Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania, Mereu Incantatoare...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2
Mihai
Voi continua ideea topicului 'Bucurestiul meu Iubit...' lansat de Mistinguett si voi lansa acest topic pentru a prezenta poze din Romania, urmand sa ghicim orasul unde au fost realizate aceste poze.

Prima poza... ghiciti localitatea unde se afla privelistea prezenta in imagine.

Nu am drepturi de autor asupra acestei imagini.
Iarina
M-am trezit si eu pe-aici, desi cu geografia nu ma impac deloc dar nu strica o incercare: SOVATA?
dangy
Cu toate ca am colindat mult tara, se pare ca asta nu stiu de unde este.... sad.gif blush.gif
Mihai
Da, Iarina, era vorba de Sovata. 40.gif

Poza asta de unde este?
Mistinguett
Ma face sa ma gandesc la Moldova, dar mai precis de-atat nu stiu... sad.gif
SORIN
Cetatea Neamtului cumva ?

Sorin.

PS. o super saptamana va urez.
marky
Cetatea Rasnov ?
Mihai
Da, era vorba de Cetatea Rasnov. 40.gif

Urmatoarea poza:
ypsilonalpha
Hmmm ... Sighisoara ?!?
Mihai
Nope.
Mistinguett
Cluj?
Mihai
Nici biggrin.gif
dangy
Sibiu?
Mihai
Nu, maine dau raspunsul. Pana atunci puteti sa mai incercati. 19.gif
Mihai
Era vorba de Targu-Mures.

Iata o noua poza. Despre ce oras e vorba?
marky
Galati ?
Mihai
Nuuu... biggrin.gif
atta
timisoara?

n'am fost niciodata dar vreau f mult sa merg si am auzit ca e verde.. smile.gif.
Mihai
Nope, keep trying. smile.gif
Gabriel
Palatul Culturii din Arad. In spate Muresul.
Mihai
40.gif Corect.

Urmatoarea poza:
Gabriel
Sibiu rolleyes.gif
Mihai
43.gif 40.gif 43.gif Corect!

Urmatoarea poza:
ypsilonalpha
Parca ar fi Clujul ...
Mihai
Nope.
Mistinguett
Seamana teribil cu Splaiul Independentei din Bucuresti...dar ma incurca malul ala de pamant care nu cred ca mai exista pe Dambovita.
Mihai
Seamana, dar nu e tongue.gif
Gabriel
Oradea cu al sau Cris. smile.gif

Mihai..am fost de nenumarate ori in piatza aia din Sibiu pe care ai pus-o tu in poza. E o cofetarie marfa prin imprejurimi. rolleyes.gif
Mihai
40.gif Dap, intr-adevar. Moshule, cofetaria aia este cumva pe langa un CEC?

Urmatoarea fotografie:
Gabriel
Hai mai Mihaie...acum ne bagi sate. ohmy.gif Nu o mai stiu si pe asta.

Cred ca era si CEC p'acolo prin Sibiu. Acum e un Banc Post daca nu ma insel.
Mihai
Ok, un mic ajutor: localitate cu nume format din doua cuvinte, cunoscuta pentru lacurile sarate.
Gabriel
Sarata Monteiuru ...zise Moshul la nimereala.
Mihai
Nope, era vorba de Ocna Sibiului.

O noua poza:
marky
Sighisoara?
Mihai
Da. 40.gif
Gabriel
Praetorian :
QUOTE
Apropos, cati dintre voi ati vazut barajul Vidraru ? Cati au urcat pe Transfagarasan ? Ati vazut vreodata Culoarul Rucar-Bran ? Cati s-au uitat in jos spre Busteni de la "Crucea de pe Caraiman ? " Ati vazut vreodata o Floare de Colt pe Brana Caprelor ? Ati simtit vreodata linistea de la Putna ? Dar Defileul Oltului cu tacuta Manastire Cozia ?


Sorin :
QUOTE
Nu, nu am fost din pacate pe aceste plaiuri...


Aaa, pai nici eu Sorine nu am fost. Si nu am vazut nici Dunarea la Portile de Fier, nici Dunarea cum se varsa in mare la Sulina, nici ghetarul Scarisoara din Apuseni, nici Pestera Ursilor...si nici pe Moldoveanu (acoperisul Romaniei) nu am fost. Nu am vazut nici Obarsia Lotrului si nici Cimitirul Vesel de la Sapanta.

Si nici mici pe Dealu' Negru nu am mancat. tongue.gif (inca il mai astept pe Sorin sa mergem acolo)

Romania este cu adevarat incantatoare.
kristina
Mihai, mai asteptam fotografii............... smile.gif
Praetorian
Gabriel, tu inca mai ai mult timp inainte sa vezi locurile astea. Poate eu am fost mai norocos ca am reusit sa vad si Vidraru si Tranfagarasanu si Pestera Ursilor si Ghetarul de la Scarisoara si inca multe alte locuri care pur si simplu nu se pot descrie in cuvinte. Si da, am mancat cei mai mari mititei din viata mea pe Dealul Negru de langa Ramnicu - Valcea smile.gif thumb_yello.gif . Nu dispera, mai ai si tu timp sa vezi toate astea.
Pot si eu sa spun ca nu am vazut nici 10% din ce a vazut Sorin in afara tarii.
Printr-un concurs favorabil de imprejurari, am fost la Termele Cleopatrei, la Pamukale(Dealurile de bumbac), la mormantul Sfantului Nicolae de la Myra unde mai este si cimitirul lician din stanca, am facut baie in Mediterana, Am vazut Podisul Anatoliei, Cascada Cursunlu din Antalia si cam atat. Ah, am uitat de Orasul scufundat din Mediterana, unde am facut si scufundari. Am vazut si pesti zburatori, dar din pacate oricat m-am chinuit nu am prins niciunul smile.gif.
SIAB 2003
“Pai aici e mai ceva ca in America. Aici e Beverly Hils de Satu Mare, domnule!”


Certeze - Satu Mare ( un sat cu case mai mari si mai luxoase decit sint in orase )


http://www.informatia-zilei.ro/duminica/ar.../15.06.03/6.htm
Mihai
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

user posted image
Zed
Biserica Neagra din Brasov wub.gif
user posted image
sorin666
QUOTE (Mihai @ 25 Oct 2003, 02:06 PM)
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

user posted image

Uite de ce cresc masinile la ei ca in pom...
*
http://www.namediffusion.net/txtdana/
*
MARE ATENTIE linkul nu trateaza decat de fata "vizibila" a activitatii lor ... wink.gif
chatonel
Unde se poate iesi luni seara in Bucuresti? Luni seara, in special? Adica lunea viitoare? Vreau sa mincam un mic si sa bem beri.... aveti idei? Nu facem o intilnire?
Olaf
Propun sa continuam jocul. smile.gif cool.gif
Fantasee
Este catedrala ortodoxă din Orăștie. cool.gif
Olaf
Acum e randul dumneavoastra. smile.gif
Fantasee
Să vedem cum stăm cu istoria ... harhar.gif

user posted image

Olaf
Am gasit, am gasit! E statuia victoriei de la Tisita, langa Marasesti. smile.gif
Fantasee
spoton.gif

Continuați, domnu'. Nu vă stingherește nimeni. rofl.gif
Eclectic
Ceva monument sovietic din Ploiesti ?
Chiar langa mormintele eroilor sovietici... hmm.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.