HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Miscarea Raeliana
calin_dan
mesaj 9 Nov 2008, 01:54 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 9 November 08
Forumist Nr.: 12.288



in deschidere v-as ruga sa parcurgeti integral continutul topicului si sa aduceti numai argumente legate de miscare .


raelienii spun ca viata a fost creata stiintific de o alta civilizatie ; Rael , liderul miscarii este singurul om care sustine , in mod oficial teoria creationismului inteligent stiintific .
ce parere aveti , au sau nu dreptate ?

site-ul miscarii : www.rael.org

ce stim pana acum -



evolutia


pana in momentul de faţa cunoastem cu totii teoria evolutiei dar nu avem absolut nici un fel de dovada , concreta , clara ca o specie se transforma in alta specie complet diferita cu organe noi , revolutionare ; nici o specie din cele existente acum pe terra nu a fost observata sa dezvolte organe complet noi chiar si intr-un stadiu foarte incipient - de ex. unei maimute sau sopirle arboricole sa inceapa sa-i creasca aripioare sau o stiuca sa dezvolte mustati tactile sau antene .
Mutatiile au loc in cadrul hibridizarii dintre indivizi dar ei raman in aceeasi familie ; de exemplu :

speciile de caini - un Saint Bernard desi arata absolut diferit de un chihuahua amandoi tot caini - canide .

alte specii de canide - lupul , vulpea , coiotul , cainele dingo , sacalul

felide - leul , tigrul , leopardul , ligrul ( hibrid leu - tigru ) , pumapardul ( hibrid puma - leopard )

echide - calul , asin , magar , catar , ponei.

cazul salamandrelor Ensatina eschscholtzii - un grup s-a scindat in alte doua grupuri si asfel au rezultat doua variatii fenotipice dar tot salamandre au ramas .

unele variatii intr-adevar nu mai sint compatibile genetic cu indivizii originali - un Saint bernard cu un caine de buzunar de exemplu , dar asta nu inseamna ca virgula cainii prin imperecheri succesive s-au transformat in cimpanzei - tot caini au ramas .
in afara de pigmentari , depigmentari , atrofieri sau hipertrofii , gene reactivate nu au fost observate nici un altfel de
mutatii in natura ;

exemplu de depigmentare - atrofiere a ochilor este Proteus anguinus cu cele doua variatii - cel negru care traieste la suprafata si cel din pestera pentru care genele responsabile cu pigmentarea si-au pierdut functia .
daca evolutia ar fi adevarata ar trebui sa vedem tot timpul in jurul nostru fiecare specie cum sufera mutatii - care mai de care mai revolutionare . Si totusi - nimic - pestele inoata , nu-i crec picioruse , soparlelor nu le cresc aripioare .
Oricum toate mutatiile duc ireversibil la boli .

La nivelul ADN-ului adaugarea unei gene noi este imposibila - se cunosc doar stergerea , inversiunea si duplicarea unei gene deci un animal cu 200 de gene nu se poate transforma intr-unul cu 2000 .

cateva exemple din natura care fac evolutia putin probabila :

fluturele bufnita

http://www.livewild.org/CostaRica/Pics/a6024.jpg

http://ellerbruch.nmu.edu/classes/cs255w03...tterflyeyes.jpg

http://www.thenighttour.com/tracie_stice_butterfly_owl_.jpg

- pe aripi gasim desene detaliate ale ochilor unei bufnite incluzand reflexii ;. Unui fluture ii apare pe aripi desenul unei bufnite - textura penajului , culoarea galbena a ochilor , pupila neagra cu tot cu reflexii - prin evolutie ? mutatii intamplatoare ? evolutionistii ar sustine acelasi lucru si daca ar fi fost desenat portretul Mona Lisei .

molia sfinx

http://www.naturephoto-cz.com/photos/sevci...moth--lisaj.jpg

iarasi observam 2 ochi desenati cu reflexii in ei !! mutatii intamplatoare ?

insecta frunza

http://www.windows.ucar.edu/headline_unive...leaf_insect.jpg

o insecta care simuleaza o frunza - cu cate detalii ! nervurile , rugina de pe frunza , pare chiar rontaita de insecte .
mutatii aleatoare ? cum a ajuns asa ? s-a uitat la o frunza si incet in timp si-a modificat ADN-ul prin autosugestie pana a ajuns sa arate la fel ?

thorn bug

http://www.dkimages.com/discover/previews/976/80001430.JPG

idem ca mai sus - un gandac care arata ca un spin - absolut identic.

vampyrotheutis infernalis

http://www.youtube.com/watch?v=l3PvvT_Ktx8

este un cefalopod - dar la un capat arata ca un peste obisnuit are chiar doua pete luminiscente care seamana cu niste ochi si cu care isi deruteaza pradatorii - foarte curios animalele ajung de unele singure sa se copie unele pe altele , sa se deseneze , sa ia forma de frunze , flori .

flagelul bacterial

http://www.arn.org/docs/mm/flag_labels.jpg

un exemplu foarte cunoscut - un motor miniatural format din rotor , stator , ax , manson de prindere , flagelul propriu-zis ;
practic o piesa de inginerie biologica ; mutatii aleatoare care construiesc motoare ? evolutionistii incearca cu disperare sa gaseasca o explicatie din perspectiva teoriei lor - sa presupunem ca prin intamplare un flagel s-a construit singur dar ce faci cu bacteriile care au mai multe flageluri ?

ochiul

iarasi un exemplu de inginerie biologica , un organ complex format din piese - cristalin , iris , pata galbena care are mii de terminatii nervoase in ea - pentru a egala capacitatea de prelucrare a informatiilor a unui singur nerv optic e nevoie de cateva supercalculatoare gen cele folosite de NASA ;
evolutia - adica intamplarea creeaza lentile , motoare , diafragme , supercalculatoare vii ? ; in orice caz crearea gradata a unui ochi , prin evolutie este foarte putin probabila - orice piesa eliminam - cristalinul , pupila , tendoanele cristalinului , etc - ochiul nu mai functioneaza . Ochiul este un instrument optic construit cu ajutorul ADN-ului ;
La fel si cu urechea - receptorul auditiv .


astea ar fi cateva exemple care sar in ochi dar de fapt sint cu sutele .


http://www-tc.pbs.org/wgbh/nova/abyss/life...s/ellis265.jpeg


ABIOGENEZA

ca evolutia sa fie posibila e nevoie intai sa apara viata ; neo-darwinistii afirma ca a aparut din supa primordiala ; pe scurt teoria supei primordiale afirma ca daca amesteci metan , apa , amoniac intr-o baltoaca si te intorci peste 3 miliarde de ani gasesti viata - copaci , flori , animale , civilizatii avansate care calatoresc in spatiu toate avand originea in acea baltoaca .

Cel mai simplu organism are codate in gene functii de o complexitate foarte mare ; robotii construiti de japonezi sint bagatele in comparatie cu ce poate face o bacterie .
Ca sa spui ca viata s-a format singura chiar si intr-un timp foarte lung mi se pare ceva foarte hazardat ca sa nu spun mai mult ;

omul simplu nu are notiunea de viu , viata , el considera ca este ceva banal , o prejudecata fantastica . Experimentul Miller cu supa primordiala a produs aminoacizi , amina , purine cateva componente ale ADN-ului ; s-au gasit si in meteoriti aceleasi elemente, ele apar spontan oriunde in univers ;

Singura cale prin care stim ca ia nastere viata este in laborator - ADN-ul s-a construit in laborator , atom cu atom , ADN-ul ,
ARN-ul nu iau nastere spontan in natura - e ca si cum ai spune - calculatoarele cresc in pomi .
in laborator se creaza specii noi prin mutatii controlate ; Pentru crearea vietii e nevoie de stiinta care se acumuleaza cu efortul a mii de oameni ; Stiinta se naste intr-o colectivitate de inteligente prin efortul a zeci de generatii ;

Sa presupunem ca abiogeneza s-ar fi intamplat aici pe pamant dar ce facem cu civilizatiile de pe alte planete , aceleasi procese s-au intamplat si acolo ? aceleasi accidente "fericite" ? miliarde si miliarde de accidente fericite care au culminat cu crearea de civilizatii .




Alte civilizatii ?



Arhiva UFO este plina de cazuri , nu vorbesc de hoax-uri sau luminite neclare pe cer . Vorbesc de contacte sau abductii , studiate si ras-studiate cu probe palpabile ( Villas Boas , Travis Walton , Hill , Pascagoula , Voronezh , Certesti ) , fotografii , sute de martori , teste , hipnoza , etc ; Doctorii care l-au consultat pe Boas au gasit urme de iradiere , arsuri si rau provocate de radiatii si toate indiciile care confirmau povestea ;


Apoi miile de fotografii si filmulete cu OZN-uri - NU pot fi toate falsuri


Exista chiar o stiinta ufologica cu o metoda de clasare si analiza a cazurilor. Si mai exista cineva capabil sa spuna ca sintem singurii sau primii in infinit ? ; viata in Univers nu a inceput si nici nu o sa se termine cu civilizatia noastra .
Apoi sursa tuturor religiilor sint zeii care vin din ceruri in masinarii ca cele descrise in biblie de Iezechiel ( scuturi zburatoare , stalpi zburatori )

" Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra " scrie in Biblie . Elohim termenul original din Biblia sursa ebraica inseamna - zei - cei puternici , cei drepti , cei milosi , cei vesnici - in orice caz - e la plural ; Biblia crestina si coranul islamic au inlocuit pluralul elohim cu dumnezeul unic - un lucru fals , o erezie , o greseala .

Inca o data , pentru toata lumea , viata nu ia nastere singura , abia reusim astazi cu unelte supersofisticate sa ansamblam un cromozom simplu , minimalist care contine atatea gene cat sa poata functiona o bacterie si ala facut dupa un model cu efortul a catorva zeci de cercetatori .





Alte culte similare



da , dar mai sint si alti contactati , ar spune imediat cineva.

nici un alt cult new-age nu are amplitudinea si nu prezinta o ideologie atat de clara ca a miscarii raeliene ; de fapt nici un alt cult existent , din toate timpurile .
miscarea scientologica a fost fondata de un scriitor de science fiction ; acesta a declarat ulterior ca a creat miscarea pentru a face bani .

Contactati ca George Adamski , Daniel Fry , George King , Martin Riley au intemeiat ulterior miscari sau fundatii ; e posibil ca unii sa fi intalnit intr-adevar alte fiinte inteligente dar nici unul nu are nimic in comun cu ceea ce promoveaza raelianismul ;
Membrii Heaven's Gate au procedat chiar la sinucidere colectiva in speranta ca sufletele lor vor ajunge pe o nava spatiala ascunsa in spatele cometei Halle Bopp ..... ceva absurd . Scientologii au la baza doctrinei o povestire SF si lucrarea "Dianetics" ceva iarasi lipsit de sens .

Raelianismul nu are nimic absurd , este cea mai mare miscare new age care pune in contact civilizatia umana cu alte posibile civilizatii . New age e un cuvant care nu trebuie sa sperie ; inseamna computere , televiziune , inginerie genetica , libertate sexuala , filozofia non-violentei deci cam tot ce e nou in materie de gandire si stiinta .

Miscarea nu serveste intereselor financiare ale lui Rael ; Banii sint folositi pentru promovarea mesajelor in cadrul seminariilor , pentru finantarea unor fundatii ca Stemaid , Clonaid si in cea mai mare masura constructiei ambasadei destinata primirii creatorilor ....

Raelianismul promoveaza stiinta ca singura cale de dezvoltare a societatii , democratia geniocrata adica guvernarea de catre cei mai inteligenti , desfiintarea treptata a banilor si a conceptului de proprietate ; capitalismul este o forma modernizata si actualizata , a monarhiilor din trecut ; este o democratie falsa ; nu se compara totusi cu un regim dictatorial comunist dar nici foarte departe nu e , asta vorbind la nivelul suferintelor daca se poate spune asa , provocate .

Avem regii ( corporatiile , bancile ) si sclavii ; Unu la suta din populatie detine jumatate din resursele lumii ; Asta este ceva foarte ingrijorator . Totul sistemul se bazeaza pe inducerea unei inflatii permanente dar controlate , in asa fel incat sa se realizeze o indatorare permanenta a populatiei. Acesta este capitalismul modern ;

Acei unu la suta nu sint interesati de nevoile lumii , de progresul stiintific decat in masura in care le sint servite interesele , deci practic totul sta in loc .

Sistemul adu marfa si eu iti dau banii exista de mii de ani dar o societate moderna care sa asigure TUTUROR un nivel de trai decent nu mai poate functiona pe acelasi principiu .

Rael propune geniocratia , ca alternativa . El incurajeaza clonarea umana , eugenia , ingineria genetica , mutatiile gentice ale produselor alimentare care sa asigure necesarul de hrana al intregii lumi ; astazi toatea acestea sint considerate "imorale" fara motiv dar sint considerate morale si justificate miile de victime ale razboaielor din orientul mijlociu , milioanele de victime ale foametei din Africa .

Rael desfiinteaza misticismul , sufletul ; nu exista suflet , cuvantul vine din latinescul spiritus care inseamna - respiratie - Astazi confectionam celule sintetice , deci .... daca sufletul exista l-am fi gasit .

In incheiere , raelianismul NU ARE NIMIC in comun cu orice alt cult new-age sau miscare cum ar fi MISA , nu are misticism , nu are ambiguitati sau non-sensuri , pseudo-filozofii , vibratii eterice , metempsihoze sau ritualuri fara sens .

Rael incearca "sa scuture" lumea de prejudecatile stupide legate de sex , sa-l transforme dintr-un lucru jignitor si murdar , prezent in toate injuraturile in ceva normal si firesc .

Mesajele sint scrise intr-un limbaj simplu , neelaborat , nu are o importanta foarte mare daca creatorii - elohimii foloseau farfurii zburatoare si nu motoare cu combustie , sau daca au folosit bombe nucleare la crearea uscatului din apa ; astea poate sint adevarate sau poate nu ; Totul se intelege treptat din parcurgerea tuturor drafturilor . Totul se vrea ca o revolutie la nivelul constiintei indivizilor ;
Nu este absolut deloc exclus ca Rael sa aiba intr-adevar dreptate in legatura cu contactul avut pe 13 dec 1973 , fiecare e liber sa descopere ;

Se poate spune ca Rael este profetul schimbarii , al revelatiei , al Apocalipsei ( revelatie in greceste ) ; ultimul profet al lungului sir care l-a avut pe Isus ca initiator .
Acum nu mai apare imbracat intr-o panza de sac , cu un toiag in mana vorbindu-ne despre suflet , duhul sfant , pacat si dumnezeu ; este adaptat perioadei in care traim , vine sa vorbeasca unei lumi moderne care zboara in spatiu si isi face cumparaturile pe internet .


Cam in asta consta raelianismul , puteti downloada drafturile lui de pe site-ul miscarii . Daca doriti mai multe detalii il puteti contacta pe Tomita Marinescu liderul miscarii din Romania - yahooID - marinescutomita

Acest topic a fost editat de calin_dan: 9 Nov 2008, 06:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
calin_dan   Miscarea Raeliana   9 Nov 2008, 01:54 PM
Cucu Mucu   QUOTE(calin_dan @ 9 Nov 2008, 01:54 PM) n...   9 Nov 2008, 06:18 PM
calin_dan   QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Nov 2008, 06:18 PM) C...   9 Nov 2008, 06:46 PM
Cucu Mucu   QUOTE(calin_dan @ 9 Nov 2008, 06:46 PM) R...   10 Nov 2008, 10:31 AM
freeman   Eu cred ca suntem facuti si de unii si de altii. M...   9 Nov 2008, 06:42 PM
freeman   QUOTE(Rovaniemi @ 12 Nov 2008, 08:10 AM) ...   17 Nov 2008, 06:38 AM
Erwin   Faptul că nu ştim, nu arată nimic, ...   9 Nov 2008, 11:00 PM
Blakut   QUOTEpana in momentul de faţa cunoastem cu to...   10 Nov 2008, 08:37 AM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 10 Nov 2008, 08:37 AM) Las...   10 Nov 2008, 10:43 AM
Blakut   QUOTEarata-mi in natura cum apare spontan macar o ...   10 Nov 2008, 11:46 AM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 10 Nov 2008, 11:46 AM) htt...   10 Nov 2008, 01:27 PM
Blakut   QUOTECam asta e : oameni au facut oameni dupa chip...   10 Nov 2008, 01:30 PM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 10 Nov 2008, 01:30 PM) Si ...   10 Nov 2008, 01:39 PM
Cucu Mucu   QUOTE(calin_dan @ 10 Nov 2008, 01:39 PM) ...   10 Nov 2008, 03:30 PM
calin_dan   QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Nov 2008, 03:30 PM) ...   10 Nov 2008, 06:54 PM
Blakut   QUOTEi-au facut altii] Si pe oamenii aia cine i-a...   10 Nov 2008, 03:16 PM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 10 Nov 2008, 01:27 PM) ...   10 Nov 2008, 03:50 PM
Blakut   QUOTEabia am reusit sa producem o celula sintetica...   10 Nov 2008, 10:00 PM
calin_dan   http://www.syntheticgenomics.com/about.htm http:/...   10 Nov 2008, 10:17 PM
Blakut   QUOTEThe researchers used yeast to stitch together...   11 Nov 2008, 09:55 AM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 11 Nov 2008, 09:55 AM) Aru...   11 Nov 2008, 03:03 PM
abis   QUOTE(calin_dan @ 11 Nov 2008, 03:03 PM) ...   11 Nov 2008, 03:42 PM
calin_dan   QUOTE(abis @ 11 Nov 2008, 03:42 PM) Fran...   11 Nov 2008, 03:53 PM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 11 Nov 2008, 03:03 PM) ...   11 Nov 2008, 03:15 PM
calin_dan   QUOTE(marduk @ 11 Nov 2008, 03:15 PM) Nu ...   11 Nov 2008, 03:42 PM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 11 Nov 2008, 03:42 PM) ...   11 Nov 2008, 04:10 PM
Cucu Mucu   Bine ca esti tu dastept, ma Caline, mai stai pe la...   11 Nov 2008, 04:39 PM
calin_dan   QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Nov 2008, 04:39 PM) ...   11 Nov 2008, 07:04 PM
Rovaniemi   QUOTE(calin_dan @ 11 Nov 2008, 07:04 PM) ...   12 Nov 2008, 08:10 AM
Anitra   Oricum cred ca miscarea raeliana si-a dat pal...   11 Nov 2008, 05:51 PM
Blakut   Cand ai in fata ceva de genul asta, e inutil sa te...   11 Nov 2008, 08:48 PM
IoanV   QUOTECand ai in fata ceva de genul asta, e inutil ...   11 Nov 2008, 09:06 PM
Blakut   QUOTEDe ce sa o iei in zeflemea, cind poate chiar ...   11 Nov 2008, 09:46 PM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 11 Nov 2008, 09:46 PM) Sti...   11 Nov 2008, 10:38 PM
IoanV   QUOTEDaca zicea ceva ce nu iti placea, imediat sar...   11 Nov 2008, 10:47 PM
calin_dan   QUOTE(IoanV @ 11 Nov 2008, 10:47 PM) Cali...   11 Nov 2008, 11:54 PM
bdl   Caline, N-am nimic cu raelitii si in ceea ce cred...   12 Nov 2008, 01:41 AM
calin_dan   QUOTE(bdl @ 12 Nov 2008, 01:41 AM) Caline...   14 Nov 2008, 10:49 AM
Damnatius   Mda, inca un Thunder pe forum. Caline, vad ca te...   12 Nov 2008, 07:26 AM
calin_dan   QUOTE(Damnatius @ 12 Nov 2008, 07:26 AM) ...   12 Nov 2008, 11:26 AM
abis   QUOTE(calin_dan @ 12 Nov 2008, 11:26 AM) ...   12 Nov 2008, 12:05 PM
calin_dan   QUOTE(abis @ 12 Nov 2008, 12:05 PM) Am ci...   12 Nov 2008, 12:57 PM
Cucu Mucu   QUOTE(abis @ 12 Nov 2008, 12:05 PM) Pentr...   13 Nov 2008, 05:22 PM
calin_dan   QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Nov 2008, 05:22 PM) ...   13 Nov 2008, 06:54 PM
abis   QUOTE(calin_dan @ 13 Nov 2008, 06:54 PM) ...   13 Nov 2008, 07:21 PM
IoanV   QUOTE(Rovaniemi)Alo, alo ... aici băiatu de l...   12 Nov 2008, 08:53 AM
Damnatius   QUOTEPentru Elohimi este la fel-ei au fost creati ...   12 Nov 2008, 06:31 PM
Blakut   QUOTEUniversul e ca un fractal micro - macro. Dup...   13 Nov 2008, 04:25 PM
Blakut   QUOTEastepti sa-ti aduc un extraterestru si sa ti-...   13 Nov 2008, 07:26 PM
Erwin   QUOTEUniversul e ca un fractal micro - macro. ooo...   13 Nov 2008, 08:35 PM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 14 Nov 2008, 10:49 AM) ...   14 Nov 2008, 01:19 PM
calin_dan   daca vrei sa te umpli cu fum de tamaie eu nu-ti st...   14 Nov 2008, 02:09 PM
Cucu Mucu   QUOTE(calin_dan @ 14 Nov 2008, 02:09 PM) ...   14 Nov 2008, 10:48 PM
Blakut   Am o colega de facultate, ea este catolica. Era de...   14 Nov 2008, 10:16 PM
calin_dan   QUOTE(Blakut @ 14 Nov 2008, 10:16 PM) Atu...   14 Nov 2008, 10:44 PM
Blakut   QUOTEiar tu te rogi la darwin si ai un poster cu d...   15 Nov 2008, 12:07 AM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 14 Nov 2008, 02:09 PM) ...   15 Nov 2008, 09:15 AM
calin_dan   @ blakut & marduk - va rog cititi drafturile ...   15 Nov 2008, 10:55 AM
abis   QUOTE(calin_dan @ 15 Nov 2008, 10:55 AM) ...   16 Nov 2008, 09:21 PM
marduk   QUOTE(calin_dan @ 15 Nov 2008, 10:55 AM) ...   15 Nov 2008, 12:19 PM
alysoft2003   Ia sa ma introduc si eu in discutie Raelian, cre...   16 Nov 2008, 11:02 AM
Cucu Mucu   He, he, softici iz beac! Si zi, unde bem ber...   16 Nov 2008, 08:44 PM
Cucu Mucu   He, he, parca e prea sensibil la critici pt un sim...   17 Nov 2008, 01:23 PM
freeman   Am avut o banuiala ca e meserias in domeniu. scien...   19 Nov 2008, 09:06 PM
calin_dan   QUOTE(freeman @ 19 Nov 2008, 09:06 PM) Am...   19 Nov 2008, 10:35 PM
freeman   QUOTE(calin_dan @ 19 Nov 2008, 10:35 PM) ...   20 Nov 2008, 04:59 AM
abis   QUOTE(calin_dan @ 19 Nov 2008, 10:35 PM) ...   20 Nov 2008, 10:46 AM
calin_dan   aculta prima fraza din filmul 1492 si ai sa intele...   20 Nov 2008, 10:30 PM
Blakut   Hei, intai poze cu Africa. Apoi, poate te luam in ...   20 Nov 2008, 11:27 PM
calin_dan   am ramas cam in urma cu politica asa ca am sa post...   6 Jan 2009, 11:48 PM
abis   Caline, cum a fost in Africa?   6 Jan 2009, 11:56 PM
Rovaniemi   QUOTE(abis @ 6 Jan 2009, 11:56 PM) Caline...   8 Jan 2009, 12:53 AM
calin_dan   alt exemplu de mimetism suspect de intamplator est...   8 Jan 2009, 02:46 PM
freeman   QUOTE(abis @ 6 Jan 2009, 11:56 PM) Caline...   19 Jan 2009, 01:24 PM
Erwin   QUOTEviata a fost creata pe pamant de altii ca noi...   7 Jan 2009, 12:21 AM
Blakut   QUOTEviata a fost creata pe pamant de altii ca noi...   7 Jan 2009, 09:48 AM
Blakut   Ia baga si tu astea pe creationism vs evolutionism...   10 Jan 2009, 05:08 PM
calin_dan   pai aici e cel mai bun loc - exemplele pe care le-...   11 Jan 2009, 10:27 AM
calin_dan   alt exemplu de proiectare genetica : http://www.y...   11 Jan 2009, 12:12 PM
Blakut   Zicea ca pleaca in africa sa imparta ceva. Kituri ...   19 Jan 2009, 04:08 PM
calin_dan   cateva directii esentiale ale modului de gandire f...   1 Mar 2009, 02:03 PM
turbo trabant   QUOTE(calin_dan @ 1 Mar 2009, 03:03 PM) d...   6 May 2009, 10:36 PM
calin_dan   intrati aici si downl. mesajele altfel vb degeaba ...   7 May 2009, 12:33 PM
calin_dan   ...   7 May 2009, 12:33 PM
Blakut   QUOTEeducatia senzuala este un capitol foarte impo...   1 Mar 2009, 02:16 PM
Rovaniemi   Bă frate, mutaţi topicul ăsta la di...   1 Mar 2009, 02:40 PM
calin_dan   miscarea raeliana nu are nimic in comun cu MISA ; ...   1 Mar 2009, 04:56 PM
calin_dan   QUOTE(Rovaniemi @ 1 Mar 2009, 02:40 PM) B...   6 May 2009, 04:46 PM
Rovaniemi   QUOTE(calin_dan @ 6 May 2009, 05:46 PM) i...   6 May 2009, 09:15 PM
CharonOfNyx   Extraterestrii rup tacerea - urmariti aici pe amba...   7 May 2009, 01:54 PM
calin_dan   nu , eu nu fac parte din miscare dar o sustin ...   7 May 2009, 02:34 PM
CharonOfNyx   Pai, implica-te mai indeaproape, ia si tu exemplu ...   7 May 2009, 03:18 PM
calin_dan   din raelianism nu castiga nimeni nimic - dimpotriv...   7 May 2009, 03:49 PM
turbo trabant   QUOTE(calin_dan @ 7 May 2009, 03:49 PM) d...   7 May 2009, 03:53 PM
Zed   calin_dan QUOTERaelianismul nu are nimic absurd ,...   8 May 2009, 01:11 AM
calin_dan   QUOTENew age stiam ca-i un stil de muzica . new a...   8 May 2009, 09:10 AM
abis   QUOTE(calin_dan @ 8 May 2009, 10:10 AM) d...   8 May 2009, 10:06 AM
turbo trabant   QUOTE(calin_dan @ 8 May 2009, 09:10 AM) d...   8 May 2009, 10:13 AM
Zed   calin_dan QUOTEpersonalizarea individului , inte...   8 May 2009, 01:54 AM
nefertiti   Oare eu cum de n-am vazut topicul asta pana acum??...   8 May 2009, 06:53 AM
4 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 02:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman