Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Legiuitorii Ne-au Dat Legi Prin Masluirea Votului?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
AdiM
Cred ca ati vazut toti chestiunea votului furat pe Legea pensiilor, din 15 septembrie.
In sala erau 80 de oameni, iar Legea a trecut cu pana la 170 de voturi pentru!
Dupa ce a fost dezvaluita problema in presa, se discuta azi despre reluarea votului.
Deci se recunoaste tacit ca s-a masluit votul, dar nu se ia masura sanctionarii acestei masluiri?!

Pai unde mai e respectul pentru lege in Parlament?!
Daca insisi parlamentarii incalca legile nesanctionati, ce respect pentru lege sa mai aiba restul cetatenilor?!
Ce mai inseamna democratia, daca o frauda dovedita se sanctioneaza doar cu repetarea votului?!
Nici nu conteaza daca era o lege importanta sau nu, conteaza ca, la votul in Parlament, s-au masluit cifrele!
Si oare cate alte legi s-au adoptat deja prin aceeasi masluire?!

Este extrem de grav daca, in parlament, se masluieste votul si se aproba legi cu incalcarea legii!
Este un atentat la adresa democratiei, si musamalizarea lui inseamna inca o treapta in decaderea democratiei cu care ne mandrim!

Eu cred ca ar trebui luate masuri foarte drastice:

1. Sa se faca publica lista celor care erau prezenti in sala la momentul votului,
si sa se declanseze o ancheta (chiar si prin autosesizare) de catre parchetul de pe langa Curtea Constitutionala.
2. Sa fie anchetati cei responsabili de acest proces, pentru incalcarea Constitutiei prin nerespectarea regulilor de lucru in Parlament!
4. Sa fie anchetati si toti cei prezenti la acel vot pentru complicitate sau conspiratie la incalcarea Constitutiei!
5. Sa fie anchetati si toti cei care, fara sa fi fost in sala la momentul votului, vor cauta sa obstructioneze acest proces!

Daca tot poporul a aflat ca Parlamentul da legi cu falsificare de voturi sau de cifre de vot,
si Parlamentul se preface ca nu s-a intamplat nimic, acest Parlament este putred de tot,
si tot poporul e indreptatit sa creada ca legiuitorii lor sunt niste trisori in procesul politic!!!

Societatea civila ar trebui sa ia, mai ales ea, atitudine serioasa fata de acest eveniment,
daca societatea civila nu e formata, ca si Parlamentul, din oameni cu interese personale
mai importante decat constiinta lor sociala si politica!

Degeaba ne laudam ca avem democratie daca a ajuns atat de murdara, si daca noi nu facem nimic pentru curatenie!!!
Ei insisi ar trebui sa isi faca curatenie intre ei, in Parlament, dar nu pare ca ar vrea sa faca decat o musamalizare...

Dar cui ii mai foloseste o democratie furata fara rusine de alesii poporului?!

Nu e doar o problema politica, e si o grava problema sociala, daca vrem un stat de drept cu o asemenea moralitate a alesilor!

Parerea mea.
Justitiarul
Mi-am zis părerea mea aici referitor la cele spuse de tine. Şi ca să completez, la ce te aştepteţi de la un popor care atunci cānd vine să protesteze dansează dansul pinguinului ţop-ţop-ţop. Să nu mai zic că atunci cānd e vorba de vot se lasă sedus de manele pro băsesciene. La dracu cu ţara asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Frate-miu a plecat īn Marea Britanie, şi după ce īşi face acte mă cheamă şi pe mine. PA!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.