Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Justitia Ideala
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
AdiM
Poate sunt eu mai idealist.
Dar am scris cum as vedea eu Justitia ideala, in principiu. M-a incitat arestarea lui Dan Diaconescu. Dar nu despre el scriu - treceti de primul paragraf.
Justitia ideala, in situl AdiM
Se poate comenta si acolo, si aici.
Cucu Mucu
fain iconul siteului, mai Adi! roflmao.gif
Johann_Moritz
Justitia ideala.
Acum ceva vreme mi-a picat in mana o decizie civila pronuntata de un Tribunal pe la 1930 si ceva. Era vorba de un proces de constituire si de recunoastere a proprietatii unei obsti de mosneni. Sentinta avea vreo 80 de pagini in care erau analizate toate documentele de proprietate prezentat de mosneni, unele fiind hrisoave domnesti de pe la 1700. Cele 80 de pagini erau scrise elegant, inteligent, metodic, cu migala si pe intelesul oricui, iar la sfarsit nu aveai nicio indoiala cu privire la justetea hotararii pronuntate de instanta.
Am citit insa si hotarari din vremurile noastre, in care motivatia instantei era scrisa, cuvant cu cuvant dupa plangerea reclamantului sau dupa intampinarea paratului. Motivari in care instanta nu se mai obosise sa motiveze nimic si dupa parcurgerea carora te intrebai ce resort al ratiunii l-a facut pe judecator sa dea castig de cauza unei parti si nu celeilalte, caci si daca ar fi pronuntat sentinta invers ar fi avut tot atat (de putin) sens. Motivari dupa citirea carora te intrebai daca instanta sa obosit vreodata sa citeasca legea in baza careia a pronuntat sentinta. Si nu in ultimul rand, motivari dupa citirea carora te intrebai cati bani a primit judecatorul sau ce legaturi sunt intre el si cel ce a castigat procesul.

Mi-as dori o justitie alcatuita din profesionisti integri. E suficient. Problemele noastre de drept nu sunt legate de sistemul/ansamblul normelor de drept procesual, ci de calitatea oamenilor, de organizarea defectuoasa, de lipsa mecanismelor de autoreglare si de control al calitatii muncii judecatorilor.
AdiM
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2010, 08:59 PM) *
fain iconul siteului, mai Adi! roflmao.gif


Multumesc, domnule Cucu Mucu.
Inteleg ca mi-ai vazut situl.
Daca iconul meu te-a impresionat cel mai mult, te inteleg.
Cucu Mucu
Nu ma domni atat!

Pai nu asta ai vrea? Trafic la site? Ca altfel ai fi postat aici articolul sa nu mai umblu capiu pi net. tongue.gif
AdiM
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2010, 11:35 PM) *
Nu ma domni atat!
Pai nu asta ai vrea? Trafic la site? Ca altfel ai fi postat aici articolul sa nu mai umblu capiu pi net. tongue.gif


Nu neg ca imi place si sa am trafic la site. Dar sunt si adeptul eficientei.
De ce sa postez acelasi text in 100 de locuri pe net, cand e suficient sa il postez in situl meu,
iar in alte 100 de locuri sa postez doar un link? Asa scutesc 100 de situri de trafic si storage.
Iar pe lenesi, nu ii oblig decit la un clic... Scuze daca metoda mea te obliga la un clic in plus
fata de celelalte preocupari ale tale.
Dar tu nu ai spus nimic despre subiectul de discutie pe care l-am deschis.
Daca nu ai ceva mai bun de facut, poti sa dai clicuri in alte situri, zau...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.