HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Tradare Vs Iertare
Balauru
mesaj 5 Jul 2003, 10:03 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398




Ai iertat vreodata pe cineva care te-a tradat?

Merita sa ierti tradarea? Sau iertarea tradarii e o prostie?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
bubu
mesaj 6 Jul 2003, 12:51 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu zic ca fiecare are dreptul la iertare indiferent de fapta care a savirsito.
Daca nu exista iertare inseamna ca nu exista nici iubire, iar daca nu exista iubire inseamna ca nu exista viata.
Si mai vreau sa adaug ceva aici:eu vad lumea in general ca pe o fire slaba, care face un lucru bun numai pentru ca ii este la indemina sa il faca si bineinteles ca il face si cu placere, dar daca ar fi sa lupte sa se sacrifice in adevaratul sens al cuvintului ca sa faca un bine cuiva mai rar gasesti.
Ex: un om munceste din greu si cistiga 10lei din care 1 leu ii da unui sarac cu placere, alt om munceste la fel din greu si cistiga tot 10 lei din care 9 ii da unui sarac, el avind putere de munca sa mai faca si alti bani...
La fel sa intimpla si cu iertarea...esti tu atit de puternic incit sa lupti si pentru altii sa ii pui pe calea cea buna?...daca nu, atunci te rog macar incearca sa nu judeci faptele altora si stai in banca ta, pt. ca o sa iti vina si tie rindul sa fi judecat...Exista multe moduri pentru a rascumpara un suflet, dar nicidecum punindu l la perete...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 01:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman