Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mise En Place
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Cla
Ca tot vorbim de culinare, mi-a venit in minte de "Mise en place"
Asta e definitia franceza da a nu-ti uita ce faci.
In bucatarie tot trebuie sa mearga repede, ca sa prinzi momentul cānd se drege aia, se face ailalta, etc.
Mise en place e doar o pregatire, si anume o pregatire ca sa ai la īndemāna tocmai ce-ti trebuie la momentul respectiv.
Adica "īti pui la īndemāna"... ceapa, untul, fasolea, orezul, egal ce.

Daca eu ma pun pe gatite, imi aranjez īntāi treburile care urmeaza aruncate īn blid.
Si-atunci le iau de-a rāndul. Asta, asta, asta.

Voi, fetelor, cum faceti? Aiurea sau la fel? unsure.gif Ce face parte din "Mise en place"-ul vostru?
Poate am uitat sa precizez: Fiecare bucatarie are preferatele ei. Eu nu ma pun sa gatesc fara boia de ardei, hrean, usturoi, ceapa, marar, cimbru etc...
Numai sa fie langa mine, ca sa le gasesc cānd trebuie smile.gif

*Pentru baieti: Mise en place sprijina lenea, si mai ai si timp īntre "asta, asta, asta" sa tragi o gura de bere biggrin.gif
Serenity
Io alerg dupa ele atunci cand ma trezesc ca imi trebuie laugh.gif Ma ia plictiseala daca am totul la-ndemana.. Uneori am si cate o carte langa mine, si cat astept sa se prajeasca clatita pe o parte, mai citesc cateva randuri tongue.gif Aia e, ma plictisesc repede.
Cla
Serenity, o sa īnveti si tu, la fel cum ai īnvatat sa umbli pe jos, īn lipsa de taxi rofl.gif
Serenity
O sa invat ce?
Cla
Sa-ti faci niste pregatiri, inainte de ce citesti smile.gif
Serenity
Aaa... dar nu ti-am zis ca-mi place sa alerg ca disperata dupa bulion ca se arde ceapa? laugh.gif Putina adrenalina nu strica in bucatarie... tongue.gif Atat timp cat NU ajunge sa se arda ceapa tongue.gif
Rehael
Si daca se arde, ce? Aruncam tot si o luam de la capat. Se mai intampla... rofl.gif
Cla
Da rofl.gif Eu am reusit odata sa ard o supa... si altadata niste cartofi cu sare... sorry.gif

rofl.gif
Rehael
rofl.gif
Eu am ars odata porumbul pus la fiert. sorry.gif Rezultatul a fost porumb copt! ohyeah.gif rofl.gif
Cla
Pai si ala-i bun, nu? Bine ca nu mancam zeama de spalator rofl.gif
(citeste ce a scris puncct pe pagina asta) http://www.hanuancutei.com/forum/content-p...aznite/page/15/
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.