HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Camuflarea Sacrului In Profan
little1
mesaj 29 Feb 2008, 10:54 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280




Buna seara,

de curand am urmarit un film interesant, http://youtube.com/watch?v=ORpoR3tiGHo se numeste Tales From The Jungle, si e un fel de biografie a lui Carlos Castaneda, unul din cei mai controversati autori de non-fictiune din secolul trecut.

- o practica iti poate arata o suita de scopuri, dar scopul tau nu ti-l poate alege nimeni, e ca si cum altcineva ti-ar face copilul pentru tine

- noi alegem deseori mijloace superspirituale pentru a ne astampara necesitati foarte banale, este nepotrivit si foarte costisitor in termeni de resurse, energie etc.

- optica taoista arata ca omul trebuie sa fie stralucitor in toate aspectele vietii lui, fara regrete, fara neimpliniri (de orice natura ar fi ele), intr-un cuvant, sa fie impacat cu sine ca a putut face tot ce si-a dorit in viata, in termeni de bun-simt

- este un fel in care omul isi gaseste puterea si se uneste cu ea, si ea il poate ajuta, pentru a investi excedentul in "cealalta viata", viata nevazuta, "viata din vis", viata spirituala.

- in timp ce alte cai spun ca omul trebuie sa taie legaturile cu socialul, financiarul, familialul, mentalul... calea naturii arata exact invers, in directia opusa. cu cat te unesti mai mult cu ele, cu cat patrunzi mai profund in ele, cu atat mai multa sustinere vei avea pentru a te inalta cat ai nevoie.

- in termeni simpli, avem nevoie sa ne definim necesitatile care ne framanta, ceea ce vrem, si simtim din adancul nostru ca ne-ar echilibra. deseori sunt suficiente cateva lucruri simple, care tin de a trai in aceasta lume, pentru te echilibra si a-ti gasi pacea

- asta ar scuti mult timp, multi bani, multa sanatate irosita practicand lucruri care nu stii cum sa le faci, cand sa le faci, de ce sa le faci, cum sa te verifici ca intr-adevar chiar le faci bine, ar scuti multe crize existentiale

- relatia cu profesorii, sub orice forma ar fi ei, poate prieteni, poate colegi, poate parinti, este cea mai grea, pentru ca nu poti face mult bine, fara sa faci si putin rau, si cand faci foarte mult bine, este posibil ca omul pe care il ajuti sa se intoarca impotriva ta.

- omul inainte de a ajunge la spiritualitate, are nevoie sa invete cumva cum sa traiasca si sa se simta implinit, prin faptul ca echilibreaza viata lui, unde este mai mult, ia si pune acolo unde are mai putin, si muta lucrurile in viata lui pana isi gaseste locul potrivit.

- omul este el insusi cel mai important, pentru ca el, prin firele vietii lui, este o parte care sustine un intreg edificiu invizibil. in taoism intotdeauna ai grija in primul rand de tine, pentru a putea fi in stare sa-i ajuti pe altii, si uneori faci asta exact invers.

- cand ai macar putina intelegere, lucrurile se pot rezolva de la sine... cand vine momentul, faci o pauza, si iti vezi de viata ta, si piesele vor pica exact unde trebuie sa pice, unele lucruri le poti face, altora le poti face doar loc si timp, ca ele sa se intample.

o seara linistita,

Little1 http://www.neidanromania.proboards104.com/index.cgi




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
little1   Camuflarea Sacrului In Profan   29 Feb 2008, 10:54 AM
gypsyhart   @little1 Ai deschis un topic dar nu ai lansat nici...   5 Mar 2008, 11:32 AM
musette   Provocarea consta, cred eu, in a intelege si a apl...   7 Mar 2008, 11:50 AM
andra_v   Bine ai venit, musette! Ideea era ca, pentru ...   7 Mar 2008, 04:37 PM
little1   QUOTE(andra_v @ 7 Mar 2008, 06:37 PM) Bin...   7 Mar 2008, 06:39 PM
andra_v   Am vazut linkul, dar fiecare are propriile experie...   7 Mar 2008, 07:27 PM
musette   QUOTE(andra_v @ 7 Mar 2008, 07:27 PM) Am ...   9 Mar 2008, 10:44 AM
little1   am vorbit despre asta, chiar in primul mesaj   7 Mar 2008, 07:35 PM
andra_v   Mai tii minte momentul/imprejurarea care te-a facu...   9 Mar 2008, 02:46 PM
musette   QUOTE(andra_v @ 9 Mar 2008, 02:46 PM) Mai...   9 Mar 2008, 08:08 PM
little1   musette - sunt incantat, ai inteles cred ca una di...   9 Mar 2008, 05:19 PM
musette   Din cate stiu eu multe sunt la vedere dar le intel...   9 Mar 2008, 08:02 PM
shapeshifter   bătrāne unu ce mai face Mircea?   9 Mar 2008, 07:46 PM
andra_v   Inteleg, un model moral si comportamental.   9 Mar 2008, 08:58 PM
little1   cred ca e offtopic, dar risc sa intreb, care dintr...   10 Mar 2008, 01:07 PM
Catalin   QUOTEuna din cele mai dificile sarcini este sa dev...   10 Mar 2008, 01:45 PM
shapeshifter   īmi permit să mă ocultez şi eu pu...   10 Mar 2008, 02:49 PM
gypsyhart   Ma uit la evolutia discutiilor, si imi zic "a...   10 Mar 2008, 03:29 PM
little1   @ gypsyhart : ar fi mai bine sa-l vezi... lasa-i s...   10 Mar 2008, 09:21 PM
musette   @ catalin : daca macar o persoana a inteles ideea ...   11 Mar 2008, 09:08 AM
little1   QUOTE(musette @ 11 Mar 2008, 11:08 AM) Di...   11 Mar 2008, 08:26 PM
shapeshifter   RE: Camuflarea Sacrului In Profan   11 Mar 2008, 01:03 AM
shapeshifter   sincer să fiu cānd văzui titlul sutrei d...   11 Mar 2008, 08:31 PM
little1   cred ca oamenii s-ar simti mult mai impliniti daca...   11 Mar 2008, 09:23 PM
shapeshifter   QUOTE(little1 @ 11 Mar 2008, 09:23 PM) cr...   11 Mar 2008, 09:53 PM
little1   "in acelasi mod in care trateaza cultura si u...   11 Mar 2008, 10:42 PM
little1   Alte ganduri pe marginea filmuletului... "S...   27 Apr 2008, 10:03 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman