HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Cine este Iisus?, Despre crestinism din punctul de vedere al credintei mozaice
Soimos
mesaj 12 Feb 2009, 05:26 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



Parerea mea este ca crestinii nu se inchina nici unui zeu!

Ei doar CRED ca se inchina lui Yahwe

Dar ei nu STIU ca Yahwe este si astazi tot in sinagoga si nu exista nici o dovada ca s-a convertit la crestinism ca sa se mute in biserica!

Sau credeti ca e suficient sa "imprumuti" scripturile si personajele mitologice ale religiei mozaice ca sa il poti fura pe Dumnezeul Evreilor din ceruri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 15 Feb 2009, 09:23 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Soimos,
QUOTE
QUOTE
QUOTE(abis @ 12 Feb 2009, 05:42 PM)
Soimos, sa inteleg ca tu esti de religie mozaica? Nu cred ca vei fi prea bine primit de catre fratii ortodocsi.


Dragutule moderator ...mai intai te rog sa le atragi atentia ca nu sunt eu subiectul topicului in discutie

Scuza-l pe Abis! El desi este moderator si ar trebui sa fie moderat si on topic pe tot Hanul, pe forumul Comunitatea Credintei el nu face decat trolling. Cel mai mult ii place cand credinciosii de diferite confesiuni se cearta, si cand nu se cearta, intervine el sa-i dezbine unii impotriva altora. mad.gif
El, desi ateu, isi permite sa aprecize in numele ortodocsilor, ca nu vei fi bine primit aici. Evident ca esti bine primit aici, chiar daca avem pareri diferite. Doar de aceea suntem aici, ca sa discutam.
QUOTE
Sunt convins ca ortodocsilor nu le va fi prea placut sa afle ca ortodoxia nu este altceva decat o facatura mincinoasa facuta pe fundamentul religiei mozaice
deci daca vor sa ma desfinteze
Nu cred ca vreun ortodox ar vrea sa te desfinteze pe tine, ca nimeni nu are nimic cu tine. In schimb afirmatiile tale mincinoase cu siguranta ar trebui sa le desfinteze, caci nu-i asa: nu e frumos sa lasi minciuna sa incolteasca in mintile unora, ba sa mi fie si spusa in gura mare doar doar va mai sminti pe altii.
QUOTE
...sa o faca pe baze de argumente si nu pe atacuri la persoana!
Nimeni nu ataca persoana ta, desi tu ai venit aici cu un atac mincinos la credinta Ortodoxa. Atac gratuit si fara nici un fel de argument. Nu e suficient sa afirmi ca ceva este mincinos, ci mai trebuie sa si argumentezi acest lucru. Insa chiar si atunci lucrurile pot sa nu stea asa cum le prezinti tu, caci chiar argumentele tale pot fi gresite.
De aceea, noi mergem pe ideea de dezbatere, si la sfarsit, incercam sa tragem concluziile...

Am vazut ca ii atrageai atentia lui Linica astfel:
QUOTE
"...si iti voi indrepta pasii rataciti pe caile credintei pe calea adevarului ...adica cea a CUNOASTERII!
Dar tu ai cu adevarat cunoasterea asta de care zici, sau doar te autoamagesti ca ai avea-o? Personal eu afirm ca doar te automagesti, si iti voi si argumenta de ce, chiar pe vorbele tale, desi ce aduci tu in discutie, nu este chiar pe subiectul topicului de fata. Sper insa ca sa lamurim problema rapid si sa nu mai lungim vorba aici.
Iata vorbele tale:
QUOTE
Si ptr asta te invit sa deschizi scriptura evreilor numita Tanach (o scriptura scrisa de oameni si nu inspirata de Dumnezeu) si vei constata cu surprindere ca ea contine cuvant cu cuvant textul Vechiului T. ...numa ca e scrisa cu multe secole inaintea Bibliei ...adica in perioada cand Dumnezeul Crestinilor inca nu ajunsese a inspire Biblia ...adica pardon la furtul scripturilor care compun Biblia...cat despre "Evanghelia lui isus" ma mir ca nu sti ca Isus nu a scris nici o Evanghelie ...dar pana si Evangheliile din NT sunt strabatute de Duhul Sfant al minciunii crestine ...din moment ce 2 Evanghelii nu sunt scrise de Apostoli in timp ce Evangheliile Apostolilor nu si-au gasit locul in NT! Deci cred ca esti de acord ca aici putem vorbi despre "minciuna prin omisiune" cat despre Calea catre mantuire ...aceasta nu poate fi de loc aceeasi cu Calea Minciunii ...nu?

Inainte de a spune vorbe mari si de a acuza pe nedrept ceea ce nu intelegi, ar fi fost bine ca mai intai sa incerci sa afli despre ce este vorba in crestinism, in iudaism si legaturile dintre ele.
Pe scurt lucrurile stau cam asa:
- VT nu a plagiat scriptura iudeilor caci este chiar acea scriptura. Nimeni, nici un crestin, vreodata, nu a contestat acest lucru, ba din contra, se afirma acest lucru foarte raspicat, si chiar se insista pe asta, ca nimeni sa nu cada cumva in vreo sminteala ca aceea in care ai cazut tu si sa spuna ca VT ar fi plagiat scripturile iudaice, si apoi sa sustina ca sunt altele.
- Crestinismul este implinirea Legii VT, este continuarea iudaismului, si nu o alta religie fara legatura cu iudaismul. Nu exista nici un furt sau plagiat la mijloc. Iudaismul este o forma primara, neimplinta a crestinismului.
Ca exemplu lumesc, asa cum liceul, de exemplu, este continuarea fireasca a gimnaziului, si nu fara legatura ununl fata de altul.
Primii crestini erau iudei. Iisus era iudeu, apostolii erau iudei, crestinismul a rasarit din iudaism, si nu ca o secta iudaica, ci chiar credinciosii adevarati si care erau in legatura cu Dumnezeu dintre iudei au devenit firesc si fara oprelisti, crestini.
- Dumnezeul VT (YHWH-Iahve) este acelasi cu Dumnezeul NT, adica in care cred astazi crestinii, si nu altul, asa cum gresit cred cei nestiutori.
- Accentuez faptul ca nu exista nici un furt de scripturi in Biblie, caci Biblia este compusa din VT care cuprinde scripturile iudaice, si din NT cu Evanghelia lui Iisus, o parte de inceput din Sfanta Traditie, descrisa de Luca in Faptele Apostolilor, cateva epistole si se incheie cu Apocalipsa lui Ioan.
- care evanghelii ale apostolilor nu apar in NT? Despre ce carti vorbesti si despre ce apostoli si cum iti argumentezi concret afirmatiile tale? Sau doar afirmi ceva si gata?!

Ai mai facut si urmatoarele afirmatii, tot gresite evident
QUOTE
Ei doar CRED ca se inchina lui Yahwe

Fals, nu doar cred, ci este chiar Dumnezeul VT, cel care l-a creat pe Adam, cel care i-a dat tablele Legii lui Moise etc.
QUOTE
Dar ei nu STIU ca Yahwe este si astazi tot in sinagoga si nu exista nici o dovada ca s-a convertit la crestinism ca sa se mute in biserica!

Fals! Crestinii stiu ca astazi Dumnezeu Unul (cel din VT si din NT) nu mai este in sinagoga, pentru ca cei din sinagoga nu au mai vrut sa-l mai asculte si au urmat o alta cale straina de Calea Domnului. Numai acei iudei care au urmat pe Domnul, aceia au devenit crestini.
In mod normal, daca iudeii il urmau pe Domnul si ascultau de El, astazi toti eram in aceeasi Biserica. Iti recomand sa citesti Biblia toata caci acolo sunt explicate toate aceste lucruri.
Dumnezeu nu s-a convertit la crestinism, ci El a fost asa dintotdeauna, caci Dumnezeu Tatal a fost Tata de mai inainte de a fi lumea, iar Fiul Lui a fost Fiu de mai inainte de a fi lumea.
QUOTE
Sau credeti ca e suficient sa "imprumuti" scripturile si personajele mitologice ale religiei mozaice ca sa il poti fura pe Dumnezeul Evreilor din ceruri?
Fals din nou! Nimeni nu a imprumutat nimic si nu a furat nimic. Aceasta este doar in mintile dezinformate, sau si mai grav: rau intentionate.
Scripturile sunt aceleasi, Dumnezeu este Acelasi. Este Dumnezeul in care a crezut Adam, Avraam, Iacov si Moise... nu este altul...

Prin urmare, te rog intai sa te mai documentezi in legatura cu iudaismul si crestinismul, si apoi, daca mai doresti, putem discuta cu argumente, pe un topic dedicat.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 15 Feb 2009, 09:41 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Soimos   Cine este Iisus?   12 Feb 2009, 05:26 PM
abis   Soimos, sa inteleg ca tu esti de religie mozaica? ...   12 Feb 2009, 05:42 PM
Soimos   QUOTE(abis @ 12 Feb 2009, 05:42 PM) Soimo...   12 Feb 2009, 05:54 PM
abis   Pe topicul de aici nu sunt moderator. Asa ca nu po...   12 Feb 2009, 06:27 PM
Clopotel   Draga Soimos, QUOTEQUOTEQUOTE(abis @ 12 Feb 2009, ...   15 Feb 2009, 09:23 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 15 Feb 2009, 09:23 PM) S...   16 Feb 2009, 10:36 AM
Soimos   Draga Clopotel In primul rand multumesc ptr cuvint...   16 Feb 2009, 07:34 PM
Artanis   Mi se pare destul de clara diferenta intre a binep...   16 Feb 2009, 11:10 AM
abureala   Soimos, am si eu o nelamurire poate ma ajuti. Din...   18 Feb 2009, 01:31 PM
Soimos   QUOTE(abureala @ 18 Feb 2009, 01:31 PM) S...   18 Feb 2009, 10:47 PM
abureala   QUOTE(Soimos @ 19 Feb 2009, 12:47 AM) Nic...   19 Feb 2009, 10:46 AM
Clopotel   Andra, banuiesc ca tu ai mutat aceste mesaje aici,...   18 Feb 2009, 01:37 PM
Clopotel   QUOTE...dar nu este Calea adevarata a lui IsusDar ...   18 Feb 2009, 01:42 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) i...   18 Feb 2009, 02:14 PM
Clopotel   QUOTEsi NICIODATA nu indeamna pe nimeni sa se inde...   18 Feb 2009, 01:46 PM
marduk   QUOTE(Soimos @ 18 Feb 2009, 10:47 PM) Nic...   19 Feb 2009, 07:38 AM
LINICA   QUOTE(Soimos @ 12 Feb 2009, 05:26 PM) Par...   19 Feb 2009, 03:58 PM
marduk   QUOTE(Soimos @ 12 Feb 2009, 05:26 PM) Sau...   19 Feb 2009, 07:07 PM
actionmedia   QUOTE(marduk @ 19 Feb 2009, 07:07 PM) imp...   21 Feb 2009, 10:43 PM
Cucu Mucu   QUOTE(actionmedia @ 21 Feb 2009, 10:43 PM...   22 Feb 2009, 10:20 AM
Soimos   quote name='Clopotel' date='18 Feb 200...   21 Feb 2009, 09:28 PM
Soimos   Maria, ceea ce nu o sa poti face, deoarece este o ...   21 Feb 2009, 09:29 PM
Soimos   QUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) D...   21 Feb 2009, 10:14 PM
Clopotel   Draga Soimos, Tanach nu inseamna VT ... chiar daca...   22 Feb 2009, 03:24 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 22 Feb 2009, 03:24 PM) A...   22 Feb 2009, 09:41 PM
Clopotel   QUOTEDe unde stiti asta ? A vestit cumva Dumnezeu ...   22 Feb 2009, 03:31 PM
Clopotel   QUOTEQUOTE(Clopotel @ 18 Feb 2009, 01:42 PM) Dar ...   22 Feb 2009, 03:37 PM
marduk   QUOTE(actionmedia @ 21 Feb 2009, 10:43 PM...   22 Feb 2009, 05:50 PM
actionmedia   QUOTE(marduk @ 22 Feb 2009, 05:50 PM) Pot...   22 Feb 2009, 06:12 PM
marduk   QUOTE(actionmedia @ 22 Feb 2009, 06:12 PM...   22 Feb 2009, 10:29 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 03:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman