HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Cine este Iisus?, Despre crestinism din punctul de vedere al credintei mozaice
Soimos
mesaj 12 Feb 2009, 05:26 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



Parerea mea este ca crestinii nu se inchina nici unui zeu!

Ei doar CRED ca se inchina lui Yahwe

Dar ei nu STIU ca Yahwe este si astazi tot in sinagoga si nu exista nici o dovada ca s-a convertit la crestinism ca sa se mute in biserica!

Sau credeti ca e suficient sa "imprumuti" scripturile si personajele mitologice ale religiei mozaice ca sa il poti fura pe Dumnezeul Evreilor din ceruri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 22 Feb 2009, 03:31 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
De unde stiti asta ?
A vestit cumva Dumnezeu ca si-a schimbat religia?

Citeste vorbele lui Iisus, ca sunt foarte clare si ar trebui sa intelegi usor. Tu crezi ca materia de clasa a 8-a a schimbat materia de clasa a 7-a?

Hai sa-ti mai spun din ce zicea Iisus si poate incepi sa intelegi diferentele dintre iudaism si crestinism:
29 Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
30 Şi: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
31 Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.
(Marcu 12)

36 Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40 În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
(Matei 22)
Nu aceasta este oare Legea de baza a crestinismului Ortodox? Evident ca da.
QUOTE
quoteDaca afirmi ca invatamantul din clasa a 7-a este diferit de cel din a 8-a sa zicem, este adevarat sau fals?

Dupa logica asta putem trage concluzia ca Ateismul bazat pe dezvoltarea cunoasterii este faza dezvoltata a crestinismului ... nu?

Nope! Faci afirmatii ilogice, probabil din confuzii... Atentie!... Eu te intrebam daca clasa a 8-a contrazice sau nu invatatura din clasa a 7-a?
Tu raspunzi ca da, caci ateismul contrazice si neaga invatatura crestina.
In realitate, raspunsul corect si logic este ca NU... Invatamantul din clasa a 8-a nu contrazice invatamantul din clasa a 7-a, ci il completeaza si il implineste, folosind metode mai bune si eficiente de a atinge un anumit scop/rezultat, fara insa a nega corectitudinea metodelor folosite in clasa a 7-a. Cu toate acestea, daca in clasa a 8-a vei folosi metodele din clasa a 7-a pentru a ajunge la rezultat, vei ramane repetent.
QUOTE
Te referi la makarismele legate de predica de pe munte ... alea au au aparut cu sute de ani inaintea nasterii lui Isus fiind perle ale filozofiei si moralitatii populare elene pe care iudeii elenisti le au preluat si bagat in Biblie in contul lui Isus.
Asta este din imaginatia ta, nu-i asa? Dar argumente concrete poti sa si aduci?
QUOTE
Iar din legile prezentate de Matei si ouse in carca lui Isus nu sunt relevante ptr ca Isus le contrazice personal cand spune " eu nu am venit sa aduc pacea ci sabia"

hh.gif O nu! Nu schimonosi intr-atat intelesurile Scripturii, in speta al vorbelor lui Iisus... Iti repet, daca nu intelegi mesajul lui Iisus ce-l zice acolo, intreaba Biserica, si apoi, daca mai e cazul, incearca sa vii cu pareri de "valoare".
Iata citatul intr-o forma mai cuprinzatoare a sa:
32 Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
33 Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
34 Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35 Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36 Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37 Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38 Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39 Cine ţine la sufletul lui îl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi.
40 Cine vă primeşte pe voi pe Mine Mă primeşte, şi cine Mă primeşte pe Mine primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
(Matei 10)
Care este mesajul lui Iisus Hristos in acest pasaj?: Cumva ca Iisus dorea razboiul si uciderea in locul pacii? Pana si un copil isi da seama ca acest inteles este de-a dreptul prostesc, caci din text nu rezulta deloc asa ceva.
Iisus vorbeste foarte clar ca va fi razboi intre cei ce-L marturisesc pe Dumnezeu si necredinciosi. De fapt spune ca cel credincios va fi prigonit de cel necredincios, chiar omorat. Este de fapt o indemnare la marturisirea credintei.
Spune foarte clar ca cel ce se va lepada de El inaintea oamenilor, se va lepada si EL de acela inaintea Tatalui.
De ce sa se lepede cineva de EL inaintea oamenilor? Asa de bunavoie? Nicidecum, ci va fi constrans sa se lepede de El. Va fi amenintat, chiar batut, schingiuit si omorat, doar ca sa se lepede de El. Acest lucru s-a intamplat si se intampla. El aici indeamna la martiraj si mucenicie pentru Hristos.
Mai spune si ca aceste amenintari nu vor veni doar din afara casei, ci chiar din sanul familiei si chiar dintre apropiati. Ce amenintari si ce batai nu au suferit unii copii care au vrut sa mearga in manastire pentru Hristos din partea parintilor lor necrestini?
Pentru ca cei din preajma ta sunt si cei mai mari dusmani ai tai cand e vorba de Hristios, caci acestia fac tot posibilul sa te tina departe de El. Iti spun: nu te duce acum la Biserica, nu te ruga acum, bea acum si veseleste-te cu noi, sa facem un chef, chiar si cand este post, nu de duce la manastire, stai departe de calugari etc...
Si cu adevarat, cel ce iubeste pe tatal si mama lui, sau pe fiu sau pe fiica, mai mult decat pe Hristos nu este vrednic de Hristos, caci nu poti iubi mai mult creatia decat Creatorul, mai mult pe om decat pe Dumnezeu, caci daca faci asa ceva, Dumnezeu se va lepada de tine.
De aceea si precizeaza: "Cine ţine la sufletul lui îl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi."Pentru ca omul las, putin credincios, ca sa scape nevatamat sau cu viata dintr-o incercare, se leapada repede de Dumnezeu, ca sa-si scape sufletul, dar de fapt, chiar prin acea lepadare de Hristos, si-a pierdut definitv sufletul.
Mai mult, face si precizarea:"Cine vă primeşte pe voi pe Mine Mă primeşte, şi cine Mă primeşte pe Mine primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine", caci si lepadarea de Biserica si de cei trimis de Hristos, tot lepadare de Hristos este. Pentru ca daca Hristos este Imparatul, atunci acestia nu sunt altceva decat solii Sai.
Iti voi cita acum o pilda deosebit de utila, spusa de Iisus, a nuntii fiului de imparat:
1 Şi, răspunzând, Iisus a vorbit iarăşi în pilde, zicându-le:
2 Împărăţia cerurilor asemănatu-s-a omului împărat care a făcut nuntă fiului său.
3 Şi a trimis pe slugile sale ca să cheme pe cei poftiţi la nuntă, dar ei n-au voit să vină.
4 Iarăşi a trimis alte slugi, zicând: Spuneţi celor chemaţi: Iată, am pregătit ospăţul meu; juncii mei şi cele îngrăşate s-au junghiat şi toate sunt gata. Veniţi la nuntă.
5 Dar ei, fără să ţină seama, s-au dus: unul la ţarina sa, altul la neguţătoria lui;
6 Iar ceilalţi, punând mâna pe slugile lui, le-au batjocorit şi le-au ucis.
7 Şi auzind împăratul de acestea, s-a umplut de mânie, şi trimiţând oştile sale, a nimicit pe ucigaşii aceia şi cetăţii lor i-au dat foc.
8 Apoi a zis către slugile sale: Nunta este gata, dar cei poftiţi n-au fost vrednici.
9 Mergeţi deci la răspântiile drumurilor şi pe câţi veţi găsi, chemaţi-i la nuntă.
10 Şi ieşind slugile acelea la drumuri, au adunat pe toţi câţi i-au găsit, şi răi şi buni, şi s-a umplut casa nunţii cu oaspeţi.
11 Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeţi, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
12 Şi i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13 Atunci împăratul a zis slugilor: Legaţi-l de picioare şi de mâini şi aruncaţi-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
14 Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi.
(Matei 22)
Se observa clar relatia dintre slugile imparatului si "cei poftiti la nunta", si cum au fost acestia tratati.
Dar, desi cu un inteles aparent fara legatura, vedem si ce a patit cel ce a venit la nunta fara haina de nunta. Intelegi oare ce inseamna aceasta?
Si mai este o alta pilda, iarasi deosebit de folositoare, si chiar cu mare legatura cu cele ce le discutam, dar numai sa te apleci si asupra mesajului ei, nu doar asupra a ceea ce este la suprafata.
32 Căci a venit Ioan la voi în calea dreptăţii şi n-aţi crezut în el, ci vameşii şi desfrânatele au crezut, iar voi aţi văzut şi nu v-aţi căit nici după aceea, ca să credeţi în el.
33 Ascultaţi altă pildă: Era un om oarecare stăpân al casei sale, care a sădit vie. A împrejmuit-o cu gard, a săpat în ea teasc, a clădit un turn şi a dat-o lucrătorilor, iar el s-a dus departe.
34 Când a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucrători, ca să-i ia roadele.
35 Dar lucrătorii, punând mâna pe slugi, pe una au bătut-o, pe alta au omorât-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre.
36 Din nou a trimis alte slugi, mai multe decât cele dintâi, şi au făcut cu ele tot aşa.
37 La urmă, a trimis la ei pe fiul său zicând: Se vor ruşina de fiul meu.
38 Iar lucrătorii viei, văzând pe fiul, au zis între ei: Acesta este moştenitorul; veniţi să-l omorâm şi să avem noi moştenirea lui.
39 Şi, punând mâna pe el, l-au scos afară din vie şi l-au ucis.
40 Deci, când va veni stăpânul viei, ce va face acelor lucrători?
41 I-au răspuns: Pe aceşti răi, cu rău îi va pierde, iar via o va da altor lucrători, care vor da roadele la timpul lor.
42 Zis-a lor Iisus: Au n-aţi citit niciodată în Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta şi este lucru minunat în ochii noştri"?
43 De aceea vă spun că împărăţia lui Dumnezeu se va lua de la voi şi se va da neamului care va face roadele ei.
(Matei 21)
QUOTE
...ba chiar vedem cum biserica sfinteste tunuri si face binecuvantari de soldati care merg sa ucida.!

Pe cine merg sa ucida si care este legatura cu discutia noastra?
QUOTE
Iar sfaturile moralizatoare genn "sa nu aduni comori pe pamant" sunt interpretate invers de biserica crestina ...in speta si de cea ortodoxa ... adica ..."strangeti cat mai multe comori pe pamant" si aici ma refer la biserica desi se poate extinda supra tuturor preotilor ortodocsi!

Aici, probabil dintr-o frustrare ascunsa, arunci cu pietre iarasi la intamplare fara a avea o tinta precisa. Probabil tu nu esti capabil sa faci deosebirea intre un preot cazut din credinta si unul credincios. Dar asta este problema ta. Cu siguranta tu esti mai mult fascinat de Iuda vanzatorul, decat de Ioan de ex.
Apropo, de Iuda, exista si unele secte de sorginte gnostica, care il scot pe Iuda erou... Are si dogma ta o asemenea conceptie?! Sincer nu m-ar mira daca ar fi asa, din cate incep sa inteleg unde bati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Soimos   Cine este Iisus?   12 Feb 2009, 05:26 PM
abis   Soimos, sa inteleg ca tu esti de religie mozaica? ...   12 Feb 2009, 05:42 PM
Soimos   QUOTE(abis @ 12 Feb 2009, 05:42 PM) Soimo...   12 Feb 2009, 05:54 PM
abis   Pe topicul de aici nu sunt moderator. Asa ca nu po...   12 Feb 2009, 06:27 PM
Clopotel   Draga Soimos, QUOTEQUOTEQUOTE(abis @ 12 Feb 2009, ...   15 Feb 2009, 09:23 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 15 Feb 2009, 09:23 PM) S...   16 Feb 2009, 10:36 AM
Soimos   Draga Clopotel In primul rand multumesc ptr cuvint...   16 Feb 2009, 07:34 PM
Artanis   Mi se pare destul de clara diferenta intre a binep...   16 Feb 2009, 11:10 AM
abureala   Soimos, am si eu o nelamurire poate ma ajuti. Din...   18 Feb 2009, 01:31 PM
Soimos   QUOTE(abureala @ 18 Feb 2009, 01:31 PM) S...   18 Feb 2009, 10:47 PM
abureala   QUOTE(Soimos @ 19 Feb 2009, 12:47 AM) Nic...   19 Feb 2009, 10:46 AM
Clopotel   Andra, banuiesc ca tu ai mutat aceste mesaje aici,...   18 Feb 2009, 01:37 PM
Clopotel   QUOTE...dar nu este Calea adevarata a lui IsusDar ...   18 Feb 2009, 01:42 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) i...   18 Feb 2009, 02:14 PM
Clopotel   QUOTEsi NICIODATA nu indeamna pe nimeni sa se inde...   18 Feb 2009, 01:46 PM
marduk   QUOTE(Soimos @ 18 Feb 2009, 10:47 PM) Nic...   19 Feb 2009, 07:38 AM
LINICA   QUOTE(Soimos @ 12 Feb 2009, 05:26 PM) Par...   19 Feb 2009, 03:58 PM
marduk   QUOTE(Soimos @ 12 Feb 2009, 05:26 PM) Sau...   19 Feb 2009, 07:07 PM
actionmedia   QUOTE(marduk @ 19 Feb 2009, 07:07 PM) imp...   21 Feb 2009, 10:43 PM
Cucu Mucu   QUOTE(actionmedia @ 21 Feb 2009, 10:43 PM...   22 Feb 2009, 10:20 AM
Soimos   quote name='Clopotel' date='18 Feb 200...   21 Feb 2009, 09:28 PM
Soimos   Maria, ceea ce nu o sa poti face, deoarece este o ...   21 Feb 2009, 09:29 PM
Soimos   QUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) D...   21 Feb 2009, 10:14 PM
Clopotel   Draga Soimos, Tanach nu inseamna VT ... chiar daca...   22 Feb 2009, 03:24 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 22 Feb 2009, 03:24 PM) A...   22 Feb 2009, 09:41 PM
Clopotel   QUOTEDe unde stiti asta ? A vestit cumva Dumnezeu ...   22 Feb 2009, 03:31 PM
Clopotel   QUOTEQUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) Dar ...   22 Feb 2009, 03:37 PM
marduk   QUOTE(actionmedia @ 21 Feb 2009, 10:43 PM...   22 Feb 2009, 05:50 PM
actionmedia   QUOTE(marduk @ 22 Feb 2009, 05:50 PM) Pot...   22 Feb 2009, 06:12 PM
marduk   QUOTE(actionmedia @ 22 Feb 2009, 06:12 PM...   22 Feb 2009, 10:29 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 04:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman