Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rusinea Romaniei Are Un Nume Akh
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Marduk
In aceste zile RUSINEA Romaniei are un nume AKH, nu stiu ce inseamna aceste trei litere, dar pare ca ele definesc un spital, o clinica, din Viena in care se afla la tratament romanii din politica, religie, media, dar sunt convins ca in acest spital mai sunt si alti romani care nu tin sa fie mediatizati sau nu reprezinta pentru media un interes pecuniar. Austria, Viena, devin pentru romanii ceea ce era odata in istorie capitala unui imperiu si asta nu din motive politice ci pur si simplu pentru ca Viena, spitalele ei reprezinta pentru romani ultima sansa in a-si salva viata. Aici in acest spital a hotarat sa se operez si seful satatului, parlamentari, clerici, vedete, oameni simpli care in disperarea lor au vandut tot ce au agonisit pentru a-si salva viata, au dat obol austriecilor. De la tembeliziunile din tara si din ziare, aflam ca au fost facute investitii in sistemul medical romanesc, aparatura scumpa care zace prin cabinete pentru ca putini sunt cei care stiu sa o foloseasca, sau nu exista bani pentru consumabile. Reforma merge inainte, implacabil ca si moartea, cei care scapa din spitale sunt norocosi, binecuvantati de Dumnezeu merga pe la biserici sa dea acatiste, altii isi gasesc linistea si isi pierd agoniseala in ghiarele vrajitoarelor. Daca nu as fi roman as zice ca tara in care-mi traiesc zilele se afla undeva in anii de inceput ai secolului XX. Sunt fel de fel de indivizi, politicieni, jurnalisti, analisti, bagatori de seama, vip-uri, etc. care tot discuta si discuta despre cum si cine ar fi de vina pentru ceea ce a ajuns Romania. Eu nu stiu cine a fost de vina, poate ca o parte din vina imi apartine si mie, sau vecinului de la sapte, ori laptarului din Cretesti, ori poate femeii de srviciu, nu stiu ce sa mai zic sau ce sa mai cred privind la cei de la tembelizor care incearca sa gaseasca tapul ispasitor al acestei tari, tartorul tartorilor, raul railor, cel care i-a gonit pe medici din tara, care ne-a dat pe mana destinului fara sa ne intrebe daca dorim acest lucru, se vehiculeaza numele unor politicieni, care in ultimi 20 de ani au condus destinele acestei tari, faptul ca am intrat in UE reprezinta alta acuzatie, sunt unii care zic ca ar fi trebuit sa ramanem neutrii, altii ca ar trebui sa iesim din UE, altii regreta ca nu am ramas prietenii cu rusii. Am auzit ca ar fi unii din nord vestul tarii care ar fi fericiti daca judetele lor ar face parte din Ungaria, unii de prin sud sunt fericiti ca exista bulgarii, altii sunt fericiti ca au ca vecini ukrainienii sau moldovenii. Eu domnilor, sunt doar un cetatean al acestei tari care a sperat ca odata cu moartea lui Ceausescu, romanii sa traiasca mai bine, sa fie fericiti in tara lor binecuvantata, nu cred in partidele politice, in doctrine, in politicieni in vip-uri, in biserica, in armata, justitie sau politie, cred in Dumnezeu si in puterea mintii si a mainilor mele, consider ca asta imi da dreptul sa-i acuz pe cei care au adus Romania in halul asta, nu vreau sa-i uit nici pe bogatanii Romaniei nici pe politicieni, DOMNILOR ATI FOST PREA LACOMI, TREBUIA SA TUNDETI TURMA CE V-A DAT-O DUMNEZEU, NU S-O JUPUITI. Ati crezut ca numai bogatia va poate aduce recunoasterea celor multi, ati gresit si azi incercati sa traiti cu RUSINEA asta fara sa va pese de durerile celor multi, va tratati la spitalele din Viena, rupti realitate, de cei ce din putinul lor contribuie pentru sanatatea dumneavoastra. RUSINE SA VA FIE.
Marduk
e o problema culturala care tine de traditiile poporului respectiv, sunt multe astfel de traditii, tabuuri ale acestei lumi considerate de catre unii de netrecut. ce nu inteleg este care este legatura cu AKH si situatia romanilor care nu se mai pot trata in Romania fara spaga, fara mizerie, fara teama de a fi diagnosticat incorect. desi toti vorbesc de situatia din spitalele romanesti, exista politicieni care-i inyeleg pe doctori si profesori cand iau spaga de parca daca ar avea salarii mari nu s-ar mai atinge de spagute.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 18 Jan 2011, 12:27 PM) *
situatia romanilor care nu se mai pot trata in Romania fara spaga, fara mizerie, fara teama de a fi diagnosticat incorect.

situatia asta e facuta tot de romani, care nu stiu decat sa stea cu mana intinsa. austriecii lucreaza corect si dupa manual.

s-a ajuns destul de repede la ideea enuntata in vara pe forum ca cel mai bun spital e la vreo ora-doua de zburat cu avionul. multe successuri la platit cas-uri si cnsas-uri mwah1.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 18 Jan 2011, 01:22 PM) *
.....multe successuri la platit cas-uri si cnsas-uri

ai idee cum se poate evita plata asigurarilor de sanatate? spre exemplu eu nu vreau sa platesc "in baza principiului solidaritatii toate persoanele sunt obligate sa se asigure (cu exceptia persoanelor asigurate fara plata contributiei), iar in baza principiului subsidiaritatii persoanele sanatoase platesc pentru persoanele bolnave." (CNAS) Vreau sa am o asigurare la o firma de asigurari in cadrul careia sa beneficiez de examene medicale, tratament, operatii, etc. De ce sa platesc 6,5% din veniturile mele pentru manelisti, vrajitoare, lingurari, fierari si alte etnii care nu-si declara veniturile? doar pentru ca trebuie sa fiu solidar cu cei aflati in suferinta? pentru astia trebuia sa se puna o taxa, taxa de solidaritate cu cei suferinzi, o plateam si gata.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 18 Jan 2011, 03:06 PM) *
ai idee cum se poate evita plata asigurarilor de sanatate?

nu mai sunt la corent cu din astea, cred ca cucu mucu ar fi mai la corent cu problema asta. dar de ce ai nevoie de salariati? rolleyes.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 18 Jan 2011, 02:14 PM) *
....dar de ce ai nevoie de salariati?

nu este vorba de salariati, eu sunt cel ce are venituri impozabile pe care le platesc, 16 %.
ilie
Acum n-ai cum scapa (doar sa platesti pe cea minima, c/f salariu minim, sau pfa minim, sau drepturi de autor, artist - ultima e cea mai mica).
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 18 Jan 2011, 02:14 PM) *
nu mai sunt la corent cu din astea, cred ca cucu mucu ar fi mai la corent cu problema asta. dar de ce ai nevoie de salariati? rolleyes.gif

Nu mai exista nici o modalitate, pana si la banii scosi pe dividende distribuite de catre societati se plateste acum "sanatatea".
Cucu Mucu
Adica, mai exista o modalitate, depinde de venituri, fentezi si 16% si sanatate si somaj sau ce mai platesti. wink.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jan 2011, 07:21 PM) *
Adica, mai exista o modalitate, depinde de venituri, fentezi si 16% si sanatate si somaj sau ce mai platesti. wink.gif

Venituri din chirii! unsure.gif
Cucu Mucu
Scuze, am fost ambiguu, ma refeream la marimea veniturilor si natura lor. Adica, mai simplu, faci ce fac o parte din multinationale: faci un srl fara angajati (400 de euro inffintarea) si un offshore (intre 2000 si 4000 de dolari infiintarea, si apoi 200-300 de dolari anual) si transferi profitul pe offshore. wink.gif
Erwin
... n-ai cum scăpa, dacă doamne-fereşte trebuie să te internezi īn spital şi nu aduci adeverinţă că ai plătit CAS, eşti bun de plată! Şi nu-ţi dă māna să plăteşti la suprapreţ totul, că oricum medicamente, faşe, leucoplast, orice materiale medicale necesare trebuie să le cumperi pe banii tăi, cu tot CAS-ul plătit, plus "atenţia" cuvenită asistentelor, anestezistului, medicului, etc. Dacă te īmbolnăveşti merge să te duci la o clinică privată, dar dacă ai un accident şi eşti dus implicit la primul spital, n-ai īncotro.

Din cel mai bun sistem european de sănătate īnainte de 1989 am ajuns să avem un sistem de-a dreptul criminal. Sănătate bună!
abis
QUOTE(Erwin @ 19 Jan 2011, 10:11 AM) *
cel mai bun sistem european de sănătate īnainte de 1989

Aici cam exagerezi, in rest, cam ai dreptate
ilie
QUOTE(Erwin @ 19 Jan 2011, 10:11 AM) *
Din cel mai bun sistem european de sănătate īnainte de 1989 am ajuns să avem un sistem de-a dreptul criminal.

Exagerezi in ambele chestii.
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 19 Jan 2011, 11:11 AM) *
cu tot CAS-ul plătit
platit inutil , baetii veseli sifoneaza tot
Din cel mai bun sistem european de sănătate īnainte de 1989 am ajuns să avem un sistem de-a dreptul criminal. Sănătate bună!
daca te referi la doctori, poate. in rest sistemul era la fel de criminal ca azi, mai ales ca nu prea dezinfectau nimic

marduk, fa-ti o firma care sa gestioneze veniturile respective. srl obisnuit iar ca si cheltuieli care diminueaza veniturile ai impozitele si mai ales reparatiile thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 19 Jan 2011, 03:20 PM) *
marduk, fa-ti o firma care sa gestioneze veniturile respective. srl obisnuit iar ca si cheltuieli care diminueaza veniturile ai impozitele si mai ales reparatiile thumb_yello.gif


Ntz, cand scoate dividende plateste sanatate. rolleyes.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jan 2011, 05:17 PM) *
Ntz, cand scoate dividende plateste sanatate. rolleyes.gif

divitentele e reparatiile rolleyes.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jan 2011, 09:43 PM) *
faci un srl fara angajati (400 de euro inffintarea) si un offshore (intre 2000 si 4000 de dolari infiintarea, si apoi 200-300 de dolari anual) si transferi profitul pe offshore.

rofl.gif cum transferi profitul? pe studii de marketing?

Ma uit la tembelizor si nu pot sa cred, pe de o parte statul vrea sa colecteze cat mai multe taxe de la contribuabili de la PFA, SRL, SA, etc. pe de alta parte daca vrei sa platesti prin internet, am luat exemplul cel mai modern si la indemana multora, iti trebuie un cont pe care trebuie sa te duci sa-l cumperi si care are o anume valabilitate, ceva de genul nu am inteles exact. De ce ne place sa ne complicam? De ce nu putem gandi simplu, asigurarea sa fie ca la masini, vrei sa fi sigur ca vei fi spitalizat ca la carte platesti, cand ajungi la spital daca nu ai asigurarea corespunzatoare platesti in plus, nu ai nicio asigurare platesti totul. Trebuie sa stam la cozi, sa respectam termene, sa platim amenzi ca nu am respectat aceste termene, etc. Aceste asigurari, niste cupoane in fond ar putea fi tiparite de stat si vandute de firmele de asigurari, omul stie ce venituri anuale are, doar le declara, face socotelile conform legii 5,5 % din venituri si in functie de venituri isi ia asigurarea de la orice agent de asigurari. Bagam banii in fel de fel de softuri, de carduri (astea par a fi bune si ar trebui primite gratuit) balamuc la CNAS tembeliziuni, tipete injuraturi, etc. De ce trebuie sa dadacim oamenii prin amenzi si nu sa-i constientizam ca daca nu platesc asigurarea nu beneficiaza de asistenta gratuita la policlinica, la spital, etc. Ai o companie care are 10 angajati sti exact ce salariu le dai, cumperi pentru ei cate un cupon in fiecare luna, n-ai cumparat cupon si pateste muncitorul ceva, platesti tu ca patron.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2011, 05:32 PM) *
rofl.gif cum transferi profitul? pe studii de marketing?


Bingo! Consultanta, de la cum sa iti asezi wc-ul la sutdii de impact asupra vietii sexuale la pupeze, consultanta nu poate fi cuantificata, nu poate fi verificata, exista doar in contract - e cel mai simplu mod legal de deturnare a capitalului. Tot pe metoda asta se baza si "morisca" mentionata in "prabusirea romaniei" de turbo trabant, prin care se plateau salariile cu ceva ani in urma. jamie.gif


Marduk, sistemul propus de tine are o hiba majora - este foarte ieftin si transparent, ceea ce genereaza comisioane foarte mici, atat pentru partid, cat si pentru oamenii partidului.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jan 2011, 08:48 PM) *
Marduk, sistemul propus de tine are o hiba majora - este foarte ieftin si transparent, ceea ce genereaza comisioane foarte mici, atat pentru partid, cat si pentru oamenii partidului.

Aoileuuu ! Pai e nasol !
ilie
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jan 2011, 06:48 PM) *
ceea ce genereaza comisioane foarte mici, atat pentru partid, cat si pentru oamenii partidului.

Nu ai gresit nefolosind pluralul?
abis
In curand o sa ne tratam cu totii in afara:

O directiva adoptata astazi de Parlamentul European intareste dreptul pacientilor de a avea acces la tratament medical pe cuprinsul intregii Uniuni Europene si de a li se rambursa o parte din costurile acestui tratament. Pacientii care calatoresc intr-o alta tara europeana se vor bucura de drepturi egale cu cetatenii acelei tari. ​

Pacientii vor putea sa-si aleaga spitalul si vor avea dreptul sa se trateze in alta tara europeana fara obligatia unei autorizatii precedente sau a altor formalitati. Important este ca, la revenirea in tara de origine, pot solicita legal rambursarea costurilor terapiei. Aceasta directiva nu se refera doar la furnizorii de servicii medicale de stat, ci si la cei privati.


Continuarea aici
turbo trabant
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 11:46 AM) *
In curand o sa ne tratam cu totii in afara:

O directiva adoptata astazi de Parlamentul European intareste dreptul pacientilor de a avea acces la tratament medical pe cuprinsul intregii Uniuni Europene si de a li se rambursa o parte din costurile acestui tratament. Pacientii care calatoresc intr-o alta tara europeana se vor bucura de drepturi egale cu cetatenii acelei tari. ​

Pacientii vor putea sa-si aleaga spitalul si vor avea dreptul sa se trateze in alta tara europeana fara obligatia unei autorizatii precedente sau a altor formalitati. Important este ca, la revenirea in tara de origine, pot solicita legal rambursarea costurilor terapiei. Aceasta directiva nu se refera doar la furnizorii de servicii medicale de stat, ci si la cei privati.


Continuarea aici

aceasta directiva se aplica deja in vest pentru pacientii romani.

durerea va fi aici

"De obicei, pacientii vor fi nevoiti sa-si plateasca in avans tratamentul, pentru a-si recupera apoi banii prin rambursarea de la autoritatile publice autohtone."

adica never ever.
abis
Guvernele tarilor europene au la dispozitie 30 de luni pentru a integra aceste masuri in legislatia nationala.

Vor trebui sa se conformeze.

Vezi si aici:

E nevoie de plată imediată pentru serviciile de asistență medicală
acordată īn străinătate?

Da, īn general pacientul plătește imediat, iar apoi ar trebui să fie rambursat de către
autoritatea națională din țara de origine cāt mai rapid posibil. Legislația prevede, de
asemenea, că statele membre pot alege să confirme imediat valoarea rambursării īn
scris, pe baza unei estimări prezentate de pacient.


Daca nu se vor conforma vor urma, foarte probabil, sanctiuni din partea Comisiei. O sa mai citesc despre subiect.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 12:02 PM) *
Guvernele tarilor europene au la dispozitie 30 de luni pentru a integra aceste masuri in legislatia nationala.
Vor trebui sa se conformeze.

si acum idiotii de la cnas se "conformeaza" . vei primi rambursarea dar dupa cativa ani pe lista de asteptare si dupa ti se va acri de banii respectivi.

oricum, o operatie in vest ( nu foarte complicata dar din cauza careia in minunatul sistem rrrromanesc de sanatate poti sa mori) costa cam de la 1.500 de euro in sus. cu 500 de euro iti faci un set de analize de nu ti-au facut astia in rrromania in 50 de ani cap -coada.

basca ca in vest sunt deja multi medici romani asa ca bariera lingvistica este infima. mwah1.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 10:46 AM) *
In curand o sa ne tratam cu totii in afara:

"Pacientilor le va fi rambursata o suma egala cu cea pe care ar primi-o pentru acelasi tip de serviciu medical in tara lor de origine."
Prevederea asta taie mult din bucuria ce ar trebui sa ne cuprinda. Daca operatia de apendicita costa in Romania 300 lei iar in UK 800 euro, vei primi 300 de lei, asa ca multi romani vor fi nevoiti sa se lase taiati de ai lor.
Cucu Mucu
QUOTE(freeman @ 19 Jan 2011, 11:45 PM) *
Nu ai gresit nefolosind pluralul?


Nu, ma refeream la partidul de guvernamant, oricare ar fi el, nu e nicio diferenta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.