Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Legea Educatiei 2010
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Marduk
Avem o noua lege a educatiei, nu stiu a cata lege este de acest gen in cei 20 de ani de la "revolutie", am gasit legea pe acest site, sincer nu am apucat sa o citesc cu atentie, dar mi-a atras atentia decizia CCR pe aceasta lege. Ce poate cuprinda in interiorul ei aceasta lege ca sa deranjeze atat de mult, politicienii din Romania? I-am vazut pe cativa dintre membri comisiei senatoriale cuprinsi de o bucurie, facanduli-se "pilelea de gaina" din cauza deciziei curtii constitutinale. Sa fie doar disputa pe lectiile de geografie si istorie a Romaniei ce ar putea fi predate in limba materna conationalilor maghiari sau pericolul ce-i pandeste din paginile ei pe rectorii politici si politruci? Voi ce parere aveti?
Marduk
Argumentarea CCR : "In urma deliberarilor, Plenul Curtii Constitutionale, cu majoritate de voturi, a constatat ca angajarea raspunderii de catre Guvern in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in temeiul art.114 alin.(1) din Constitutie, asupra proiectului Legii educatiei nationale este neconstitutionala si a declansat un conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern si Parlament, intrucat proiectul de lege se afla in proces de legiferare la Senat, in calitate de Camera decizionala."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.