Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Suspiciune
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
gand
Da suspiciunea frau imaginatiei? ea este cea care ne face sa fim mereu en garde?
Ce credeti?
atta
Cred ca este o intrebare mult prea generala pentru a'i raspunde altfel decat in particular.
Exista oameni suspiciosi si oameni creduli. Intamplarea face ca eu sunt si una si alta smile.gif. Cred ca depinde de cat de indepartata este ultima oara cand m'am ars si mai depinde si de felul de oameni cu care interactionezi.

Cum se poate naste suspiciunea? Din experienta de viata ce conduce la o buna cunoastere a oamenilor... si mai ales la o recunoastere a lor (indeletnicire pe care eu nu am deprins'o) sau frica de oameni (p'asta am cam deprins'o... recunosc, mi'e cam frica de oameni necunoscuti... daca ar fi fost si Scufita Rosie ca mine... smile.gif ) si aici cred ca apare imaginatia de care vorbeai tu..

Si da, suspiciunea ne pune in garda... asta mi se pare destul de evident... Intrebarea ar fi ce ne face sa fim suspiciosi.

Sper ca n'am raspuns (prea) pe langa subiect...
gand
Probabil nesinceritatea celorlalti ne face sa fim suspiciosi sau experientele neplacute pe care le-am avut..sau e doar un zid de protectie..
Sagitarius
In mod sigur nesinceritatea...apoi experientele neplacute pe care le-ai avut in trecut iti creeaza o suspiciune.Eu daca o persoana e deschisa cu mine...nu mai sunt suspicios! wink.gif
katia
Daca cineva incearca sa ma linguseasca, automat intru la idei cum ca ceva nu e in ordine.. ca incearca sa mi se ascunda ceva mad.gif Cand sunt intre oameni pe care nu-i cunosc, in situatii neobisnuite sau noi, adrenalina determina o atentie mai mare la actiunile celor din jur. yikes.gif
andreea159
Eu nu sunt suspicioasa din fire, dar cand ma simt cu musca pe caciula, imi imaginez tot soiul de scenarii demente, avand senzatia ca ceilati stiu exact cat stiu si eu. De-abia dupa ce scap cu fata curata, realizez ca am uat-o complet razna! Asa ca, da, suspiciunea e un mare motor pentru imaginatie, cel putin la mine.
Figaro
Cat timp suspiciunea nu devine patologica e ok.
Afrodita
Eu cred ca mai degraba imaginatia naste suspiciuni...Pt ca vezi ceva sau auzi ceva...Acea chestie poate fi nesemnificativa, dar cum imaginatia noastra e infloritoare, pe nesimtite apar suspiciunile...Si de aici se face un cerc vicios: suspiciunile dau nastere altor imaginatii care, la randul lor dau nastere altor suspiciuni...Si uite-asa te trezesti la spitalu' 9 si nu stii de ce rofl.gif
CharonOfNyx
Cata dreptate aveai in urma cu 6 ani... sase ani ohmy.gif

Parca-i fi zis-o ieri. smile.gif
Serenity
QUOTE(Afrodita @ 2 Oct 2003, 05:06 AM) *
Eu cred ca mai degraba imaginatia naste suspiciuni...Pt ca vezi ceva sau auzi ceva...Acea chestie poate fi nesemnificativa, dar cum imaginatia noastra e infloritoare, pe nesimtite apar suspiciunile...Si de aici se face un cerc vicios: suspiciunile dau nastere altor imaginatii care, la randul lor dau nastere altor suspiciuni...Si uite-asa te trezesti la spitalu' 9 si nu stii de ce rofl.gif


Si mai grav e cand incepi sa iti impartasesti suspiciunile altcuiva si o dati in paranoia impreuna, alimentandu-va suspiciunile unul altuia (sau una alteia devil.gif ) pana cand suspiciunea devine aproape certitudine, fara sa-ti dai seama, si... inevitabil... tot la spitalul 9 ajungi rofl.gif
Afrodita
rofl.gif Mah, in sfarsit vad si eu un post stravechi, de acu doo secole, in care aveam dreptate laugh.gif Iar viata (si mai ales seara de ieri) mi-au confirmat asta, desi preferam sa nu am dreptate fix in asa ceva laugh.gif

Sere, noi doo trebuia de mult sa fim acolo biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.