Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cartea Mea De Suflet
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Gabici
Nu ma refer aici la cartea preferata, sau care v-a placut mai mult dintre cele citite pana acum.
Ci la acea carte cu care va identificati, care va merge la suflet, care parca ar fi fost scrisa pentru voi.

Eu am gasit-o:
La Medeleni...
Gabici
Si voi?
Nimeni?
Nu ati gasit-o inca?
factura
Zenobia-Gellu Naum.

Daca as putea sa scriu,as scrie asa.Cand am citit-o prima oara,chiar m-a speriat un pic sentimentul de intim pe care l-a lasat.Oricum,poate si datorita imprejurarilor.Am descoperit-o intr-o noapte,dupa ora doua,era aprilie,citeam la felinarul din strada,stateam pe pervaz,cu picioarele in jos.Mirosea a tei.
kikki dee
Bietul Ioanide a lui George Calinescu . Pana la cartea asta a fost o alta: Prima carte, ultima carte a lui Catalin Bursaci.
rolleyes.gif Ma simt de parca as fi spus cine stie ce secret.
Johann_Moritz
Zorba grecul, Nikos Kazantzakis.
Nu sunt Zorba, dar as vrea sa fiu. O carte care ma face sa tanjes dupa a trai.
Data'q
Shogun, de James Clavell. E o carte uşoară, dar care mi-a delectat tinereţea, arătāndu-mi un stil de viaţă demn de urmat. Mi-a insuflat disciplina de admirat a samurailor din carte, răbdarea şi calmul lor. Toranaga e modelul meu din această carte. Cāt de mult o admiram pe Mariko cānd citeam, filă cu filă... Am citit cartea īn fiecare vacanţă de liceu.
---

Notre Dame de Paris (Victor Hugo) mi-a arătat altă faţă a eu-ului propriu.
---

Īn conluzie pot spune că tind spre Toranaga, chiar dacă mă comport cāteodată şi ca un clopotar nătāng, mototol.
erised
Nu cred ca viata mea de pana acum s-a desenat intru totul dupa aceasta carte, dar pe alocuri am simtit ca personajul principal as fi putut fi eu... e vorba de Lorelei.
O alta carte care am simtit ca-mi vorbeste despre mine a fost Iona, a lui Marin Sorescu.
Aramis
han.gif erised
Iti doresc sedere placuta pe aceste meleaguri!
erised
Multumesc pentru primirea calduroasa, Aramis! smile.gif

Si mi-am amintit de o alta carte a mea de suflet... "Panza de paianjen" - Cella Serghi
Nefertiti
La Medeleni

Ritualul Primaverii, Alejo Carpentier
Titus Herbert
Maestrul si Margareta

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.