HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Frontul Patriotic Român
Ovidiu Bufnila
mesaj 7 Jun 2008, 08:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Frontul Patriotic Român se naşte în această seară pretutindeni în România. Toţi cei care mai cred în patriotismul românesc, într-un fel sau altul, sunt chemaţi! Să vedem cum stau lucrurile. În ce fel putem fi patrioţi? În ce fel credem în România. În ce fel ne manifestăm patriotismul. De ce avem nevoie de patriotism. E nevoie de declaraţii sforăitoare şi tembele şi de artificii, bla, bla, bla sau de un sentiment viguros, de ideal? Cum vedeţi lucrurile?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Marduk
mesaj 12 Jun 2008, 07:34 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 11 Jun 2008, 10:21 PM) *

QUOTE
O lectie de patriotism au dat-o jucatorii romani la meciul cu Italia:

Cu Franta. Sa vedem ce vom face cu Italia. Daca e sa pierzi depinde si cum pierzi, un razboi, un meci, etc.
QUOTE
au cantat din toata inima imnul national. Nu le-a dat nimeni indicatii pretioase, pur si simplu asa au simtit. La fel si cei 15.000 de suporteri romani din tribune, care n-au dat nicidemum dovada de atitudine vaietacioasa; o actiune simpla, spontana, fireasca. Mi-am dat seama ca exista speranta unui viitor mai bun.

Este vorba de apartenenta la o cauza dedicata, specifica fanilor, triburilor si nu unei natiuni. Oricum sportul poate fi si trebuie sa fie (de alt fel este singurul in Romania) un reper catre care se pot orienta romanii in cautarea patriotismului.
QUOTE
Marduk, e drept, avem nevoie de repere morale, insa si bunastarea, civilizatia au o contributie in a-i forma patrioti pe cetatenii unei tari. Saracia, umilinta, combinata cu ignoranta il face pe om un iobag urban cu nasul in cenusa, ii rapeste stima de sine.

Politicienii aduc bunastarea popoarelor, civilizarea unei natiuni se face intr-o perioada lunga de timp si incepe in primul rand din scoala din familie. Daca este sa privim prin istorie la popoarele care au ajuns la un nivel ridicat de civilizatie, vom constata ca rolul jucat de lege, educatie si politica social economica a fost extrem de important. In Romania de 18 ani, daca este sa ne referim numai la scoala, elevii au avut parte de fel de fel de experimente care de care mai traznite. Ce au rezolvat guvernantii cu aceste experimente? copii stresati, dezinteres pentru asimilarea volumului enorm de cunostinte, care practic nu-i ajuta pe elevi sa faca fata problemelor societatii. Nu vreau sa mai fac referire la nivelul de patriotism cu care paraseste scoala un elev de liceu, in opinia mea este doar sentimentul apartenentei la un trib oarecare de cartier.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 01:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman