Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ziarul Strada Mare Lansează Campania: Nu Mai Ucideți Animale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Oare cati oameni politici-soferi au calcat animale pe sosea? Ei ar trebui sa fie primii care ar trebui sa lupte impotriva carnagiului de pe soselele Romaniei! Nu mai ucideti animalele pe sosea! Niste tipi sariti de pe fix se laudau la barajul de la Bicaz ca vaneaza animale pe sosea cu masina lor focoasa. Ucid caini si pisici si multe animale mici, nevinovate. Luptati impotriva acestor instincte ucigase. Nu mai ucideti animalele pe sosea! Salvati Viata! Politicieni romani salvati Viata! Oameni buni, salvati Viata! Trimiteti va rugam acest mesaj tuturor prietenilor, tuturor romanilor! Va multumim.
shapeshifter
auăleo lasă-mă... tocmai săptămâna trecută am văzut o măicuţă strivind sub roţi un porumbel pt. că venise cu maşina pe peron să ia nişte copii... era aşa de prinsă de activitate încât nici nu a observat că toţi din jur se uitau cu uimire la întâmplare...
Ovidiu Bufnila
Nasol. Si ce ai facut?

QUOTE(shapeshifter @ 10 Jul 2009, 03:05 PM) *
auăleo lasă-mă... tocmai săptămâna trecută am văzut o măicuţă strivind sub roţi un porumbel pt. că venise cu maşina pe peron să ia nişte copii... era aşa de prinsă de activitate încât nici nu a observat că toţi din jur se uitau cu uimire la întâmplare...

shapeshifter
QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 10 Jul 2009, 03:08 PM) *
Nasol. Si ce ai facut?

păi ce dracu să mai fac? măicuţa a dispărut repede... se grăbea să ducă copiii Domnului şi porumbelul...
Ovidiu Bufnila
Ai vorbit cu prietenii tai despre asta? Ce crezi ca se poate face? Cum putem lupta impotriva uciderii animalelor pe sosele, in case, in sufletele oamenilor chinuit de fantasme?

QUOTE(shapeshifter @ 10 Jul 2009, 03:09 PM) *
păi ce dracu să mai fac? măicuţa a dispărut repede... se grăbea să ducă copiii Domnului şi porumbelul...

shapeshifter
QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 10 Jul 2009, 03:13 PM) *
Ai vorbit cu prietenii tai despre asta? Ce crezi ca se poate face? Cum putem lupta impotriva uciderii animalelor pe sosele, in case, in sufletele oamenilor chinuit de fantasme?

păi eu prin Bulgaria am văzut gard... probabil că în anumite zone trebuie pusă plasă pe marginea şoselei... asta aşa ca primă măsură...

prin 80 si ceva, când am auzit că e un urs tăiat de tren la câţiva km, ne-am dus în gaşcă să vedem... era un morman de carne neagră... da! am văzut şi urs tăiat de tren... un dobitoc de vecin s-a dus şi i-a tăiat labele ursului tăiat de tren să le vândă/mănănce... dracu ştie...

alţi dobitoci, tot înainte de 89, de pe maidan, mergeau în pădure la disecţie de guşteri... îmi amintesc şi acu... îi răstigneau pe copac în bolduri şi-i disecau... un alt dobitoc odată, a prins într-o seară o mâţă de coadă şi a făcut-o lasou arâncând-o în sus vreo 10 m...

acu ceva timp, o bătrânică a fost aruncată nu ştiu câţi metri de un dobitoc chiar pe trecerea de pietoni...

trebuie un fel de poliţie pt. animale zic eu...

pe ăia 2 de la Babele cu cortu, pe care i-a hăituit ursu acu câteva săptămâni, eu şi încă câţiva i-am scăpat... dacă nu eram lucid în clipele alea... pe ăla de-l alerga ursu în jurul unei stânci, ca şoarecele cu pisica, îl halea ursu... nu exagerez...
Marduk
QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 10 Jul 2009, 03:13 PM) *
Cum putem lupta impotriva uciderii animalelor pe sosele?


Cred ca un prim pas ar trebui facut in a educa oamenii, apartinatorii animalelor sa nu le mai lase animalele libere pe sosele, al doilea pas si poate mult mai important, sa-i determinam pe oameni sa ia de pe sosea, animalele moarte. Nu cred, ca exista pe acest pamant un loc atat de "original" ca in Romania, o fi dar eu nu am intalnit inca, unde daca o masina calca un caine al unui roman, exact in fata casei sale, romanul il lasa in sosea, in fata casei sale, sa putrezeasca, sa fie facut terci de celelalte masini. O fi un cult al mortii animalelor pe care eu nu-l inteleg, o atitudine religioasa, ceva ce eu nu pot sa inteleg, ma poate ajuta cineva sa dezleg aceasta enigma. unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.