Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Adevar Sau Provocare ?!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Zed
Titlul nu are nimic cu jocul in sine dar mie mi s-a parut potrivit .
Topicul se refera la ceea ce va place la romani si ceea ce nu va place .
Stiu ca v-a starni controverse dar daca tot spunem ca suntem (rofl.gif sinceri ) o natiune inventiva , inteligenta , frumoasa etc atunci vom avea puterea sa spunem si ceea ce nu suntem , sau punctele noaste minus /negative .

Ceea ce imi place la romani :

1. ca sunt sociabili .( in general pot spune ca da )
2. ca au rabdare .( in ce priveste solutionarea unor probleme de interes comun , spitale , centuri , autostrazi , reabilitari termice , ca blocheaza banii de la UE aiurea cand ar putea sa profite la maxim de ei )


Ce nu imi place la romani :

1. ca sunt prea patrioti in loc de realisti ( si de asta are de profitat numai statul , niciodata familia sau ei insisi )
2. ca nu fac ceva pentru om (NU generalizez ! ), ci ori de mantuiala , ori contra lui ( vezi balcoane cazute , neasigurarea corespunzatoare a spatiului de constructii ( firma pana la urma e formata din indivizi ) , indiferenta
3. ca nu au o educatie in ceea ce priveste mediul ( vezi munti de pet-uri prin pesteri , lacuri si altele , arunca gunoaie pe unde apuca )
Marduk
Discutam doar de romani, intreb, deoarece in tara asta traiesc si tigani, unguri, sasi, sarbi, bulgari, greci, italieni, lipoveni, polonezi, sper ca nu am uitat pe nimeni. Nu vrem sa generalizam, nu?
Zed
Marduk , da , am scris clar romani pentru ca nu doresc mesaje de la xenofobi aici . Pe aceia ii invit sa se refuleze in fata oglinzii , e mai terapeutic .
Rehael
Eu nu pot fi de acord in primul rand cu asta:

QUOTE(Zed @ 26 Apr 2009, 05:30 PM) *
Ce nu imi place la romani :

1. ca sunt prea patrioti in loc de realisti ( si de asta are de profitat numai statul , niciodata familia sau ei insisi )


Eu chiar consider ca sunt cam putini romani cu adevarat patrioti. Cei mai multi cum dau oleaca de greu incep sa vada numai defecte la cei din jur si blameaza laolalta si popor si tara, unii chiar 'amenintand' cu cautarea unei alte patrii... gata pregatite probabil de altii pentru ei, merituosii. Asta este chiar un aspect care nu-mi place la unii romani. nonono.gif
Marduk
QUOTE(Zed @ 26 Apr 2009, 05:56 PM) *
Marduk , da , am scris clar romani pentru ca nu doresc mesaje de la xenofobi aici.

Romanii, sunt adorabili, cel mai de seama reprezentant al lor, in opinia mea, este Moromete, batranul. Poate ca Pacala ar fi pe primul loc, asta daca nu ar fi Fat Frumos sau Baciul molodovean, ala cu oi mai cornute, de vroiau ailalti doi sa-l omoare.drunk.gif
Afrodita
Ce-mi place la romani:

- sunt omenosi, daca te considera intr-adevar prieten sunt in stare sa-ti dea si pielea de pe ei
- sunt haiosi, stiu sa se distreze, sa faca haz de necaz, sa danseze, sa bea cu masura, sa se simta bine oriunde si oricum
- n-au pretentii prea mari, se multumesc si cu mult si cu putin, n-au nevoie de avioane si iahturi ca sa fie fericiti
- stiu sa se descurce in orice situatie, indiferent ca leaga cu sarma sau o fac ca la carte

Cam atat deocamdata, ca nu am chef sa ma lungesc prea mult, sa spuna unii ca traiesc intr-o bula roz harhar.gif

Ce nu-mi place la romani:
- fac treaba de mantuiala numai ca sa inchida gura altora
- sunt delasatori
- sunt ipocriti, uitand de unde au plecat si incotro se indreapta
- prefera sa fure daca e mai usor si scapa basma curata - decat sa munceasca cinstit.

In ambele cazuri (si ala cu plus si ala cu minus) nu am generalizat, ci m-am referit strict la romanii ce-i cunosc eu (si sunt destui). Evident ca si calitatile si defectele sunt imbinate intre ele - nu exista numai bune sau numai rele - si evident ca sunt mai multe calitati si defecte decat cele scrise mai sus, dar momentan astea ma incanta/ma calca pe nervi biggrin.gif
Marduk
Parerea unui mare artist despre romani. sad.gif
Erwin
Nu e părerea mea, dar se potriveşte aici:

QUOTE
Romanii sunt obsedati. De diferite lucruri. Asta n-ar fi o problema daca aceste obsesii ar fi constructive. Uite, japonezii sunt obsedati de electronica si au ajuns unde au ajuns. Francezii sunt nespalati dar au nasuri fine si sunt obsedati de parfumuri. Si uite unde au ajuns. Si exemplele ar putea continua. Din nefericire, la noi obsesiile nu sunt de natura colectiva. Adica, desi romanii impartasesc cam aceleasi obsesii, ele sunt profund egoiste si privesc fericirea personala chiar in detrimentul tuturor celorlalti.

TOP 10 OBSESII ROMANESTI

1.Obsesia cu "casa pe pamant". Toata lumea si-ar da 20 de ani din viata ca sa aiba casa pe pamant. Nu conteaza ca vei sta ORE IN SIR in trafic!!! Nu conteaza nimic! Casa pe pamant sa fie!

2. Obsesia televizorului. Romanul e devorator de televiziune. S-au facut niste cercetari si cica noi am fi cam cei mai avizi din Europa. Adica ne uitam cel mai mult la televizor. Si, asta e geniala, avem cele mai multe televiziuni! !!Mi se pare fascinant ca romanul este "europeanul" cel mai telespectator avand in vedere ca in Romania sunt, cu cateva exceptii, cele mai imbecile si mai de prost-gust productii!

3. Obsesia Coelho. Daca n-ai citit Coelho n-ai viitor frate! "Pai am citit Dostoievski, Tolstoi, Salinger, Marin Preda, Nichita Stanescu" "Te pisi pe ei! Citeste Coelho!"

4.Obsesia tzatzelor. Aproape toti producatorii tv au urmatoarea obsesie: "Tzatzele aduc rating!" Si stiti ce e misto! Ca de cativa ani incoace s-a dovedit a fi complet fals. Oamenii au la dispozitie internetul pentru laba. Dai un click si gata! Cine dracu' mai asteapta emisiunea cu "Mama Natura" ca sa-i "de in cap lu' mutu". (scuze Adriane dar asa e expresia! Daca vrei schimbam: "sa'i dea in cap lu' Chivu")

5.Obsesia messenger. Asta e, totusi, un fenomen global. Pai daca a ajuns mama sa-mi dea buzz si sa-mi reproseze ca stau pe invisible

6.Obsesia haiduceasca. Dupa o sticla-doua de vin si cel mai prapadit roman devine haiduc la orice nunta. Fura mireasa, cere rascumparari. Si dup-aia, haiducia maxima. "Pusca si cureaua lataaaaaa!". Apoi recunoaste ca e impotent: "Ce barbat AM FOST odataaaaa!"

7.Obsesia auto. In Romania exista cea mai dinamica piata auto. Punct. Pe strazile noastre exista masini cum n-au vazut nic parizienii, nici londonezii. Punct.

8.Obsesia carnii din congelator. Cu toate ca au trecut 20 de ani de cand gasesti sute de feluri de carne si la 4 dimineata, romanul inca isi mai incarca pana la refuz congelatorul. Sa fie acolo. Cine stie!?

9.Obsesia celulara. Pentru roman, telefonul mobil reprezinta un statement. Am vazut vanzatoare in magazinul Titan care aveau telefon de 3 ori mai scump ca al meu desi eu poate castig de 30 de ori mai mult. Asta e un mare mister. Cum ajunge un om cu salariu de 10 milioane sa aiba un mobil de 20 de milioane? Si sa dea beep cu el!!!!!!!

10.Obsesia "daca ala nu face,de ce sa fac io?". Asta de obicei e completata si cu o doza de mandrie:" Ce? Sunt mai prost?!"

şi... cine zice că nu?! rofl.gif
Nefertiti
Eu zic nu, la destule de acolo. harhar.gif

Ala e un text din seria "bloggeri care se cred spirituali". laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.