HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Bisericile Versus Numarul De Credinciosi Din Biserici
Mihai
mesaj 30 Jul 2008, 12:09 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ma uitam in seara aceasta la o emisiune la Trinitas TV, in cadrul careia se discuta, printrele altele, faptul ca numarul bisericilor din Bucuresti -cu exemplificare Drumul Taberei- este foarte mic, comparativ cu numarul credinciosilor.

Credeti ca este aceasta o problema reala?

Intr-adevar, sunt biserici arhipline in zilele de duminica, dar sunt si unele aproape goale. sad.gif Si ce ma deranjeaza, desi sunt ortodox si apreciez valoarea necontestabila a unei sfinte biserici- este faptul ca, in loc sa fie consolidate si ingrijite bisericile vechi, sunt lasate in paragina si construite altele noi... unsure.gif

Voi cum vedeti aceasta situatie si, mai ales, cum se reflecta aceasta in zona unde locuiti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Marduk
mesaj 31 Jul 2008, 07:32 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
Din cate am vazut eu, nu e chiar asa cum spui... In majoritatea duminicilor, poate mai putin in perioada concediilor, cam toate Bisericile sunt pline ochi...
De ex., la Biserica Sfanta Vineri din Drumul Taberei, unde slujeste preotul Burlan (un preot foarte bun dupa parerea mea), eu nu am vazut nici o Duminica in care curtea sa nu fie aproape plina cu oameni, pentru ca nu mai era nici un loc in Biserica. E adevarat ca aceea era o Biserica de lemn, si intre timp s-a facut una mult mai mare langa ea, dar si aceasta promite a fi neincapatoare in curand.
Si fapt si mai imbucurator, este ca la Biserica vin foarte multi tineri si chiar copii. Acesti tineri si copii sunt de admirat mai ales ca ei sunt mai interesati sa afle despre credinta lor multe lucruri... Problema este, si revin la ea, ca cei mai invarsta nu stiu sa le raspunda acestor tineri la intrebari...

Locuiesc in Drumul Taberii, sunt optimist, dar cand vad ceea ce vad, spun lucrurilor pe nume, indiferent pe cine as deranja.
QUOTE
Bine dar eu am vorbit romaneste: nu la CREDINTA ma refer pe acest topic...
OK... cer ingaduinta pentru a explica in doua minute ce este cu CREDINTA asta de care tot vorbesti... Asum ca tu prin CREDINTA intelegi Dreapta Credinta, si nu de exemplu orice credinta, cum ar fi credinta in satana sau in Baal, sau Apolo sau mai stiu eu in ce...
Deci e vorba de a CREDE cu adevarat in Dumnezeu... Ok... Pentru asa ceva, daca nu ti-a sadit Dumnezeu credinta in suflet, nu o ai si pace... Credinta adevarata, cea din traire, nu cea din gandire, este numai si numai de la Dumnezeu, iar omul nu o poate dobandi doar prin simpla sa vointa. Nu doresc sa dau aici pasajele Biblice care confirma asta, caci ne-am lungi prea mult aici, dar un exemplu bun este Sfantul Apostol Pavel, sau si mai bun poate este sfanta Maria Egipteanca, unde CREDINTA si INVATATURA le-au fost daruite direct prin revelatie Dumnezeiasca.
Dar majoritatea credinciosilor din Biserica, de ce sa nu recunoastem, au o credinta din gandire, prin care ei doresc din rasputeri sa o aduca in traire, si ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute sa si traim CREDINTA nu doar sa o gandim...

Poate nu intelegi ceea ce scriu, desi eu cred ca scriu si vorbesc romaneste, scuze, credinta de care eu vorbesc aici este CREDINTA reala, unica a fiecarui individ. Pentru mine este important daca individul respectiv se identifica cu crezul sau in Dumnezeu, restul este politica religioasa.
QUOTE
Acum inteleg de ce aperi tu cu asa inversunare termenul (inventat de catre cine?!!!!) "ortodox nepracticant". rolleyes.gif Pentru ca tu de declari ortodox nepracticant... Dar la ce-ti foloseste sa te declari ortodox fie si nepracticant (errr...) daca tu nu-ti aumi nici macar in gandire Credinta Ortodoxa?
Nu neg, ca probabil mai sunt persoane care se afla in cazul tau. Ei se declara "ortodocsi nepracticanti", adica "crestini nepracticanti", cand ei de fapt sunt liberi cugetatori, daca nu, de-a dreptul atei...

Ceea ce "apar" eu este o realitate, iar BOR ar trebui sa tina cont ce aceasta realitate si sa o trateze ca atare. M-am nascut intr-o familie ortodoxa, am fost botezat ortodox, m-am casatorit ortodox, mi-am botezat copii ortodox, particip la slujbele importante de peste an. Nu tin postul randuit de dogma ortodoxa, nu ma duc la biserica in fiecare duminica sau sarbatoare comuna. Oare nu sunt demn de mama mea ortodoxia chiar daca nu sunt unul dintre cei mai buni fii ai sai?
QUOTE
A vedea cum se desfasoara o slujba, din curiozitate "turistica", si a participa la ea, este o mare deosebire...

Invatamintele sunt insa peste masura si te indeamna la intrebari, la raspunsuri.
QUOTE
Ok.. de aici practic incepi sa te contrazici grav... Si atrag atentia ca acest caz al tau merita studiat pentru multe voci din Biserica Ortodoxa, sau mai exact, care se declara ca facand parte din ea...

Sunt pregatit pentru acest studiu, sustin importanta si scopul CREDINTEI impactul acesteia in randul credinciosilor, puterea ei.
QUOTE
Deci ce avem: avem "ortodocsi" care se declara, pe fata, sau voalat, impotriva Traditiei...

Nu, tocmai avem prea multi ortodoxi care confunda traditia cu ortodoxia.
QUOTE
Cine are cat de cat habar de Ortodoxie, chiar daca e hindus, sa zicem, stie lucru de capatai, anume ca Ortodoxia, in toata profunzimea Invataturii de Credinta a ei = Sfanta Scriptura + Sfanta Traditie. Daca dai la o parte Sfanta Traditie, nu mai poti sustine ca esti ortodox ca nu ai cum... Tocmai te-ai dezis de ea...Te poti numi, eventual protestant, ca aceia sustin "sola Scriptura"...
Toate acestea trebuie invatate la lectiile de cateheza care se fac la Biserica, altfel ne trezim ca multi ortodocsi sunt de fapt protestanti...

Profunzimea invataturii nu are legatura cu religia dar este strans legat de CREDINTA. Nu conteaza in ce religie crezi, conteaza CREDINTA aceasta te va ajuta in drumul vietii tale.
QUOTE
Citeste te rog Invatatura de Credinta Crestin Ortodoxa si o sa ai acolo raspunsul la aceasta intrebare... O parte din acest raspuns il gasesti si pe topicul Ortodoxia de pe acest forum...

Ortodoxi, catolici, protestanti, anglicani, budisti, hindusi, mozaici, islamisti, animisti, satanisti, etc. nu sunt ei creatia lui Dumnezeu? Oare daca Tatal nostru nu dorea sa ne lase sa vedem fata tuturor lucurilor, trairilor, caznelor, puteam oare trece prin toate fara sa tragem concluziile respective?
QUOTE
Aceasta afirmatie nu are cum sa o faca un ortodox, fie si nepracticant.
Ca ortodox ar trebui sa cunosti ca termenul de Biserica are mai multe intelesuri si mai multe numiri, asa cum se vede si din Sfanta Scriptura.
Pe acest topic, ne referim la Biserica, anume la constructie. Asa cum era si Templul din Ierusalim, care era o constructie fizica, si pe care Mantuitorul l-a numit:"casa Tatalui Meu" (Ioan 2:16)

Inca odata, materialul din care este construita biserica nu este important, cea mai puternica constructie este cea construita in sufletul fiecarui credincios.


QUOTE
"Pai tocmai ziceai ca esti ortodox, fie si nepracticant, si acum spui ca ortodoxia nu are cum sa fie credinta adevarata!!! hh.gif
Cand minti mai intai?: cand zici ca esti ortodox, sau cand zici ca nu e credinta cea adevarata? Eu vad clar ca in amandoua cazurile...
Oricum, ca sa nu mai ai dubii, iti spun ca orice fel de ortodox, ...dar daca este cu adevarat ortodox (si nu prefacut ortodox), stie macar Crezul ortodox, iar in acel Crez marturiseste cu gura lui, ca el crede intru una sfanta si apostoleasca Biserica, deci crede ca este doar o singura Biserica cu adevarat sfanta si apostoleasca Biserica, nu mai multe... Prin urmare nu poti sa crezi una si sa marturisesti cu gura alta, decat daca esti inselator."


Crezi ceea ce vrei, important este ceea ce intelegi, apoi apare, CREDINTA. Este ceva mai presus de intelegerea multora dintre noi, indiferent cum ne-am numi practicanti sau nepracticanti, CREDINTA este totul, este acea forta careia ne supunem careia ii acordam viata noastra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Bisericile Versus Numarul De Credinciosi Din Biserici   30 Jul 2008, 12:09 AM
marduk   Depinde, in Drumul Taberii sunt in momentul de fat...   30 Jul 2008, 07:25 AM
Clopotel   Draga Mihai, QUOTEMa uitam in seara aceasta la o e...   30 Jul 2008, 01:37 PM
Mihai   Va rog sa nu transformati aceasta discutie intr-un...   30 Jul 2008, 04:48 PM
andra_v   QUOTE(Mihai @ 30 Jul 2008, 05:48 PM) Va r...   31 Jul 2008, 09:20 AM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTENu cunoasterea invataturii orto...   30 Jul 2008, 04:50 PM
tontoi   QUOTE(abis @ 30 Jul 2008, 04:51 PM) Scuza...   30 Jul 2008, 08:22 PM
abis   Comunismul a afectat-o, importurile culturale din ...   30 Jul 2008, 08:34 PM
tontoi   QUOTE(abis @ 30 Jul 2008, 09:34 PM) Comun...   30 Jul 2008, 09:31 PM
abis   QUOTE(tontoi @ 30 Jul 2008, 10:31 PM) vez...   30 Jul 2008, 10:55 PM
tontoi   QUOTE(abis @ 30 Jul 2008, 11:55 PM) Cine ...   31 Jul 2008, 08:35 AM
abis   QUOTE(tontoi @ 31 Jul 2008, 09:35 AM) dac...   31 Jul 2008, 09:52 AM
andra_v   Locuiesc in Drumul Taberei unde, in ultimii ani, s...   31 Jul 2008, 09:39 AM
andra_v   Tocmai asta vorbeam: nu poti sa-l obligi pe om sa ...   31 Jul 2008, 09:57 AM
abis   Da, Andra, in privinta asta suntem de acord. Eu er...   31 Jul 2008, 10:16 AM
andra_v   Pai Petru cel Mare a incercat o disciplinare a cre...   31 Jul 2008, 10:26 AM
abis   Uite ca la rusi a avut totusi ceva efect, sunt pri...   31 Jul 2008, 10:31 AM
andra_v   QUOTE(abis @ 31 Jul 2008, 11:31 AM) Uite ...   31 Jul 2008, 10:41 AM
andra_v   Nu a avut efect, modernizarea lui Petru cel mare a...   31 Jul 2008, 10:36 AM
Eleea   Vin dintr-un mic oras de provincie in care sunt in...   31 Jul 2008, 11:24 AM
Mihai   @Eleea: Bine ai venit la Han! QUOTEMihai, c...   31 Jul 2008, 11:38 AM
Clopotel   @Eleea: --------------------------------------...   31 Jul 2008, 02:52 PM
marduk   QUOTEDuminica oamenii stau tot ca sardelele in int...   31 Jul 2008, 03:50 PM
andra_v   QUOTE(marduk @ 31 Jul 2008, 04:50 PM) 1. ...   1 Aug 2008, 10:41 AM
marduk   QUOTE(Draga Clopotel @ 30 Jul 2008, 05:50...   31 Jul 2008, 05:05 PM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTESa nu exageram, bisericile din ...   31 Jul 2008, 06:12 PM
marduk   QUOTEDin cate am vazut eu, nu e chiar asa cum spui...   31 Jul 2008, 07:32 PM
Mihai   Clopotel, lipsa catehismului din mai toate biseric...   31 Jul 2008, 09:27 PM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTELocuiesc in Drumul Taberii, sun...   31 Jul 2008, 10:53 PM
Mihai   Clopotel, cred ca sunt doua probleme diferite... C...   31 Jul 2008, 11:07 PM
andra_v   QUOTE(Mihai @ 1 Aug 2008, 12:07 AM) 1. Ca...   1 Aug 2008, 10:52 AM
Clopotel   Draga Mihai, QUOTECateheza nu cred ca duce la un z...   31 Jul 2008, 11:36 PM
Clopotel   Draga Andra, QUOTEClopotel: ideea era ca nu poti d...   1 Aug 2008, 11:39 AM
marduk   QUOTE(andra_v @ 1 Aug 2008, 11:41 AM) QU...   2 Aug 2008, 05:08 PM
marduk   QUOTE(Draga Clopotel @ 31 Jul 2008, 11:53...   2 Aug 2008, 06:18 PM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTEPentru mine este foarte clar, e...   2 Aug 2008, 08:39 PM
andra_v   Administratorul ne-a comandat expres stergearea me...   16 Aug 2008, 02:12 PM
gypsyhart   Un fragment destul de sugestiv, zic eu, despre Bis...   13 Jan 2011, 01:01 PM
Marduk   QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 01:01 PM) ...   13 Jan 2011, 01:42 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 08:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman