Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Batrānii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Cla
Īncetati sa va gānditi la tineri, si batrānii vostri au nevoie de ajutor.
De ce e neaparat nevoie sa ne uitam la Cuba ca sa vedem ce e īn fata noastra?

Orisha - El Kilo
Cla
Va spun eu de ce: Ca am uitat ce e FAMILIA, am inlocuit-o cu un RETAIL, CARREFOUR, METRO, etc.

Face un Ding-dong? Daca da, bine. Daca nu, e de prisos.
Cucu Mucu
Cinic, dar... batranii si-au trait traiul si-au mancat malaiul, cand o sa fiu in varsta probabil ca nu o sa aceept sa fiu tratat mai bine in detrimentul nepotilor mei.
andra_v
Pe de o parte, sunt categoric de acord ca gradul de civilizatie al unei societati se masoara prin respectul pe care il acorda batranilor. O generatie care accepta ca batranii ajunga in strada dupa zeci de ani de munca, ori in camine sarace si reci nu este altceva decat o generatie ratata.

Pe de alta parte, nici eu n-am sa accept ideea sa ma bucur de toate bunatatile din lume, iar nepotii sa manance paine cu rabdari prajite cand n-au bani s-o unga cu pate, sa stea in jurul meu, in schimb, pe ei sa nu ii intrebe nimeni ce-i doare. Sa dea Dumnezeu sa nu capat mentalitatea unor batrani care tot asteapta ca cineva sa le dea mereu, exact ca niste copii rasfatati. Oricum, am observat un paradox: cei care in tinerete s-au gandit la batrani si i-au ingrijit, la batranete nu emit pretentii si au capacitatea de a-i intelege si pe tineri.



andra_v
QUOTE(Cla @ 4 Jun 2009, 04:08 AM) *
Īncetati sa va gānditi la tineri, si batrānii vostri au nevoie de ajutor.

Cla, fara discutie, sunt total de acord ca un om nu se respecta pe sine daca nu-si respecta batranii. Nu poti fi om daca nu te uiti in jurul tau: la batrani, ca de altfel la toti oamenii defavorizati de soarta, copii, tineri, parinti lipsiti de posibilitati materiale si de afectiune.

Dar ma gandesc si eu asa: cine i-a invatat pe tineri in cei sapte ani de-acasa sa ocupe repede-repede locul in autobuz (cand vad bunici care isi incurajeaza nepotul la gradinita sa se urce primul dupa scaun, sa nu dea in greu micutul obez, zau ca numai respect nu-mi inspira), ca scopul scuza mijloacele si faptul ca ei trebuie sa ajunga "oameni" la oras, cu masini, viloaie si lantul de 1 kg la gat?

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.