HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vreausaajut.ro, ...cum si pe cine ajutam?
Serenity
mesaj 27 Aug 2008, 02:35 PM
Mesaj #1


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Topicul de fata se naste dintr-o frustrare persoanala.... Am casa plina de haine, carti, lucruri de care nu mai am nevoie si de care sunt convinsa ca ar avea nevoie altii. Sunt dispusa sa fac efortul de a sorta hainele, a le spala, a le duce la sediul unei asociatii de binefacere, biserica, orice. Din pacate se pare ca asa ceva nu exista in orasul meu, in zona sau in tara asta. Recent s-a facut o campanie pentru ajutorarea sinistratilor, dar in cazul in care vroiai sa donezi haine trebuia sa ai pentru toate bon de la curatatorie (!). Cati oameni au bani sa-si duca la curatatorie toate hainele, ma intreb eu? laugh.gif Mi se pare aberant. De obicei tot noi, cei fara prea multi bani, ne ajutam intre noi.

Parerea mea e ca in Romania exista o problema in ceea ce priveste actiunile de caritate si binefacere. Vrei sa ajuti si intampini atatea piedici incat dupa o vreme iti bagi picioarele (scuzati expresia) si aduni totul intr-un mare maldar caruia ii dai foc. Ce se poate face pentru a rezolva aceasta problema? Incepem sa umblam din usa in usa? Dam anunt in ziar: "Donez haine, interesatii sa sune la urmatorul nr. de telefon"?

Poate traiesc eu cu iluzia ca exista de fapt o problema. Poate exista aici oameni care au luat parte la astfel de actiuni, cunosc mai bine problema, si ne pot da un sfat.

Ideea e ca exista multi oameni care vor sa ajute dar nu stiu ce sa faca si la cine sa apeleze. Incearca de cateva ori, intampina dificultati, dupa care renunta. Topicul de fata isi propune sa gaseasca o solutie, pentru ca mie, personal, mi se pare revoltatoare situatia.

Ce se poate face?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman