HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Punctaj Corect La Teste Grila Cu Alegeri Multiple, problema de logica
Erwin
mesaj 4 Feb 2009, 09:58 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Exista dat un sistem de realizare a testelor grila la care realizatorii testului (studenti, profi) pot pune intrebarile si raspunsurile. La intrebarile cu multiple raspunsuri adevarate, de exemplu la o intrebare pot fi 2 raspunsuri bune si doua gresite, la alta intrebare pot fi toate raspunsurile bune s.a.m.d. studentii care raspund la test pot trisa bifand toate raspunsurile ca bune. Cum se poate evita asta? A existat un sistem de punctaj in care primeste un punct pentru intrebarea la care a ales un raspuns bun si un punct in care NU a ales un raspuns gresit, in cazul raspunsurilor multiple rezultatul nu este cel real, bifand doar o casuta buna si lasand restul nebifate, respondentul obtine puncte NEbifand celelalte, fara sa aibe habar ca sunt sau nu gresite. Precizez ca la softul in care este facut testul nu am acces, eventual la sistemul de punctaj se poate da o recomandare programatorilor care intretin sistemul. Sistemul actual permite acordarea de puncte pozitive, nule si negative: 1, 0 si -1. Daca se da -1 la cele gresite, bifand toate optiunile atunci rezultatul la alegerea multipla este in concordanta cu ponderea raspunsurilor bune/gresite. E mai corect decat la prima varianta, dar ramane posibilitatea de a trisa.

Cum se poate realiza un sistem care sa puncteze corect la intrebarile cu raspunsuri multiple, excluzand posibilitatea de a trisa?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 7 Feb 2009, 01:52 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Erwin
QUOTE
Măria ta, Clopoţel se referă la variabila pe care o clicareşte studentul, iar noi vorbim despre valoarea punctelor date de profesorul ce alcătuieşte testul... şi care e īn funcţie de adevărul răspunsurilor, nimerite au ba.

Exact! Ai inteles exact ce spuneam.Nu trebuie sa confundam valoarea variabilei in care este memorata starea raspunsului (bifat sau nu), cu valoarea punctelor raspunsului, si nici cu plaja de valori ale tuturor raspunsurilor, sauintrebarilor, dupa caz, adica {-1,0,1}
O schema pentru raspunsuri ar fi:

.......................Bifat.................Valoare Bifat........Valoare Nebifat___[Rezultat]
raspuns a...........1.........................1.........................0_____________1
raspuns b...........0.........................1.........................0_____________0
raspuns c...........0.........................0.........................1_____________1
raspuns d...........1.........................0.........................1_____________0

Coloana "Bifat", este numele campului din tabela (baza de date) si este automat de tip boolean (caci nu poate lua decat doua valori True sau False, 0, sau 1)
In aceasta coloana se pastreaza starea de "Adevarat" sau "Fals" pe care a ales-o candidatul pentru raspunsuri. Adica a dat click sau nu a dat.
Coloanele "Valoare Bifat" si "Valoare Nebifat" pastreaza valorile setate de catre examinator inainte de inceperea testului pentru fiecare raspuns in parte si pentru fiecare stare a raspunsului (nu sunt decat doua stari - bifat sau nebifat smile.gif ) si aceste coloane pot avea valori de genul {-1,0,1} sau {-2,-1,0,1,2} etc.
Coloana [Rezultat] pastreaza rezultatul testului. Este o coloana care se calculeaza automat de catre soft, in functie de starea campului Bifat, si de valoarile celorlalte doau campuri. Aceasta coloana este redundanta, ca sa-i spun asa. Adica ea poate sa nici nu existe, caci valorile ei se deduc direct din celelalte coloane. Daca nu exista, de fiecare data cand se doreste afisarea rezultatelor, softul calculeaza valoarile acestei coloane.
Desigur, pot fi mai multe scenarii, unde acest tabel se poate sparge in doua tabele de ex. Depinde de cerintele proiectului.
QUOTE
Dragă Clopoţel, mulţumesc pentru efort, ajută. Īncet-īncet desluşim problema. O problemă bine pusă e pe jumătate rezolvată.

Cu placere! Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos, daca ti-am fost de folos.


Draga Rovaniemi
QUOTE
Check-box-urile pot avea trei "culori", nu două: alb dacă este nebifat, cu bifa īn formă de V dacă este bifat, şi grayed (cu fond cenuşiu) dacă userul nu a umblat la el. Ăsta din urmă reprezintă un NULL.

laugh.gif Probabil ca lucrezi prea mult cu Accessu. Nu e nici o problema cu lucratu cu Accessu. smile.gif
Ai putea sa-mi explici, mai pe intelesul meu, care este deosebirea intre "nebifat" si "neumblat la el" din punct de vedere al rezultatului? Si ce treaba are "neumblatu la el" cu starea NULL a campului?!
QUOTE
Oricum, faci nişte confuzii grave īntre īntre variabile, biţi, cīmpuri din baza de date.

Pai tu nu ma stii ca eu sunt confuzat de felul meu. smile.gif
Acum insa, serios, chiar nu am facut nici o confuzie. Asta este chiar meseria mea (desi recunosc ca nu sunt un meserias prea bun si desi au trecut ceva ani de cand nu am mai practicat-o), si crede-ma ca stiu ce am spus. Poate nu m-am exprimat eu corect, ca sa ma fac inteles. Asta se poate. Dar vad ca Erwin a inteles exact ce am spus. Deci se poate. smile.gif
QUOTE
P.S: Atenţie, īn general variabilele de tip boolean nu se memorează pe un bit, ci tot pe un octet.

Eu nu am spus ca variabila de tip boolean se memoreaza pe 1 bit, ci valoarea variabilei de tip bolean se memoreaza intern pe 1 bit. Sesizezi diferenta?
In acel octet, 1 bit este rezervat valorii variabilei de tip boolean. Depinde de solutia aleasa. Dar asta nu depinde de user, si poate nici de programator. Depinde cu ce lucreaza.
Am adus vorba de "bit" doar ca sa usurez intelegerea.
QUOTE
Că acolo poate fi doar True sau False, asta e altă mīncare de peşte.
Nu e alta, e chiar din care ne servim smile.gif
QUOTE
Iar īn bazele de date, īn general, un cīmp declarat ca boolean poate avea TREI valori: 0, 1 sau NULL. Iar NULL, contrar, a ceea ce crezi tu Clopotel, nu e deloc totuna cu 0, ba chiar trebuie tratat cu mare grijă, pentru reprezintă valoarea de adevăr "nu ştiu" a unei propoziţii (ei da, poţi răspunde la o īntrebare cu "Da", cu "Nu", sau cu "Nu ştiu").
laugh.gif Aceasta este cu totul alta situatie decat problema lui Erwin. Asa daca ne punem pe scenarii, putem gandi ceva chiar si cu 4 stari, de exemplu starea:"sunt aproape sigur". smile.gif Eu ti-am spus: "Accessul" e bun, dar nu ca sa-l iei ca etalon.

Valoarea "Null" implicita in unele tabele ale unor baze de date, are o justificare clara, si tine de intrepretarea starii de specificare a campului respectiv in programare, nu de utilizator. Ea nu inseamna "Nu stiu" smile.gif , ci are rolul de a obliga, sau nu, introducerea unei valori in campul respectiv la adaugarea unei noi inregistrari, de ex.
Adica daca setez starea NULL a unui camp, atunci acel camp permite sa nu specific o valoare pentru el. Daca setez NOT NULL, atunci voi fi obligat sa specific o valoare pentru acel camp, valoare care este data de tipul campului respectiv, evident. Insa NULL la asta se refera, la specificarea sau nespecificarea valorii campului respectiv, nu la "Nu stiu". smile.gif
Daca campul este NULL, atunci dpdv al corespondentei booleene, este 0, sau FALSE.

Cand Ewin intreaba candidatul o intrebare in test, pe el il intereaza doar daca acel candidat stie raspunsul corect. Ca daca bifeaza gresit raspunsul, asta inseamna oricum ca nu stie, fie ca recunoaste singur fie ca nu.
Scuze ca am vorbit prea mult sorry.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Feb 2009, 02:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Erwin   Punctaj Corect La Teste Grila Cu Alegeri Multiple   4 Feb 2009, 09:58 AM
Cucu Mucu   QUOTE(Erwin @ 4 Feb 2009, 09:58 AM) Cum s...   4 Feb 2009, 10:17 AM
Blakut   Simplu, raspunsurile corecte le punctezi, iar cele...   4 Feb 2009, 04:44 PM
Erwin   Cucu Mucu: am precizat că nu se poate modif...   4 Feb 2009, 11:35 PM
Cucu Mucu   QUOTE(Erwin @ 4 Feb 2009, 11:35 PM) Se po...   5 Feb 2009, 09:17 PM
Rovaniemi   Singura metodă corectă, pe care dealtfel...   5 Feb 2009, 08:33 PM
Clopotel   Draga Erwin, Parerea mea este ca softul folosit es...   5 Feb 2009, 09:48 PM
Cucu Mucu   QUOTE(Clopotel @ 5 Feb 2009, 09:48 PM) Dr...   5 Feb 2009, 10:00 PM
Erwin   Dragă Clopoţel, Mulţumesc pentru r...   5 Feb 2009, 10:17 PM
Clopotel   Draga Cucu Mucu QUOTEPare, dar nu este. Astfel, da...   6 Feb 2009, 01:19 PM
Cucu Mucu   QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 01:19 PM) Fi...   6 Feb 2009, 03:16 PM
Rovaniemi   QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Feb 2009, 03:16 PM) N...   6 Feb 2009, 09:40 PM
Clopotel   Draga Cucu Mucu, QUOTENu, e memorata intr-o variab...   6 Feb 2009, 10:11 PM
Cucu Mucu   QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 10:11 PM) Dr...   7 Feb 2009, 10:35 AM
Rovaniemi   QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 10:11 PM) In...   7 Feb 2009, 12:59 PM
mutulica   daca toata lumea este evaluata dupa acelasi sistem...   7 Feb 2009, 06:55 AM
Erwin   Măria ta, Clopoţel se referă la var...   7 Feb 2009, 11:41 AM
Clopotel   Draga Erwin QUOTEMăria ta, Clopoţel se r...   7 Feb 2009, 01:52 PM
Cucu Mucu   QUOTE(Clopotel @ 7 Feb 2009, 01:52 PM) Eu...   7 Feb 2009, 06:51 PM
Blakut   Nu mai bine punctezi doar raspunsul corect? Bifez...   9 Feb 2009, 08:12 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 01:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman