in cat Timp acesta se va desfiinta, datorita greselilor pe care le-a facut din punct de vedere financiar. N-a stiut ca banul este insotit si de o anumita energie, formata prin modul de obtinere a lui. Acest lucru a determinat ca el sa ramana la un nivel incipient de gandire.

Cat despre papusari...

adi

gypsyhart
@adipop
QUOTE
Nu conteaza cine sunt, ci ce initiativa am luat. Trebuia cineva s-o ia odata si-odata.

Conteaza si cine esti. Poate ca esti omul "necuratului" care vrea sa adune inteleptii ca sa ii inchida, sa le faca rau, samd. Un fel de, hai sa ii organizam, ca sa ii stapanim mai bine.

Plus ca, un om cand vine intr-o casa noua, chiar si virtuala cum e acest "han", daca are oarece bun simt, mai intai incearca sa cunoasca gazda, oamenii ce locuiesc in ea, nu sare din prima cu tot felul de cereri...
Ati venit aici de parca ati picat din luna! Fara suparare...
QUOTE
Spun decat atat in cazul asta :
Cei care m-au consiliat pe mine si prietenul meu de Suflet, Mosu - Tudor Diaconu, au dus-o si mai rau decat mine printre inculti.
Mai ales Mosu.
Noroc ca Domnul Presedinte Emil Constantinescu i-a aordat o diploma de merit pentru intreaga activitate si unii de la o revista de mare prestigiu din America, l-au numit in anul 2001 si 2004 omul cu cea mai importanta cultura din lume.

Si apostolii lu Iisus erau "inculti" (mare parte din ei) si totusi au fost chemati sa vesteasca imparatia lui Dumnezeu.

QUOTE
Vrau sa-ti spun ceva personal.
Nu pacatuieste cel care nu intelege si tu intelegi....din cate vad.
Este o gresala pe care te rog sa nu ti-o permiti, sa ma pui pe mine sa caut ( eu oricum o s-o fac ) ...pentru ca acum ai aflat. Te rog, sa incepem sa cautam amandoi....

Ar fi pacat ca puterea ta de intelegere sa n-o folosesti intr-un scop Nobil.

Cand am spus ca "ai de cautat" am vrut sa spun ca acei intelepti, daca exista in Romania, nu se vor lasa asa usor descoperiti, tocmai din motivele pe care le-am expus.
Eu as zice sa cauti in inima ta, mai mult.

Si pentru ca vorbeai la un moment dat de "trei memorii", trecut, prezent si viitor, iti atrag atentia ca prezentul nu e memorie. Orice intelept stie asta biggrin.gif
adipop
QUOTE(gypsyhart @ 28 Jan 2011, 11:41 AM) *
@adipop

Conteaza si cine esti. Poate ca esti omul "necuratului" care vrea sa adune inteleptii ca sa ii inchida, sa le faca rau, samd. Un fel de, hai sa ii organizam, ca sa ii stapanim mai bine.

Plus ca, un om cand vine intr-o casa noua, chiar si virtuala cum e acest "han", daca are oarece bun simt, mai intai incearca sa cunoasca gazda, oamenii ce locuiesc in ea, nu sare din prima cu tot felul de cereri...
Ati venit aici de parca ati picat din luna! Fara suparare...

Si apostolii lu Iisus erau "inculti" (mare parte din ei) si totusi au fost chemati sa vesteasca imparatia lui Dumnezeu.
Cand am spus ca "ai de cautat" am vrut sa spun ca acei intelepti, daca exista in Romania, nu se vor lasa asa usor descoperiti, tocmai din motivele pe care le-am expus.
Eu as zice sa cauti in inima ta, mai mult.

Si pentru ca vorbeai la un moment dat de "trei memorii", trecut, prezent si viitor, iti atrag atentia ca prezentul nu e memorie. Orice intelept stie asta biggrin.gif


Nu ma supar.
Incearca in Clipa ASTA sa culegi o informatie din interiorul tau sau din exteriorul tau. O memorezi ?

Nici trecutul nu este memorie, dar memoria lui, este.

adi
gypsyhart
QUOTE
Nu ma supar.
Incearca in Clipa ASTA sa culegi o informatie din interiorul tau sau din exteriorul tau. O memorezi ?

Nici trecutul nu este memorie, dar memoria lui, este.

Hm...e mult spus ca o memorez. Sa spunem ca ramane ceva in urma, o impresie care poate fi mai puternica sau mai slaba.

Starea de prezenta este dincolo de o informatie sau alta. De aceea nu are sens sa vorbesti de "memoria prezentului". Prezentul (sau starea de a fi) este pur si simplu. Daca ar fi existat asa ceva, gen "memoria prezentului", Dumnezeu s-ar fi plictisit demult....


Cucu Mucu
Aveti capacitatea sa percepeti prezentul? blink.gif Nu stiu cum se face, ca io oscilez numa intre trecut si viitor, un prezent al dracu nu am reusit sa prind! blink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.