Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cuvinte Care Ne-au Placut. Azi Sau Dintotdeauna.
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Johann_Moritz
Nu e chiar un topic cu si despre citate. Adica nu e un topic pentru fraze mari spuse de oameni destepti si care sa cuprinda toata intelepciunea lumii. Nu e un maxima zilei.

E despre cuvinte care ne bantuie, in care ne regasim, care ne trezesc senzatii si emotii. Ne fac sa ne simtim bine. Sau pur si simplu ni se par prea frumoase.

Idei, pagini din carti, poezii, dialoguri, orice. Chiar si simple cuvinte. smile.gif
Johann_Moritz
Keane, Spiralling

I fashioned you from jewels and stone,
I made you in the image of myself,
I gave you everything you wanted,
So you would never know anything else.

But everytime I reach for you,
You slip through my fingers into cold sunlight,
Laughing at the things that I have planned.
The map of my world gets smaller as I sit here,
Pulling at the loose threads now.
Johann_Moritz



I am ashamed to call this love human, and afraid of God to call it divine
Nefertiti
madrugada
Johann_Moritz
Ai luat un pic cam literal cuvantul cuvinte. smile.gif

Nefertiti
Nu neaparat, asa pare doar, in cazul asta. E dintr-un context pe care n-am vrut sa il aduc aici. smile.gif
Dar, e drept, sunt si cuvinte, doar cuvinte luate separat, care imi plac. Din diverse motive.
Johann_Moritz
E ok, doar ca imi era teama ca nu m-am facut inteles. thumb_yello.gif
factura
''Pleoapa cu dinti, cu lacrima mânjita,
sare cazuta în bucate,
dovada ca nu pot trai numai acum
sunt amintirele mele, toate …''

Rasu Plansu
Nichita Stanescu
LINICA
Dintr-un cantec caruia ii sta bine cu ... soapta. smile.gif

Am gasit undeva, intr-o lume uitata,
Floarea Iubirii
Am luat-o cu mine, era fermecata
Avea gustul trairii.

factura
''Esenţial în viaţă e să emiţi despre tot judecăţi apriorice. Se dovedeşte, într-adevăr, că masele dau totdeauna greş, iar indivizii au totdeauna dreptate. Să ne ferim a scoate de aici reguli de conduită: ele nu trebuie să aibă nevoie de o formulare pentru a fi urmate. Există doar două lucruri: dragostea, în toate felurile, cu fete frumoase, şi muzica din New Orleans sau a lui Duke Ellington. Restul s-ar cădea să dispară, căci restul e hîd, iar cele cîteva pagini demonstrative de mai jos îşi trag toată forţa din faptul că povestea e în întregime adevărată, de vreme ce am născocit-o de la un cap la celălalt. ''
Boris Vian -Spuma zilelor
factura
Azi,31.03.Ziua lui.
Nichita Stanescu:


Gand 2

Vreau sa va spun un lucru, cu riscul
de a ma repeta: eu nu prea cred ca
exista poeti, cred ca exista poezie.
Nefertiti
"Se pare ca nu e suficient ca doi oameni sa fie nefericiti separat pentru a fi fericiti impreuna - dar incercarea merita facuta."
CharonOfNyx
When you have to shoot, shoot, don't talk.

PS: oare doi oameni fericiti separat si in paricular n-ar putea fi fericiti si impreuna? merita incercat?
Nefertiti
Daca ma intrebi pe mine, cred ca depinde f mult de circumstante si de cei doi. smile.gif
CharonOfNyx
Era o intrebare retorica. Nu se referea la noi doi. Cred rolleyes.gif
Nefertiti
Nici eu nu ziceam de noi. rolleyes.gif Mi-am inchipuit ca imi ceri parerea.
CharonOfNyx
ziceai ca nu ziceai asa cum si eu ziceam ca n-as fi zis... cum de altfel nici n-am zis rolleyes.gif
Nefertiti
"Nu ştiu dacă va veni într-o zi Spartacus, iar sclavia va lua sfârşit, dar ştiu că există deja printre noi iluştri spărgători de lanţuri. Fleming a învins infecţia, Salk poliomielita, tuberculoza a fost ţinută în frâu şi sunt sigur că şi cancerul îşi trăieşte ultimele zile. Plesnim de slăbiciune, iar asta permite toate speranţele. Slăbiciunea a trăit întotdeauna din imaginaţie. Forţa nu a inventat nimic, pentru că se crede autosuficientă. Întotdeauna, slăbiciunea este cea care are geniu. Întunericului trebuie să-i fi picat falca atunci când omul i-a băgat focul sub ochi." (Romain Gary)
Cla
QUOTE(nefertiti @ 23 Apr 2010, 07:11 AM) *
sunt sigur că şi cancerul îşi trăieşte ultimele zile.

O laie. Si uite cuvântul zilei : O laie.
Nefertiti
Cuvântul plecare înseamnă dor.
CharonOfNyx
i love the combat
Nefertiti
Les mots sont dérisoires...
Nefertiti
Deliberate with reason. Plan with logic. Act with order.
CharonOfNyx
Software is like sex: it's better when it's free. (Linus Torvalds)
Nefertiti
tranquilla
Nefertiti
andar conmigo
Nefertiti
corazón de papel
Erwin
agat, onix, obsidian
Nefertiti
vivir para contarla
CharonOfNyx
Dargostea este eterna atata vreme cat ea dureaza.

Asta cica ar fi zis-o Octavian Paler. Eu o stiam de la Givex, sau de la unul dintre discipolii sai, in orice caz. Sau Octavian Paler era unul dintre ei?
Sigur ca da.
CharonOfNyx
Givex, la o conferinta, spre stupefactia auditoriului de telectuali rafinati (o singura data, spre deosebire de palinca aia buna trasa de doua ori) cu creierele frumos netezite si spalate de-a lungul numeroaselor team-building -uri, dintr-aceia care cred cu religiozitate in obiectivitate si impartialitate (pentru ca-s atei efervescenti si stiu ca onestitatea si, mai ales, iubirea aproapelui tin de obscurantism) si peste toate astea sunt politically correct (pentru ca de bunul simt n-au auzit, oricum un arhaism la moda):

"In viata este bine sa ai principii, dar mai ales sa ai un principiu solid, sprijin tuturor celorlalte principii.
Eu am un singur principiu absolut: sa nu ai niciodata principii"
Nefertiti
Nebunul e cel care a pierdut totul în afară de raţiune.
Glock
Mi-e foarte frică de lucrurile pe care lumina le poate ascunde.
exergy33


Daca esti grabit fa un ocol.
(proverb japonez)
Cla
Shit happens biggrin.gif
exergy33
Plictisitoare este persoana care vorbeste cand ai vrea sa te asculte.

... din legile lui Murphy smile.gif
exergy33
Prietenia sfârșește acolo unde începe neîncrederea.
(Seneca)


... nu numai prietenia.
exergy33
Averea, notorietatea, poziţia şi puterea nu sunt deloc măsuri ale succesului.

H.G. Wells
Fantasee
“You wouldn't worry so much about what others think of you if you realized how seldom they do.” (E. Roosevelt)
Fantasee
Evaluează-i pe oamenii din viaţa ta şi apoi avansează, descalifică sau concediază după cum găseşti de cuviinţă. Eşti CEO-ul vieţii tale.
brazen
" Cea mai mare fericire este sa descoperi sursa nefericirii. " Dostoievski
brazen
edit
brazen
Prin simturile noastre apare lumea. Prin reactiile noastre cream deziluziile. Fara reactii, lumea devine libera. BUDDHA
brazen
Daca vrei sa il faci pe Dumnezeu sa rada in hohote povesteste-i despre planurile tale de viitor . Woody Allen
Cla
Daca îti dai seama ca vorbesti prostii, îti dai seama ca tocmai tu ai fost... (eu)
brazen
Este minunat să realizezi că ești primul gând al unui om în fiecare dimineață! nu cunosc autorul mwah1.gif
brazen

Noaptea de Sânziene 23.06.2015

„Tragedia asta e, vorbi el pe neaşteptate ridicându-şi puţin capul de pe pernă, că nu poţi iubi niciodată doi oameni în acelaşi timp. Iubeşti pe rând, când pe unul, când pe altul. Adică eşti şi tu la fel cu toţi ceilalţi care nu sunt sfinţi. Azi iubeşti pe unul mai mult, mâine iubeşti pe celălalt. Să zicem că ai putea să te culci şi cu ea. Dar ce poate să rezolve adulterul? Suntem numai noi doi, între bărbaţi, şi te întreb: ce-am rezolvat dacă am s-o aduc în camera secretă şi am să mă culc cu ea?” (Mircea Eliade | Noaptea de Sânziene)
Fantasee
Când cineva te tratează ca şi cum ai fi doar una dintre opţiuni, simplifică-i procesul de alegere şi ieşi din ecuaţie. E atât de simplu, e atât de dureros.
Fantasee
What we see depends mainly on what we are looking for. (John Lubbock, 1st Baron Avebury)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.