Putem invata ceva de la politicienii din toate timpurile, de la savanti, de la oamenii de afaceri, de la scriitorii de succes? Putem trage cu ochiul la strategiile lor? Ca au, vezi bine, felurite strategii. Unii dintre ei sunt inteligenti, stiu sa invarta trebile in afaceri, in trebile statale, in strategii de tot felul, bla, bla, bla. Succesul e un animal fabulos care se lasa greu capturat. Pui capcane si el te lasa cu buza umflata. Te rogi la Dumnezeu de multe ori. Alteori muncesti de-ti sar capacele. Uneori investestesti o gramada de banet. Sau, pur si simplu, ai un noroc chior, bafta, sansa. Sunte multe povesti despre Arta Succesului. Unele sunt adevarate, altele sunt de fapt niste minciuni gogonate. Pentru fiecare dintre noi, Succesul are alta infatisare. Unii vor glorie, altii cauta mortis ratingul si locuri de top in top-uri. Oricum ar arata Succesul pentru fiecare dintre noi, fiecare dintre noi are dreptul la Succces. De ce insa numai unii au parte de succes?! Iar cei care au, au o arta a lor? Dupa ani si ani de analiza atenta a vietii, sa nu credeti ca am ajuns la un raspuns valabil. Am inaintat o multime de oameni catre Succes. Unii s-au bucurat de el, altii il mai cauta. Unii au renuntat. Cred insa cu tarie ca daca esti ambitios si neinfricat si nu te dai batut, vei avea succes. O sa va zic niste povesti despre Arta Succesului. Nu tin mortis sa le credeti de la un capat la altul. Nu sunt guru in Imagine si Comunicare dar, asta e, Arta Succesului inseamna sa stapanesti Arta Comunicarii si Arta Imaginii. Sau macar sa intelegi ce ai de facut cu ele in aceasta lume care e unica si irepetabila.