HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

> Rase De Caini
Anca_M.
mesaj 21 Mar 2008, 03:35 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



BERGAMASCO

Bergamasco este un caine ciobanesc musculos, masiv, cu craniul mare, coada groasa, atarnand pana la jaret, curbata usor in sus spre varf. Intreg cainele este acoperit cu o blana foarte abundenta, ce formeaza codite (suvite rasucite).

Istoric si origine

Bergamasco este o straveche rasa de caini ciobanesti, ale carei origini se gasesc in urma cu mii de ani. Se crede ca acesti caini sunt originari din Persia (din aria actualului Iran) , unde erau folositi de popoarele nomade la paza turmelor de oi si vite, in asprul climat al muntilor din Persia, pana in vestul Europei, fiind foarte apreciati datorita vigorii si rezistentei lor.

O parte dintre aceste popoare nomade s-au stabilit apoi in Alpii Italieni, unde au si ramas, cainii lor devenind ceea ce e cunoscut azi sub numele de Bergamasco. Cainii Bergamasco lucrau in stransa cooperare cu pastorii lor, intr-un parteneriat perfect, al carui scop era protectia turmelor de animale domestice. Spre deosebire de alte rase de caini ciobanesti, care in general asculta cu strictete ordinele stapanilor, Bergamasco a dezvoltat un parteneriat unic cu pastorul sau, in vaile izolate ale Alpilor, ei stiind sa actioneze independent de om.

Astfel, un singur om, cu un numar mic de caini, dar cu un numar mare de animale de pazit, avea nevoie de un partener de lucru cat mai independent in actiuni, astfel, rasa Bergamasco a fost dezvoltata tocmai in aceasta directie.Astfel, in timp ce a invatat sa preia conducerea de la stapan, maniera in care el trebuia sa execute ceea ce i se cerea de catre pastor a fost lasata la latitudinea cainelui. Astfel, cainele a invatat sa identifice problemele si sa gaseasca singur o rezolvare a lor, astfel incat sa indeplineasca misiunea data de pastor in cel mai bun mod posibil, tinand cont totodata si de circumstantele mereu variabile ale vailor alpine. Rezultatul acestor activitati a fost creerea de caini extrem de inteligenti , care imbina dorinta de a face pe placul stapanului cu abilitatea de a gasi singur o rezolvare pentru problemele pe care trebuie sa le rezolve. De aceea, acest caine se considera a fi mai degraba un partener egal al omului, si nu un subordonat al sau.

Cainele Bergamasco este un caine excelent pentru persoanele care apreciaza inteligenta si abilitatea de a se descurca singur, la un companion. Dupa al II-lea Razboi Mondial, aceasta rasa si-a pierdut puritatea, corcindu-se cu alte rase, si a fost pe cale de disparitie, datorita scaderii dramatice a productiei de lana si a nevoii de caini ciobanesti. Dr. Maria Andreoli, o crescatoare italiana, a fost instrumentul salvator al rasei, aflata in prag de disparitie. Timp de 40 de ani de reproductie dirijata atent, ea a reusit sa refaca si sa dezvolte mai multe linii de caini, care au devenit campioni.


Bergamasco este un caine ciobanesc musculos, masiv, cu craniul mare, coada groasa, atarnand pana la jaret, curbata usor in sus spre varf. Intreg cainele este acoperit cu o blana foarte abundenta, ce formeaza codite (suvite rasucite)



Personalitate

Sunt caini foarte inteligenti echilibrati, calmi, rabdatori, carora le place sa aiba tot timpul ceva de facut. Sunt independenti, alerti si curajosi , totodata fiind foarte legati de familie. Inteligenta acestor caini a fost selectionata de-a lungul multor ani de selectie naturala. De asemenea, s-au selectionat atent, din punct de vedere al agresivitatii, exemplarele retive fiind excluse de la reproductie. Bergamasco este un caine pasnic. Puii se joaca intre ei, fara a avea impulsuri de rivalitate, cresc in armonie unii cu altii si dezvolta relatii interpersonale puternice, care dureaza toata viata .

Cainii din rasa Bergamasco se respecta unii pe altii, evitand sa se irite sau sa se provoace unul impotriva altuia. Socializati de timpuriu cu alti caini, sau cu alte animale de casa, le vor accepta usor. Sunt destul de rezervati cu strainii. Bergamasco este un prieten, nu un supus, el nu se subordoneaza, dar se supune, pentru a-si demonstra afectiunea, si nu va executa nimic sub amenintare. Intotdeauna acest caine trebuie sa inteleaga de ce trebuie sa intreprinda o anumita actiune, si atunci o va indeplini cu placere, dar in felul sau. Este un caine atent si rezervat, participa constant la tot ce se intampla in jurul sau. Desi nu este agresiv, este un excelent caine de paza, pentru ca nu ii place ca teritoriul sa ii fine invadat de straini.

Relatiile cu familia si casa

Acest caine are o relatie absolut speciala cu copiii. Prezenta acestora le trezeste instinctele stravechi. Ei sunt fata de copii atenti, rabdatori, toleranti si protectori, le cauta compania, le incurajeaza jocurile, stabilind o adevarata prietenie cu acestia. Astfel, oricine detine un caine Bergamasco, se poate considera norocos ca detine si o bona excelenta pentru copil, care il iubeste si are grija de el tot timpul. Sunt buni paznici ,dar nu ataca decat daca ceva serios le ameninta familia. Datorita comportamentului pe care il adopta fata de orice copil, acesti caini au fost folositi si in tratamentul copiilor handicapati.

Dresajul

Sunt caini usor de dresat si antrenat, datorita inteligentei lor. Au totusi o fire independenta, de aceea este foarte importanta consecventa si fermitatea in dresaj. De asemenea, socializarea timpurie a puilor este importanta.

Aspecte particulare

Bergamasco este un caine care prefera climatul sezonier si cel rece. Datorita blanii dense, ei suporta foarte bine temperaturile scazute. Ei nu se adapteaza prea bine la viata de apartament, preferand o casa cu un teren pe care pot face miscare.

Acesti caini iubesc foarte mult miscarea in aer liber, astfel, o plimbare zilnica lunga sau paza turmelor sau chiar o joaca serioasa cu copiii ii va face fericiti.

Boli si afectiuni curente
De obicei sunt o rasa foarte sanatoasa, cu o prevalenta scazuta a maladiilor genetice. Media de viata a acestui caine este de 13-15 ani. Numarul de pui pe un cuib este de 6-10 catei.






Are cineva caine din aceasta rasa?





Acest topic a fost editat de Anca_M.: 21 Mar 2008, 03:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Anca_M.   Rase De Caini   21 Mar 2008, 03:35 PM
freeman   Asta nu e un ciobanesc unguresc?   22 Mar 2008, 06:36 AM
Anca_M.   Seamana foarte bine, dar din ce am gasit eu sunt r...   22 Mar 2008, 08:23 AM
Anca_M.   Puli Unguresc GENERALITATI Acesti caini apartin ...   22 Mar 2008, 08:29 AM
Anca_M.   Ciobanesc Belgian Malinois Ciobanescul belgian Ma...   24 Mar 2008, 08:38 AM
Anca_M.   Komodor Cunoscut, de asemenea, si ca ciobanescul...   24 Mar 2008, 10:39 AM
Anca_M.   Dog German Numit si Marele Danez (Great Dane) est...   24 Mar 2008, 10:55 AM
Anca_M.   Boxer Exista cateva teorii cu privire la orig...   26 Mar 2008, 01:20 PM
Anca_M.   Bichon Maltez Blana Bichon-ului Maltez necesita o...   26 Mar 2008, 01:27 PM
freeman   Frumos caine ai! Continua prezentarile, sunt ...   27 Mar 2008, 08:59 PM
Anca_M.   Multumesc Freeman, din pacate Athos (Dog German) a...   28 Mar 2008, 10:42 AM
SORIN   Cu adevarat foarte curajosi Ia vezi pe al m...   28 Mar 2008, 06:38 PM
SORIN   Si are si mutra de fioaroasa asta mica Sori...   29 Mar 2008, 08:45 PM
SORIN   In imaginea cu papagalul apasati pe imagine ca sa ...   29 Mar 2008, 08:49 PM
yronick   Sa moara toti cainii!!!   19 May 2008, 01:56 PM
SORIN   QUOTE(yronick @ 19 May 2008, 02:56 PM) Sa...   19 May 2008, 03:52 PM
Veritas   QUOTE(yronick @ 19 May 2008, 02:56 PM) Sa...   20 May 2008, 08:36 AM
Energie   QUOTESa moara toti cainii!!! Esti b...   19 May 2008, 01:58 PM
alexei   mastino napoletano Origine: Italia. Utilizare...   19 May 2008, 04:31 PM
yronick   QUOTESper sa-ti revii repede dupa bautura In ulti...   24 May 2008, 11:10 PM
Veritas   QUOTE(yronick @ 25 May 2008, 12:10 AM) In...   27 May 2008, 10:13 AM
yronick   QUOTE(Veritas @ 27 May 2008, 11:13 AM) As...   4 Aug 2008, 11:30 AM
Energie   Totusi, scopul topicului nu e sa dezbata despre ca...   27 May 2008, 10:17 AM
Anca_M.   CHIHUAHUA (Terrier Mexicain) TARA DE ORIGINE Me...   10 Jul 2008, 01:25 PM
Veritas   Multumim! Astept cu rabdare si Golden Retrieve...   11 Jul 2008, 01:50 PM
Anca_M.   Golden Retriever- Retriever Auriu Tara in care ...   12 Jul 2008, 10:19 PM
tontoi   despre carpatinus tomberenianus nimic ? il vedem i...   12 Jul 2008, 11:11 PM
Veritas   Multumim pentru Golden.Ei incers s-o conving pe a ...   13 Jul 2008, 01:43 PM
Anca_M.   Despre Ciobanescul de tomberon nu am cum sa scriu ...   13 Jul 2008, 01:44 PM
Cla   Frumooosi cei doi , ca si astia   13 Jul 2008, 03:05 PM
Anca_M.   CHOW - CHOW Talie:medieTara de origine: China - ...   12 Aug 2008, 04:27 PM
Anca_M.   Leonberger-ul Leonberger-ii si-au castigat r...   28 Oct 2008, 04:22 PM
Anca_M.   AMSTAFF Istoria acestei superbe rase se pare ca i...   8 Nov 2008, 09:58 AM
marduk   AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Standard FCI nr. 2...   8 Nov 2008, 11:26 AM
Anca_M.   TERRA NOVA Origine Canada Inaltime M. 70...   12 Nov 2008, 10:36 AM
Anca_M.   CIOBANESC ALB ELVETIAN Scurt istoric [/color]...   27 Nov 2008, 10:49 AM
ioana1   pufuletul meu.e fetita si o cheama Maya.   23 Jun 2009, 09:44 AM
Cucu Mucu   Foarte frumos pufuletul, sa-ti traiasca! E hus...   23 Jun 2009, 07:29 PM
dascalita   Eu cred ca-i huski, "nepotul" meu era be...   23 Jun 2009, 07:36 PM
ioana1   e husky,si e o dulceata.imi place personalitatea e...   24 Jun 2009, 09:56 AM
March   Cine poate spune ceva despre rasa asta : Shih Szu ...   2 Jun 2010, 08:21 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman