Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Campionatul Mondial De Fotbal Africa De Sud 2010
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Fotbal
Pagini: 1, 2, 3
Marduk
M-am mirat atunci cand Africa a fost aleasa sa gazduieasca campionatul mondial, m-am mirat si mai tare cand a fost aleasa ca tara organizatoare Africa de Sud. M-as fi asteptat ca alegerea unei tari africane sa se faca fie din randul tarilor arabe nord africane, fie din randul tarilor din vest africane, dar nu a fost asa mai marii fotbalului au ales Africa de Sud. Mai este o zi pana la primul meci din acest campionat, nu sunt microbist dar ma uit la meciurile nationalei si la meciurile importante internationale. Va propun sa discutam pe acest topic despre meciurile din acest campionat, sa facem pronosticuri, stiri despre viata din Africa de Sud, etc. Desi organizatorii sustin ca au luat masuri privind siguranta acestui campionat mondial eu cred ca multe intamplari vor avea loc cu prilejul desfasurarii acestuia, o astfel de stire a aparut azi parca prevestind ceva urat. Voi incepe cu un pronostic finala mare Spania-Brazilia; finala mica Germania-Italia sau Germania- Anglia.
Nefertiti
Germania cu Italia ar fi aiurea, pt că au un stil de joc total diferit...

Eu aş pune şi Argentina pe acolo prin finale. rolleyes.gif
Mă mai gandesc şi revin cu pronosticuri.

Am putea face pronosticuri în fiecare zi, pentru meciurile zilei.
Marduk
Germania-Italia ar fi clasic, exista o lupta intre cele doua nationale de mult timp. Argentina? Manadona a fost doar bun ca jucator ca antrenor nu-l vad, mai ales cu problemele care le-a avut. Propunerea ta insa e de luat in calcul Argentina-Spania? sau Argentina-Brazilia? dar mai politic ar fi Argentina-Anglia asta ar fi meci de meci.
March
Astept sa vad cum vor asigura securitatea campionatului ( jucatori, stadioane, spectatori ) autoritatile. Pentru ca deja Al Qaida a trimis niste amenintari !
Marduk
Posibil sa asistam la evenimente urate, poate chiar atentate, saracia din Africa de Sud si conflictele interetnice sunt ceva normal, in toata aceasta dezordine un campionat mondial le lipsea, cred ca s-a luat aceasta decizie deoarce s-a dorit dezvoltarea unei clase de mijloc a negrilor majoritari si temperarea saracilor care datorita starii in care se afla sunt gata oricand sa se revolte. Faptul ca au gasit un loc de munca ca participa la constructia unor stadioane, campusuri, etc. i-a scos pe multi din saracia crunta in care se zbateau. Sa vedem cum vor evolua lucrurile, poate va fi si un test pentru autoritatile statului, guvernului actual, al poporului, pana la urma al individului.
Marduk
Din stirile ce se vehiculeaza in acest moment despre acest mondial, totul pare rupt dint-un film SF (District..... nu mai stiu numele). Cred ca media va fi mai atenta la evenimentele legate de acest mondial decat de fotbal.
March
Pentru "fanaticii" fotbalului uite si aici un site interesant.

Functie de timpul disponibil, am sa vad ceva din sferturi, apoi semifinalele si finala mica si cea mare.
exergy33
Campioana mondiala din 2010 ... Germania wub.gif .
abis
Eu pariez pe Brazilia deocamdata. smile.gif
Marcus
Imi place ca toti vedeti in fazele finale numai nume mari: Argentina, Brazilia, Germania, Anglia, Spania... s.a. Parca lumea a uitat ca in fotbal mereu apar surprize rolleyes.gif

Eu incerc sa anticipez o surpriza a acestui mondial: Serbia, care cred ca ar putea ajunge cel putin pana in sferturi sau cel mult finala mica. Nu degeaba ne-au cotonogit cu 5-0. smile.gif

Si nu in ultimul rand... mi-ar placea o finala Spania - Brazilia sau Spania - Olanda. Oricum, cred ca Spania va castiga mondialul. Sunt prea buni... biggrin.gif
Marduk
Surprizele pot veni de oriunde, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le acordam celor mai buni sansele pe care le merita. Eu ma astept la surprize din partea arabilor, africanilor si astept cu interes sa vad cum va evolua echipa Koreei de Nord.
Marduk
In asteptarea deschiderii oficiale a CM 2010, hotii is fac de cap iar autoritatile se scuza. Un pronostic pentru meciul de azi Africa de Sud-Mexic : 1-2
Marduk
ulala.gif woot_jump.gif A inceput CM sa vedem cine va castiga.
Marduk
Am o prima deceptie la acest CM, prezenta "VUVUZELELOR" 50.gif, cine masa mare le-o fi inventat si de ce tembeliziunile nu le filtreaza. Deja ma doare capul, parca as vedea meciul in stupina, e de tot rahatul sunetul asta enervant.
abis
Ce inseamna vuvuzele? unsure.gif



Gata, mi-a spus Google.
Marduk
Africa de Sud-Mexic: 1-1 n-am nimerit-o dar am deja o intrebare, Africa de Sud nu este o tara multirasiala? n-am vazut nici un alb in echipa asta, bafana-bafana! probabil ca acolo albii joaca rugby. Pronostic pentru Franta-Uruguay: 1-0
Marcus
Marduk nu te supara ca am facut topic separat pt pronosticuri, motivul este ca vreau sa facem un mic concurs acolo, cu clasamente, sa vedem cine a fost mai inspirat, asa cum am facut si pentru Euro 2004 aici pe forum. ...iar pentru asta ar fi mai usor daca s-ar aduna toate pronosticurile cu scor exact intr-un singur topic, ramanand ca aici sa vorbim despre toate celelalte aspecte ale cupei mondiale.
Marduk
De ce sa ma supar, a fost optiunea ta, exista administrator, moderator, care vor decide care topic sa ramana. Si pe acest topic se pot face "pronosticuri cu scor exact" ! cum sunt aceste pronosticuri? te intreb deoarece un pronostic nu poate avea scor exact, tocmai de acea este pronostic, dupa aflarea rezultatelor poti vedea daca ai pronosticat corect sau nu. Eu am pronosticat Franta-Uruguay 1-0 si a fost 0-0, ce fel de pronostic a fost? Franta nu mi-a aratat nimic in afara de nervozitate si joc dur lipsit de stil, tot meciul mi s-a parut o lupta fara sens, uruguayenii au dovedit ca au stil sudamerican si s-au aparat foarte bine.
Marduk
QUOTE(Marduk @ 11 Jun 2010, 08:25 AM) *
.......cum va evolua echipa Koreei de Nord.

rofl.gif Koreea de Sud

Koreea de Sud-Grecia: 1-2
Argentina-Nigeria:2-0
Anglia-USA:1-1
Marcus
Franta - Uruguay 0 - 0

Un rezultat "ca de inceput", un 0 - 0 precaut, cele doua reprezentative si-au propus in primul rand sa nu ia gol, si abia apoi sa marcheze. Franta a dominat jocul prin posesia balonului, dar nu a avut eficienta. Uruguayenii si-au jucat cartea bine, au stat bine in aparare si au mizat pe contraatac, avand o mare ocazie prin Forlan in partea a doua a jocului.
Totusi, sa joci fotbal si sa nu dai gol e frustrant, asa ca eu cred ca dupa acest prim joc de acomodare cele doua formatii sunt infometate de gol, iar in etapa a doua a grupei vom vedea un joc mai deschis, in care se vor marca si goluri. wink.gif
Marduk
Un pronostic inexact, pentru meciurile de azi? wink.gif
Marduk
La pauza Koreea de Sud-Grecia:1-0. Am sa revin un pic asupra unui pronostic cu sanse minime, o intalnire intre Koreea de Sud si Koreea de Nord, daca s-ar intampla aceasta intalnire ar fi in opinia mea cel mai urmarit meci din acest CM.
Marduk
Koreea de Sud-Grecia: 2-0, nici pe asta n-am ghicit-o, grecii au jucat ceva, dar nu parea a fi fotbal. M-am uitat peste antrenorii tarilor participante, foarte multe tari au antrenori straini, parca doar asiatici au antrenori autohtoni, restul statelor africane prefera la conducerea nationalelor antrenori straini, de ce?. La aceasta ora Argentina-Nigeria: 1-0, argentinienii joaca tare dar nigerienii rezista.
Marduk
Romania ar avea nevoie de un ministru de interne ca cel din Africa de Sud. "Nu am glumit cu hotii, avertismentul nostru a fost real" adica 15 ani de inchisoare pentru cei care i-au praduit pe jurnalistii spanioli si portughezi.
March
QUOTE(Marduk @ 12 Jun 2010, 07:51 PM) *
Romania ar avea nevoie de un ministru de interne ca cel din Africa de Sud.

Da' ce Blaga nu-i bun ? unsure.gif Can s-o organiza si la noi o miutza o sa vezi ce masuri va lua si el. tongue.gif
Justitiarul
QUOTE(Marduk @ 12 Jun 2010, 03:32 PM) *
La pauza Koreea de Sud-Grecia:1-0. Am sa revin un pic asupra unui pronostic cu sanse minime, o intalnire intre Koreea de Sud si Koreea de Nord, daca s-ar intampla aceasta intalnire ar fi in opinia mea cel mai urmarit meci din acest CM.



Vor face evreii, masonii, securistii sau cine vrei tu rofl.gif tot posibilul ca asta sa nu se intample.

E interesant ca in 1998, la Campionatul Mondial din Franta, SUA a intalnit in grupe IRANUL.
Nu stiu daca va amintiti acel moment, cand ambele echipe au pozat impreuna cu flori. Nemaipomenit.
Marduk
QUOTE(March @ 12 Jun 2010, 07:53 PM) *
Da' ce Blaga nu-i bun ? unsure.gif Can s-o organiza si la noi o miutza o sa vezi ce masuri va lua si el. tongue.gif

Nu stiu cat de bun e Blaga, cert este ca la noi daca-i prinde politia ii scapa justitia.

QUOTE(Justitiarul @ 12 Jun 2010, 09:00 PM) *
E interesant ca in 1998, la Campionatul Mondial din Franta, SUA a intalnit in grupe IRANUL.

La vreme aia Iranul nu era asa de belicos si nici americanii nu vedeau in iranieni o amenintare.
Marduk
Incepe confruntarea intre anglo-saxoni, Anglia-USA. De acum inainte voi mentiona si antrenorii, deoarece mi se pare interesant, spre exemplu in acest meci Anglia are antrenor un italian Fabio Capello, americanii au un antrenor ce poarta un nume rasunator in WW2, Bradley, sa vedem ce se va intampla in acest mixaj dintre bucataria anglo-italiana si armata americana.
Justitiarul
Mdap, eu am pronosticat un egal la unu, sa nu se supere nimeni, sau Doamne fereste sa se strice vreo alianta politico-militara intre cele doua state rofl.gif
Marduk
S-a terminat prima repriza Anglia-USA 1-1, o gafa incredibila a portarului englez a adus egalitatea pe tabela. Interesanta si participarea Marii Britanii la campionatele mondiale de fotbal, cum ar fi ca Romania sa aiba un astfel de campionat, daca nu se califica Transilvania, poate Moldova este mai norocoasa sau Muntenia? smile.gif
Marduk
Anglia-USA 1-1 se pare ca pe asta l-am nimerit ata eu cat si Justitiarul. Un meci frumos, un arbitraj liber, corect dar ferm, felicitari arbitrilor brazilieni.
Justitiarul
Marduk, nu stiu daca ai observat, dar pentru meciurile de azi ai avut aceleasi pronosticuri ca ale mele...
Marduk
N-am observat, trebuia? Ce avem azi?

Algeria-Slovenia : 1-2
Serbia-Ghana : 1-1
Germania-Australia : 2-0

Serbia-Ghana mi se pare la aceasta ora, cel mai interesant, dar sa vedem ce va fi pe teren.
Justitiarul
ce rau esti!
Marcus
Sper sa fie un meci tare acest Serbia - Ghana, sunt doua echipe fara nume mare in fotbal, dar de la care ne putem astepta la orice... Sper ca cele doua echipe sa fie mai preocupate sa dea gol decat sa primeasca.

Serbia vine dupa un spectaculos amical impotriva Camerunului cu cateva zile inainte de inceputul Campionatului Mondial, meci castigat de vecinii nostri cu scorul de 4-3. Africanii nu se omoara cu atacul, dar mizez pe faptul ca daca Serbia se arunca in atac, vor lasa spatii libere, jocul se va deschide iar ghanezii vor intra in ritmul Serbiei si vor marca pe contre. Depinde de jocul Serbiei...
Justitiarul
Ce faza tare am gasit pe youtube rofl.gif

Ar fi tare sa vedem si la mondiale asa ceva. devil.gif

http://www.youtube.com/watch?v=TtQfXINHvAk...feature=related
Justitiarul
Cel mai tare arbitru roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

http://www.youtube.com/watch?v=yyBqw_aUM3M...feature=related

Unu si mai tare:

http://www.youtube.com/watch?v=_mMnFHytHhw&NR=1
Marduk
Algeria-Slovenia 0-1
Ce diferenta intre meciul Anglia-USA si miuta asta de la coltul unei ulite slovene. Nu pot sa cred ca Romania nu s-a calificat la acest campionat, meciul de azi nu a avut nimic spectaculos in afara de teatrul perfect jucat de algerieni si faptul ca spre surprinderea mea culorile costumelor jucatorilor au fost inversate, verdele se potrivea mai bine algerienilor tongue.gif , antifotbal total si un regulament FIFA complet anapoda care face din Slovenia liderul grupei.
Marduk
Serbia-Ghana 0-1
Un meci in care Serbia a fost invinsa de 2 sarbi, un meci frumos cu actiuni frumoase, ghanezii a demonstrat ca daca respecta regulile jocului pot castiga. Nu ma asteptam ca Serbia sa piarda acest meci.
Nefertiti
Ce s-au bucurat ăia din Ghana. laugh.gif
Justitiarul
Ii urasc pe sarbi, au facut de ras Europa la CM. Doua lucruri m-au enervat la acet Campionat Mondial: vuvuzele si sarbii!
Marduk
De ce ii urasti pe sarbi? de ce crezi ca sarbii au facut de ras Europa, sunt oare sarbii reprezentantii Europei? Chestia cu vuvuzelele am inteles-o dar cu sarbii ce ai?
Justitiarul
QUOTE(Marduk @ 13 Jun 2010, 08:59 PM) *
De ce ii urasti pe sarbi? de ce crezi ca sarbii au facut de ras Europa, sunt oare sarbii reprezentantii Europei? Chestia cu vuvuzelele am inteles-o dar cu sarbii ce ai?


Pai sarbii joaca la acest campionat in locul Romaniei, si sincer as fi vrut sa vad o nationala care sa fi fost de temut in fata africanilor, oricare ar fi fost acestia, si sigur o nationala care sa fi avut un cuvant in fata oricaror echipe europene sau sud americane. Meciurile de azi au plictisit la culme, eu sincer am adormit la Algeria - Slovenia, sunt echipe mult mai slabe din Europa la acest turneu final decat Romania, si mi-e oarecum ciuda ca sarbii sunt acolo in locul nostru, asta am cu sarbii smile.gif
Marduk
Germania-Australia 4-0, un meci frumos cu multe goluri. Am remarcat cat de cosmopolite sunt echipele din vestul Europei, Australia, USA, nu acelasi lucru se poate spune despre echipele din estul Europei, America de Sud, Africa si Asia.
Marcus
QUOTE(Marduk @ 13 Jun 2010, 06:56 PM) *
Serbia-Ghana 0-1
Un meci in care Serbia a fost invinsa de 2 sarbi, un meci frumos cu actiuni frumoase, ghanezii a demonstrat ca daca respecta regulile jocului pot castiga. Nu ma asteptam ca Serbia sa piarda acest meci.


Nici eu nu ma asteptam, iar acum si-au ingreunat considerabil situatia. Putem pleca de la prezumtia ca Ghana va bate Australia, asa ca singura sansa a Serbiei de a mai trece de faza grupelor este sa bata Germania in urmatorul meci, iar Germania sa bata Ghana in ultimul meci al grupei.
Chiar si in acest caz Serbia nu are asigurata calificarea, pt ca atat Serbia cat si Ghana vor avea 6 puncte iar primul criteriu de departajare este golaverajul.

Desi arata ca o 'victima' sigura in fata Germaniei, cred ca Serbia se va mobiliza si are forta sa produca surpriza si sa bata Germania.
Marduk
Va propun pe acest topic o alta forma de pronostic : victorie (1); egal (x); infrangere (2) va exista o singura conditie, nu se vor putea folosii toate trei variantele.

Olanda-Danemarca 1X

Japonia-Camerun X2

Italia-Paraguay 1X

Cred ca avem mai multe sanse sa nimerim o victorie un meci egal sau o infrangere decat un scor exact, ce parere aveti?
Marduk
VUVUZELELE ar putea fi interzise pe stadioanele CM 2010. pls.gif
ilie
QUOTE(Marduk @ 14 Jun 2010, 07:31 AM) *
Cred ca avem mai multe sanse sa nimerim o victorie un meci egal sau o infrangere decat un scor exact, ce parere aveti?

Mai bine sa fie doar o singura varianta, adica 1, X sau 2, e mai palpitant. Ca urmare postez in acest fel:
Olanda-Danemarca X
Japonia-Camerun 1
Italia-Paraguay X
March
Imi pare rau ca nu am vazut meciul Anglia - USA ! Americanii au produs o supriza cu cei care sunt cotati ca posibili favoriti la titlu.
Marduk
QUOTE(freeman @ 14 Jun 2010, 01:35 PM) *
Mai bine sa fie doar o singura varianta, adica 1, X sau 2, e mai palpitant. Ca urmare postez in acest fel:

Eu zic ca 1X sau 2X iti lasa totusi satisfactia unui pronestic bun in caz de egal, desigur daca vrei poti sa dai doar solutia simpla.

QUOTE(March @ 14 Jun 2010, 02:22 PM) *
Imi pare rau ca nu am vazut meciul Anglia - USA !

Super meci.

Olanda-Danemarca un meci de mare interes.

Nu mi-a raspuns nimeni de ce Marea Britanie are dreptul sa participe la CM cu 3 echipe daca acestea se califica, Anglia, Tara Galilor si Scotia?

Cica s-a dezvoltat o adevarata afacere cu aceste VUVUZELE, pe care unii le produc iar altii produc antifoane ANTIVUVU. Mare gheseft. 50.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.