HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Cum Verificati Eficacitatea Meditatiei?, Tehnologie moderna, sau mijloace empirice?
little1
mesaj 24 Jul 2008, 09:27 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Buna,

a aparut articol interesant:

Click Aici


Biofeedback-ul nu mai este nici o noutate pentru nimeni. Chiar si acesta, este un program de biofeedback aparut de ceva vreme, in afara e de cativa ani, acum a aparut si la noi, impreuna cu cateva nivele noi de practica. In esenta, este vorba despre niste senzori care recepteaza schimbarile care au loc in organism atunci cand tu practici meditatia. Datele respective sunt incluse in algoritmi interactivi, de fapt un fel de exercitii practice, care va dezvolta controlul efectiv asupra etapelor prin care trece corpul si creierul la intrarea in meditatie.
Cei interesati de a practica cu energia pot gasi in acest instrument un ajutor care poate inlocui prezenta unui profesor sau instructor in meditatie.
De ce mi se pare important,
si de ce l-am adus in atentia dvs?
Pentru ca, din cautarile mele, am gasit multi profesori si maestri care au afirmat un lucru comun:

Practicantul are nevoie sa gaseasca o cale prin care sa verifice daca meditatia lui cuprinde intreaga fiinta, sau se desfasoara doar la nivel mental, ca o fantezie.

Ei avertizeaza in mod repetat asupra problemelor care apar atunci cand oamenii iau drept reale senzatii care tin doar de imaginatia lor - un truism, de altfel, pentru lumea noastra de zi cu zi.

Se pare ca, la fel se intampla si in meditatie. WD a fost conceput si creat de practicanti ai meditatiei. Dr. Deepak Chopra este unul dintre ei. Si el este de acord ca, atunci cand incepi sa descrii meditatia ca fiind un proces inefabil si indefinibil, fie esti un iluminat, fie n-ai atins nici macar primul nivel... Pentru practicanti de talia Dr.-lui Chopra, meditatia este un proces bine definit, clar, un algoritm care duce la un rezultat specific, un ingredient alchimic.

Experienta mea legata de "Journey to the Wild Divine":

am petrecut relativ putina vreme cu "Journey to the Wild Divine"... dar pe mine m-a convins.
au aparut lucruri interesante.
suspiciunile mele si avertismentele pe care le auzisem sunt adevarate:
- senzatiile si trairile care apar in practica pot fi iluzorii..

ceea ce determina Veridicitatea experienteor este conectarea cu Vasul Alchimic, care este chiar corpul fizic, laboratorul taoistilor.
pentru cei care respecta si urmeaza teoria taoista, biofeedback- ul confirma ideea ca efectele care apar la nivel fizic sunt confirmari ca ceea ce experimenteaza practicantul este chiar adevarat, the real deal.
altfel...

in Wild Divine este un exercitiu care a dat bataie de cap la multa lume, consta in coborarea mintii in interiorul corpului. senzorii receptioneaza schimbarile care au loc la nivel fizic in aceasta meditatie, si iti ofera feedback vizual asupra progreselor tale: e o bila de energie care apare pe ecran peste silueta unui om in postura de meditatie, pe care trebuie sa o cobori de deasupra capului pana undeva la nivelul toracelui, spre plexul solar.

daca exercitiul reuseste, apar pe ecran patru tinere, si fiecare iti preda un secret al practicii
.
inutil sa adaug ca jocul are zeci de astfel de nivele, acesta fiind cel de inceput...
insa in fiecare seara cand ajung acasa, incerc sa stau cinci minute la el, incercand sa deschid Poarta.

chiar functioneaza. ..
si chiar au avut dreptate... am avut si trairi superbe in meditatie, insa pe ecran nu aparea nimic. un mesaj ca totul se intampla doar la nivel mental.

it's all in your head, parea sa-mi spuna uneori

smile.gif

E,manuel

PS: Puteti lua acest mesaj cum doriti. In ideea mea, este mai mult o incitare la reflectie, si este adevarat ca este adresata mai mult practicantilor meditatiei, practicantilor qi-gong, taiji, artelor martiale...

si intrebarea ramane:

Voi cum verificati veridicitatea trairilor care au loc in timpul meditatiei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman