Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Korea - Doctrina Ciuce
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4
Marduk
Cand am citit prima data despre doctrina "ciuce" mi-am adus aminte de incercarile PCR de a implementa o forma a acestei doctrine in Romania. Dupa "revolutie" cand urmaream la tembelizor imagini de la festivitatile din Korea de Nord, ziceam in gandul meu ca asta ar fi fost soarta nemului romanesc daca Ceausescu continua sa conduca si azi Romania. Randuri de oamenii perfect aliniate, miscari sincronizate perfect, uniformitate exemplara, o imagine pe care nu o voi uita, la moartea marelui conducator Kim Ir Sen, promotor al doctrinei ciuce pana si randunelele plangeau, zicea agentia oficiala de stiri, radeam in sina mea de amaratii aia care cica se hranesc cu radacini, se spala odata pe saptamana, au haine de la stat pe cartela, etc. Cel mai mult insa m-a interesat si fascinat doctrina ciuce, koreenii de nord sunt un popor de munteni asprii dar patrioti, au cunoscut tot felul de ocupatii inca din zorii civilizatiei lor, ceva i-a facut sa se izoleze si sa se bazeze doar pe fortele lor. La inceputurile erei comuniste au fost sprijiniti de rusi si apoi de chinezide la care au preluat si tehnologia care i-a dus la bomba atomica si rachete, putin au fost cei care credeau in puterea acestui popor sarac muritor de foame, dar iata ca azi Korea de Nord asteapta sa fie invitata la masa celor puternici, au reusit ce n-a reusit Ceausescu, desi isi dorea foarte mult, (nu vreau sa ma gandesc ce ar fi insemnat pentru Europa si Rusia, o Romanie atomica ohyeah.gif ) au construit o tara bazata doar pe resursele interne, fara sprijin economic sau financiar exterior, cand si cand au primit ajutoare deoarece toata lumea primea informatii ca in Korea de Nord se murea de foame, un genocid national pe care tarile civilizate vroiau sa-l evite. In tot acest timp, partidul comunist si armata lucrau de zor la visul lui Kim Ir Sen, un ciuce cu final atomic. Stau si ma intreb cum se va termina toata aceasta aventura asiatica unde s-au strans destule arme nucleare, unde sunt conducatori fanatici, ce-a mai mare parte a populatiei planetei traieste in zona asiatica, sa fie oare descrierile din Mahabharata [i]o viziune de genul celei lui Nostradamus?[/i]
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 26 May 2009, 07:11 PM) *
koreenii de nord sunt un popor de munteni asprii dar patrioti[/b]

Pe dracu smile.gif .Doctrina "cioace" seamana cu romanica tependenta si neatarnabila a lui cescuta care si-a inspirat tezili din aprilie dupa show bizul nord coreean.

tot ce au reusit e ca sa moara de foame si sa aiba gulaguri in timp ce sexosu asta http://www.south-korea-esl-blog.eflblogs.c...Kim-Jong-Il.jpg si-o tragea cu prostituate suedeze .

daca exista undeva o dinastie de famiglie pe planeta apai sigur e in NK.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 May 2009, 07:18 PM) *
daca exista undeva o dinastie de famiglie pe planeta apai sigur e in NK.

dar e singura care are bombe nuk, se pare ca lumea va avea de lucru in urmatoarele saptamamni cand va descoperii ca avansul tehnologic al iranienilor se datoreaza prietenilor nord koreeni.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 26 May 2009, 06:22 PM) *
dar e singura care are bombe nuk, se pare ca lumea va avea de lucru in urmatoarele saptamamni cand va descoperii ca avansul tehnologic al iranienilor se datoreaza prietenilor nord koreeni.

normal ca iranul beneficiaza de stiinta ciuce nord coreeana. problema cu tacanitii astia este ca au ramas undeva cu gandurile la 1949 toamna cand bomba nucleara era cool si must have un fel de geanta versace la pitzipoance.

intre timp , bomba nucleara e metoda sigura de a ramane fara haleala si de a fi injurat de toata lumea. ca arma este aproape nula ( in cazul coreenilor ).

exista un banc " de cati cercetatori nord coreeni e nevoie ca mareata revolutie nord coreeana sa obtina bomba atomica?" raspuns ca la radio erevan " vii sau morti?" rofl.gif

by the way, s-a indeplinit cosmarul chinei devil.gif. si al lui O devil.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 May 2009, 07:27 PM) *
by the way, s-a indeplinit cosmarul chinei devil.gif . si al lui O devil.gif

Nu numai, sud koreeni si mai ales japonezii vor avea probleme, eu ma astept ca Japonia sa renunte la doctrina sa militara, care cu siguranta va supara in primul rand China.

turbo trabant
Stii care e doctrina militara nucleara a Chinei? Sa aiba o forta nucleara cat mai mica dar suficient de devastatoare ca sa nu fie atacati.
Acum cu japonia contempland ea insasi bomba atomica ( acum este capabila sa o fabrice in mai putin de 6 luni) , cu un washington incompetent si paralizat pe probleme externe si cu corea de sud isterizata , sanse sunt ca forta nucleara a chinei sa fie declarata uzata moral in fata unei inarmari sustinute a japoniei si a adoptarii scutului anti-racheta de catre sua.

De aici si reactia absolut panicarda ( pt diplomatia chineza) la testul nuclear. Iar O tocmai si-a primit raspunsul la incercarile de make love not war- slitzul lui kim e inca deschis biggrin.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 May 2009, 08:11 PM) *
Stii care e doctrina militara nucleara a Chinei?

Nu stiu, dar mi-aduc aminte ce au patit americanii in razboiul din Korea, cand au intervenit chinezii, si veneau de nu se mai opreau, omorau americanii zeci de mii dar chinezii continuau sa se reverse ca un fluviu galben. Pana nu i-au amenintat cu bomba, nu s-au oprit, dar era deja prea tarziu, Korea de Nord era pierduta. Cam asa cred ca se vor comporta si in zilele noastre, un chinez + 1 AKM minim si ai o armata pe care practic nu o poti opri. ohyeah.gif

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 27 May 2009, 07:20 AM) *
Nu stiu, dar mi-aduc aminte ce au patit americanii in razboiul din Korea, cand au intervenit chinezii, si veneau de nu se mai opreau, omorau americanii zeci de mii dar chinezii continuau sa se reverse ca un fluviu galben. Pana nu i-au amenintat cu bomba, nu s-au oprit, dar era deja prea tarziu, Korea de Nord era pierduta. Cam asa cred ca se vor comporta si in zilele noastre, un chinez + 1 AKM minim si ai o armata pe care practic nu o poti opri. ohyeah.gif

zilele alea au cam trecut , chinejul de rand viseaza la un ipod nu la cartulia rosie cu tampeniile lui mao.

armata chineza insa are cel mai accelerat program de modernizare de pe planeta, mai ales dupa golf war 2 cand s-a vazut clar ce inseamna suprematie informationala.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2009, 10:09 AM) *

QUOTE
zilele alea au cam trecut , chinejul de rand viseaza la un ipod nu la cartulia rosie cu tampeniile lui mao.

nu cred, si azi rolul cel mai important intr-un conflict il are soldatul, rolul sau cat de mic ar fi poate intoarce soarta unei batalii.
QUOTE
armata chineza insa are cel mai accelerat program de modernizare de pe planeta, mai ales dupa golf war 2 cand s-a vazut clar ce inseamna suprematie informationala.

incearca sa se modernizeze dar eu cred ca totul in cazul armatelor si al echipamentelor consta in calitate, or chinezii inca nu au ajuns la un nivel calitativ asemanator americanilor sau japonezilor si mai cred ca totul pleaca de OTEL, de la calitatea acestuia, chiar si azi in plin secol XXI.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 27 May 2009, 12:05 PM) *
incearca sa se modernizeze dar eu cred ca totul in cazul armatelor si al echipamentelor consta in calitate, or chinezii inca nu au ajuns la un nivel calitativ asemanator americanilor sau japonezilor si mai cred ca totul pleaca de OTEL, de la calitatea acestuia, chiar si azi in plin secol XXI.

bugetul armatei chineze creste mai abitir ca pib-ul tarii si pp ca nu pentru a cumpara floricele.

mai ales ca made in china de multe ori inseamna copy paste dupa altii. jamie.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2009, 01:10 PM) *
mai ales ca made in china de multe ori inseamna copy paste dupa altii. jamie.gif

copy-paste, dar cu ce materiale, nu se compara o motocicleta chinezeasca cu una japoneza, secretul consta in otel, in materialele compozite, calitatea acestora.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 27 May 2009, 12:28 PM) *
copy-paste, dar cu ce materiale, nu se compara o motocicleta chinezeasca cu una japoneza, secretul consta in otel, in materialele compozite, calitatea acestora.

se copiaza si masinile-unelte, software-ul. tu cine crezi ca ciordeste laptopuri si stick-uri de la americani, englezi si nemti: zimbabwe?

dar sa revenim la dear lider. nou , acum in varianta fosforescenta.
Marduk
Cred ca nu am fost destul de explicit, poate ma insel, sunt cateva tari in lume care au oteluri de inalta calitate si crede-ma ca stiu ce vorbesc, nu tine de masini-unelte, de copy-paste, de nimic altceva decat de calitatea otelului folosit.
turbo trabant
Cica niste baeti simpatici pro-obama de pe la uashinton tremura acum zilele acestea cand se pare ca dear leader ( cel de la casa alba) s-a hotarat sa arate ca are oo aruncand niste chestii peste fratii marxisti ai lui kim jong very ill.

Pentru numele lui Dumnezeu, sper ca baetii astia sa fie doar beti morti. Dreacu a mai vazut cauboi razboinic cu harvard.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 1 Jun 2009, 11:26 PM) *
dear leader ( cel de la casa alba) s-a hotarat sa arate ca are oo aruncand niste chestii peste fratii marxisti ai lui kim jong very ill.


orice reactie americana va fi platita de Japonia sau Koreea de Sud, nu-i cred atat de tampiti pe americani sa se apuce acum de razbel, desi fiind criza, cine mai stie.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 4 Jun 2009, 11:15 AM) *
orice reactie americana va fi platita de Japonia sau Koreea de Sud, nu-i cred atat de tampiti pe americani sa se apuce acum de razbel, desi fiind criza, cine mai stie.

habar nu am daca o va face sau nu . china insa s-a saturat de baetii kim cu chibriturile lor nucleare asa ca sunt sanse ca doctrina ciuce sa se transforme in cioace.

ps: us of a tocmai a semnat contract cu corea de sud sa le vanda niste bunker busting bombs.
turbo trabant
cititi atent si incet. faza cu numaratul maslinelor de pe pizza e geniala laugh.gif

http://www.news24.com/Content/World/News/1...ish_Kim_Jong-Il
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jun 2009, 12:23 PM) *
ps: us of a tocmai a semnat contract cu corea de sud sa le vanda niste bunker busting bombs.

baietii lui Kim detin cel putin o duzina de nuke, pot sa le vanda americanii la sudisti si patrioate, aici discutam de chestii serioase, nu de jucarii de razboi conventional.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 4 Jun 2009, 06:26 PM) *
baietii lui Kim detin cel putin o duzina de nuke, pot sa le vanda americanii la sudisti si patrioate, aici discutam de chestii serioase, nu de jucarii de razboi conventional.

nuke se tin in bunkere. americanii le-a donat la coreeni de sud bunker-bustere. deci.....



Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jun 2009, 07:31 PM) *
nuke se tin in bunkere.


de nuke mobile ai auzit, a fost parca un acord intre URSS si USA in legatura cu mobilele.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 4 Jun 2009, 07:28 PM) *
de nuke mobile ai auzit, a fost parca un acord intre URSS si USA in legatura cu mobilele.

nuke mobile implica arme nucleare tactice nu strategice si mai ales o tehnologie de miniaturizare care inca coreenii nu o stapanesc.

Singura lor racheta strategica a facut pleosc acum cateva luni si acum mai trimit una in 'shpatziu' dar probabil nimereste tot pe fundul oceanului. Iar racheta aia are o problema : le ia 2 saptamani sa o transporte, ridice , umplere rezervoare si lansare. Totul urmarit din avioane U-2 si sateliti.

Un F-22 sau un B-117 o rezolva in 2 ore sau cat ii ia sa ajunga de la proaspata baza din japonia pana la punctul de lansare.

PS: detonatia de acum cateva saptamani a fost cam de 4-8 kt comparativ cu hiroshima de 20 kt e foarte mica.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jun 2009, 11:37 AM) *
PS: detonatia de acum cateva saptamani a fost cam de 4-8 kt comparativ cu hiroshima de 20 kt e foarte mica.

ca tot vorbeam de nuke tactice, 4-8 kt este indeajuns, ce le trebuie koreenilor sa traga in america, la cat de indoctrinati sunt Japonia este mai la indemana, ca sa nu mai vorbim de fratii lor koreeni din sud.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 5 Jun 2009, 11:10 AM) *
ca tot vorbeam de nuke tactice, 4-8 kt este indeajuns, ce le trebuie koreenilor sa traga in america, la cat de indoctrinati sunt Japonia este mai la indemana, ca sa nu mai vorbim de fratii lor koreeni din sud.

ca sa tragi in japs iti trebuie rachete capabile sa poarte incarcaturi nucleare. ca sa tragi in fratii coreeni trebuie sa ai piese de artilerie nucleara din nou miniaturizarea e o problema pentru NK.

oricum kimisor cel batran tocmai l-a uns succesor pe mezinul familiei asa ca momentan sunt preocupati de succesiune nu de mother of all battles. de aia au facut si testu nuclear si de aia plimba racheta aia shpatziala prin tara acuma sa ii dea coronita de premiant lu' ala micu'.
Marduk
Nord Koreeni continua sa toarne gaz pe foc, lumea intreaga asteapta o reactie mai dura din partea celui mai important aliat al nord koreenilor, China.
March
Ce debiteaza una Lili Marlen ( sau unul ?) pe un forum al ziarului "Ziua" :

Doctrina Ciuce inseamna in fapt dezvoltarea prin propriile forte,este politica nordcoreenilor.Surprinzator,da rezultate,Coreea de Nord are performante tehnologice pe care unele tari dezvoltate nu si le permit.O tara distrusa in proportie de 85 % de agresiunea americana,in 1951-1953, s-a refacut si merge inainte.Singura tara din lume pe care criza economioca mondiala nu o afecteaza de lor,pentru ca ..nu are schimburi economice
Blakut
QUOTE
Singura tara din lume pe care criza economioca mondiala nu o afecteaza de lor,pentru ca ..nu are schimburi economice


Asta e din putul gandirii. Poate pentru ca nu are economie...
Marduk
Koreea de Nord are economie si industrie de tip stalinist, totul este controlat de partid si de stat. Nordkoreeni au chiar schimburi comerciale cu China si furnizeaza tehnologie si armament unor tari islamice.
turbo trabant
QUOTE(March @ 21 Jun 2009, 07:57 PM) *
Ce debiteaza una Lili Marlen ( sau unul ?) pe un forum al ziarului "Ziua" :
O tara distrusa in proportie de 85 % de agresiunea americana,in 1951-1953

si restul de 15% a distrus-o taticul il si apoi fi-su . in perioada 1953-2009.

marduk, DPRK este un stat marioneta sustinut economic de china care nu doreste sa vada trupe americane la granita ei. intre timp, marioneta a luat-o razna si se vrea radioactiva.

PS: banc de cazarma americana varianta erevan

I:Pana unde poate ajunge ofensiva nord-coreeana in cazul unui invazii?
R: Pana la prima statie de benzina .

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2009, 09:57 AM) *
marioneta a luat-o razna si se vrea radioactiva.

fie ca ne place sau nu Koreea de Nord este o putere nucleara, chiar daca stim ca rachetele ei nu pot ajunge pana in Romania, tot nu suntem feriti de un atac iranian care foloseste tehnologie koreeana.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 22 Jun 2009, 11:11 AM) *
tot nu suntem feriti de un atac iranian care foloseste tehnologie koreeana.

avand in vedere ca in iran e ce este acum, ma cam indoiesc de potenta mulahilor de a da o azvarlita.

cocorea de nord este o putere nucleara numai daca ar fi in stare sa produca o boamba macar ca aia din '45 de la hiroshima. a lor e un pic oabla drool.gif

LE: uite niste baeti extrem de flexibili cu standardele lor morale

http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSTRE55L12V20090622

astia da hotarati. sa vedem.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2009, 12:39 PM) *
QUOTE
avand in vedere ca in iran e ce este acum, ma cam indoiesc de potenta mulahilor de a da o azvarlita.

depinde de cine se ia de turbanele ayatolahilor.
QUOTE
cocorea de nord este o putere nucleara numai daca ar fi in stare sa produca o boamba macar ca aia din '45 de la hiroshima. a lor e un pic oabla

ideea este sa produci focoase multiple de puteri mici pe care sa le montezi intr-un singur vector, asa sunt si rachetele americane, rusesti, franceze, chineze, etc.


P.S. Cred ca subestimezi capacitatea koreenilor.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 22 Jun 2009, 08:17 PM) *
P.S. Cred ca subestimezi capacitatea koreenilor.

Nu, ma indoiesc de competenta sistemului rigid, de origine stalinista , de comanda al armatei. a mai fost unul sadam, care in 1991 a aplicat aceeasi tactica si a luat-o peste ochi ......

despre ayatolahi nu mai imi fac grija , ai ei alte griji. la prima azvarlita, drept credinciosii le fac cerculete de target la turbane sa ii vada mai bine predator-ii smile.gif
turbo trabant
http://news.yahoo.com/s/ap/20090624/ap_on_..._koreas_nuclear

North Korea threatened Wednesday to wipe the United States off the map as Washington and its allies watched for signs the regime will launch a series of missiles in the coming days

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Traiasca scutul antiracheta , boys! jamie.gif
March
Hussein Obama ar trebuie sa se inscrie pe sest si in Partidul Republican biggrin.gif La inchiderea Guantanamo va renunta pentru ca asa vrea opinia publica. Acum cu rahatul asta nuclear koreean si ayatollaho-iranian la fundul sau , Obama va trebuie sa grabeasca punerea in functiune a scutului antiracheta .
turbo trabant
QUOTE(March @ 24 Jun 2009, 04:55 PM) *
Obama va trebuie sa grabeasca punerea in functiune a scutului antiracheta .

doh , mai mult, in foarte curand il si va testa devil.gif . cum ziceau democratii, parca " un sistem nesigur , care nu stim daca functioneaza".

luzari .

evribodi say aloha to kimisor cel mic!

n.r.: aloha = kimisor a zis ca da cu bombardeaua peste hawai . loc de nastere, crestere al lui B.H.O. nici ca se putea mai bine.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2009, 11:05 PM) *
QUOTE
a mai fost unul sadam, care in 1991 a aplicat aceeasi tactica si a luat-o peste ochi ......

e o mare diferenta intre cultura araba si cultura asiatica, mai ales koreeana, este vorba de tenacitate.
QUOTE
drept credinciosii le fac cerculete de target la turbane sa ii vada mai bine predator-ii

eu cred ca pui prea mare pret pe tehnologie, care cateodata da o zbarceste rau de tot.



QUOTE(March @ 24 Jun 2009, 05:55 PM) *
QUOTE
Obama va trebuie sa grabeasca punerea in functiune a scutului antiracheta .

e foarte dificil daca nu imposibil sa reusesti sa ochesti si sa lovesti cu un glont, un alt glont, cam asta vrea scutul antiracheta. or sa fie ceva reusite cum au fost rachetele Patriot in razboiul din Irak dar nu se spune nicio vorba despre esecurile sau erorile comise de acest sistem. In opinia mea scutul antiracheta este doar ceva propagandistic deocamdata.
turbo trabant
marduk, si noi si O vom afla in curand daca glontul poate lovi glontul. avand in vedere ca prin anii '60 altfel de gloante loveau alte gloante pentru prima data ( primele arme antisatelit) si de atunci s-au scurs 5 decenii in care tehnica in special computerele au evoluat , mai ca as paria pe o sticla de bere ca rachetuta lui kimisor cel proaspat uns ca mostenitor va face poc pe drumul spre hawaii.

asta bineinteles daca se da ordinul ca tot echipamentul e la locul potrivit. SBX-ul e deja in Hawai la o pina colada smile.gif

March
Cand bezmeticii de la Phenian or tranti o bomba deasupra Coreei de Sud , sa-l vedem pe Hussein Obama cu ce oratorie o sa mai ameteasca electoratul stupid people !
turbo trabant
deci ce se intampla? hac, parerea mea e ca m-am sprijinit din greseala, hac, de reacheta si a facut tusti ca pupaza pe muntele fuji. si tot fuji, fuji pana o cazu.
n-are nimic, facem alta, hai noroc, sa ne traiasca kim ala micu si nou si noi sa fim sanatosi!

statul nord coreean a bagat prima bere nord coreeana in reclame la tembelizor. inainte de mira. vorba aia omu mai lucreaza la nucleara dar tre sa mai bage ceva la vezica.

reclama e sufletul comertului stalinist drool.gif
Marduk
Azi am citit un articol care m-a pus pe ganduri. Stiam ca nord koreenii folosesc tehnologia ruseasca pentru asi construi rachetele, dar se pare ca pe rusii nu-i mai intereseaza cui si ce vand, important este sa vanda, asa se face ca sud koreenii folosesc si ei tehnologie ruseasca pentru rachetele lor. Acum ma gandesc ca au ales aceiasi cale tocmai gandindu-se ca intr-un viitor apropiat se vor "unii" cu fratii lor din nord si vor putea sa aiba acelesi sisteme de rachete.
turbo trabant
kimisor cel mare si sfant tocmai a serbat x primaveri.

http://www.reuters.com/news/video/story?vi...;videoChannel=1


vi se pare cunoscuta sala asta a palatului? biggrin.gif
Cla
Nu Turbotrabi, ni se par cunoscuti savanta si conducatorul din Scornicesti rofl.gif
Marduk
Nord koreenii se pregatesc de un nou test nuclear, prin mai din cate imi amintesc. Nu stiu de ce dar tare cred ca testele astea sunt de fapt si ale iranienilor.
Marduk
Nord Koreenii au surprins din nou lumea intreaga prin declaratia soc cum ca au reusit sa realizeze si sa contoleze fuziunea nucleara. Poate ca declaratia nu este decat o bomba a propagandei comuniste, dar daca nu este? daca "maniera ciuce" de a face lucrurile diferit fata de altii chiar functioneaza? Comunismul poate face ca o idee sa devina repede realitate daca este in interesul partidului si conducatorului iubit, in comunism nu exista nu sunt bani, nu e rentabil, n-avem ce ne trebuie, etc. vine ordinul si toti tovarasii il executa pana la victoria finala.
"Materialele pentru realizarea reacţiei termonucleare au fost concepute şi fabricate īn manieră coreeană, cercetarea fundamentală īn privinţa reacţiei de fuziune nucleară a fost finalizată şi au fost strānse resurse ştiinţifice şi tehnologice puternice pentru perfecţionarea tehnologiei termonucleare naţionale prin mijloacele noastre proprii."
March


Linia de granita este marcata si pe aceasta masa aflata in cladirea construita in Zona Demilitarizata chiar pe granita dintre cele doua state.
Cand se afla la discutii membrii celor doua delegatii nu-si dau mana , pentru ca nord-coreenii n-au viza de intrare in Sud-Koreea ! tongue.gif
Marduk
Sa vedem daca "vorbaria" nord koreeana ramane doar vorbarie, eu sper sa fie doar propaganda.
Blakut
QUOTE
Nord Koreenii au surprins din nou lumea intreaga prin declaratia soc cum ca au reusit sa realizeze si sa contoleze fuziunea nucleara. Poate ca declaratia nu este decat o bomba a propagandei comuniste, dar daca nu este? daca "maniera ciuce" de a face lucrurile diferit fata de altii chiar functioneaza? Comunismul poate face ca o idee sa devina repede realitate daca este in interesul partidului si conducatorului iubit, in comunism nu exista nu sunt bani, nu e rentabil, n-avem ce ne trebuie, etc. vine ordinul si toti tovarasii il executa pana la victoria finala.


Nici comunismul nu indoaie legile fizicii...
turbo trabant
QUOTE(Blakut @ 26 Jul 2010, 10:00 AM) *
Nici comunismul nu indoaie legile fizicii...

dimpotriva, comunismul este beton. sunt pe cale de a avea fuziunea nucleara , in unica modalitate cunoscuta pana acum de a o detine.

poporul , kimisor, coreea.
Marduk
Koreea de Nord a bombardat in aceasta dimineata o insula sud koreeana. Nu stiu ce i-a deranjat pe nord koreeni dar stiu ca au tupeu. Sa vedem reactia chinezilor si a celorlalte state implicate de-a lungul timpului in zona. Un razboi ne-ar mai trebui acum, sau poate ca chiar asta ne trebuie, in vremurile de criza. Poate ca cancelariile vestice se asteptau la un asemenea eveniment, de unde si curtarea Rusiei la summitul NATO de la Lisabona. Cred ca toti asteapta reacatia chinezilor, pot oare chinezii sa-si permita sa-i sprijine sau sa-i ajute pe nord koreeni?
abis
SUA au declarat ferm ca isi vor apara aliatul.

Nici Rusia, nici China nu au nevoie acum de un razboi in Coreea. Deci nu va fi razboi. Se va calma situatia, in cateva zile.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.