Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Vise
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2
gigip
STUDIEREA SI INTERPRETATEA VISELOR A PREOCUPAT OMENIREA DE-A LUNGUL TIMPULUI.
S-A APELAT LA EXPLICAREA MISTICA ORI LA ABORDAREA LOR CA SUPERSTITII,MODALITATI SIMPLISTE,DETERMINATE DE INSUFICIENTA CUNOASTERE A FENOMENULUI DE PRODUCERE A VISELOR.
IN REALITATE VISELE AU O CAUZALITATE SIMPLA,FIIND PRODUSUL CREIERULUI UMAN.
CERCETARILE EFECTUATE NU AU ELUCIDAT ,INCA,PRIN CE METODE CREIERUL SORTEAZA SI INMAGAZINEAZA INFORMATIILE SUB FORMA DE MEMORIE.
DE FIECARE DATA CAND UN NEURON ESTE ATINS,EL TRANSMITE UN MESAJ LEGAT DE ACTIVITATILE CONSTIENTE-CELE ASUPRA CARORA DETINEM CONTROLUL IN STAREA DE VEGHE-CUM AR FI MERSUL,VORBIREA,SCRISUL ETC.
ALTE MESAJE PROVIN DIN PROCELE VITALE ALE ORGANISMULUI ,CUM AR FI BATAILE INIMII,RESPIRATIA ETC.
IN TIMPUL SOMNULUI,CREIERUL SE AFLA IN STAREA DE SUBCONSTIENT,EL ASIGURAND BUNA FUNCTIONARE A RESPIRATIEI SI FUNCTIONAREA ORGANELOR INTERNE.
VISELE APAR ATUNCI CAND CREIERUL SE AFLA LA LIMITA DINTRE SUBCONSTIENT SI STAREA DE VEGHE.
CONCRET,DATORITA UNOR STIMULI EXTERNI(UN ZGOMOT USOR,SENZATIA DE SETE,NEVOIA DE A URINA),MINTEA UMANA TRECE USOR DE LA STAREA DE SUBCONSTIENT ,LA STARE DE VEGHE,MOMENT IN CARE MEMORIA SA RAMANE LA UN NIVEL SCAZUT.
IN ACEST MOMENT,CONEXIUNILE INTRE NEURONI NEFIIND PE DELIN REALIZATE,SE PRODUCE FENOMENUL DE INTERFERENTA A SENZATIILOR DIN SUBCONSTIENT CU FRANTURI DIN MEMORIA AFECTIVA,AUDITIVA ORI VIZUALA INMAGAZINATE DE INDIVID,DE-A LUNGUL TIMPULUI.
DACA ITI ESTE SETE,MINTEA INCORPOREAZA ACEASTA SENZATIE SI VEI VISA CA BEI APA.
FUMATORUL INRAIT CARE A ABANDONAT ACEST OBICEI VA VISA CA FUMEAZA IAR O PERSOANA CAREIA I-A FOST AMPUTAT UN PICIOR VA VISA CA IL ARE.
IN CLIPA IN CARE TE TREZESTISI SE REALIZEAZA INTRAREA DEPLINA A MINTII UMANE IN STAREA DE VEGHE,VISUL DISPARE.
nely
si totusi cum explicam de unele vise care sunt "prevestitoare"
cu siguranta fiecare a fost martorul unor discutii despre vise ce aveau sa fie interpretate ca prevestind ceva bun/rau....
de exemplu....sora mea ...atunci cand o visa pe bunica noastra ( decedata) ...avea sa i se intample ceva...din pacate ...rau....
la inceput nu a dat importanta...pur si simplu povestea ca a visat-o ...apoi avea sa adauge evenimentele nefaste.imediat de dupa ziua visului..
constientiza ce inseamna visele...sursa lor....stia ca visele sunt creatii ale creierului...dar....iata ca....aici nu si-a gasit explicatia....oare ce asocieri atat de inconstiente...pot duce la astfel de rezultate?
Zed
gigip ,

Cate topicuri mai deschizi cu visele astea ?! Te-am rugat acum o luna sa postezi numele savantiilor de renume pe care i-ai amintit . UNDE-S ?! ohyeah.gif
gigip
QUOTE(nely @ 16 Aug 2010, 11:50 AM) *
si totusi cum explicam de unele vise care sunt "prevestitoare"
cu siguranta fiecare a fost martorul unor discutii despre vise ce aveau sa fie interpretate ca prevestind ceva bun/rau....
de exemplu....sora mea ...atunci cand o visa pe bunica noastra ( decedata) ...avea sa i se intample ceva...din pacate ...rau....
la inceput nu a dat importanta...pur si simplu povestea ca a visat-o ...apoi avea sa adauge evenimentele nefaste.imediat de dupa ziua visului..
constientiza ce inseamna visele...sursa lor....stia ca visele sunt creatii ale creierului...dar....iata ca....aici nu si-a gasit explicatia....oare ce asocieri atat de inconstiente...pot duce la astfel de rezultate?


Simpatica nely,
Visele prevestitoare ,ca si premonitiile apar in urma unor conexiuni facute de mintea umana intre senzatii care nu au legatura intre ele.
Fenomenul este asemanator cu cel al nasterii superstitiilor. Toti suntem tentati sa credem ca daca am visat pisica neagra vom avea ghinion!
In realitate premonitiile ori prevestirile se bazeaza pe dorinta noastra de a face legatura intre intamplari,vise,senzatii care in realitate nu exista.
Cand visam numere loto care ies castigatoare spunem ca am avut o prevestire,o premonitie,insa,in realitate este o simpla intamplare.
March
Cucoane gigip ,
Daca il visez pe Basescu hahaind pe comanda de navigatie a unui tanc petrolier ce poate insemna in interpretarea matale ?
gigip
QUOTE(Zed @ 16 Aug 2010, 02:04 PM) *
gigip ,

Cate topicuri mai deschizi cu visele astea ?! Te-am rugat acum o luna sa postezi numele savantiilor de renume pe care i-ai amintit . UNDE-S ?! ohyeah.gif


Antipatica Zed,
Din cate stiu traim intr-o tara democratica(de fapt sper acest lucru). Am dreptul sa scriu ce vreau,de cate ori vreau,despre orice. Cui nu-i place sa nu dea click.
Se pare canivelul tau de intelegere e limitat.Am spus ca studierea viselor e un HOBBY,nu o activitate de cercetare.Sunt sigur insa ca afirmatia ca pana la 3 ani copilul nu viseaza nu-mi apartine! Am gasit-o in tratate de psihologie consultate pe internet.Nu iti voi cita documentatia pentru ca nu o am si nici nu doresc sa fac acest lucru.
Am retinut-o din multele studii de specialitate doar pentru ca sunt de acord cu aceasta afirmatie,eu sustinand tot timpul ca visam numai date,intamplari,senzatii traite anterior si inmagazinate in memoria umana.
Daca nu intelegi(macar acum),regret dar prefer sa citesti tyopicuri de genul ce culoare se poarta,cum ne spalam pe dinti etc,pe care sa le intelegi si sa-ti placa.


gigip
QUOTE(March @ 16 Aug 2010, 05:18 PM) *
Cucoane gigip ,
Daca il visez pe Basescu hahaind pe comanda de navigatie a unui tanc petrolier ce poate insemna in interpretarea matale ?


Multumesc de intrebare.Raspunsul e clar!In memoria ta,a mea si a milioane de romani,hahaitul Basescu ramane un marinar,deci visandu-l asa ,confirmam teoria mea ca visele sunt determinate de cunostintele,informatiile si intamplarile traite anterior.
O zi buna,cu stima,gigip
Zed
gigip ,


QUOTE
Am dreptul sa scriu ce vreau,de cate ori vreau,despre orice.

Ai dreptul sa respecti un regulament , asta e dreptul tau .

QUOTE
Sunt sigur insa ca afirmatia ca pana la 3 ani copilul nu viseaza nu-mi apartine! Am gasit-o in tratate de psihologie consultate pe internet.

rofl.gif Tratatele alea de psihologie erau precis in revistele la care ma trimiti matale sa studiez cu ce culoare se poarta sau cum sa ma spal pe dinti , moda , si shoping .

QUOTE
Nu iti voi cita documentatia pentru ca nu o am si nici nu doresc sa fac acest lucru.

Probabil din cauza ca sunt articole care apartin celor e evanghelii , Cancan , Clik si Libertatea .

Nu ai cum sa-mi prezinti nici un savant care afirma ca un copil nu viseaza pana la 3 ani . Exista o materie care se studiaza in cadrul facultatii de psihologie si se numeste psihologia varstelor , iti recomand sa citesti de acolo si nu din revistele pe care le-ai amintit pentru ca alea sfideaza pana si medicina .

gigip
QUOTE(Zed @ 16 Aug 2010, 07:48 PM) *
gigip ,
Ai dreptul sa respecti un regulament , asta e dreptul tau .
rofl.gif Tratatele alea de psihologie erau precis in revistele la care ma trimiti matale sa studiez cu ce culoare se poarta sau cum sa ma spal pe dinti , moda , si shoping .


Probabil din cauza ca sunt articole care apartin celor e evanghelii , Cancan , Clik si Libertatea .

Nu ai cum sa-mi prezinti nici un savant care afirma ca un copil nu viseaza pana la 3 ani . Exista o materie care se studiaza in cadrul facultatii de psihologie si se numeste psihologia varstelor , iti recomand sa citesti de acolo si nu din revistele pe care le-ai amintit pentru ca alea sfideaza pana si medicina .


In ce ma priveste,desi am fost militar nu am respectat regulamentele fapt ce mi-a atras din partea celor habotnici ca tine denumirea de sindicatul galben.
Imi place sa gandesc liber,neingradit de regulamente,interdictii etc.
Cat priveste lecturile tale preferate(Cancan,Click ,Libertatea ) nu le rasfoiesc macar!
Psihologia varstelor la care faci referire nu am citit-o dar ma indoiesc sa trateze etiologia viselor care ma preocupa pe mine.
In rest,numai de bine!
Zed
QUOTE(gigip @ 16 Aug 2010, 08:16 PM) *
Cat priveste lecturile tale preferate(Cancan,Click ,Libertatea ) nu le rasfoiesc macar!


Vad in schimb ca ai scris corect Click rofl.gif , eu am gresit , deci .... le citesti .


Nu mai are rost sa-mi pierd vremea cu matale , citeste aberatiile alea in continuare si crede ce vrei . Chiar nu ma mai intereseaza .
gigip
QUOTE(Zed @ 16 Aug 2010, 08:30 PM) *
Vad in schimb ca ai scris corect Click rofl.gif , eu am gresit , deci .... le citesti .
Nu mai are rost sa-mi pierd vremea cu matale , citeste aberatiile alea in continuare si crede ce vrei . Chiar nu ma mai intereseaza .


Zed,
Decizia iti apartine.M-ar bucura sa revii cu observatiile tale acide,chiar daca unele cred ca sunt rautacioase.
In speranta ca vei reveni,iti doresc o zi buna!

gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 15 Aug 2010, 05:16 PM) *
STUDIEREA SI INTERPRETATEA VISELOR A PREOCUPAT OMENIREA DE-A LUNGUL TIMPULUI.
S-A APELAT LA EXPLICAREA MISTICA ORI LA ABORDAREA LOR CA SUPERSTITII,MODALITATI SIMPLISTE,DETERMINATE DE INSUFICIENTA CUNOASTERE A FENOMENULUI DE PRODUCERE A VISELOR.
IN REALITATE VISELE AU O CAUZALITATE SIMPLA,FIIND PRODUSUL CREIERULUI UMAN.
CERCETARILE EFECTUATE NU AU ELUCIDAT ,INCA,PRIN CE METODE CREIERUL SORTEAZA SI INMAGAZINEAZA INFORMATIILE SUB FORMA DE MEMORIE.
DE FIECARE DATA CAND UN NEURON ESTE ATINS,EL TRANSMITE UN MESAJ LEGAT DE ACTIVITATILE CONSTIENTE-CELE ASUPRA CARORA DETINEM CONTROLUL IN STAREA DE VEGHE-CUM AR FI MERSUL,VORBIREA,SCRISUL ETC.
ALTE MESAJE PROVIN DIN PROCELE VITALE ALE ORGANISMULUI ,CUM AR FI BATAILE INIMII,RESPIRATIA ETC.
IN TIMPUL SOMNULUI,CREIERUL SE AFLA IN STAREA DE SUBCONSTIENT,EL ASIGURAND BUNA FUNCTIONARE A RESPIRATIEI SI FUNCTIONAREA ORGANELOR INTERNE.
VISELE APAR ATUNCI CAND CREIERUL SE AFLA LA LIMITA DINTRE SUBCONSTIENT SI STAREA DE VEGHE.
CONCRET,DATORITA UNOR STIMULI EXTERNI(UN ZGOMOT USOR,SENZATIA DE SETE,NEVOIA DE A URINA),MINTEA UMANA TRECE USOR DE LA STAREA DE SUBCONSTIENT ,LA STARE DE VEGHE,MOMENT IN CARE MEMORIA SA RAMANE LA UN NIVEL SCAZUT.
IN ACEST MOMENT,CONEXIUNILE INTRE NEURONI NEFIIND PE DELIN REALIZATE,SE PRODUCE FENOMENUL DE INTERFERENTA A SENZATIILOR DIN SUBCONSTIENT CU FRANTURI DIN MEMORIA AFECTIVA,AUDITIVA ORI VIZUALA INMAGAZINATE DE INDIVID,DE-A LUNGUL TIMPULUI.
DACA ITI ESTE SETE,MINTEA INCORPOREAZA ACEASTA SENZATIE SI VEI VISA CA BEI APA.
FUMATORUL INRAIT CARE A ABANDONAT ACEST OBICEI VA VISA CA FUMEAZA IAR O PERSOANA CAREIA I-A FOST AMPUTAT UN PICIOR VA VISA CA IL ARE.
IN CLIPA IN CARE TE TREZESTISI SE REALIZEAZA INTRAREA DEPLINA A MINTII UMANE IN STAREA DE VEGHE,VISUL DISPARE.


Somnambulul,un visator?
In timpul somnului,datorita unui factor pertubator extern(un zgomot usor,nevoia de a urina,senzatia de frig etc.),individul trece lent de la starea de subconstient ,la cea de veghe.
In acest interval scurt de timp sunt activati neuronii responsabili cu miscarea,moment in care ,somnorosul incepe sa se deplaseze in diferite locuri,intiparite in memoria sa anterioara.
Deoarece nu se produce trezirea sa deplina la realitate,individul nu stie unde si de ce se deplaseaza.
La trezire nu retine episodul nocturn ,din cauza ca memoria lui nu a functionat pe deplin.
calfa
Pentru a nu devia discutia aceasta spre ipoteza "vietii in iluzie", am creat un subiect separat ... http://www.hanuancutei.com/forum/content/P...ieii-in-Iluzie/ pe care va invit sa il vizitati! smile.gif
gigip
QUOTE(calfa @ 31 Oct 2010, 01:05 PM) *
Pentru a nu devia discutia aceasta spre ipoteza "vietii in iluzie", am creat un subiect separat ... http://www.hanuancutei.com/forum/content/P...ieii-in-Iluzie/ pe care va invit sa il vizitati! smile.gif

Azi dimineata,sotia imi spune ca e ingrijorata deoarece a visat masline.Cand o intreb de ce e ingrijorata imi raspunde ca maslinele simbolizeaza lacrimi si ca ,probabil va avea motive sa planga,urmare unui necaz.
I-am amintit sotiei ca ieri am fost impreuna la hypermarchet ,am cumparat masline si a vorbit aseara tot despre masline,cu o vecina. Greu am reusit sa o conving ca a visat masline pentru ca le-a cumparat si a vorbit despre ele si ca daca le-a visat,nu e vorba de lacrimi,de superstitii ci de o redare in mintea sa a episodului cu masline.
Tu ce parere ai?
gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 7 Dec 2010, 12:13 PM) *
Azi dimineata,sotia imi spune ca e ingrijorata deoarece a visat masline.Cand o intreb de ce e ingrijorata imi raspunde ca maslinele simbolizeaza lacrimi si ca ,probabil va avea motive sa planga,urmare unui necaz.
I-am amintit sotiei ca ieri am fost impreuna la hypermarchet ,am cumparat masline si a vorbit aseara tot despre masline,cu o vecina. Greu am reusit sa o conving ca a visat masline pentru ca le-a cumparat si a vorbit despre ele si ca daca le-a visat,nu e vorba de lacrimi,de superstitii ci de o redare in mintea sa a episodului cu masline.
Tu ce parere ai?
gigip

Am auzit multi prieteni care spun ca daca te uiti pe geam,uiti ce ai visat.Personal nu le impartasesc opinia si cred ca la limita dintre subconstientul instalat in timpul somnului si starea de veghe,dupa trezirea deplina(deschiderea ochilor insemnand ,de fapt,trezirea) se produce transferul dintre neuronii care asigura respiratia,bataile inimii in timpul somnului si neuronii care asigura gandirea,vazul,auzul etc. din starea de veghe,moment in care dispar ,in mare parte perceptiile,senzatiile si cele visate,inmagazinate in neuronii din prima categorie.
Tu ce parere ai?
gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 30 Jan 2011, 10:21 AM) *
Am auzit multi prieteni care spun ca daca te uiti pe geam,uiti ce ai visat.Personal nu le impartasesc opinia si cred ca la limita dintre subconstientul instalat in timpul somnului si starea de veghe,dupa trezirea deplina(deschiderea ochilor insemnand ,de fapt,trezirea) se produce transferul dintre neuronii care asigura respiratia,bataile inimii in timpul somnului si neuronii care asigura gandirea,vazul,auzul etc. din starea de veghe,moment in care dispar ,in mare parte perceptiile,senzatiile si cele visate,inmagazinate in neuronii din prima categorie.
Tu ce parere ai?
gigip

Se intreaba unii de ce vorbesc in somn?Spun ca sotiile ii cearta,mai ales daca rostesc nume de femei.Raspunsul meu este ca vorbitul in somn apare atunci cand,in timp ce viseaza ceva,ajungand la limita dintre somn si trezire(starea de veghe),treptat sunt sensibilizati neuronii vorbirii ,moment in care,fara a fi deplin constient,rosteste cateva cuvinte.Ca sa glumim are un vis cu sonor.Tu ce parere ai?
gigip
aicisiacum
Buna,asa e,ai dreptate,de multe ori visam ceea ce am vorbit seara,am vazut sau au fost lucruri care ne-au marcat peste zi combinate eventual cu niste amintiri din trecut.
Asa cum a fost cazul sotiei tale cu maslinele.Te-a crezut pana la urma?
gigip
QUOTE(aicisiacum @ 25 Mar 2011, 07:50 PM) *
Buna,asa e,ai dreptate,de multe ori visam ceea ce am vorbit seara,am vazut sau au fost lucruri care ne-au marcat peste zi combinate eventual cu niste amintiri din trecut.
Asa cum a fost cazul sotiei tale cu maslinele.Te-a crezut pana la urma?

M-a crezut! Stiu sa fiu convingator,cu argumente iar sotia e o doamna inteleapta! In sprijinul celor postate de catre mine si tine,mai dau un exmplu:sub influenta cazului Teo Trandafir(al carui fan sunt),dupa internarea sa la Viena,am visat-o ,ca in realitate,ca sufera de pancreatita.
Sa ai o zi buna!
gigip
Yvonne
eu am un vis care se tot repeta, putin diferit dar esenta e aceeasi. Cu nave cosmice si cu cerul. Penultimele au fost asa : Eram pe o coasta de deal cu gradini, cerul era cenusiu si au aparut holograme religioase. Era foarte ciudata senzatia, parca coborau tot mai jos si stiam ca in spatele lor este o nava.
Celalalt : tot o coasta de deal, cerul era foarte negru, vascos, lucios, foarte jos. S-a facut un fel de vartej, dar lin si de acolo a iesit o nava cosmica foarte alba si foarte mare. Apoi alergat pana la aeroportul din oras si toata distanta asta am parcurs-o in vis, am asistat la decolare navei care stiam ca trebuie sa alimenteze. A aterizat la cativa milimetri de mine . Toate visele astea imi insufla o stare de teama mare, si ma trezesc foarte obosita. Astea au fost inaintea problemei din Japonia.
Ce poate insemna ?
gigip
QUOTE(Don Quijote @ 1 Apr 2011, 12:06 PM) *
eu am un vis care se tot repeta, putin diferit dar esenta e aceeasi. Cu nave cosmice si cu cerul. Penultimele au fost asa : Eram pe o coasta de deal cu gradini, cerul era cenusiu si au aparut holograme religioase. Era foarte ciudata senzatia, parca coborau tot mai jos si stiam ca in spatele lor este o nava.
Celalalt : tot o coasta de deal, cerul era foarte negru, vascos, lucios, foarte jos. S-a facut un fel de vartej, dar lin si de acolo a iesit o nava cosmica foarte alba si foarte mare. Apoi alergat pana la aeroportul din oras si toata distanta asta am parcurs-o in vis, am asistat la decolare navei care stiam ca trebuie sa alimenteze. A aterizat la cativa milimetri de mine . Toate visele astea imi insufla o stare de teama mare, si ma trezesc foarte obosita. Astea au fost inaintea problemei din Japonia.
Ce poate insemna ?

Nu ai de ce sa te sperii!Probabil ca te simti atrasa de domeniul cosmic.poate chiar in subconstientul tau.Nu te mai gandi la aceste vise,ignora-le si,in scurt timp vor disparea.Evita filmele ori posturile tv cu astfel de subiecte si vei scapa de astfel de vise.Gaseste-ti o alta preocupare care sa-ti capteze atentia,de preferat una pozitiva.
gigip
Yvonne
Ai dreptate, ma preocupa ufo-logia dar visele acestea sant de foarte mult timp. Alta semnificatie nu au ?
gigip
QUOTE(Don Quijote @ 1 Apr 2011, 01:10 PM) *
Ai dreptate, ma preocupa ufo-logia dar visele acestea sant de foarte mult timp. Alta semnificatie nu au ?

Dupa parerea mea,nu.Informatiile,perceptiile si senzatiile inmagazinate in subconstientul tau au un suport puternic si in conditiile in care,inainte de a adormi ,te gandesti,chiar numai cateva secunde la visele tale,ele revin repetitiv in continutul lor.
Exemplific cazul mamei Elodiei Ghinescu,care a declarat ca o viseaza in fiecare noapte pe fiica sa si ii apare ca e in viata.
Personal,fiind un fan al lui Teo Trandafir,am visat-o pe aceasta ,in vis aparand ca ea sufera de pancreatita.Mediatizarea cazului sau,precum si simpatia mea pentru ea,au condus la aparitia visului respectiv.Cred ca fiecare dintre noi putem sa controlam o parte a viselor prin directionarea preocuparilor noastre in domenii de gandire pozitiva,relaxanta si prin ignorarea unor senzatii,perceptii ori sentimente care nu sunt benefice.
gigip
Zed
Apai eu vreau sa aud cum se pot ignora senzatiile si sentimentele ! rofl.gif
gigip
QUOTE(Zed @ 6 Apr 2011, 11:49 PM) *
Apai eu vreau sa aud cum se pot ignora senzatiile si sentimentele ! rofl.gif

Ma bucur ca ai reaparut!Am nevoie de sarcasmul tau! Sfatul meu era sa nu se mai gandeasca la acele intamplari,pe cat posibil sa le ignore,sa le indeparteze din preocuparile sale.In ce masura reuseste ori nu,e problema lui.Sunt sigur ca ma vei combate dur,dar imi era dor de polemicile tale. Sa ai o zi buna!
gigip
Michelle
mey,gigip,hai sa-ti dau o problema

Eu tot visez o chestie identica: se facea ca am o garsoniera cumparata mai demult intr-un bloc cu localizare cunoscuta si tot timpul in vis mi se arata ca am uitat de ea ...sa platesc intretinerea,impozitul,sa o reamenajez, alea- alea...si ma cam panichez in vis...dupa care ma trezesc si-mi dau seama ca n-am uitat nimic si ca acea garsoniera de fapt nu exista...ce-o fi asta?e de rau? sa ma duc sa ma caut?? ohyeah.gif
gigip
QUOTE(Michelle @ 7 Apr 2011, 09:22 PM) *
mey,gigip,hai sa-ti dau o problema

Eu tot visez o chestie identica: se facea ca am o garsoniera cumparata mai demult intr-un bloc cu localizare cunoscuta si tot timpul in vis mi se arata ca am uitat de ea ...sa platesc intretinerea,impozitul,sa o reamenajez, alea- alea...si ma cam panichez in vis...dupa care ma trezesc si-mi dau seama ca n-am uitat nimic si ca acea garsoniera de fapt nu exista...ce-o fi asta?e de rau? sa ma duc sa ma caut?? ohyeah.gif

In niciun caz!Cred ca,in realitate,esti preocupata de alte griji,rata la banca,intretinere,alte datorii.
La limita dintre starea de subconstient(de somn) si cea de veghe,conexiunea care se face intre neuroni,transmite grija corecta pentru datorii ,in sfera inexistentei garsoniere.Nu te mai gandi la datorii inainte de a adormi si visul va disparea.
Mama Elodiei,preocupata de disparitia fiicei sale(adoarme si se trezeste cu gandul la ea) o viseaza frecvent,soarta fiicei sale fiind o preocupare permanenta a mentalului sau.
Sa ai o zi buna!
gigip
Michelle
pai,vezi gigip, ce om corect sunt eu, nici in somn nu-mi ies din gand obligatiile catre bugetul de stat si salariati...ma gandesc daca mi se intampla ceva si nu le mai pot plati, gigip n-o sa-si mai poata lua pensia si uite-asa ma framinta visul asta... hh.gif

iar tu chiar te pricepi la dezlegat vise! stiam eu...
gigip
QUOTE(Michelle @ 8 Apr 2011, 12:02 PM) *
pai,vezi gigip, ce om corect sunt eu, nici in somn nu-mi ies din gand obligatiile catre bugetul de stat si salariati...ma gandesc daca mi se intampla ceva si nu le mai pot plati, gigip n-o sa-si mai poata lua pensia si uite-asa ma framinta visul asta... hh.gif

iar tu chiar te pricepi la dezlegat vise! stiam eu...

Se stie,gigi este meserie! Te astept oricand ,pe taramul viselor,al semnificatiilor acestora!
gigip
Cla
Buna gigip, as avea o întrebare, dintre într-un vis
Am avut un câine care stia sa scrie si sa citeasca, înainte de 6 ani
Ma gândeam sa-l dau la o scoala de genii, dar dup-aia m-am trezit...
gigip
QUOTE(Cla @ 8 Apr 2011, 04:35 PM) *
Buna gigip, as avea o întrebare, dintre într-un vis
Am avut un câine care stia sa scrie si sa citeasca, înainte de 6 ani
Ma gândeam sa-l dau la o scoala de genii, dar dup-aia m-am trezit...

Il chema Boc ori Geoana?
gigip
Cla
George W
gigip
QUOTE(Cla @ 8 Apr 2011, 08:17 PM) *
George W

George W Boc,Emil al 5-lea!
gigip
Zed
QUOTE(gigip @ 7 Apr 2011, 09:04 PM) *
Ma bucur ca ai reaparut!Am nevoie de sarcasmul tau! Sfatul meu era sa nu se mai gandeasca la acele intamplari,pe cat posibil sa le ignore,sa le indeparteze din preocuparile sale.In ce masura reuseste ori nu,e problema lui.Sunt sigur ca ma vei combate dur,dar imi era dor de polemicile tale. Sa ai o zi buna!
gigip


Nu era vorba despre ignorarea unor intamplari ci ignorarea sentimentelor si senzatiilor , ca asta ai scris .

Te cred ca iti era dor de polemicile mele , daca stau sa ma uit in urma a ceea ce s-a scris , tu cam vorbeai cu tine in majoritatea timpului . Acum ai sansa sa dai un quote pe bune .

Descrie un pic sentimentele , poate dintr-o astfel de discutie o sa intelegi pana la urma cate ceva si , de ce eu iti atrag atentia asupra unor afirmatii pe care le faci .
Cla
QUOTE(gigip @ 9 Apr 2011, 06:51 AM) *
George W Boc,Emil al 5-lea!
gigip

Gigip, eu n-am întrebat prostii, ori faci treaba, ori las-o balta.
gigip
QUOTE(Cla @ 8 Apr 2011, 04:35 PM) *
Buna gigip, as avea o întrebare, dintre într-un vis
Am avut un câine care stia sa scrie si sa citeasca, înainte de 6 ani
Ma gândeam sa-l dau la o scoala de genii, dar dup-aia m-am trezit...

Daca nu e o gluma,explicatia e simpla!Am vazut cateva filme ,comedii cu caini vorbitori,foarte reusite .Asa ca ,daca ai visat cainele cititor si scriitor,nu este nimic ingrijorator,este o fantezie visata,pe baza celor vazute in astfel de filme.Exista zeci de filme de desene animate cu caini vorbitori si cititori de mesaje.
gigip
gigip
QUOTE(Cla @ 8 Apr 2011, 04:35 PM) *
Buna gigip, as avea o întrebare, dintre într-un vis
Am avut un câine care stia sa scrie si sa citeasca, înainte de 6 ani
Ma gândeam sa-l dau la o scoala de genii, dar dup-aia m-am trezit...

Daca nu glumesti,explicatia e simpla!Am vazut multe comedii(filme)cu caini vorbitori si foarte multe desene animate in care cainii vorbesc si citesc mesaje.Cred ca visul tau a fost determinat de astfel de filme.
gigip
gigip
QUOTE(Cla @ 10 Apr 2011, 05:55 PM) *
Gigip, eu n-am întrebat prostii, ori faci treaba, ori las-o balta.

Explicatia e simpla!Am vazut multe filme de lung metraj,cu caini vorbitori.Adauga la asta filmele de desene animate cu catei vorbitori ori cititori de mesaje scrise!
gigip
gigip
QUOTE(Cla @ 8 Apr 2011, 08:17 PM) *
George W

Ieri noapte am visat ca un prieten ma ruga sa jucam la loto in Rusia.I-am spus ca vreau sa jucam deoarece sunt sigur ca la ei nu sunt trucate extragerile ca in Romania.Faptul ca ,in vis am remarcat ca tragerea loto e trucata a fost determinat de experienta proprie si de anchetele jurnalistice publicate in anii 1998-2000,pornind si de la cazul Ogica.Personal,in 1998 am ghicit de doua ori cele 6 numere castigatoare(fara sa prind schema la categoriaI),mult timp fiind pe plus cu loto.Dupa renuntarea de catre loterie la extragerea manuala a bilelor si introducerea suflantei cu aer,castigam frecvent eu dar si alti jucatori,potul fiind castigat in 2-3 saptamani.Dupa introducerea suflantei,luni de zile nu se mai castiga potul,numerele extrase fiind masluite(cu cipuri,greutate,dimensiuni) pentru a nu se acorda potul.
Dupa luni de zile,cand potul este mare,conducerea loteriei desemneaza o agentie care completeaza un bilet cu numerele castigatoare si,profitand de faptul ca nu se mai publica numele castigatorului,imparte banii cu angajatii agentiei.Asa a fost si cazul lui Ogica.El a aflat de la vanzatoarea loto de la Agentia din Piata SF. Gheorghe ca a completat biletul cu cele 6 numere si cu sprijinul ziaristilor a incercat sa obtina potul,afirmand ca biletul i-a fost furat.Sunt convins ca daca mergea la seful loto si ii arata ca stie de trucarea rezultatelor obtinea multi bani si nu ajungea la parnaie.
gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 12 Apr 2011, 08:36 AM) *
Ieri noapte am visat ca un prieten ma ruga sa jucam la loto in Rusia.I-am spus ca vreau sa jucam deoarece sunt sigur ca la ei nu sunt trucate extragerile ca in Romania.Faptul ca ,in vis am remarcat ca tragerea loto e trucata a fost determinat de experienta proprie si de anchetele jurnalistice publicate in anii 1998-2000,pornind si de la cazul Ogica.Personal,in 1998 am ghicit de doua ori cele 6 numere castigatoare(fara sa prind schema la categoriaI),mult timp fiind pe plus cu loto.Dupa renuntarea de catre loterie la extragerea manuala a bilelor si introducerea suflantei cu aer,castigam frecvent eu dar si alti jucatori,potul fiind castigat in 2-3 saptamani.Dupa introducerea suflantei,luni de zile nu se mai castiga potul,numerele extrase fiind masluite(cu cipuri,greutate,dimensiuni) pentru a nu se acorda potul.
Dupa luni de zile,cand potul este mare,conducerea loteriei desemneaza o agentie care completeaza un bilet cu numerele castigatoare si,profitand de faptul ca nu se mai publica numele castigatorului,imparte banii cu angajatii agentiei.Asa a fost si cazul lui Ogica.El a aflat de la vanzatoarea loto de la Agentia din Piata SF. Gheorghe ca a completat biletul cu cele 6 numere si cu sprijinul ziaristilor a incercat sa obtina potul,afirmand ca biletul i-a fost furat.Sunt convins ca daca mergea la seful loto si ii arata ca stie de trucarea rezultatelor obtinea multi bani si nu ajungea la parnaie.
gigip

Top 10 lucruri mai putin cunoscute despre vise

Visele sunt o componenta a vietii umane – si animale, daca stam sa urmarim reactiile pe care le au, uneori, cainii sau pisicile noastre, atunci cand dorm – despre care mai mult facem presupuneri, decat cunoastem ceva cu certitudine. Ele exista si se desfasoara, independent de voia noastra, uneori dupa tipare bine definite – incapacitatea de a fugi sau de a riposta, ori starea de imponderabilitate derivata din deplasarea cu o viteza uriasa – alteori, haotice, aleatorii, premonitorii, infricosatoare sau euforice. Pe unele ni le explicam ca urmari ale unor experiente mai mult sau mai putin marcante din timpul unei zile, in timp ce altora ne este imposibil sa le identificam sursa si sau sa le asociem cu diferite simboluri. Stiinta interpretarii onirice, al carei parinte este celebrul medic neuropsihiatru Sigmund Freud, ofera, in unele situatii, lamuriri satisfacatoare. Totusi, nu decodificarea simbolurilor ascunse ale viselor face obiectul de studiu al acestui material, ci trasaturile pe care acestea le au, din perspectiva pur stiintifica.



10. Si orbii viseaza





Oamenii care orbesc dupa nastere vad, in continuare, imagini in visele lor. Cei care s-au nascut fara darul vederii sunt privati de aceasta dimensiune onirica, dar se bucura de vise la fel de "vii" ca toti ceilalti, limitate, insa, visele lor se desfasoara in gama tuturor celorlalte simturi: auz, miros, gust, atingere si emotie. Pentru un vazator este greu sa isi imagineze toate aceste lucruri in vis, dar nevoia de somn a creierului uman este atat de puternica, incat acesta poate angrena toate situatiile si mecanismele fizice posibile pentru a impune un repaus odihnitor si eficient sistemului.


9. Uitam 90% din tot ce visam





La cinci minute dupa ce un om se trezeste, el a uitat deja jumatate din ce a visat. Dupa zece minute, 90% din amintirea visului a disparut. Poetul Samuel Taylor Coleridge s-a trezit intr-o dimineata dupa un vis fabulos - indus, probabil, de opiu - si a asternut cu creionul pe hartie descrierea "viziunii dintr-un vis", in ceea ce a devenit, ulterior, unul dintre cele mai apreciate poeme englezesti: Kublai Khan. In timp ce scria, mai exact dupa cel de al 54-lea vers, a fost intrerupt de cineva. Coleridge s-a intors sa isi termine poemul, dar nu si-a putut aminti restul visului. Poezia nu a mai fost niciodata completata. Cazuri similare mai exista. De exemplu, Robert Louis Stevenson a scris povestea Doctorului Jeckyll si a Domnului Hyde prin vis, iar Frankenstein, al Maryei Shelley, a fost tot vlastarul unei experiente in somn.


8. Toata lumea viseaza



Orice fiinta omeneasca viseaza (exceptand cazurile de tulburare psihologica grava ), insa barbatii si femeile viseaza diferit si au reactii fizice distincte. Barbatii tind sa viseze mai mult despre alti barbati, in timp ce femeile viseaza in mod egal despre femei si barbati. Mai mult, atat barbatii, cat si femeile experimenteaza reactii fizice de natura sexuala in timp ce viseaza, indiferent daca visele au ori nu o tenta sexuala explicita; aproape zilnic, barbatii au erectii, iar femeilor li se vascularizeaza mai puternic zona genitala.


7. Visele previn psihozele





Intr-un studiu recent asupra somnului, s-a constatat ca subiectii care erau treziti la inceputul fiecarui vis, dar li se permiteau, totusi, opt ore de somn, au experimentat cu totii dificultati de concentrare, iritabilitate, halucinatii si semne de psihoza, dupa numai trei zile de asemenea tratament. Atunci cand, in sfarsit, li s-a permis un somn continuu si neintrerupt, cu vise, creierele subiectilor au recuperat timpul pierdut ridicand simtitor procentul de somn in stare REM (Rapid Eye Movement sau Miscarea Rapida a Ochilor). Adica, au visat mult mai mult, pentru a ajuta la refacerea cerebrala.


6. Visam numai despre ce cunoastem





Visele noastre sunt adesea populate de straini care interpreteaza anumite roluri, bine definite, dar care, desi poate e greu de crezut, nu sunt inventii ale mintii noastre - acele figuri sunt figuri reale ale unor oameni reali, pe care i-am intalnit pe parcursul vietii, dar pe care este posibil sa nu le mai recunoastem si de care nu ne mai amintim. Asasinul funest din cel mai recent cosmar poate fi individul care a pus benzina in rezervorul masinii tatalui pe cand noi eram doar niste copii. Cu totii am vazut sute de mii de chipuri in viata noastra, asadar exista o rezerva nesfarsita de personaje pe care creierele noastre sa le utilizeze in timp ce visam.


5. Nu toti viseaza in culori





Reiese, din unele studii, ca nu mai putin de 12% dintre oamenii vazatori viseaza exclusiv in alb si negru. Restul viseaza colorat. De asemenea, oamenii tind sa aiba teme comune in visele lor, situatii relationate cu scoala sau serviciul, urmariri, alergare ingreunata si pe loc, experiente sexuale, esecuri, intarzieri, decesul unei persoane dragi, dinti cazuti, zbor, picarea unui examen sau un accident de masina. Pana acum, nu se stie daca impactul unui vis marcat de violenta sau moarte poarta o incarcatura emotionala mai puternica in cazul unei persoane care viseaza color, decat in cazul uneia care viseaza alb-negru.


4. Visele nu sunt despre ceea ce par a fi





Atunci cand visam despre un anumit subiect, este posibil ca visul sa nu se refere tocmai la acel lucru. Visele comunica intr-un limbaj simbolic si incifrat. Mintea, inconstienta, incearca sa compare visul cu altceva, similar. Asadar, orice simbol ar alege visul, este foarte putin probabil sa fie vorba despre un simbol explicit, al chiar lucrului visat. Practic, aici intervine acea "interpretare a viselor", de care se face vinovat Freud si care asociaza scenarii onirice precum pierderea dintilor cu decesul cuiva apropiat, scaldatul in ape tulburi cu o boala ce se apropie, ori prezenta unor animale cu niste dusmani, mai mici sau mai mari, din viata reala.


3. Dependentii care au renuntat la vicii au vise mai realistice





Oamenii care au fost mult timp fumatori si s-au lasat de acest viciu, experimenteaza, se pare, vise mult mai vii decat ar avea in mod normal. In plus, Jurnalulul de Psihologie Anormala relateaza: "In randul a 293 de fumatori abstinenti, intr-o perioada cuprinsa intre una si patru saptamani, 33% au declarat ca au avut cel putin un vis despre fumat. In majoritatea viselor, subiectii s-au surprins fumand si au resimtit puternice emotii negative, precum panica si vina. Visele despre fumat erau rezultatul scaderii nivelului de nicotina si nu au fost experimentate de 97% dintre subiecti atunci cand fumau." Aparitia viselor era relationata semnificativ cu durata abstinentei. Aceste vise au fost incadrate ca fiind mai vii decat cele obisnuite si erau la fel de comune ca majoritatea simptomelor renuntarii la tutun.


2. Stimulii externi ne invadeaza visele





Se numeste Incorporare Onirica si reprezinta experienta pe care majoritatea o avem, cel mai comun, atunci cand un sunet din realitate se aude in vis si este cumva asociat unui element din scenariul visat. Un exemplu asemanator este acela al situatiei cand ne este sete, frig sau avem o alta nevoie fiziologica, in realitate, iar mintea noastra incorporeaza aceasta nevoie in vis. Un asemenea caz se poate transpune oniric visand cum bei un mare pahar cu apa, dupa care setea revine, bei iar, iar ciclul se repeta pana cand te trezesti si chiar bei un pahar cu apa. Acest concept este ilustrat in pictura lui Salvador Dali denumita "Vis provocat de zborul unei albine in jurul unei rodii, cu o secunda inainte de trezire".


1. Suntem paralizati in timpul somnului





Fie ca ne vine sau nu sa credem, trupurile noastre sunt, virtual, paralizate in timpul somnului - cel mai probabil pentru a se preveni miscarea lor in concordanta cu ceea ce visam. Potrivit unor studii, glandele secreta un hormon care ajuta la inducerea somnului, iar neuronii trimit semnale coloanei vertebrale, care cauzeaza relaxarea si, in cele din urma, paralizia temporara a corpului. De asemenea, atunci cand sforaim, nu visam. Copiii mici nu viseaza despre ei insisi pana la varsta de 3 ani. De la aceeasi varsta, micutii au in mod tipic mai multe cosmaruri decat adultii, pana in jurul varstei de 7-8 ani. De asemenea, daca suntem treziti in mijlocul unui vis, este mai probabil sa ni-l amintim ceva mai bine decat am face-o daca ne-am trezi dupa o intreaga noapte de somn.



sursa:magazin.info

__._,_.___
Reply to sender | Reply to group | Reply via web post | Start a New Topic
Messages in this topic (1)
Recent Activity:

* New Members 1

Visit Your Group
Prietenie Website = http://prietenie.bravehost.com
adresa listei = http://tinyurl.com/bdkvd

Copyright 2010 Prietenie. All rights reserved.

The content of this message is protected by United States copyright laws and may not be reproduced, distributed, transmitted, displayed or re-p
gigip
QUOTE(Zed @ 10 Apr 2011, 03:48 PM) *
Nu era vorba despre ignorarea unor intamplari ci ignorarea sentimentelor si senzatiilor , ca asta ai scris .

Te cred ca iti era dor de polemicile mele , daca stau sa ma uit in urma a ceea ce s-a scris , tu cam vorbeai cu tine in majoritatea timpului . Acum ai sansa sa dai un quote pe bune .

Descrie un pic sentimentele , poate dintr-o astfel de discutie o sa intelegi pana la urma cate ceva si , de ce eu iti atrag atentia asupra unor afirmatii pe care le faci .

Am precizat,tot timpul,ca nu sunt un specialist in domeniu! Sunt doar preocupat de mecanismul de producere a viselor.Nu impun nimanui sa-mi dea dreptate.
Raman la concluzia ca visam ce stim,ce am auzit,vazut,simtit ori perceput.De exemlu,de cateva zile am avut dureri lombare,durerea fiind preocupanta pentru mine.Ieri noapte am visat cum o prietena ma sfatuia sa scap de dureri prin masarea zonei dureroase cu o perie tare.Prietena ma asigura ca scap de dureri. Este clar ca visele sunt determinate de preocuparile ,de gandurile si perceptiilor noastre!
In copilarie ,visele mele priveau jocurile pe care le practicam,intamplari cu eroi de poveste ori din basmele citite.In adolescenta au intervenit visele sentimentale,de dragoste,si apoi cele legate de scoala si examene.Disparitia unor persoane dragi,unele evenimente grave(accidente,incendii etc) au marcat problematica viselor.Casatoria,nasterea copiilor ,a nepotilor au insemnat modificari in determinarea viselor. A incerca sa separam visele de viata traita,de a le lega de superstitii ori misticism,nu este o solutie.Parintii Madalinei Manole,marcati de sinuciderea fiicei lor,au declarat ca o viseaza frecvent,lucru ce confirma afirmatiile mele.
PS:Ma bucur ca ai reaparut! Faptul ca "vorbesc cu mine insumi"se datoreaza nu ideilor mele ci "amicilor "de pe forum care,nu posteaza pe topicul meu din cauza ca nu sunt pupincuristul lui Basescu si al guzganilor portocalii(ei politizeaza forumul,ii saboteaza pe cei neagreati si se intrec in a ridica osanale regimului BUBA-Basescu,Udrea,Boc,Anastase)
gigip
gigip
QUOTE(Zed @ 10 Apr 2011, 03:48 PM) *
Nu era vorba despre ignorarea unor intamplari ci ignorarea sentimentelor si senzatiilor , ca asta ai scris .

Te cred ca iti era dor de polemicile mele , daca stau sa ma uit in urma a ceea ce s-a scris , tu cam vorbeai cu tine in majoritatea timpului . Acum ai sansa sa dai un quote pe bune .

Descrie un pic sentimentele , poate dintr-o astfel de discutie o sa intelegi pana la urma cate ceva si , de ce eu iti atrag atentia asupra unor afirmatii pe care le faci .

Am precizat,tot timpul,ca nu sunt un specialist in domeniu! Sunt doar preocupat de mecanismul de producere a viselor.Nu impun nimanui sa-mi dea dreptate.
Raman la concluzia ca visam ce stim,ce am auzit,vazut,simtit ori perceput.De exemlu,de cateva zile am avut dureri lombare,durerea fiind preocupanta pentru mine.Ieri noapte am visat cum o prietena ma sfatuia sa scap de dureri prin masarea zonei dureroase cu o perie tare.Prietena ma asigura ca scap de dureri. Este clar ca visele sunt determinate de preocuparile ,de gandurile si perceptiilor noastre!
In copilarie ,visele mele priveau jocurile pe care le practicam,intamplari cu eroi de poveste ori din basmele citite.In adolescenta au intervenit visele sentimentale,de dragoste,si apoi cele legate de scoala si examene.Disparitia unor persoane dragi,unele evenimente grave(accidente,incendii etc) au marcat problematica viselor.Casatoria,nasterea copiilor ,a nepotilor au insemnat modificari in determinarea viselor. A incerca sa separam visele de viata traita,de a le lega de superstitii ori misticism,nu este o solutie.Parintii Madalinei Manole,marcati de sinuciderea fiicei lor,au declarat ca o viseaza frecvent,lucru ce confirma afirmatiile mele.
PS:Ma bucur ca ai reaparut! Faptul ca "vorbesc cu mine insumi"se datoreaza nu ideilor mele ci "amicilor "de pe forum care,nu posteaza pe topicul meu din cauza ca nu sunt pupincuristul lui Basescu si al guzganilor portocalii(ei politizeaza forumul,ii saboteaza pe cei neagreati si se intrec in a ridica osanale regimului BUBA-Basescu,Udrea,Boc,Anastase)
gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 16 Aug 2010, 05:27 PM) *
Multumesc de intrebare.Raspunsul e clar!In memoria ta,a mea si a milioane de romani,hahaitul Basescu ramane un marinar,deci visandu-l asa ,confirmam teoria mea ca visele sunt determinate de cunostintele,informatiile si intamplarile traite anterior.
O zi buna,cu stima,gigip

Ieri am visat ca manevram functionarea aerului conditionat,folosind in acest scop telecomanda.Desi am instalat sistemul de peste un an de zile,eu nu l-am pornit(nu prea am probleme cu caldura).Cu o zi inainte,sotia mea,amatoare de aer conditionat,a insistat sa ma invete sa-l pornesc si eu.La insistenta ei,am invatat sa folosesc telecomanda respectiva.Faptul ca in vis mi-a aparut secventa aceasta ma face sa -mi intaresc convingerea ca visul nostru este determinat de intamplarile,perceptiile,senzatiile traite de fiecare,intiparite in memoria noastra.
gigip
gigip
QUOTE(gigip @ 23 Jul 2011, 03:16 PM) *
Ieri am visat ca manevram functionarea aerului conditionat,folosind in acest scop telecomanda.Desi am instalat sistemul de peste un an de zile,eu nu l-am pornit(nu prea am probleme cu caldura).Cu o zi inainte,sotia mea,amatoare de aer conditionat,a insistat sa ma invete sa-l pornesc si eu.La insistenta ei,am invatat sa folosesc telecomanda respectiva.Faptul ca in vis mi-a aparut secventa aceasta ma face sa -mi intaresc convingerea ca visul nostru este determinat de intamplarile,perceptiile,senzatiile traite de fiecare,intiparite in memoria noastra.
gigip

Inca un argument in determinarea viselor de informatiile,gandurile si trairile inmagazinate in memoria noastra de lunga durata!
Ieri noapte am visat ca am fost numit ministru de interne! La conferinta de presa,fiind intrebat de jurnalisti care sunt prioritatile mele,ca nou ministru le-am spus:
-sa redau politistilor demnitatea care le-a fost calcata in picioare sub regimul BUBA:
-sa ii demit pe sefii incompetenti,numiti pe criterii politice;
-impreuna cu colaboratorii mei sa reinstaurez siguranta pe strada a romanilor;
-sa destram clanurile de contrabandisti si gruparile violente.
Fac doua precizari pentru carcotasii si "deontologii"care ma vor ataca:
1-nu am visat cine m-a numit in functie,adica partidul ori individul indrituit;
2-cand am vazut dezastrul facut in minster de incompetentii basisti,m-am vazut,visand cu ochii deschisi,in postura de ministru.
gigip
gigip
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 09:03 AM' post='714607']
Voi posta,in serial ,gandurile mele despre aparitia si interpretarea viselor!
Episodul 1 S-a apelat la explicarea mistica ori la abordarea lor in spiritul superstitiilor , modalitate simplista de abordare a viselor
determinata de insuficienta cunoastere a fenomenului de producere si manifestare a viselor.
In realitate,visele au o explicatie simpla,fiind cauzate de activitatea creierului uman.Cercetarile efectuate nu au elucidat inca prin ce metode,creierul selecteaza,inmagazineaza si sorteaza informatiile,sub forma de memorie.


Creierul uman contine peste 10 milioane de neuroni sau celule nervoase,grupate pe centre,care asigura vederea,vorbirea ori controlul muscular,formand memoria ori materia cenusie.

Activitatea creierului implica modificari de ordin electric si chimic in interiorul neuronilor.De fiecare data cand un neuron este atins,el transmite un impuls ori un mesaj nervos,sub forma unui impuls electric.

Creierul este permanent activ,in fiecare secunda primind mesaje legate de activitati constiente-cele asupra carora detinem controlul in starea de veghe,cum ar fi mersul,vorbirea,scrisul etc.
,
Altele provin din procesele vitale ale organismului cum ar fi respiratia,bataile inimii,etc.In timpul somnului,creierul se afla in stare de subconstienta,el asigurand,in principal,functionarea respiratiei si a organelor interne.


gigip
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 11:00 AM' post='714613']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 09:03 AM' post='714607']
Voi posta,in serial ,gandurile mele despre aparitia si interpretarea viselor!
Episodul 2
Creierul are trei unitati principale:
-emisferele cerebrale;
-trunchiul cerebral;
-cerebelul.
Emisferele celebrale au rolul de a procesa mesajele care vin de la organele de simt.Trunchiul cerebral contine fibre nervoase care leaga emisferele de cerebel.Cerebelul este destinat echilibrului si coordonarii activitatii nervoase spre si de la coloana vertebrala(sira spinarii) si nervii conductori de mesaje spre organele corpului uman.
Exista doua tipuri de memorie:
-de scurta durata,cum ar fi memorarea unui nume,unei adrese,unui numar de telefon;
-de lunga durata,de memorare a unor intamplari traite ori auzite,vazute.Memoria de lunga durata reprezinta baza de date,de informatii,care determina ceea ce visam.
gigip
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:13 PM' post='714621']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 11:00 AM' post='714613']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 09:03 AM' post='714607']
Voi posta,in serial ,gandurile mele despre aparitia si interpretarea viselor!
Episodul 3
CAND SI DE CE VISAM?.
Visele pot fi realiste ori cosmaruri.Cosmarul intervine atunci cand nu se realizeza o conexiune corecta intre datele inmagazinate anterior in memoria de lunga durata si senzatiile generate de starea de somn,de subconstienta.
Visul este calea regala spre inconstient-afirma marele psihanalist,Sigmund Freund!
In timpul visului retraim intamplari vazute,traite ori auzite.Visul este determinat de memoria celui care viseaza,de datele inmagazinate in memoria sa.
Mama Elodiei Ghinescu o viseaza frecvent pe fiica ei,disparuta misterios de mai multi ani,ca fiind in viata! Asta demonstreaza ca intamplarea tragica a disparitiei fiicei sale a devenit principala preocupare a mintii sale si,la limita dintre subconstient(starea de somn )si constient(starea de veghe),prin activarea neuronilor care au inmagazinat amintirile despre fiica sa,aceasta ii apare in vis.E clar ca mintea si sufletul sau indurerat nu accepta eventuala moarte a fiicei dragi.

Barbatii si femeile viseaza diferit iar visele sunt determinate de personalitatea si caracterul omului, de pregarirea lui
scolara de experienta sa in viata.
Evolutia viselor de-alungul vietii este interesanta.Ascultarea povestilor si basmelor spuse de catre bunici face ca,in vise ,copiii sa se identifice cu intamplarile si eroii acestora.
Inceperea cursurilor scolare determnia aparitia viselor despre lectii,invatatoare ori colegii de clasa.Adolescenta conduce la aparitia viselor de dragoste si apoi a celor erotice.
Casatoria,aparitia copiilor,modifica sfera preocuparilor personale,fapt ce conduce la aparitia viselor cu un continut domestic.
De-alungul vietii,intamplarile deosebite(moartea unei fiinte apropiate,accidente ori imbolnaviri grave) influenteaza direct obiectul viselor. Personalizarea viselor este o oglinda a sentimentelor,trairilor si perceptiilor fiecarui individ.Un om fricos viseaza de regula intamplari care il sperie,fata de care nu ia decizii in timp ce un tip violent,conflictual viseaza ca se lupta cu diferiti adversari,pe care ii invinge.Un romantic viseaza ca ii ofera flori iubitei iar o participanta la un concurs de frumusete ca a castigat intrecerea.
Conctati la importanta unor examene importante,multi studenti ori elevi viseaza subiectele de examinare.

Visele sunt generate exclusiv de datele inmagazinate in memoria afectiva, auditiva ori vizuala a visatorului.


Un individ care nu a vazut in viata lui un avion ,un telefon mobil ori un computer nu va visa niciodata despre acestea.


Este stiut faptul ca atunci cand un individ este obosit si are un somn adanc , doarme fara vise .

gigip
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:15 PM' post='714623']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:13 PM' post='714621']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 11:00 AM' post='714613']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 09:03 AM' post='714607']
Voi posta,in serial ,gandurile mele despre aparitia si interpretarea viselor!
Episodul 4
Studiile empirice demonstreaza ca visele apar atunci cand creierul este la limita dintre subconstient si starea de veghe.


Concret ,datorita unor stimuli externi (senzatia de a urina , un zgomot usor etc.),mintea umana trece lent de la starea de relaxare,de somn,la cea de veghe,moment in care memoria sa are inca un nivel redus.


In acest moment conexiunile dintre neuroni nefiind pe deplin realizate se intampla fenomenul de interferenta a
senzatiilor din subconstient cu franturi din memoria afectiva, auditiva ori vizuala inmagazinate de-a lungul timpului.


Daca iti este sete , mintea incorporeaza aceasta senzatie in vis si vei visa ca bei apa.


Fumatorul care abandoneaza acest obicei va visa ca fumeaza, iar o persoana careia i-a fost amputat un picior va visa ca il are.In clipa in care se trezeste si se realizeaza intrarea deplina in functiune a mintii ,visul dispare.



Producerea unui zgomot puternic care determina trezirea din somn impiedica producerea visului,mintea umana trecand brusc de la starea de somn la cea de veghe.
.


Fenomenul producerii viselor este asemanator cu incalzirea memoriei telefonului mobil ori a hardului uni computer.


Este adevarat ca visele noastre sunt determinate de perceptiile,senzatiile,intamplarile,bucuriile si necazurile subiectului
Redarea intamplarilor in vis nu este una mecanica,gen audio-video ,aici intervenind imaginatia,experienta de viata a fiecaruia dar si rolul creator al mintii umane(chiar daca,initial rolul sau este mai redus,in timp ce aproape de trezire mintea devine mult mai creativa,mai imaginativa) Aici intervine o situatie speciala! Mintea noastra,capacitatea ei de creatie,nu poate fi mintita! Multi oameni care in stare de trezie nu recunosc unele defecte de comportament personale(gelozia,ranchiuna,invidia etc),se viseaza asa cum sunt de fapt! Cei inteligenti inteleg sa-si corijeze defectele despre care afla in vis,ceilalti spun ca nu e adevarat ce au visat



gigip
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:18 PM' post='714624']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:15 PM' post='714623']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 12:13 PM' post='714621']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 11:00 AM' post='714613']
[quote name='gigip' date='26 Jul 2011, 09:03 AM' post='714607']
Voi posta,in serial ,gandurile mele despre aparitia si interpretarea viselor!
Episodul 5

Interctiuni cu diferite fenomene conexe visului care pot aparea




Fenomenul ,,Fata Morgana “ este o iluzie optica ce apare in mintea unui om care traverseaza un desert,fara resurse de apa!


El se produce datorita epuizarii fizice si psihice , individul ajungand la limita dintre subcontient si starea de veghe.Senzatia de sete profunda ,coroborata cu oboseala fizica accentuata il face sa creada ca vede o oaza de apa,de care are nevoie vitala.



,,Somnambulismul “se datoreaza aceluiasi fenomen de intersectare a subconstientului cu starea de trezire.Desi nu realizeaza pe deplin unde si de ce merge ,somnambulul se deplaseaza in diverse diverse locatii datorita insuficientei conexiuni intre neuronii care il ajuta sa analizeze si sa coordoneze activitatile sale.In timpul deplasarii sunt activati neuronii care coordoneaza mersul,visatorul merge in diferite locuri cunoscute anterior dar,la trezire nu-si aduce aminte de episodul de somnambulism,datorita neintrarii in functiune a memoriei depline.
Hipnoza si visul

Inducerea starii de hipnoza a preocupat atat oamenii de stiinta cat ,mai ales,serviciile secrete.
Pentru a obtine informatii importante de la o persoana se asigura ,mai intai,adormirea acesteia.
Important este ca individul sa nu fie indus intr-un somn profund dar sa se afle la limita dintre starea de veghe si cea de subconstienta.
Hipnotizatorul,se insinuiaza in memoria celui adormit si,fara sa-l trezeasca deplin il interogheaza asupra problemei care il intereseaza.
La solicitarea hipnotizatorului,individul reda datele inmagazinate anterior in memoria sa,nefiind constient de acest lucru.
Cand este scos din starea de hipnoza ,ori nu isi aminteste episodul ori crede ca a visat.


Necunoasterea de catre multi oameni a mecanismului de producere a visului a condus,in mod firesc ,la interpretari mistico-religioase ale fenomenului.Sunt bine cunoscute interpretarile unor vise despre o persoana decedata,din anturajul visatorului.
Astfel,o ruda a persoanei decedate viseaza ca aceasta i-a spus in vis ca vrea sa manance masline si interpreteaza acest lucru in sensul ca trebuie saimparta(sa dea de pomana ) acele fructe pentru pofta decedatului.Bineinteles ca va face acest lucru,din convingere ca a ascultat rugamintea persoanei decedate,desi,in realitate.cu putin timp inainte,aflandu-se intr-un magazin a observat masline frumoase si acestea i-au reamintit ca raposatului ii placeau foarte mult.Aceasta intamplare ,inmagazinata in memoria sa,coroborata cu implinirea unui termen de la decesul persoanei dragi ori cu o sarbatoare crestina,conduc in mod indubitabil la aparitia visului,fara vreo legatura mistico-religioasa.
Cred ca singura contributie divina in producerea viselor o reprezinta crearea capacitatii mintii umane de a percepe ,inmagazina si reda intamplari,senzatii,evenimente traite,vazute ori auzite.,,
Visele nu au nicio conotatie religioasa,ele fiind cauzate de mintea umana.Visam ceea ce suntem,visam ceea ce stim.
Mediul ambiental in care apare visul are un rol important in ce visam.Cand in dormitor este frig,visatorul,la limita dintre constient si subconstient ,percepe aceasta senzatie si viseaza intamplari de iarna,cu frig si zapada.Din contra,in cazul in care este cald poate visa ca se afla la mare ori la strand.
gigip






Felina
Am visat ca a inceput o ploaie pe strada pe care mergeam. picaturile erau f mari, dar nu cadeau repede sau vijelios in nici un fel. Erau rare si cand ajungeau jos, puteam vedea clar picatura ca un ou fara coaja, avand un miez intunecat care mie mi se parea a fi ulei (ulei din cel de uz mecanic). M-am ascuns sub un copac repede, ca mi-era teama sa nu ma murdareasca miezul picaturilor. Eu nu ma feresc de ploaie decat cand e prea abundenta sau vijelioasa. Dar acum m-am ascuns sub o creanga de copac si am fost bine protejata acolo. [fragment de vis]

Cine poate sa-mi spuna ce ar putea insemna fragmentul asta de vis?

Mai departe se facea ca as fi gravida si trebuie sa nasc, dar apoi s-a schimbat povestea, altcineva fiind de fapt gravida, eu fiind doar bolnava si slabita - mi-am pierdut chiar cunostinta prabusindu-ma undeva intrun mediu familiar, inconjurata de prieteni si familie. Mi-am revenit apoi si mi-am luat medicamentele - aveam o folie cu medicamente maricute de culoare roz.


M-a tulburat putin visul asta, care mi-a lasat amintiri puternic conturate in constient - parerile sunt binevenite smile.gif
gigip
[quote name='Felina' date='19 Feb 2014, 02:04 PM' post='754176']
Nu trebuie sa te tulbure,sub nicio forma visele! In privinta picaturilor neobisnuite de ploaie, din visul tau,pot spune ca ele au aparut,la limita dintre starea de somn la cea de veghe prin sensibilizarea neuronilor pe care au fost inmagazinate anterior(uneori cu ani de zile inainte!),perceptii si senzatii despre picaturile de ploaie! In privinta starii de rau si nevoia de medicamente,sigur,senzatia reala de durere,de neliniste s-a transmis la creierul tau si s-a materializat in vis! Uneori,din continutul visului putem afla ca avem unele afectiuni despre care nu am stiut! O stare de neliniste,de zbucium,de disconfort in organism,intervenita in timpul somnului,se materializeaza in vise cu senzatiii de teama,de spaima,de sperietura! Tot ce visam depinde ,direct ,de ce am vazut,ce am auzit,ce am trait in timpul vietii!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.