Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Loc De Dat Cu Capu'
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
OMU'BUN
Ei, se pare ca la refulari toata lumea se pricepe, dar remuscari nu prea are nimeni. Toti suntem viteji, toti suntem supra-dotati, imbatabili, infailibili... Totul ni se cuvine, dar nimic nu ne... obliga! Nici macar constiinta?
Eu... am sa fiu primul! Daca mai are cineva curajul sa ma urmeze, cred ca-i va fi mai usor sa se priveasca in oglinda si va avea si un somn mai linistit... Daca nu va urma nimeni, inseamna ca sunt singurul imbecil de pe forumul asta frumos, si nu merit respectul atator oameni... cumsecade!
......................................................
Uneori, ceea ce noua ni se pare o gluma nevinovata, poate fi pentru cel vizat o reala catastrofa. Ma simt vinovat si imi cer iertare fata de atta, ca am cam...sarit peste cal, la jocul de la "gogosi", topic pe care mi se pare ca ea l-a si inceput. atta, iarta-ma, draguta! Nu vreau sa fii suparata pe mine pentru glumele de acolo.

Lilith- as vrea sa cred ca nu esti suparata pe mine datorita aceluias "joc", dar daca totusi esti, vin si la tine spasit si-ti cer ... indurare!!! Eu am vazut deja ca tu esti o fata buna! Pot sa cred ca ma ierti?

Misti - Nu stiu de ce am vaga impresie ca ma acuza de minciuna! Presupun ca nu a aflat inca faptul ca ...EU MU MINT NICIODATA ! Daca am spus ca am vazut acea casuta cu "x" , apoi e clar c-am vazut-o si mi-am dat seama dupa aceea ce era: emoticonul !
Asa ca la acest capitol stau linistit; n-am motiv de scuze. Eram doar dator o... lamurire!

Figaro - tie nu-ti mai cer ca ... ti-am tot cerut wink.gif

Restul? Care indraznesti, ma, sa mai fii suparat pe mine, ha? 3.gif
Mistinguett
QUOTE (OMU'BUN @ Jul 17 2003, 03:43 PM)

Misti - Nu stiu de ce am vaga impresie ca ma acuza de minciuna!

Ei, acum ar trebui sa ai remuscari. Nu te-am acuzat deloc de minciuna, nu intelesesem ce ai spus, pur si simplu.
Acum, dupa ce mi-ai explicat tu si am vazut ca e forumul plin de casute cu x am inteles.
OMU'BUN
Misti, urasc disculpa! Nu-mi place sa ma vad dand explicatii pentru o neintelegere, mai mult decat o data. Dar daca tu nu m-ai crezut atunci trebuie oare sa am eu remuscari acum? O sa redau mai jos. Tu tragi ce concluzie doresti.
Iata explicatia mea de atunci:
Misti, eu am postat aseara aproape imediat dupa tine, si undeva a aparut o casuta cu un x care nu putea fi accesata... Dupa care a disparut...subit, facandu-ma pe mine acum sa cred ca eram ori beat, ori adormit, ori amandoua Mi-am imaginat ca la ceea ce scrisesesi tu, ai vrut sa adaugi vreun "stop-cadru" cu bericica de care spuneai... si nu s-a "lipit" poza... Imi pare rau pentru deruta E la fel ca la alte sectiuni: vorbesc unii despre poze sau avataruri care intre timp au fost scoase, (sau schimbate) iar cine nu a fost atunci "pe faza" , cade in... gol!
Iata concluzia ta din jurnal, imediat dupa aceea:
In alta ordine de idei: am spus vreodata ca urasc minciuna si dispretuiesc mincinosii?
O minciuna prost spusa este o insulta. O minciuna bine spusa este o iluzie si poate influenta viata celui care o primeste in feluri nebanuite la prima vedere.
Majoritatea minciunilor sunt gratuite. De ce nu avem curajul sa spunem adevarul, mai ales cand e vorba de lucruri minore? De ce ne incalcim in vorbe si cand minciuna e primita cu gratie, continuam sa oferim explicatii inutile si ridicole?

Eu nu sunt foarte incredintat ca de mine era vorba in jurnalul tau, dar s-a nimerit sa fie chiar atunci... Faptul ca tu acum imi ceri sa am remuscari, o s-o iau ca pe o... gluma! Sincer, nu prea vad de ce?
Mistinguett
Da, era o gluma, si anume ca ar trebui sa ai remuscari pentru ca ma acuzi pe mine ca te-am facut sau te cred mincinos.
Referinta ca nu intelesesem ce spui era la postul dinaintea celui care l-ai repetat aici - asta este cel in care explicai.
Iar jurnalul meu nu are absolut nici o legatura cu tine, si nici cu nimeni de aici. Nu cred ca am comentat niciodata in jurnalul meu despre oamenii de pe forum. De ce nu te simti vinovat atunci si pentru durerile mele despre care vorbesc acolo?
Dragule, caci imi esti drag, cred ca esti incarcat cu ceva energie negativa biggrin.gif Te inteleg, dar ma intristeaza.
cris
Omule bun, nu fi suparat pentru ca nu ai de ce ! Cel putin asa mi se pare dupa ce m-am pus la curent cu postarile.

Vin sa dau si eu cu capul pentru situatia pe care am creat-o cu Misti si Sorin. sad.gif N-am avut intentia sa lovesc, am trantit o vorba, poate insuficient argumentata, pe care am regretat-o. Mesajele cer mai multa atentie decat discutiile in care interlocutorii se pot privi in ochi si isi pot auzi tonalitatile glasului- asta e clar ! Dar omul din greseli invata !
Sa fim iubiti si sa nu mai avem nevoie de locuri pentru dat cu capul ! 41.gif
OMU'BUN
QUOTE

Mistinguett Trimis pe Jul 18 2003, 03:59 AM
Dragule, caci imi esti drag, cred ca esti incarcat cu ceva energie negativa

Dragalasa mea Mistinguett, (ca imi esti cam... dragalasa 31.gif ) oare nu poti tu sa-mi transferi si mie ceva din "energiile" tale pozitive, ca ma mustra rau "constinta", draga, si am probleme grave la capitolu' oniric... Nu mai fugi de mine in vis, ca nu vreau sa-ti fac nimic din ceea ce crezi tu ca ti-ar displace... wub.gif

Cris, da' nu-s suparat, frate ! A fost doar o mica neintelegere...
Iar tu nu te grabi asa devreme sa vii sa dai cu capu' ca ajungi la balamuc daca o s-o tii asa pe forumu' asta laugh.gif
Cred ca Sorin ar trebui sa-si faca un cucui 2.gif
OMU'BUN
Apropos de luat apararea, de remuscari si de celelalte aspecte care deriva. O sa va povestesc o intamplare penibila dar si amuzanta in aceeasi masura. Eu am mai multi frati, toti mai mari decat mine. ( Cred ca o s-ajungeti sa-mi cunoasteti familia mai bine decat nevasta-mea laugh.gif ) Unul dintre frati este genul de om care ridica femeia pe un piedestral la care nici el nu poate ajunge. (Mai putin pe nevasta-sa pe care-o mai altoieste din cand in cand, dar fie ca si merita - sorry pentru divagatie !) Frate-miu asta are un imens respect si admiratie pentru femeia din tren mai ales, dar nu numai; in general pentru cea straina. Cateodata se duce si le inveleste cu propria-i haina cand le vede adormite, sau - ma rog - face chestii din astea putin jenante, putin ridicole, si nu mai e chiar un copil ca a ajuns la 50 de ani. Intr-o noapte era in rapidul Bucuresti-Timisoara. Compatrimentul plin. El se afla la geam. Pe coltul opus, la usa era o ds-ra draguta. Alaturi de ea un domn destul de aratos si bine imbracat. Nu stiu daca fratele meu a observat ca cei doi venisera impreuna; inclin sa cred ca nu. In compatriment toata lumea motaia sau chiar dormea. Frate-miu se facea ca doarme. Lumina - semiobscuritate, doar lumina de veghe. Domnu' bine, tot incerca sa o sarute pe ds-ra, iar ea se cam codea... Frate-miu, rezista ce rezista, apoi i se adreseaza individului: "Ia asculta, ba! Daca n-o lasi in pace pe ds-ra, te iau de guler si te-arunc din tren, ai auzit? " Ala - paralizat. Bineinteles ca toti s-au trezit, buimaci si se uitau unii la altii fara sa inteleaga mare lucru. Cand isi revine, ii raspunde: " Dom'ne, cred ca dumneata nu esti intreg la minte. Stii dumneata de unde cunosc eu femeia asta si de unde vin cu ea?" Apoi a iesit afara si si-a aprins o tigara, iar la prima statie a si coborat. Ds-ra a confirmat faptul ca fusesera impreuna prin mai multe locuri, si l-a cam papat de bani, ba chiar dormisera si la hotel impreuna, dar nu reusise sa-i faca nimic. De complezenta sau nu, i-a multumit lui frate-miu pentru interventie, desi nu parea foarte incantata de noa ei situatie ca "fraierul" tocmai o abandonase in tren... Acum nici pe ala nu-l inteleg de ce voia s-o reguleze tocmai acolo, daca la hotel n-a fost in stare, dar nici cu frate-miu nu mi-e rusine...
Afrodita
Asta cred ca e buna de "incredibil, dar adevarat", hahahahaha laugh.gif laugh.gif Si frate-tu' e cam ciudat, da' ala l-a intrecut sigur!! laugh.gif
Hmm..Remuscari? Pai remuscarea mea cea mare e ca anumite clipe de azi nu s-au oprit in loc biggrin.gif
Referitor la cei de pe forum: nu consider ca am suparat pe cineva, daca e asa sa ma anuntati biggrin.gif Pup iu
gand
Gand ii dedica lui omu'bun Balada lui Ciprian Porumbescu..Am dat si eu cu presupusu, mai greseste omu'. unsure.gif

Numai bine si o zi buna!
OMU'BUN
Sa fii iubita, si... nu doar in ...gand ! Ma bucur ca te-ai razgandit...
Eu tot mai cred ca ai un suflet bun!... smile.gif
Lilith
Omule bunule ! Cum sa fiu suparata pe tine ? Ti-am dat eu vreun motiv sa crezi asta ? Sau te-a apleznit asa de-odata pasa aia proasta ? Cred ca esti neciufulit ! laugh.gif
OMU'BUN
Oooo, buna dimineata, Lilith! Nici vorba de pasa proasta... Dar cum puteam si eu sa intru in vorba cu tine, na?... Deci si tu ma... iubesti... Eu... tocmai faceam o... statistica!... Va rog sa continuati! laugh.gif
Lilith
laugh.gif Esti cu recensamantul ? Buna dimineata ? lua-m-ar dimneata ! credeam ca ma potolisem cu noptile si iar am inceput, e aproape 4 !!

Pai ce vorba e asta ? Cum sa nu te iubesc ? Dupa ce ma jumulisi asa acolo pe corabia attei crezi ca scapi asa cu una cu doua ?
Afrodita
Si io te 'ubesc om bun blush.gif da' sa nu ma zici lu' iubi sau lu' Cain! biggrin.gif laugh.gif
OMU'BUN
Incerc sa aduc "la lumina" un topic ingropat. Cred ca exista la Han doua persoane care ar fi trebuit sa treaca pe aici fie si numai dintr-un gest al unei false remuscari. Nu numai ca nu s-a intamplat asa, dar se pare ca persevereaza in "turbulentii" forumului. Propun celor care cred in "arta de a conversa", sa-si spuna parerea daca forumul are nevoie de liniste si cam ce anume se impune a fi facut. Lipsa de atitudine va fi considerata ca o acceptare a "balacarelilor", si voi intelege ca sunteti de acord cu ofensele gratuite la tot pasul!
Rose
Nu sunt sigura ca stiu exact la cine te referi, dar banuiesc. Eu cred ca da, forumul are nevoie de liniste. Sau cel putin nu de certuri, ci de discutii in limita bunului simt; doar se cheama "arta de a conversa", nu de a te certa. Motivul pentru care am preferat Hanu Ancutei altor forumuri a fost faptul ca nu era un camp deschis de batalie. Sper ca acest lucru sa nu se schimbe nici pe viitor.
Afrodita
Omule bun, daca eram eu admin ii banam pt cel putin o luna...Din pacate nu sunt... laugh.gif A zis Copernic sa-l lasam o saptamana sa-i invete arta de a conversa...Sunt sigura ca nu o sa reuseasca laugh.gif Sa speram ca totusi vor intelege si ei de vorba buna si daca tot nu inteleg, ma astept ca Mihai sa ia masuri dry.gif
secunda
Am vazut acest topic cu ceva zile in urma. Si am trecut mai departe. Azi insa l-am cautat. Pentru ca azi trebuie sa va cer iertare.

In primul rand lui Mihai caci m-am suparat pe el cand mi-a inchis un subiect. In adevar era un subiect despre perversiune. Si discutiile erau mai mult sau mai putin serioase. Eu am vrut doar sa aducem ceeea ce era urat in fata, sa ne batem joc de ceea ce e pervers, sa radem si in acelasi timp sa stim care sunt pericolele, sa stim de ce anume sa ne ferim. In fine, iarta-ma Mihai.

Apoi imi cer iertare de la Iarina. Am spus la un moment dat - in cadrul jocului cu Masca de aur- ca ea ar avea parul de 5 cm. Am dat cu presupusul si am gresit. Nu am avut intentia sa jignesc, insa daca s-a nimerit astfel, imi cer iertare.

Sa ma ierti si tu Soare caci si pe tine te banuisem atunci.

Imi cer iertare de la Aiwa pe care l-am suparat cu dialoguri puerile. Voi incerca sa nu se mai repete.

Imi cer iertare de la toti care au fost deranjati de off-topicurile mele.

Daca ar fi sa vrobim de arta, atunci ar insemna sa vorbim de frumos. Dar cum frumosul este o notiune subiectiva, cam greu sa stabilesti un standard.

Arta de a conversa. Insa nu oriunde ci intr-un han. Undeva unde buna dispozitie si veselia insotesc paharul de vorbe si cana de ganduri.

Asa am inteles eu. De aceea mi-am permis sa glumesc, sa discut liber si sa fac paranteze la discutii. Am inteles cumva gresit.

Imi cer iertare. Eu asa sunt. Zglobie. Rad si plang. Ironica uneori. Trista cateodata. Am impartasit cu voi secvente din viata mea, idei marunte sau framantari ascunse. Am fost timida la inceput apoi am vorbit prea tare.

Acum sunt serioasa. Si in fata voastra ma simt stanjenita. Imi e teama sa mai zic ceva ca nu cumva sa nu va supar iar.

Pur si simplu ... mi-a pierit zambetul. Fara el parca nu mai sunt eu.

Va multumesc de ascultare.
Mihai
12.gif
De ce nu scrii intr-un Jurnal la Han gandurile astea ale tale zglobii? smile.gif
Acolo in mod sigur nu ti-ar zice nimeni ca esti off-topic si nu ai fi stanjenita.

Dar ti-am spus, nu trebuie sa fii stanjenita de ceilalti in nici un locsor din Han; doar ca aici este o comunitate, cu regulile ei.
Iar eu veghez pe cat posibil ca aceste reguli sa fie respectate... si sa nu fie un forum de aberatii, cum spuneai in alt mesaj.

Gata, nu mai fii suparata! 31.gif
ypsilonalpha
Tema acestor rinduri este topicul de mai jos:

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=1835 ("Exista criterii pentru a depista daca crezi sau nu?").

Ofer scuzele mele celor care s-au simtit ofensati de interventia mea pe acel topic. Probabil ca nu era acolo locul cel mai potrivit pentru a-mi varsa nervii.

Circumstante atenuante: in mod normal caut sa nu ma bag in disputa atei vs. credinciosi, dar asa cum eu incerc sa nu-i jignesc pe credinciosi, astept acelasi tratament de la respectivii. Adica nu vreau sa fiu nici calau, dar nici victima.

Asta-i tot.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.