HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> G. G. Marquez
Ulysses.Odyossus
mesaj 8 Mar 2003, 07:30 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Acest topic este dedicat tuturor celor carora scriitura columbianului le-a adus mari bucurii. Care dintre cartile sale v-au placut cel mai mult si de ce?


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
black ice
mesaj 19 Apr 2003, 09:49 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cred ca e "Dragoste in vremea holerei" dar nici eu nu sunt sigur.

Cel mai mult mi-a placut "Cronica unei morti anuntate". Geniala.
Am mai citit "Despre dragoste si alti demoni" si "Un veac de singuratate". Toate mi-au placut, desigur, insa favorita ramane Cronica. Nu stiu sigur de ce, poate pentru ca, asa cum ati zis si voi, era diferita fata de restul, poate pentru ca am eu o ciudata atractie pentru astfel de subiecte, nu stiu.... Niciodata nu mi-am putut explica de ce mi-a placut sau nu o carte. E pur si simplu un sentiment, o stare pe care mi-a da, pe care o lasa cartea citita in mine si in functie de care ma ghidez atunci cand ma fortez sa scot din mine motive pt care nu mi-a placut sau mi-a placut respectiva carte. Desigur, toate astea trecand peste penibilitatiile acelea cu pretentii de critica prin care incercam sa ne etalam desteptaciunea si valoarea noastra de critici....Asta urasc cel mai mult, btw.

De curand mi-am cumparat "Douasprezece povestiri calatoare" dar n-am apucat sa o citesc deoarece am facut-o cadou.

Cand voi avea ceva timp, ma apuc sa citesc "Generalul in labirintul sau" caci vad ca o am in biblioteca.

Acum mi-am amintit ceva ce mi-a placut mult de tot:

Testamentul literar al lui G.G.Marquez:
"Daca Dumnezeu ar uita pentru o clipa ca nu sunt decat o papusa de carpa si mi-ar oferi în dar o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ce gandesc, desi în definitiv as putea sa gandesc tot ce spun. As da valoare lucrurilor marunte, dar nu pentru ce valoreaza ele, ci mai curând pentru ceea ce ele semnifica. As dormi mai putin si as încerca sa visez mai mult, de-abia acum înteleg ca pentru fiecare minut în care închidem ochii pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge în timp ce altii ar sta pe loc, as ramane treaz în timp ce toti ceilalti ar dormi. As asculta în timp ce altii ar vorbi si, doamne, cum m-as bucura de savoarea unei înghetate de ciocolata! Daca Dumnezeu m-ar omeni cu o farama de viata, m-ar împinge de la spate în bataia soarelui, acoperindu-mi cu razele lui nu doar corpul, ci si sufletul. Doamne, daca eu as avea o inima, mi-as scrie ura pe un cub de gheata si as astepta ca soarele sa-l topeasca. As picta pe stele, cu un vis al lui Van Gogh, un poem de Benedetti si o serenada de Serrat pe care as oferi-o Lunii. As uda trandafirii cu lacrimile mele ca sa pot simti durerea spinilor si sarutul de culoarea carnii al petalelor proaspete. Doamne, daca as putea primi o farama de viata... N-as lasa sa treaca nici macar o zi fara sa le spun oamenilor ce iubesc, ca îi iubesc. As convinge fiecare femeie si fiecare barbat ca la ei tin cel mai mult si as trai îndragostit de iubire. Barbatilor le-as dovedi cât de mult gresesc atunci când cred ca nu trebuie sa se mai îndragosteasca atunci când îmbatrânesc, fara sa stie ca ei îmbatranesc tocmai pentru ca înceteaza a se mai îndragosti. Unui copil i-as face cadou o pereche de aripi, dar l-as lasa sa învete singur a zbura. Pe cei batrani i-as invata ca moartea nu vine o data cu varsta, ci o data cu uitarea. În fond, si eu am învatat de la oameni atâtea lucruri...
Am învatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe vârful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este felul în care urci pantele abrupte spre varf. Am învatat ca ori de câte ori un nou nascut prinde cu pumnul lui mic, pentru prima oara, degetul mare al tatalui sau, il tine strâns pentru totdeauna. Am învatat ca doar un om are dreptul sa se mire când vede un om cazut, dar de fapt ar trebui sa întinda mana sa-l ajute sa se ridice. Sunt o multime de alte lucruri pe care as putea sa le învat de la voi, desi, realmente, multe nu îmi mai vor servi la nimic, fiindca atunci când ma vor pune la pastrare în acea cutie eu voi fi murit deja."


A fost bolnav de leucemie....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Ulysses.Odyossus   G. G. Marquez   8 Mar 2003, 07:30 PM
Void of Silence   eu subscriu la toamna patriarhului... o scriere fa...   20 Mar 2003, 07:06 AM
Ulysses.Odyossus   Eu zic "Cronica unei morti anuntate".   20 Mar 2003, 04:53 PM
Void of Silence   da testamentu il stii? tre sa il stii... cronic...   23 Mar 2003, 11:21 PM
Ulysses.Odyossus   QUOTE (Void of Silence @ Mar 23 2003, 11:33 PM) da...   24 Mar 2003, 03:22 PM
black ice   Cred ca e "Dragoste in vremea holerei" d...   19 Apr 2003, 09:49 PM
Afrodita   Extraordinar de frumos!! M-ati facut curio...   8 Jun 2003, 07:03 PM
black ice   QUOTE P.S. Imi permit sa nu comentez sfarsitul pos...   8 Jun 2003, 08:47 PM
Elle_G   cred ca preferata mea ramane deocamdata "un v...   10 Jun 2003, 08:37 PM
gand   Mi-a placut mai mult "Un veac de singuratate...   9 Jul 2003, 01:36 PM
nefertiti-old   un veac de singuratate si dragoste in vremea holer...   7 Oct 2003, 12:46 PM
Sagitarius   Un veac de singuratate pe care-l recitesc acum cu ...   7 Oct 2003, 07:38 PM
nefertiti-old   Multi il blameaza pe Marquez pentru apropierea lui...   8 Oct 2004, 03:39 PM
nefertiti-old   Recent, am inceput primul volum al memoriilor sale...   6 Feb 2005, 04:13 PM
aliteratia   cartile lui merita citite si numai pt numele pers...   10 Feb 2005, 02:32 AM
Michelle   Marquez este si preferatul meu intre autorii ...   10 Feb 2005, 12:36 PM
nefertiti-old   Ce impresie ti-a facut 'Vivir para contarla...   10 Feb 2005, 03:09 PM
Michelle   Impresia cea mai pregnanta rezulta si din f...   10 Feb 2005, 05:28 PM
nefertiti-old   Uitasem de discutia asta... Pe mine m-a dezamagit ...   12 Jun 2005, 10:42 AM
ksandra   marquez mi-a deschis apetitul pentru literatura in...   17 Sep 2005, 12:52 AM
Aramis   Am citit vara trecuta Dragoste in vremea holerei s...   8 Apr 2006, 03:17 PM
MIA   Toamna patriarhului mi-a placut cel mai mult. ...   25 Aug 2006, 09:48 AM
March   Mesaj circulat pe net : Gabriel García Márquez ...   14 Sep 2006, 05:26 PM
nefertiti-old   Acum trei ani circula tot aşa. Pe 'net...   14 Sep 2006, 05:29 PM
Michelle   Nu stiu ce sa zic de asta...daca e minciuna sau nu...   14 Sep 2006, 07:20 PM
nefertiti-old   Da' nu e, mă, textul lui. Nici măcar...   14 Sep 2006, 07:38 PM
March   Din curiozitate am cotroboit pe net si uite ce am ...   15 Sep 2006, 06:51 AM
axel   QUOTE (nefertiti @ 14 Sep 2006, 09:38 PM) Da' ...   15 Sep 2006, 08:02 AM
Aramis   Eu nu am dat pana acum de asemenea texte pe net, d...   19 Sep 2006, 06:27 PM
March   QUOTE (March @ 14 Sep 2006, 07:26 PM)Mesaj ci...   30 Sep 2006, 04:13 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 02:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman